ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

هرپس مقعدی: علايم درمان سفليس شانکروئيد1 و 2

هرپس مقعدی: علايم درمان هرپس مقعدی چيست؟هرپس از خانواده ويروسهايي ­ست که باعث ايجاد عفونت در انسانها ميشود.

هرپس مقعدی به وسيله ويروس هرپس ايجاد ميشود که باعث ايجاد زخم و تاول در اطراف مقعد و دهانه ميگردد که از طريق آن با حرکات روده انتقال مييابند. هرپس مقعدي به وسيله ويروس هرپس سيمپلکس (اچ­اس­وي) به خصوص نوعي از اچ­اس­وي با عناوين اچ­اس­وي 1 و 2 ايجاد ميشوند.

سفليس شانکروئيد و دونووانوزيس عفونت­هايي هستند که ميتوانند انواع مختلف لزيون­ها را در مقعد ايجاد کنند. تمام اين عفونتها از جمله اچ­اس­وي در اثر تماس جنسي ايجاد ميشوند.

علايم هرپس مقعدی عبارتند از:

  • جوشهاي قرمز و تاولهاي سفيد
  • درد و خارش در ناحيه مقعد
  • زخمهايي که در ناحيه تاول شکل ميگيرند
  • جربهايي که زخمهاي پاره شده و داراي خونريزي را ميپوشاند
  • تغييرات در عادات روده

هرپس چگونه منتقل ميشود؟

هرپس مقعدی

اچ­اس­وي مقعدی عفونتي­ست که از طريق جنسي منتقل ميشود (اس­تي­آي) و از طريق تماس و يا رابطه جنسي از فردي به فرد ديگر انتقال مي­يابد.

بنابر اعلام منبع قابل­اعتماد مرکز پيشگيري و کنترل بيماريها (سي­دي­سي) بيش از 424 ميليون آمريکايي در سال 2013 اچ­اس­وي داشتند و 776 هزار آمريکايي هر ساله اين تشخيص را دريافت ميکنند.

بر اساس اعلام سي­دي­سي در ايالات متحده آمريکا از هر  6نفر يک نفر هرپس تناسلی دارد همين ويروس که هرپس تناسلی را ايجاد ميکند باعث ايجاد لزيون در ناحيه تناسلي و مقعد و اطراف مقعد ميشود  اما تمام افرادي که مبتلا به هرپس تناسلی هستند هرپس مقعدی ندارند.

تشخيص هرپس چگونه است؟

اگر شما علايم مشخص هرپس مقعدي را داريد پزشک شما ممکن است تصميم بگيرد تا بعد از معاينه فيزيکي شما را درمان کند با اين حال اگر يک پزشک اطمينان ندارد ممکن است بخواهد آزمايشات بيشتري را نيز انجام دهد.

از آنجايي که ميکروارگانيسم­هاي متفاوتي که ميتوانند از طريق جنسي منتقل شوند علايم مقعدي دارند پزشک شما ممکن است عامل دقيق عفونت شما را قبل از آغاز درمان با آزمايش تعيين کند.

براي انجام اين کار پزشک ممکن است کشت تاول و يا زخم را انجام دهد و يا اين­که نمونه خون بگيرد. آن نمونه به آزمايشگاه فرستاده ميشود جايي که در آن تستهايي عامل اصلي علايم شما را تعيين خواهد کرد با اين اطلاعات پزشک شما ميتواند گزينه­هاي درماني را مورد بحث قرار دهد.

هرپس مقعدی

هرپس مقعدی چگونه درمان ميشود؟

درمان براي هرپس مقعدي ميتواند به کاهش زمان شيوع و شدت کمک کند و همچنين ميتواند خطر انتقال عفونت به شريک جنسي را نيز کاهش دهد.

درمان اصلي براي هرپس مقعدي درمان ضدويروسي­ست اچ­اس­وي يک ويروس است و داروهاي ضدويروسي با ويروس مبارزه ميکنند افراد مبتلا به اچ­اس­وي داروهاي ضدويروسي را براي کاهش علايم تا زماني که علايم ادامه يابد دريافت ميکنند علاوه بر اين پزشک ممکن است داروهاي ضدويروسي را تجويز کند تا به صورت منظم دريافت گردد.

استفاده طولاني­مدت از داروهاي ضدويرسي يک درمان سرکوب­گر شناخته ميشود افرادي که از درمان سرکوب­گر براي مديريت اچ­اس­وي استفاده ميکنند احتمال انتقال عفونت به شريک جنسی را کاهش ميدهند.

در موارد هرپس مقعدي شديد پزشک ممکن است درمان ويروسي درون­وريدي را پيشنهاد دهد که اين مسئله به اين معناست که داروهاي ضدويروسي به صورت مستقيم از طريق يک سرنگ به درون وريد شما تزريق خواهد شد.

عود هرپس مقعدی

داروهاي ضدويروسي به کاهش فراواني و شدت عود اچ­اس­وي مقعدي کمک ميکند زماني که اچ­اس­وي مجددا ايجاد شود درمان ضدويروسي ميتواند به کاهش اين طول دوره کمک کند.

در طول زمان ايجاد علايم هرپس در اطراف مقعد کاهش خواهد يافت و در نهايت شما و پزشکتان ميتوانيد تصميم بگيريد که درمان سرکوبگر را پايان دهيد اگر اينگونه است شما ممکن است مجددا زماني که علايم ايجاد شد داروهاي ضدويروسی را استفاده کنيد.

هرپس مقعدی

آيا اچ­اس­وی قابل ­درمان است؟

اچ­اس­وي قابل­درمان نيست و يک عفونت کل دوره زندگي محسوب ميشود بعد از اولين علايم ويروس به سلولهاي عصبي منتقل ميشود و در آنجا براي کل زندگي شما باقي خواهد ماند.

حتي با وجود اينکه ويروس همچنان در بدن شما وجود دارد و ممکن است به صورت نهفته و يا غيرفعال براي دوره­اي طولاني باقي بماند علايم معمولا از طريق فاکتورهاي خارجي مانند استرس بيماري و يا قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ايجاد ميشوند.

آيا هرپس مسري­ست؟

هرپس مقعدي مسري­ست و احتمالا زماني که لزيون­ها بر روي پوست و يا اطراف مقعد قرار ميگيرند قابل انتقال به فرد ديگر است.

اگر تماس جنسي با فردي آلوده داشته باشيد ويروس ميتواند به شما منتقل شود علاوه براين زماني که شما مبتلا به يک عفونت هستيد حتي قبل از بروز علايم ميتوانيد آن را به فرد ديگري منتقل کنيد.

اين احتمال وجود دارد که شما ندانيد مبتلا به اچ­اس­وي هستيد علايم هميشه مشخص نيستند بنابراين حتي زماني که آلوده به آن هستيد نيز ممکن است متوجه نباشيد در اين موراد احتمال انتقال عفونت به ديگران به صورت ناآگاهانه امکان­پذير است.

کاهش خطر

از آنجايي که بيماريهايي که مانند اچ­اس­وي از طريق جنسي منتقل ميشوند در طول تماس جنسي انتقال مييابند شما ميتوانيد با داشتن روابط جنسي محافظت شده اين خطر را کاهش دهيد. از اقدامات حفاظتي جنسي براي کاهش خطر استفاده نماييد:

از کاندون و يا لينک استفاده کنيد:

  • يک پوشش محافظتي در طول رابطه جنسي از جمله روابط جنسي دهاني و مقعدی
  • تعداد شرکاء جنسي خود را کاهش دهيد
  • اگر در يک رابطه هستيد مونوگامي (داشتن يک شريک جنسي) را در پيش بگيريد.
  • داشتن روابط جنسي را به صورت کلي کنار بگذاريد

اگر از لحاظ جنسي فعال هستيد از پزشک خود بخواهيد تا آزمايشات اس­تي­آي را به صورت منظم انجام دهد اين آزمايشات منظم باعث ميشود شما و شرکاء جنسي­تان ايمن باشيد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!