ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

22 دلیل برای لکه بینی قبل از قاعدگی

لکه بینی قبل از دوره های قاعدگی می تواند برای بیشتر افراد ناراحت کننده باشد. این موضوع ممکن است دلیل شناخته شده ای برای افراد داشته باشد یا اصلا این دلیل برایشان شناخته شده نباشد. در این مقاله سعی می کنیم دلایل موجود برای لکه بینی قبل از قاعدگی را با هم مرور کنیم. اما قبل از هر کاری باید بدانیم لکه بینی چیست و چه تاثیری بر روی بدن دارد.

لکه بینی قبل از دوران قاعدگی چیست؟

همانطور که می دانید یک چرخه طبیعی قاعدگی هر 28 روز یکبار شروع می شود و با خونریزی قاعدگی همراه است که معمولا بین 4 الی 7 روز به طول می انجامد.
لازم نیست این یک دوره دقیق 28 روزه باشد بلکه چنین شرایطی از 21 تا 35 روز در افراد مختلف متغیر است. دختران جوان ممکن است دوره های قاعدگی را تجربه کنند که از 21 تا 45 روز یا بیشتر از آن متغیر است.

زنانی که در 40 سالگی خود به سر می برند دوره قاعدگی کمتری خواهند داشت. برخی از زنان دوره های قاعدگی را برای مدت زمان طولانی تری تجربه می کنند و برخی این چنین نیستند. لکه بینی خونریزی واژینال بعد از دوره قاعدگی و قبل از دوره قاعدگی بعدی است. این لکه ها ممکن است صورتی یا قهوه ای رنگ باشد. لکه بینی همچنین ممکن است به عنوان لکه خون چندتایی نیز دیده شود و حتی شبیه دوره های قاعدگی باشد. لکه بینی به دلایل مختلفی رخ می دهد. این دلایل ممکن است طبیعی یا غیر طبیعی باشند. برخی از اوقات تعیین دقیق علت بروز چنین لکه هایی بسیار دشوار خواهد بود.

اگر فکر می کنید شما نیز دچار لکه بینی شده اید بهتر است خونی که از واژن می آید را بررسی کنید و ببینید این خون از مقعد یا ادرار هست یا خیر. برای اینکه ببینید خونریزی از واژن ، دهانه رحم یا رحم است، تامپونی را در واژن قرار دهید. اگر هنوز مطمئن نیستید باید از پزشک کمک بگیرید تا ببینید چنین شرایطی را دارید یا خیر. پزشک می تواند به هنگامی که خونریزی دارید معاینه فیزیکی و جسمی انجام دهد.

تشخیص لکه بینی غیر عادی رحمی:

برای اینکه بدانید چرا دچار لکه بینی می شوید، پزشک ممکن است یک سری تست را انجام دهد که در برگیرنده موارد زیر است:
• بررسی و معاینه عمومی
• بررسی سابقه پزشکی
• بررسی دوره های قاعدگی
• معاینه جسمی و فیزیکی
• انجام تست پاپ و ازمایش خون
• سونوگرافی از واژن
• بیوپسی اندومتریال

 لکه بینی قبل از قاعدگی
تفاوت بین لکه بینی و خونریزی:

لکه بینی به هر نوع خونریزی سبک واژن گفته می شود که بین دوره های قاعدگی ماهانه دیده می شود. لکه بینی زمانی دیده می شود که چند قطره خون هر چند وقت یکبار بروز نماید. مقدار این خون معمولا به اندازه ای نیست که بتواند نوار بهداشتی را پر کند. از سوی دیگر خونریزی شکل سنگین تر از جریان خون است. زمانی که خونریزی دارید، باید نوار بهداشتی را به طور مرتب عوض کنید تا لباس هایتان کثیف نشود. ما از سه رنگ چراغ راهنمایی استفاده کرده ایم . شما نیز می توانید از این سه رنگ برای تعیین اینکه علت خونریزی کم خطر، با خطر متوسط یا پرخطر است استفاده کنید. از این سنجش ها می توان به عنوان مرجع و منبع استفاده کرد اما بهتر است قبل از هر کاری با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

دلایل کم خطر برای لکه بینی قبل از دوره های قاعدگی:

این اولین دوره قاعدگی شماست:
برای بیشتر دختران، اولین سال هایی که دوره قاعدگی را تجربه می کنند موضوع جدیدی است و می تواند با احساسات دردناکی همچون گرفتگی شکمی، چرخه های قاعدگی دردناک و نامنظم و سایر موارد همراه باشد. نه تنها برخی از دختران چنین دوره های قاعدگی نامنظمی را تجربه می کنند بلکه بیشتر آن ها ممکن است لکه بینی را هم داشته باشند. این موضوع عادی است و معمولا مشکل هورمونی است که باعث بروز چنین مواردی می شود. اساسا این موضوع بدین معنی است که بدن ما در حال تلاش برای درک وضعیت جدید است.
با موارد ضد بارداری اخیرا کار کرده اید:
میلیون ها زن در ایالت متحده آمریکا از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند. لکه بینی یکی از عوارض جانبی رایج و عادی برای این قرص های ضد بارداری است. استروژن به حفظ دیواره رحم کمک می کند. تغییر یا از دست دادن سطح استروژن در بدن که نتیجه تغییر در استفاده از قرص های ضد بارداری است می تواند به لکه بینی بین دوره های قاعدگی منجر شود. این نوع از لکه بینی معمولا بیش از یک الی سه ماه به طور نمی انجامد و بدن خود را با آن وفق می دهد.
لکه بینی معمولا عارضه جانبی استفاده از قرص های ضد بارداری هورمونی است که در برگیرنده ترکیبی از قرص های ضد بارداری خوراکی، تزریق پروژسترون مصنوعی با اثر طولانی و میله در برگیرنده پروژسترون است که معمولا در قسمت بالایی بازو قرار می گیرد. برخی از سیستم های ضد بارداری می توانند پروژسترون رها کنند و داخل رحم قرار می گیرند. درمان هایی که تنها در برگیرنده پروژسترون هستند می توانند به لکه بینی منجر شوند.

لکه بینی در این شرایط معمولا به خاطر افت سطح هورمون ها رخ می دهد. زمانی که شروع به مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی می کنید بروز لکه بینی دو هفته پس از آخرین دوره قاعدگی طبیعی است. دوره قاعدگی شما بعد از شش ماه به وضعیت عادی خود باز می گردد. لکه بینی ایجاد شده توسط ضد بارداری هورمونی باید بعد از یک یا دو ماه پس از آغاز مصرف این قرص ها متوقف شود. لکه بینی ممکن است به همراه استفاده از سایر روش های ضدبارداری همچون IUD نیز دیده شود.

همانطور که می دانید IUD دستگاهی است که در داخل رحم قرار می گیرد و از بروز بارداری پیشگیری می کند. هورمون های موجود در این دستگاه به آرامی ازاد می شود و دوره های قاعدگی را کنترل می کند. با اینحال سه الی شش ماه اول بروز لکه بینی در این شرایط عادی است. IUD ها به عنوان یک جسم خارجی در رحم عمل می کند و می تواند باعث بروز لکه بینی یا خونریزی سنگین شود.

لکه بینی باید با گذشت زمان کاهش پیدا کند. اگر از روش های ضد بارداری هورمونی همچون تزریق یا میله استفاده می کنید، ممکن است بین دو الی سه دوره قاعدگی بعد از قرار دادن آن ها، لکه بینی را تجربه نمایید.
زمانی که در حال کنترل بارداری خود هستید ممکن است با مصرف نکردن این موارد نیز لکه بینی را تجربه نمایید. جایگزینی هورمونی نیز برای درمان نشانه های یائسگی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند باعث بروز لکه بینی شود.
شما از قرص های صبح روز بعد استفاده می کنید:
قرص های ضد بارداری اورژانسی که به آن ها قرص های صبح روز بعد نیز می گویند می توانند باعث بروز لکه بینی خفیفی شوند. اگرچه این موضوع عارضه جانبی نیست اما هورمون های موجود در این داروها می تواند به خونریزی قبل یا بعد از قاعدگی منجر شود. این نوع لکه بینی کاملا نرمال است. با اینحال باید توجه داشته باشید که چنین مواردی نشان دهنده دوره قاعدگی نیست و نباید کاملا مطمئن شوید که بارداری نیستید.
دچار لکه بینی لقاح شده اید:
برخی از لکه بینی ها در اوایل بارداری طبیعی است. اگر لکه بینی دارید ممکن است این موضوع به خاطر لقاح و کشت تخمک باشد. این موضوع زمانی رخ می دهد که تخمک بارور به دیواره رحم متصل می شود. زمانی که این موضوع رخ می دهد رگ های خونی ریز ممکن است منفجر شوند و باعث بروز لکه بینی گردند. این لکه ها معمولا صورتی یا قهوه ای رنگ خواهند بود.
لکه بینی در این شرایط معمولا قبل از دوره قاعدگی بعدی و 5 الی 10 روز بعد از لقاح رخ می دهد. تقریبا یک سوم از زنانی که این نوع لکه بینی را گزارش کرده اند ادعا دارند که چنین شرایطی از لکه بینی مرتبط با قاعدگی متفاوت است. دلایل این امر در برگیرنده تفاوت رنگ در لکه بینی، بافت و درد مرتبط با لکه بینی است. خطر این مورد نیز اندک است اما اگر سونوگرافی داشتید که تایید کرد باردار هستید باید با پزشک تماس بگیرید. لکه بینی می تواند نشانه بارداری خارج از رحم باشد که در آن جنین در خارج از رحم رشد پیدا می کند. این نوع بارداری اگر درمان نشده رها شود می تواند برای خانم تهدیدکننده زندگی باشد
لکه بینی تخمک گذاری را تجربه می کنید:
لکه بینی مربوط به تخمک گذاری برای برخی از افراد عادی است و جای نگرانی ندارد. زنان ممکن است یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری چنین لکه بینی را تجربه نمایند. زمانی که تخمک گذاری انجام می شود تجربه لکه بینی اندک عادی است و معمولا رنگ آن صورتی است. دلایل بسیار متعددی برای لکه بینی تخمک گذاری وجود دارد. به عنوان مثال چنین شرایطی ممکن است به خاطر فولیکول های تخمدانی باشد. زمانی که فولیکول ها بالغ شده و می ترکند، ممکن است درد و خونریزی ملایمی ایجاد شود.
افزایش سطح استروژن در طول تخمک گذاری نیز می تواند به لکه بینی اندک یا خونریزی منجر شود.
باید توجه داشته باشید که زمان تخمک گذاری هنگامی است که شما بسیار بارور هستید. مطمئن شوید که این نوع لکه بینی را با لکه بینی قاعدگی اشتباه نمی گیرید.
قبل از دوران یائسگی قرار دارید:
زمانی که به سن یائسگی نزدیک می شوید ممکن است لکه بینی صورتی یا قهوه ای رنگ یا حتی خونریزی بعد از دوره های قاعدگی را تجربه نمایید. در طول این مرحله، دوره های قاعدگی ممکن است بسیار نامنظم و برخی از اوقات سنگین باشد و لکه بینی گاه به گاه یک هفته قبل از دوره قاعدگی بروز نماید. تخمک گذاری در اواسط چرخه رخ می دهد و دوره قاعدگی دو هفته بعد دیده می شود. زمانی که در دوره پیش از قاعدگی خود به سر می برید، سطح هورمون ها ممکن است نامنظم شود و این موضوع برایتان مشکلاتی را به وجود آورد.

بعد از اینکه وارد یائسگی شدید، همه خونریزی های قاعدگی متوقف می شود. با اینحال اگر در این مرحله خونریزی دارید باید با پزشک مشورت نمایید. جایگزینی هورمونی می تواند علل رایج خونریزی واژینال در یائسگی باشد اما لکه بینی می تواند نشانه سرطان یا سایر شرایط حادی باشد که نیازمند توجه پزشکی است.
خشکی واژن دارید:
خشکی واژینال یا اتروفی واژینال، علل رایج لکه بینی است. این موضوع زمانی رخ می دهد که بافت های واژینال رطوبت کافی را ندارند و به خاطر تغییر در استروژن تحریک می شوند. زمانی که سطح تولید استروژن دچار مختل می شود، می تواند باعث ایجاد خارش، خشکی و تحریک در ناحیه واژن گردد. زنانی که در دوران یائسگی خود به سر می برند بیشتر از سایر زنان دچار چنین شرایطی می شوند.

این موضوع بدین خاطر است که تخمدان های آن ها استروژن کمتری تولید می کند و همین امر به لایه نازک بافت های واژینال منجر می شود و باعث کاهش تعداد غدد روان کننده می گردد. با اینحال زنانی که در دوران یائسگی نیستند هم ممکن است خشکی واژن را تجربه نمایند. برای زنانی که این شرایط را تجربه می کنند و نزدیک دوران پیش از قاعدگی نیستند فاکتورهای زیادی وجود دارد که باعث ایجاد چنین شرایطی می شوند. تولد نوزاد ، اصطکاک در طول مقاربت جنسی، درمان های هورمونی، داروهای ضد بارداری، داروهایی همچون داروهای ضد افسردگی، واکنش بع برخی از مواد همچون الکل می تواند خشکی واژن را بیشتر نماید

. اگر هنوز هم در دوران قاعدگی خود هستید، خشکی واژن نباید زیاد باعث نگرانی تان شود. اگر در طول دوران یائسگی لکه بینی ناشی از خشکی واژن را دارید با یک پزشک حتما مشورت نمایید.

 لکه بینی قبل از قاعدگی
استفاده کرد اما بهتر است قبل از هر کاری با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.
شما استرس زیادی دارید:
استرس نیز می تواند شرایط مختلفی را در بدن ایجاد نماید. استرس باعث عدم تعادل در بدن می شود و می تواند باعث بروز لکه بینی در افراد گردد. استرس های روحی و روانی همچون افسردگی، اضطراب، نگرانی و بی خوابی و استرس های فیزیکی همچون کاهش وزن یا بیماری، رژیم غذایی ضعیف و تمرین ورزشی زیاد هم می تواند بر روی چرخه قاعدگی اثر بگذارد. این موضوع بدین خاطر است که استرس زیاد باعث انتشار هورمون کورتیزول بیشتری می شود و همین امر باعث می شود بدن استروژن و پروژسترون کمتری تولید نماید.

این عدم تعادل هورمونی باعث دوران قاعدگی شما تداخل ایجاد می کند و می تواند باعث بی نظمی آن شود و بین این دوره لکه بینی را موجب گردد. اگرچه تمرینات ورزشی باعث تسکین استرس می شود اما تمرین ورزشی بیش از حد باعث از دست رفتن قاعدگی می گردد و لکه بینی را ایجاد می کند.
سطح استروژن در بدنتان افت پیدا کرده است:
برخی از زنان در طول دوران تخمک گذاری در چرخه قاعدگی خود لکه بینی را تجربه می کنند . این موضوع به خاطر افت در سطح استروژنشان است. این شرایط زمانی رخ می دهد که تخمک از تخمدان آزاد می شود. چنین لکه بینی معمولا 10 الی 15 روز قبل از قاعدگی بعدی رخ می دهد. لکه بینی همچنین ممکن است به خاطر کاهش سطح استروژن رخ دهد که معمولا از تخمک گذاری پیشی می گیرد.

این نوع لکه بینی هم به خاطر تغییر در سطح استروژنی رخ می دهد که اندومتریوم را تحریک می نماید. کاهش در سطح استروژن باعث می شود خانم ها ترشحات واژینال قهوه ای رنگ یا لکه بینی را تجربه نمایند. آن ها ممکن است گرفتگی یا درد اندکی را هم تجربه کنند.
شما تاخیر در تخمک گذاری را تجربه می کنید:
اگر خانمی هستید که در اواخر چرخه تخمک گذاری می کنید همین امر ممکن است به شرایطی به نام mittelschmerz منجر شود. mittelschmerz درد یک طرفه پایین شکمی است که با تخمک گذاری در اواسط دوران قاعدگی مرتبط است و این شرایط 15 روز قبل از دوران قاعدگی بعدی رخ می دهد. درد چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد اما ممکن است تا چند روز هم ادامه داشته باشد.

چنین دردی معمولا در طرفی است که تخمدان تخمک را ازاد می کند. علاوه بر دید خفیف این شرایط می توانید باعث خونریزی خفیف یا لکه بینی گردد. تخمک گذاری تاخیر یافته می تواند به معنای وجود کیست کوچک بر روی سطح تخمدان باشد که به تجزیه تخمک منجر می شود و لکه بینی را ایجاد می نماید.
دوره قاعدگی تاخیر یافته یا جزئی دارید:
در طول دوره قاعدگی معمولی خونی که از واژن می آید در برگیرنده خون قدیمی، دیواره اندومتریال و بافت های مرده است. زمانی که قاعدگی به تاخیر افتاده یا جزئی را دارید، این شرایط ممکن است کامل نباشد و مقادیر کوچکی از دیواره باقی بماند. این پوشش در رحم برای یک ماه باقی می ماند. زمانی که بافت های باقی مانده دفع می شود ، رنگ صورتی و قهوه ای مانند یا لکه بینی را ایجاد می کند. در حالیکه این شرایط ممکن است باعث سردرگمی تان شود اما در بیشتر موارد عادی است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!