ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

17 درمان کننده بسیارمؤثرِ استرس شدید وعوارض استرس

استرس شدید: از چالش های جزئی تا بحران های عمده، استرس شدید بخشی از زندگی است. و در حالی که شما همیشه نمی توانید موقعیت خود را کنترل کنید، می توانید کنترل کنید که چگونه به آنها پاسخ می دهید.

17 درمان کننده بسیارمؤثرِ استرس شدید وعوارض استرس

 استرس شدید

زمانی که استرس  شدید فشارآور می شود، یا شدید است، می تواند به تندرستیِ شما صدمه بزند. به همین دلیل داشتنِ تسکین دهنده هایِ مؤثرِ استرس، که بتواند ذهن و بدن شما را آرام کند، مهم است. با این حال، برای تسکین استرس، یک گزینه که برای همه به یک اندازه مناسب باشد وجود ندارد. چیزی که برای یک شخص مؤثر است ممکن است برای شخصی دیگر عمل نکند.

و چیزی که برای شما در خانه عمل می کند، ممکن است زمانی که سر کار یا در عموم هستید گزینه خوبی نباشد (رقص در اطراف اتاق نشیمن شما ممکن است مفید باشد، اما رقص در فروشگاه مواد غذایی ممکن است نباشد).

بنابراین مهم است که ابزارهای مختلفی برای تسکین استرس در اختیار داشته باشید. سپس، شما قادر به انتخاب یک استراتژی هستید که برای شرایط فعلی شما بهترین است.

استراتژی های کوتاه مدت تسکین دهنده یِ استرس شدید که می توانید درهر جا انجام دهید

اینکه شما برای یک کار مصاحبه دارید، یا از رفتار کودک در زمین بازی تحت فشار قرار گرفته اید، مهم است که یک ابزارِ کاهش دهنده یِ استرس که می تواند در همان لحظه استرس شما را کاهش دهد، داشته باشید.

استرس شدید

بهترین استراتژی های کوتاه مدت:

  • می توان هر جا انجام داد
  • تمرین بسیار کمی برای استاد شدن نیاز است
  • رایگان هستند
  • موجب تسکین فوری می شوند
  • تصویرسازیِ هدایت شده را امتحان کنید

تصویرسازیِ هدایت شده مانند رفتن به یک تعطیلاتِ کوتاه مدت در ذهن است. می تواند شما را درگیرِ تصویرسازیِ بودنِ خودتان در یک “مکان شاد” کند. شاید تصور کردن خودتان که در ساحل نشسته اید، به امواج گوش می دهید، اقیانوس را بو می کنید، و احساس شن و ماسه گرم در زیر شما.

تصویرسازیِ هدایت شده را می توان با یک نوار ضبط شده انجام داد که در آن شما به کسی گوش می دهید که در یک منظره ملایم به سمت شما حرکت می کند. یا زمانی که خودتان می دانید چگونه انجام دهید، می توانید خودتان به تنهایی تصویرسازی هدایت شده را تمرین کنید.

به سادگی چشمان خود را برای یک لحظه بسته و در یک منظره آرام راه بروید. در مورد همه تجارب حسی که شما را درگیر این کند که حس کنید واقعاً در آنجا حضور دارید، فکر کنید. بعد از چند دقیقه، چشمها را باز کنید و به لحظه حاضر بازگردید.

استرس شدید

تفکر و تعمق عمیق

مدیتیشن تسکین کوتاه مدت استرس و همچنین مزایای مدیریت پایدار استرس را به ارمغان می آورد. اشکال مختلف مدیتیشن برای امتحان کردن وجود دارد. هر یک از آنها منحصر به فرد است و جاذبه های را به ارمغان می آورد.

شما ممکن است همانطور که نفس های عمیق و آرام می کشید، یک سرود که در ذهن خود تکرار می کنید، ایجاد کنید. یا ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا حضور در لحظه را تمرین کنید، که به معنی بودن در لحظه است. به سادگی توجه به آنچه که می بینید، می شنوید،می چشید، لمس می کنید و می بویید، توجه کنید.

هنگامی که شما بر اینجا و اکنون تمرکز می کنید، نمی توانید به چیزهایی که قبلاً اتفاق افتاده فکر کنید و نمی توانید در مورد چیزی از آینده نگران باشید. مدیتیشن و حضور در لحظه نیاز به تمرکز دارد، اما می تواند تفاوت بزرگی در سطح کلی استرس شما داشته باشد.

آرامشِ عضلانیِ پیشرفته را تمرین کنید

آرامش عضلانی پیشرفته شامل آرامش تمام ماهیچه های بدن، گروه به گروه است. برای تمرین، می توانید با چند نفس عمیق شروع کنید.

سپس انقباض و آرام کردن هر گروه ماهیچه را تمرین کنید، با پیشانی خود شروع کنید و به پایین به سمت انگشتان پا حرکت دهید.

با تمرین، شما یاد می گیرید که کشش و انقباض در ماهیچه هایتان را بشناسید و قادر خواهید بود که راحت تر ارامش پیدا کنید. با این حال، هر زمان که تمرین می کنید باید احساس آرامش را درون بدن خود تجربه کنید.

تمرکز بر تنفس

تنها تمرکز بر تنفس و یا تغییر شیوه نفس کشیدن می تواند یک تفاوت بزرگ در سطح استرس کلی شما ایجاد کند. تکنیک های تنفس می تواند بدن و مغز شما را تنها در چند دقیقه آرام کند.

استرس شدید

بهترین خبر این است که، هیچ کس در اطراف شما حتی متوجه نمی شود که این کار را انجام می دهید. بنابراین، چه شما در یک جلسه استرس زا هستید یا در یک تئاتر شلوغ نشسته اید، تمرینات تنفسی می تواند کلیدی برای کاهش استرس شما باشد.

در حالی که تمرینات تنفسی مختلفی مانند تنفس کاراته وجود دارد، چندین مورد ساده عبارتند از:

از طریق بینی نفس بکشید و تماشا کنید که شکمتان پر از هوا می شود. در حالی که تنفس می کنید به آرامی تا سه بشمارید. برای یک ثانیه نگه دارید و به آرامی در حالی که مجدداً تا سه می شمارید نفس خود را بیرون دهید.

از طریق بینی نفس بکشید و تصور کنید که هوای ملایم، و آرام را استنشاق می کنید. تصور کنید که هوا سراسر بدنتان را در بر گرفته است. همانطور که در حال بیرون دمیدن هستید، تصور کنید که استرس و تنش را بیرون می دمید.

قدم زدن

ورزش یک تسکین دهنده یِ عالیِ استرس است که در عرض چند دقیقه می تواند عمل کند. قدم زدن به شما این اجازه را می دهد که از تغییر مناظر لذت ببرید، که می تواند شما را به یک قابِ ذهنیِ متافوت ببرد، و همچنین مزایای ورزش کردن را به ارمغان بیاورد.

بنابراین چه شما برای استراحت از یک کار خسته کننده، به قدم زدن اطراف اداره نیاز دارید یا تصمیم دارید پس از کار به یک پیاده روی طولانی مدت بروید، قدم زدن یک روش ساده اما مؤثر برای طراوت بخشیدن به ذهن و بدنتان است.

 استرس شدید

استراتژی هایِ سریعِ تسکین دهنده یِ استرس شدید که در خانه به خوبی عمل می کنند

در حریم خصوصی خانه خودتان، چندین استراتژی کاهش دهنده یِ استرس وجود دارد که به شما کمک می کند سریعاً آرام شوید. بنابراین، چه روز سختی سر کار داشته اید یا به دلیل اینکه چقدر کار باید انجام دهید، این استراتژی ها می تواند استرس شما را سریعاً تسکین دهد.

کسی که دوست دارید را در آغوش بگیرید

تماس فیزیکی می تواند به شدت به کاهش استرس کمک کند. در آغوش گرفتن کسی که دوستش دارید، میتواند بسیار مفید باشد.

هنگامی که کسی را در آغوش می گیرید، اکسیتوسین (همچنین به عنوان هورمون در آغوش گرفتن شناخته می شود) رها می شود. اکسیتوسین با سطوح بالای شادی و سطوح پایین استرس در ارتباط است.

اکسیتوسین همچنین باعث کاهش فشار خون می شود. هورمون استرس نوراپینفرین را کاهش می دهد و می تواند احساس آرامش به وجود بیاورد.

بنابراین از اینکه از کسی که دوستش دارید بخواهید در هنگام نیاز شما را در آغوش بگیرد نگران نباشید. این برای هر دو شما خوب است و می تواند ساده ترین شکل موجود برای کاهش استرس باشد.

از عطر درمانی لذت ببرید

عطر درمانی دارای مزایای واقعی برای کاهش استرس است. می تواند به شما کمک کند که احساس انرژی، آرامش بیشتر، یا حضور بیشتر در لحظه داشته باشید.

تحقیقات جدید نشان می دهد که عطرهای معینی می توانند فعالیت موج مغزی را تغییر دهند و هورمون های استرس در بدن را کاهش دهند.

بنابراین چه شما از شمع ها، پراکنده کننده ها، یا محصولات بدن لذت می برید، به کار بردن عطر درمانی در روز خود را در نظر بگیرید.

خلق آثار هنری

ارتباط برقرار کردن با بخشِ خلاقتان، در دوران کودکیی برایتان آسان است، اما اگر ارتباطتان به کارهای هنری را از دست داده اید، زیاد دیر نیست که دوباره آن را به دست آورید.

اگر شما اهل رسم و نقاشی نیستید، رنگ آمیزی را در یک کتاب رنگ آمیزی در نظر بگیرید. محبوبیتِ کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان، بنا به دلایل خوب افزایش یافته است. رنگ آمیزی یک کاهش دهنده یِ خوبی استرس است.

تحقیقات نشان می دهد که  رنگ آمیزی می تواند تأثیرذهنی داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که سطوح اضطراب در افرادی که الگوهای هندسیِ پیچیده را رنگ آمیزی می کنند، کاهش می یابد، و آن را به یک خروجی عالی برای کاهش استرس تبدیل کرده است.

استراتژی هایِ درازمدت بر ای کاهش استرس شدید برای سلامتی پایدار

عادت هایِ معین می تواند بهبودِ استرس را تقویت کند، همچنین باعث افزایش سلامت کلی شود. برای مثال، آنهایی که به طور منظم ورزش یا مدیتیشن انجام می دهند، در روبه رویی با چالش های دشوار کمتر دچار استرس می شوند.

بنابراین ایجادِ یک شیوه زندگی که به شما در دفع استرس و رویارویی با چالش ها به یک روش سالم کمک کند، مهم است.

استرس شدید

خوردن یک رژیم غذایی متعادل

یک رژیم غذایی ضعیف می تواند واکنش بیشتری نسبت به استرس به دنبال داشته باشد. خوردن احساسی و داشتن غذاهای با چربی بالا، و شکرِ بالا می تواند به صورت موقت حس تسکین دهنده داشته باشد که به استرس طولانی مدت منجر می شود.

کربوهیدرات های تصفیه شده، مانند کلوچه و چیپس سیب زمینی، می توانند موجب افزایش قند خون شوند. زمانی که قند خون شما می افتد، ممکن است استرس و اضطراب بیشتری را تجربه کنید.

مصرف یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما در مبارزه با استرس در دراز مدت کمک کند. غذاهایی مانند تخم مرغ، آووکادو، و گردو به تنظیمات خلقی و تعادل انرژی کمک می کنند.

زمانی را برای فعالیت های اوقات فراغت بگذارید

فعالیت های اوقات فراغت می توانند یک راه عالی برای کاهش استرس باشند. با این حال، بسیاری از مردم احساس می کنند که زندگی آنها برای سرگرمی، بازی ها و یا سرگرمی اضافه بسیار مشغول است.

اما ایجاد کردن زمانی برای تفریح در برنامه اتان می تواند کلیدی برای کمک به شما باشد که احساس بهتری داشته باشید. و زمانی که احساس بهتری دارید، عملکرد بهتری هم دارید، که به این معنی است که زمان اوقات فراغت شما را در زمانِ کار، کارآمدتر کند.

این که شما در مراقبت از یک باغ احساس شادی دارید یا با دوختن لباس، سرگرمی ها و اوقات فراغت، کلیدی بهتر زندگی کردن هستند.

ایجاد عادتِ گفتار مثبت با خود در استرس شدید

نحوه صحبت کردن با خودتان مهم است. خود انتقادیِ شدید، عدم اعتماد به نفس، و پیش بینی های فاجعه بار مفید نیستند. اگر شما به طور مداوم به چیزهایی مانند “من وقتی برای این کار ندارم” و “من نمی توانم این را تحمل کنم” فکر می کنید، شما به خودتان استرس وارد می کنید.

مهم است که یاد بگیریم که با شیوه ای واقع بینانه تر و مهربانانه با خودمان صحبت کنیم. هنگامی که نام خود را صدا می زنید یا به توانایی خود در موفقیت شک دارید، با یک صدایِ درونیِ مهربانانه تر پاسخ دهید.

گفتار مثبت با خود می تواند به شما در ایجاد یک چشم انداز سالمتر کمک کند. و یک گفتگویِ خوشبینانه تر و مهربانانه تر می تواند به شما در مدیریت احساسات و داشتن اقدام مثبت کمک کند.

تمرین یوگا

یوگا حرکات فیزیکی، ذهنی، ورزشِ سبک، و تنفس کنترل شده را ترکیب می کند. همه ی اینها تسکیِ عالیِ استرس را به ارمغان می آورد.

و احتمالاً زمانی که شما مزایایِ فوری را از یک جلسه یوگا به دست می آورید، اگر آن را به صورت مداوم در زندگی خود به کار ببرید، مزایایِ بلند مدت را نیز دریافت خواهید کرد.

یوگا انواع مختلفی از مزایایِ فیزیکی، روحی، و معنوی را ارائه می دهد. برای شروع، باید یک کلاس بگیرید، در یک برنامه آنلاین ثبت نام کنید، یا از یک برنامه برای کمک به شروع تمرین استفاده کنید.

ابراز تشکر و قدردانی

قدردانی به شما کمک می کند تا همه چیزهایی را که باید سپاسگزارِ آن باشید تشخیص دهید. چه سما به خاطر یک روز آفتابی سپاسگزار هستید یا به دلیل اینکه سالم به سر کار رسیده اید، در مورد همه چیزهایِ خوبی که در زندگی دارید، فکر کنید.

قدردانی همچنین همه یِ منابعِ لازم برای مقابله با استرس را به شما یادآوری می کند، که می تواند کاملاً توانبخش باشد.

مطالعات همچنین نشان می دهد که افراد قدردان از سلامت روانیِ بهتر، استرس کمتر، و یک زندگیِ باکیفیت تر برخوردارند.

بنابراین چه شما تصمیم گرفته اید که آن را تبدیل به یک عادت برای شناختن چیزی که در هنگام نشستن بر سر میز غذاخوری باید قدردانش باشید، یا تصمیم دارید برای یک مجلهِ قدردانی سه چیز که سپاسگزارش هستید بنویسید، قدردانی را به یک عادت منظم تبدیل کنید.

اولویت بندی ورزش

فعالیت فیزیکی کلید مدیریت استرس و بهبود سلامت روانی است. و بهترین خبر این است که، انواع مختلفِ فعالیت ها وجود دارد که می تواند استرس شما را کاهش دهد.

به یک باشگاه بپیوندید، یک کلاس بگیرید، یا خارج از خانه تمرین کنید. به یاد داشته باشید که روش هایِ مختلفِ بسیاری برای فعالیت فیزیکی بیشتر در روز وجود دارد.

قدم زدن، تمرینات قدرتی، قایقرانی، پیاده روی و کلاس اسپین فقط چند نمونه مثال هایِ متفاوت از روش هایی است که می توانید استرس را تسکین دهید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!