ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

درمان قطعی زگیل تناسلی در دختر مجرد (1401)

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی :

همه چیز درباره زگیل تناسلی زنانه

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و یکی از شایع ترین بیماریهای مقاربتی (STDs) ایجاد می شود.  در حالی که واکسنی برای جلوگیری از عفونت وجود دارد ، هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد.  سریعترین راه برای از بین بردن آنها از طریق جراحی ، فریز کردن آنها با نیتروژن مایع ، یا جریان الکتریکی یا لیزر برای سوزاندن زگیل ها است.

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و یکی از شایع ترین بیماریهای مقاربتی (STDs) ایجاد می شود. در حالی که واکسنی برای جلوگیری از عفونت وجود دارد ، هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. سریعترین راه برای از بین بردن آنها از طریق جراحی ، فریز کردن آنها با نیتروژن مایع ، یا جریان الکتریکی یا لیزر برای سوزاندن زگیل ها است.

زگیل های تناسلی یک بیماری شایع هستند و 90 درصد آنها توسط HPV های غیر ژنتیکی 6 یا 11 ایجاد می شوند. این انواع را می توان قبل از تشخیص یا همزمان با تشخیص زگیل های تناسلی شناسایی کرد . درمان قطعی زگیل تناسلی

انواع HPV 16 ، 18 ، 31 ، 33 ، و 35 نیز گاهگاهی در زگیل های تناسلی (معمولاً به عنوان عفونت با HPV 6 یا 11) شناسایی می شوند و می توانند با کانون ضایعات سنگفرشی داخل اپیتلیال درجه بالا (HSIL) همراه باشند ، به ویژه در افرادی که عفونت HIV دارند علاوه بر زگیل های تناسلی ، HPV نوع 6 و 11 با زگیل های ملتحمه ، بینی ، دهانی و حنجره ارتباط دارد.

درمان قطعی زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی معمولاً بدون علامت هستند. با این حال ، بسته به اندازه و محل تشریحی ، می توانند دردناک یا خارش زا باشند. آنها معمولاً روی مخاط دستگاه تناسلی رویشهای مسطح ، پاپولی یا دم کرده دارند. زگیل های تناسلی معمولاً در برخی از نقاط آناتومیکی از جمله در ناحیه داخل رحمی واژن ، در زیر پوست ختنه آلت تناسلی و در قسمت آلت تناسلی ختنه شده ایجاد می شود.

زگیل ها همچنین می توانند در محل های متعددی در اپیتلیوم آنوژنیتال یا داخل دستگاه تناسلی (مانند دهانه رحم ، واژن ، مجرای ادرار ، پرینه ، پوست دور ناحیه ، مقعد یا کیسه بیضه) ایجاد شوند.

زگیل های داخل مقعدی بیشتر در افرادی مشاهده می شود که مقاربت مقعدی داشته اند. با این حال ، آنها همچنین می توانند در میان مردان و زنانی که سابقه تماس جنسی مقعدی نداشته اند ، رخ دهد. درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خارجی توسط HPV ایجاد می شود. بیش از 120 زیرگروه HPV وجود دارد ، اما فقط حدود 40 مورد از آنها می توانند ناحیه ای از بدن را که به عنوان دستگاه آنوژنیتال شناخته می شود ، آلوده کنند. این 40 نوع HPV باعث ایجاد زگیل می شوند که عموماً شکل های مشابهی دارند. اونها می تونند … باشند:

زگیل تناسلی در زنان چه علائمی دارد

  • تخت
  • گنبدی شکل
  • گل کلم شکل
  • دم کرده (دارای ساقه یا ساقه)

هر کسی که با فرد مبتلا به HPV تماس جنسی داشته باشد می تواند به زگیل تناسلی مبتلا شود. ویروس پاپیلومای انسانی زمانی منتقل می شود که پوست شما با فرد مبتلا به ناحیه آلوده تماس می گیرد. برای اینکه HPV زگیل روی اندام تناسلی ایجاد کند ، این تماس باید در ناحیه تناسلی یا اطراف آن باشد.

این ویروس مسری است و ممکن است بر روی پوست فرد مبتلا به آن وجود داشته باشد. HPV می تواند از طریق لمس دست یا تماس جنسی منتقل شود.

هنگامی که ویروس وارد پوست شما می شود ، با سلول های پوست شما ترکیب شده و شروع به تکثیر می کند. این امر باعث ایجاد توده (زگیل) روی پوست ناحیه آسیب دیده می شود. سپس ویروس می تواند از زگیل خارج شده و به مناطق دیگر پوست شما یا افراد دیگر سرایت کند.

عوارض زگیل تناسلی 

@ سرطانسرطان گردن رحم با آلودگی برخی از انواع ویروس زگیل تناسلی ارتباط مستقیم دارد. برخی از گونه‌های HPV هم با سرطان‌های اندام تناسلی زنانه، آلت تناسلی مردانه، مقعد، دهان و گلو همراه است.
البته این طور نیست که همه افراد آلوده به HPV سرطان بگیرند، اما این آلودگی، خطر ابتلا به برخی سرطان‎‌ها را بیشتر می‌کند و این افراد بهتر است نسبت به بروز علائم یا انجام آزمایش‌های مربوطه (مانند پاپ اسمیر در بانوان) با جدیت بیشتری اقدام کنند. درمان قطعی زگیل تناسلی

@ عوارض هنگام بارداری: در زنان باردار ممکن است زگیل تناسلی بسیار بزرگ شود و دفع ادرار را با مشکل روبه‌رو کند. ضایعات زگیل تناسلی در دیواره واژن شاید از کش آمدن دیواره واژن جلوگیری کرده و زایمان طبیعی را با مشکل مواجه کنند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی در زنان

وقتی HPV وارد پوست شما می شود ، همیشه زگیل ایجاد نمی شود. سلولهای پوستی آلوده شما می توانند ویروس را بدون نشان دادن علائم آزاد کنند. شما همچنان HPV را به افراد دیگر منتقل می کنید حتی بدون علائم قابل مشاهده.

  • زگیل های تناسلی – یک گل کلم برجسته مانند رشد خوش خیم است که می تواند در ولو ، داخل واژن ، اطراف ناحیه مقعد و دهانه رحم ظاهر شود. در مردان ، زگیل های تناسلی به طور معمول در آلت تناسلی یا بیضه یا اطراف مقعد دیده می شوند . زگیل های دیگر (زگیل کف پا ، تخت و دهان) می توانند در مناطق دیگر بدن ظاهر شوند.

زگیل تناسلی به طور کلی مضر نیست. از آنجا که این بیماری ها مسری هستند ، در صورت مشاهده هرگونه علامت ، مراجعه به پزشک ضروری است. در صورت عدم درمان ، می توانید زگیل تناسلی را بدون اطلاع از آن به افراد منتقل کنید.درمان قطعی زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی می تواند در برخی افراد باعث سرطان شود . هم مردان و هم زنان می توانند توسعه سرطان از گونه های خاصی از HPV، اما زنان با احتمال بیشتری به انجام این کار. درمان HPV در اسرع وقت ضروری است. در صورت مشاهده علائم بیماری به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص زگیل تناسلی

پزشک معاینه فیزیکی ناحیه تناسلی شما را انجام می دهد و علائم زگیل را جستجو می کند. در صورت لزوم ، نمونه ها را برای بیوپسی می گیرند و آزمایش های دیگری را برای یافتن زگیل های داخلی انجام می دهند.

برخی آزمایش های دیگر که پزشک ممکن است انجام دهد عبارتند از:

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم

آنوسکوپی

کولپوسکوپی

اسمیر (پاپ) برای بررسی دهانه رحم زنان از نظر وجود هرگونه سلول آلوده استفاده می شود. کولپوسکوپ وسیله ای است که برای بررسی زگیل در داخل واژن و دهانه رحم استفاده می شود.

برای نگاه کردن به داخل مقعد ، پزشک ممکن است از یک آنوسکوپ برای یافتن هرگونه زگیلی که ممکن است در داخل آن گسترش یافته باشد استفاده کند. تشخیص زگیل های تناسلی معمولاً با معاینه چشمی انجام می شود اما با بیوپسی تأیید می شود ، که در صورت غیرطبیعی بودن ضایعات (به عنوان مثال رنگدانه ، القا شده ، چسبیده به بافت زیرین ، خونریزی یا ضایعات زخمی) مشخص می شود.

آزمایش HPV برای تشخیص زگیل تناسلی توصیه نمی شود زیرا نتایج آزمایش ها تأیید کننده نیستند و مدیریت زگیل تناسلی را راهنمایی نمی کنند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی در خانه

هدف از درمان حذف زگیل ها و بهبود علائم در صورت وجود است. ظاهر زگیل ها همچنین می تواند منجر به ناراحتی روانی و اجتماعی قابل توجهی شود و از بین بردن آن می تواند نگرانی های زیبایی را برطرف کند. برای اکثر بیماران ، درمان منجر به رفع زگیل می شود.

کرم  Imiquimo 3.75٪ یا٪ کرم 5  

Imiquimod یک تقویت کننده ایمنی موضعی فعال برای بیمار است که تولید اینترفرون و سایر سایتوکین ها را تحریک می کند. کرم Imiquimod 5٪ باید یک بار قبل از خواب ، 3 بار در هفته تا 16 هفته استفاده شود.  محل درمان باید 6 تا 10 ساعت پس از استفاده با آب و صابون شسته شود. واکنشهای التهابی موضعی ، از جمله قرمزی ، سوزش ، تحریک ، زخم یا فرسایش ، و وزیکولها ممکن است با استفاده از ایمیکیمود رخ دهد ،

درمان زگیل تناسلی در خانه

یا

محلول یا ژل پودوفیلوکس 0.5٪

پودوفیلوکس (پودوفیلوتوکسین) یک داروی ضد سیمیت است که توسط بیمار اعمال می شود و باعث نکروز زگیل می شود. محلول پودوفیلوکس (با استفاده از سواب پنبه) یا ژل پودوفیلوکس (با استفاده از انگشت) باید 2 بار در روز به مدت 3 روز روی زگیل های تناسلی استفاده شود و 4 روز بدون درمان ادامه یابد.

این چرخه را می توان در صورت لزوم تا چهار چرخه تکرار کرد. منطقه زگیل کل درمان باید 10 سانتی متر تجاوز نمی کند ، و حجم کل پودوفیلوکس باید به 0.5 میلی لیتر در روز محدود شود.

درمان قطعی زگیل تناسلی

یا

Sinecatechins 15٪ پماد 

سرما درمانی با نیتروژن مایع یا کرایوپروب

کرایوتراپی یک درمان تحت درمان است که زگیل ها را با سیتولیز ناشی از حرارت از بین می برد. درد در حین و بعد از استفاده از نیتروژن مایع و به دنبال آن نکروز و گاهی تاول زدن ، شایع است. اگر زگیل در بسیاری از مناطق وجود داشته باشد یا اگر ناحیه زگیل زیاد باشد ، بی حسی موضعی (موضعی یا تزریقی) ممکن است درمان را تسهیل کند. درمان جراحی این مزیت را دارد که اکثر زگیل ها را در یک ویزیت از بین می برد ، اگرچه عود می تواند رخ دهد.

یا

برداشتن جراحی با برداشتن قیچی مماسی ، تراشیدن تراش مماسی ، کورتاژ ، لیزر یا الکتروسرجری

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم

بخوانید : آیا بعد درمان زگیل تناسلی رابطه داشت

یا

اسید تری کلرواستیک (TCA) یا بی کلرواستیک اسید (BCA) محلول 80 تا 90 درصد

تری کلرواستیک اسید (TCA) و بی کلرواستیک اسید (BCA) عوامل سوزاننده ای هستند که توسط زنجیره ها با انعقاد شیمیایی پروتئین ها زگیل ها را از بین می برند. اگرچه این آماده سازی ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند ، اما به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته اند. محلول TCA دارای ویسکوزیته کم ، قابل مقایسه با آب است و در صورت استفاده بیش از حد می تواند به سرعت پخش شده و به بافت های مجاور آسیب برساند.

مقدار کمی باید فقط روی زگیل ها اعمال شود و اجازه داده شود قبل از نشستن یا ایستادن بیمار خشک شود (یعنی یخ زدگی سفید روی بافت ایجاد شود). اگر درد شدید باشد یا مقدار زیادی اسید به کار برده شود ، محل را می توان با بی کربنات سدیم (یعنی جوش شیرین) پوشاند ، با محلول های مایع صابون شستشو داد ، یا با تالک پودر کرد تا اسید خنثی شود یا اسید بدون واکنش حذف شود. در صورت لزوم ، درمان TCA یا BCA می تواند به صورت هفتگی تکرار شود.

درمان زگیل تناسلی با سرکه

@ پنبه را در سرکه سیب قرار دهید و آن را بر روی منطقه ای که زگیل است، فشار دهید تا سرکه جذب پوست شود.

@باند را روی پنبه قرار دهید و بگذارید یک شب بماند. برخی افراد می گذارند پنبه 24 ساعت بماند.

@هر شب پنبه جدیدی بردارید، در سرکه سیب خیس کنید و روی زگیل قرار دهید. در واقع مسیر قبلی را تکرار کنید.

@بعد از چند شب زگیل ممکن است ورم کند یا بلرزد. پوست روی زگیل ممکن است در یکی دو روز اول سیاه شود. این سیاه شدن نشانه این است که سلولهای پوستی در زگیل در حال مرگ هستند و بیماری شما رو به بهبودی می باشد.

@با انجام منظم این روش زگیل در عرض 1 تا 2 هفته از بین می رود. بعد از ناپدید شدن زگیل به مدت چند روز همچنان استفاده از سرکه سیب را ادامه دهید. این کار باعث می شود سلول های پوستی که قبلا باعث تشکیل زگیل می شدند نیز از بین بروند و دوباره در جایی دیگر رشد نکنند تا زگیل دیگری تشکیل دهند.

بخوانید : کرایوتراپی زگیل تناسلی

درمان زگیل واژن

سرما درمانی با نیتروژن مایع . استفاده از کرایوپروب در واژن به دلیل خطر سوراخ شدن واژن و تشکیل فیستول توصیه نمی شود.

زگیل های تناسلی معمولاً ظرف 3 ماه پس از درمان پاسخ می دهند. عواملی که ممکن است پاسخ به درمان را تحت تأثیر قرار دهند شامل سرکوب سیستم ایمنی و رعایت درمان است.

زگیل هایی که روی سطوح مرطوب یا در مناطق بین توده ای قرار دارند ، به درمان موضعی بهترین پاسخ را می دهند. هنگامی که بهبود قابل ملاحظه ای پس از یک دوره کامل درمان یا در صورت بروز عوارض جانبی شدید مشاهده نمی شود ، باید روش درمانی جدیدی انتخاب شود.

درمان زگیل تناسلی در بارداری نی نی سایت

پودوفیلوکس ، پودوفیلین و سینکاتچین ها نباید در دوران بارداری استفاده شوند. به نظر می رسد Imiquimod خطر کمی دارد ، اما تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نیست باید از آن اجتناب کرد.

زگیل های تناسلی می توانند در دوران بارداری تکثیر شده و شکننده شوند. اگرچه برداشتن زگیل در دوران بارداری را می توان در نظر گرفت ، اما تا زمان کامل شدن بارداری ممکن است رفع ناقص یا ضعیف باشد.

به ندرت ، HPV انواع 6 و 11 می تواند باعث ایجاد پاپیلوماتوز تنفسی در نوزادان و کودکان شود ، اگرچه راه انتقال (یعنی ، Transplacental ، perinatal یا postnatal) کاملاً مشخص نیست. اینکه آیا سزارین از پاپیلوماتوز تنفسی در نوزادان و کودکان جلوگیری می کند یا خیر ، مشخص نیست.

بنابراین ، سزارین نباید تنها برای جلوگیری از انتقال عفونت HPV به نوزاد انجام شود. در صورت انسداد خروجی لگن یا زایمان واژینال منجر به خونریزی بیش از حد ، زایمان سزارین برای زنان مبتلا به زگیل های تناسلی توصیه می شود. زنان باردار مبتلا به زگیل های تناسلی باید در مورد خطر کم زگیل در حنجره نوزادان یا فرزندان خود (پاپیلوماتوز تنفسی مکرر) توصیه شوند. درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریباً همه افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، مبتلا می شوند.

درمان سریع زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی بر بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. آنها می توانند مانند برآمدگی های کوچک و گوشتی به نظر برسند یا ظاهری شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها خیلی کوچک هستند که قابل مشاهده نیستند.

HPV اصولاً از طریق مقاربت جنسی (واژینال ، مقعد و دهان) و تماس پوستی با پوست منتشر می شود ، بنابراین برای آلوده شدن رابطه جنسی لازم نیست. در برخی موارد ، عفونت های HPV فعال ممکن است در هنگام زایمان واژینال از مادر به کودک منتقل شوند ، اما این به طور معمول بر سلامت کودک تأثیر نمی گذارد زیرا یک عفونت گذرا است .

عوامل خطر ضعیف تر مرتبط با عفونت HPV دستگاه تناسلی در زنان عبارتند از: (2)

  • سیگار کشیدن
  • پیشگیری از بارداری خوراکی
  • تغذیه ضعیف
  • مردان ختنه نشده

خبر خوب این است که سابقه طبیعی عفونت HPV خوش خیم است – آنها عفونت های موقتی هستند ، بدون علائم بالینی و منجر به بیماری شدید نمی شوند. در حقیقت ، 70٪ از عفونت های جدید طی یک سال به طور خود به خود برطرف می شوند و 90٪ نیز طی 2 سال برطرف می شوند (6). تصور می شود که ایجاد پاسخ ایمنی موثر به ویروس منجر به پاکسازی HPV DNA می شود.

درمان زگیل تناسلی زنان با داروی گیاهی

داروهای گیاهی برای HPV

با افزایش نرخ HPV ، افراد به دنبال گزینه های طبیعی تری برای مدیریت علائم خود و جلوگیری از عود مجدد هستند. تغییر سبک زندگی می تواند واقعاً به حمایت از سیستم ایمنی بدن شما در برابر هر نوع عفونت ویروسی کمک کند ، نه فقط HPV!

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد HPV ، اگر نگران هستید و نحوه مدیریت آن با استفاده از روش های گیاهی ، در زیر بخوانید!

ویروس پاپیلومای انسانی  بسیار مسری است و مسئول رشد زگیل در انسان است. برخی از سویه ها نیز با سرطان های دهانه رحم و آلت تناسلی مرد ارتباط دارند.

سیر:  مدت طولانی است که از سیر به دلیل نقش آن در جلوگیری از بیماری و حمایت از سلامتی پشتیبانی می شود. گفته می شود که این گیاه دارویی بر اساس توانایی آن در کاهش قند خون ، کاهش چربی خون ، ضد انعقاد ، ضد میکروب و تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن دارای اثرات دارویی است.

خواص تقویت کننده ایمنی و ضد ویروسی سیر از طریق تقویت سلولهای کشنده طبیعی که پاتوژن های ویروسی را از بین می برند و سایر مولکول های ایمنی که سلول های آلوده را هدف قرار می دهند ، مزایای پاکسازی HPV را فراهم می کنند.

این گیاه را می توان به صورت خوراکی از طریق غذا مصرف کرد ، به صورت موضعی روی زگیل قرار داد و همچنین برای عملکرد ایمنی در دوزهای بالا مصرف کرد.

توس: از  پوست درخت بید یا پوست درخت توس می توان به عنوان قابض در ترمیم زخم و زگیل استفاده کرد. این عصاره حاوی سالیسین است ، به عنوان اسیدی که به حل شدن زگیل کمک می کند.

توس می تواند به صورت موضعی برای شکستن پوشش سخت زگیل اعمال شود.

درمان زگیل تناسلی در طب اسلامی

جینکو بیلوبا:

این گیاه یک آنتی اکسیدان قوی است و همچنین به بهبود گردش خون ، به ویژه گردش خون در مغز شما کمک می کند. سالهاست که در طب سنتی استفاده می شود.

جینکو حاوی اسیدهای جینک گولیک با ترکیبات آلکیل فنل است که نشان داده شده است از طریق برهم زدن عملکرد سلول و ورود ویروس به انواع ویروس ها ، اثرات ضد توموری دارند .

برگ زیتون:

برگ زیتون حاوی مقدار زیادی و تنوع پلی فنول است که ضد التهاب بوده و از آسیب DNA محافظت می کند.

ثابت شده است که این برگ در برابر بسیاری از بیماری های ویروسی مفید است ،  برگ زیتون باعث مرگ سلولی سلول های سرطانی دهانه رحم می شود ، نتیجه مشترک سویه های HPV با خطر بالا.

Bayberry ،  Horehound ،  شبدر قرمز ،  شنبلیله  و  زالزالک  نیز می توانند از داروهای گیاهی مفید برای HPV باشند زیرا این موارد پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس ها را افزایش می دهد.

این داروهای گیاهی برای HPV به عنوان مکمل (برای عملکرد داخلی) ، مقوی موجود است و همچنین می تواند به صورت موضعی استفاده شود. داروهای گیاهی برای ویروس HPV عوارض جانبی کم و زیادی ندارند.درمان قطعی زگیل تناسلی

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور