ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن )*

درمان خانگی جوش دوران قاعدگی

درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن : تمام آن‌چه در مورد جوش واژن باید بدانید

جوش واژن یک توده چرکی است که در نتیجه مسدود شدن فولیکول مو یا غده چربی در خارج از واژن ایجاد می‌شود.

در حالی که جوش‌ها می‌توانند در هر ناحیه‌ای از بدن ایجاد شوند، اما معمولا در خارج از واژن، لب‌ها یا ناحیه شرمگاه دیده می‌شوند.

برخی افراد ممکن است از واژه جوش و آبسه به جای هم برای توصیف جوش واژن استفاده کنند. با این حال، آبسه‌ها معمولا نسبت به جوش عفونت‌های پوستی عمیق‌تری می‌باشند.

بعضی حالت‌های پوستی می‌توانند شبیه به جوش واژن باشند. در حالی که بسیاری از این‌ها به خودی خود بهبود می‌یابند، برخی ممکن است برای جلو‌گیری از تشدید عفونت به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند.

درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن

 • این جوش‌ها اغلب به عنوان یک تحریک پوستی آغاز می‌شوند که با باکتری‌هایی که به طور طبیعی روی پوست زندگی می‌کنند آلوده می‌گردند.
 • اگر جوش پر از چرک باشد و به شدت آلوده به نظر برسد، پزشک ممکن است با استفاده از یک سوزن استریل مخصوص جوش را تخلیه نماید.
 • هنگامی که فرد دچار جوش یا جوش‌های واژن می‌شود، می‌تواند چندین روش درمانی خانگی را برای رفع جوش امتحان کند.

درمان جوش روي كليتوريس

جوش واژن ممکن است به دلیل شرایط مختلفی ایجاد شود. شرایط و عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث جوش واژن شود.

درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن

ارگانیسم‌های عفونی

جوش می‌تواند ناشی از باکتری‌هایی مانند استافیلوکوک اورئوس[1]، اشریشیا کُلی[2] و کِلامیدیا تِراکوماتیس[3] باشد.

بیماری‌های پوستی

یک وضعیت پوستی که می‌تواند باعث جوش واژن شود، فولیکولیتیس[4] است که در صورت آلوده شدن فولیکول مو با باکتری ایجاد می‌شود.

این عفونت اغلب یک عارضه جانبی تحریک ناشی از اصلاح یا اپیلاسیون مو از ناحیه شرمگاهی است. برآمدگی ممکن است دردناک باشد و از اندازه کوچک شروع شود اما می‌تواند بزرگ‌تر شده و به جوش تبدیل گردد.

کیست

یکی دیگر از دلایل عمده جوش واژن، کیست غده بارتولین[5] است. این نوع کیست در اثر عفونت غدد بارتولین ایجاد می‌گردد که در زیر پوست نزدیک دهانه واژن قرار دارند. این غدد می‌توانند مسدود شده و باعث ایجاد کیست یا برآمدگی گرد سفتی شوند. اگر کیست آلوده شود، می‌تواند باعث ایجاد جوش گردد.

عفونت‌های مقاربتی

عفونت‌های مقاربتی و پیرسینگ‌های دستگاه تناسلی نیز می تواند از علل اصلی جوش واژن باشد.

درمان‌های خانگی

طیف وسیعی از درمان‌های خانگی وجود دارد که یک خانم می‌تواند آن‌ها را امتحان کند.

این درمان‌های خانگی عبارت اند از:

استفاده از کمپرس گرم (نه داغ)

یک حوله کوچک نرم را زیر آب گرم بگیرید و کمپرس گرم را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی جوش واژن قرار دهید. این ممکن است باعث ترشح مقداری چرک شود. فرد نباید جوش را فشار دهد.

استفاده از حمام سیتز[6]

حمام سیتز را می‌توان به صورت یک حلقه پلاستیکی، آنلاین یا از بسیاری از دارو‌خانه‌ها تهیه کرد که با آب گرم پر می‌شود و روی کاسه توالت قرار می‌گیرد. گزینه دیگر، نشستن در یک حمام کم‌عمق است که با آب ولرم پر شده است.

ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید

جوش را با صابون آنتی‌باکتریال بشویید، صابون را با استفاده از آب تمیز از بطری اسپری تمیز کنید و ناحیه آسیب‌دیده را به آرامی با یک حوله کوچک نرم خشک نمایید. از مالیدن یا لمس جوش خود‌داری کنید. همیشه قبل از پاک‌سازی یا استفاده از پماد‌های آنتی‌بیوتیک موضعی، دست‌ها را با آب و صابون بشویید.

پوشیدن لباس‌زیر قابل‌تنفس

لباس زیر نخی تمیز می‌تواند به پوست “تنفس” بدهد. خانم‌ها باید از پوشیدن لباس زیر تنگ که می‌تواند به جوش مالیده شده و آن را ملتهب کند، خود‌داری نمایند.

مصرف مسکن‌های بدون نسخه

اگر جوش درد خفیف داشته باشد، یک خانم می‌تواند مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کند. اگر این دارو‌ها درد را کنترل نکنند، باید به پزشک خود مراجعه نماید.

درمان‌های خانگی برای جلو‌گیری

همان‌طور که برخی درمان‌های خانگی می‌توانند مفید باشند، موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند تحریک‌کننده باشد یا آسیب بیش‌تری ایجاد کند.

خانم هرگز نباید تلاش کند جوش واژن را خودش سوراخ کند یا فشار دهد. اگر ناحیه مورد‌نظر در حال تخلیه است، باید آن را با یک نوار پانسمان خشک و تمیز بپوشاند.

وی هم‌چنین باید از استفاده از هرگونه لوسیون، دستمال مرطوب کودک یا پماد‌هایی که بسیار معطر هستند، خود‌داری کند.

 • پماد کورتیزون

درست همانطور که عکس های کورتیزون گزینه ای برای آکنه های شدید صورت است ، می توانند روی خط بیکینی شما نیز کار کنند. دکتر فاربر می گوید: “برای تسکین بیشتر ، برای تزریق سریع کورتیزون به متخصص پوست خود مراجعه کنید تا ضایعه بزرگتر شود.”

 • روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس بسیار موثر است زیرا دارای خواص ضد عفونی کننده ای است که در بهبود جوش کمک می کند. مخلوط روغن اسطوخودوس و روغن بادام را بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. این مخلوط می تواند التهاب را کاهش داده و در نتیجه به تدریج درمان جوش را بهبود می بخشد.

هر روغن اسانسی باید قبل از مصرف رقیق شود. استفاده از کنسانتره می تواند پوست را بسوزاند، از این رو پیشنهاد می شود مخلوط را با روغن بادام یا نارگیل رقیق کنید. این کار را یک هفته تکرار کنید که منجر به کاهش درد و تورم شود.

 • روغن درخت چای

روغن درخت چای روی جوش پس از دو هفته درمان میشود. خواص آن ضد باکتری و ضد قارچی برای بهبود جوش واژن ضروری است و همچنین از زخم ها جلوگیری می کند.  یک پنبه را به ترکیب روغن درخت چای و روغن زیتون آغشته کنید. سپس بر روی جوش اعمال کنید. این روش باید به مدت دو هفته، سه بار در روز تکرار کنید.

 • سرکه سیب 

سرکه سیب در تخریب باکتری هایی که باعث جوش می شوند موثر است.محلول سرکه سیب، مخلوطی از 2 فنجان سرکه سیب با یک فنجان آب می باشد که برای تمیز کردن و پاکسازی منطقه واژن موثر است. باید محلول واژن را حداقل سه بار در روز استفاده کنید.

 • نمک اپسوم

نمک اپسوم هنگام مخلوط شدن با آب، بسیار ضد باکتری و ضد قارچی است. این ماده درمان اگزما، بثورات پوستی، آلرژی، جوش و آکنه موثر است.  آب در یک وان، یک فنجان نمک اپسوم را اضافه کنید. هنگامی که به خوبی مخلوط شد، می توان 20 دقیقه در آن ماند که به طور موثر به پاکسازی منطقه واژن و بهبود جوش کمک می کند.

 • گل باباآدم

باباآدم یک گیاه ضروری است که می تواند برای درمان جوش واژن استفاده شود. داشتن آنتی اکسیدان و داشتن خواص ضد میکروبی به درمان جوش واژن کمک می کند. این ویتامین A و C غنی است که به اثربخشی آن افزوده است. ریشه ها در آب، خمیر را تشکیل می دهند که می توانند روی جوش واژن استفاده شوند. این خمیر را می توان یک بار در روز به مدت یک یا دو هفته استفاده کرد. علاوه بر این، می توانید کپسول باباآدم را برای درمان جوش واژن استعمال کنید.

 • گل همیشه بهار

گل همیشه بهار برای خواص رطوبت، ضد عفونی کننده و ضد التهابی آن برجسته است.

می توان از این ماده در منطقه آسیب دیده استفاده کرد. مصرف گسترده برای دو هفته پیشنهاد شده است تا جوش واژن از درون بهبود یابد و همچنین بافت های مرده نیز درمان می شوند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم : درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن

اگر جوش نتواند به درمان‌های خانگی یا دارو‌های بدون نسخه پاسخ دهد یا به نظر برسد به جای بهتر شدن، بدتر می‌شود‌، خانم باید به دنبال مراقبت پزشکی باشد.

هم‌چنین اگر هر گونه علایمی از عفونت مانند چرک با رگه خون دیده شود یا جوش یا پوست اطراف آن گرم باشد باید به دنبال درمان بود.

هم‌چنین در صورت مشاهده هر گونه علایم عفونت سیستمیک مانند تب، خانم باید به پزشک خود مراجعه کند.

آنتی بیوتیک برای جوش واژن

تخلیه جوش برای شدید‌ترین جوش‌ها موثر است. پزشک ممکن است یک پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کند و نوار پانسمان استریل روی آن قرار دهد تا به بهبود جوش زمان بدهد.

جوش‌هایی که در پوست، عمیق‌تر هستند یا علایم سلولیتیس[8] که در آن یک عفونت باکتریایی در لایه‌های داخلی پوست و لایه چربی تأثیر می‌گذارد را نشان می‌دهند، ممکن است نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا داخل وریدی[9] داشته باشد. نوع آنتی‌بیوتیک تجویز‌شده به ماهیت و شدت عفونت فرد بستگی دارد.

حفظ وزن مناسب برای جلو‌گیری از جوش واژن توصیه می‌شود. تعویض مداوم لباس‌زیر و رعایت بهداشت عالی می‌تواند به جلو‌گیری از جوش واژن کمک کند.

با شستن بدن و ناحیه واژن حداقل یک بار در روز با صابون آنتی‌باکتریال، ناحیه مورد‌نظر را تمیز نگه دارید.

شستن منظم دست نیز می‌تواند قرار گرفتن در معرض باکتری را کاهش دهد.

با این حال، رعایت بهداشت دقیق تضمین نمی‌کند که خانم دچار جوش واژن نشود.

سایر نکات پیش‌‌گیری عبارت اند از:درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن

 • حفظ وزن مناسب می‌تواند از ایجاد چین‌های پوستی اضافی که می‌توانند خطر عفونت را افزایش دهند جلو‌گیری نماید.
 • خود‌داری از اشتراک وسایل شخصی از جمله حوله و لباس‌زیر می‌تواند خطر عفونت را کاهش دهد.
 • تعویض لباس‌زیر تمیز پس از ورزش می‌تواند به جلو‌گیری از عفونت کمک کند.
 • از مصرف صابون‌ها، رنگ‌ها، دوش‌ها و پودر‌های بسیار معطر پرهیز کنید، زیرا این مواد می‌توانند باعث تحریک بافت‌ها در ناحیه واژن شده و خطر عفونت را افزایش دهند.

اگر خانمی دچار جوش واژن مزمن شود، باید با پزشک خود در مورد گزینه‌های پیش‌گیری بیش‌تر صحبت کند. به عنوان مثال، پزشک برای کاهش میزان هورمون‌های تولید‌کننده روغن که می‌توانند در ایجاد عفونت موثر باشند، قرص‌های ضد‌بارداری تجویز می‌کند.

درمان جوش کشاله ران زنان

آکنه باسن دارید؟ 5 راه برای درمان آنها و داشتن پوست صاف

لکه های ناهموار روی باسن شما را ناراحت می کند؟ در اینجا 5 راه موثر برای درمان آکنه باسن و داشتن پوست صاف وجود دارد.درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن

این نکات را دنبال کنید تا به طور موثر از شر آکنه باسن خلاص شوید. 

در حالی که آکنه روی پوست صورت یک منظره بسیار رایج است، برخی از افراد این برجستگی‌های مزاحم را روی ناهار خود نیز مشاهده می‌کنند. آکنه های باسن برآمدگی های قرمز رنگ ریز هستند و به دلیل التهاب فولیکول های مو به نام فولیکولیت ایجاد می شوند. مخمر، قارچ، باکتری و خارش مقصر اصلی آکنه باسن هستند. از آنجایی که تابستان در اوج است، دمای گرم ممکن است باعث افزایش جوش های بدن از جمله آکنه باسن شود. قبل از اینکه به جستجوی خود برای یافتن راه حل هایی برای درمان آکنه باسن بپردازیم، بیایید دریابیم که چرا آنها را دریافت می کنیم.

دکتر دادو دلایل زیر را برای آکنه باسن برشمرده است:

 1. یکی از دلایلی که باعث ایجاد آکنه روی باسن می شود، فولیکول های مو است.
 2. اصطکاک، تعریق و پوشیدن لباس های خیلی تنگ می تواند باعث التهاب شود.
 3. چنین التهاب هایی خارش دار، دردناک هستند و همچنین می توانند به جوش های کیستیک بزرگ تبدیل شوند.
 4. گرمای سوزان و لباس های پر از عرق می تواند منجر به آکنه بدن شود. در چنین گرمایی، غدد عرق بیشتر کار می کنند و باعث ایجاد آکنه در نواحی مانند سینه، باسن و حتی ران می شوند.

در اینجا نحوه درمان آکنه باسن آورده شده است: درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن

درمان خانگی جای جوش روی باسن

 1. مسواک زدن بدن خشک را امتحان کنید

سعی کنید از یک روال مسواک زدن بدن خشک پیروی کنید تا از شر آکنه باسن خلاص شوید. هنگام انتخاب یک برس، قلمویی را انتخاب کنید که دارای موهای ساخته شده از الیاف طبیعی باشد. بعد از حمام، پوست خود را خشک کنید، ناحیه باسن خود را با حرکات دایره ای بشویید. انجام این کار دو بار یا بیشتر در هفته به سفت شدن پوست، افزایش گردش خون و ترویج تجدید سلول کمک می کند. افزایش گردش خون به سم زدایی کمک می کند و به درمان آکنه باسن کمک می کند.

 1. پوست ران خود را لایه برداری کنید

اطمینان حاصل کنید که ناحیه باسن خود را به طور منظم بشویید و حتی هر چند وقت یکبار زیر ران خود را لایه برداری کنید . برای داشتن پوستی صاف می توانید از دستکش های لایه بردار و اسکراب بدن نیز استفاده کنید. همچنین به تسکین پوست، آرام کردن التهاب و درمان آکنه باسن کمک می کند. اگر جوش های بزرگی دارید، لایه برداری آن را بدتر می کند. در این صورت از لایه برداری خودداری کنید. به جای پاک کننده های خشن، از شوینده های بدن با اسید سالیسیلیک استفاده کنید که به خلاص شدن از شر پوست مرده کمک می کند.

لایه برداری نکردن پوست دلیل آکنه باسن است.

 1. لوسیون کالامین

پس از پاکسازی روتین، یک لایه نازک از لوسیون کالامین استفاده کنید. کالامین مملو از اکسید روی است که به کنترل چربی اضافی و التیام آکنه باسن بدون ایجاد هیچ گونه تحریکی کمک می کند.

 1. لباس زیر تمیز بپوشید

برای درمان آکنه باسن، بهداشت صمیمی باید رعایت شود! قبل از ورزش، باید لباس زیر خود را از قبل عوض کنید . و پس از اتمام ورزش، لباس زیر خود را دوباره عوض کنید. پس از ورزش، دوش بگیرید تا از رشد باکتری جلوگیری کنید.

اگر می خواهید آکنه باسن را درمان کنید، لباس زیر خود را مرتباً عوض کنید! 

 1. پارچه های قابل تنفس بپوشید

لباس های تنگ می تواند یکی از دلایل آکنه باسن باشد. آنها می توانند اصطکاک زیادی ایجاد کنند و می توانند منجر به برآمدگی های کوچک و التهاب بعدی شوند. برای جلوگیری از آکنه، لباس های راحت و مطبوع بپوشید. از پوشیدن جین های لاغر خودداری کنید و شلوار یا شلواری را انتخاب کنید که از پارچه های طبیعی مانند پنبه و کتان ساخته شده باشد.

این نکات به شما کمک می کند تا از شر آکنه و برآمدگی های باسن خلاص شوید. این اطمینان حاصل می کند که باسن شما در کمترین زمان نرم و نرم می شود.

درمان خانگی جوش دوران قاعدگی

این درمان‌های خانگی را برای تسکین جوش‌های دوران قاعدگی امتحان کنید

1. چریش

سال هاست که چریش به خاطر فواید سلامتی اش شناخته شده است. خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی موجود در برگ های آن می تواند به شما در تسکین بثورات قاعدگی کمک کند. آیا نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید؟ خوب، فقط در قابلمه ای آب را بجوشانید، حدود 20 برگ چریش به آب اضافه کنید و بگذارید مدتی بجوشد. آب را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود. وقتی این آب دم کرده چریش به دمای اتاق رسید، ناحیه آسیب دیده را با استفاده از آن بشویید. شما همچنین می توانید این آب چریش را با آب حمام خود در یک سطل مخلوط کنید!

از برگ چریش می توان استفاده کرد.

2. یخ

یخ به دلیل کیفیت آن برای کاهش درد و تورم در یک لحظه مشهور است. فقط چند تکه یخ بردارید، آنها را در یک پارچه تمیز و تازه بپیچید و آن را در اطراف بثورات پریود بمالید. شما از هر درد یا تحریکی تسکین پیدا خواهید کرد.

3. روغن نارگیل

روغن ناریال تل خوب قدیمی یا روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند مانند جادو برای درمان راش پد عمل کند. همچنین می تواند پوست خشک را مرطوب نگه دارد. بهترین راه برای استفاده این است که ابتدا ناحیه آسیب دیده را با آب سرد تمیز کنید و سپس با استفاده از یک توپ پنبه روغن نارگیل را بمالید. بگذارید یک شب بماند. متناوبا، پس از اتمام حمام، از آن در صبح استفاده کنید.

روغن نارگیل خاصیت خنک کنندگی دارد.

نکاتی که باید در نظر داشته باشید برای جلوگیری از بثورات قاعدگی

* اگر نوع خاصی از نوار بهداشتی مناسب شما نیست، به مارک دیگری بروید یا به جای نوارهای با روکش پلاستیکی به سراغ نوارهای نخی بروید. مواد می تواند دنیای متفاوتی ایجاد کند. علاوه بر نوار بهداشتی، می توانید از محصولات دوره مانند فنجان قاعدگی و تامپون نیز استفاده کنید که می توان از آنها در داخل استفاده کرد.

* از پوشیدن لباس‌های مصنوعی یا حتی لباس‌های تنگ که می‌توانند تولید عرق را افزایش دهند یا جایی برای تنفس پوست باقی نگذارند، خودداری کنید.

 4.روغن درخت چای

روغن درخت چای با تأثیر کاهش التهابی ممکن است باعث جوش شود. نتیجه‌ی مطالعه‌ای نشان می‌دهد که روغن درخت چای با غلظت پنج درصد و با استفاده‌ی موضعی، در افراد با جوش‌های خفیف تا متوسط، نشانه‌ها را کاهش داده است.

روغن درخت چای در بسیاری از محصولات مراقبتی پوست همچون تمیزکننده‌ها و تونرها وجود دارد. شما می‌توانید از روغن خالص درخت چای هم به‌عنوان درمان موضعی استفاده کنید.

باید همیشه روغن خالص درخت چای را پیش از مصرف با روغن حاملی رقیق کنید. روغن‌های حامل پرطرفدار عبارت‌اند از روغن نارگیل، روغن جوجوبا و روغن زیتون. قانون کلی، اضافه کردنِ حدود ۱۲ قطره روغن حامل به هر یک یا دو قطره روغن خالص است.

5.چای سبز

چای سبز به‌خاطر کاهش التهاب در بدن معروف است. برای رویکرد جامع‌تر در استفاده از این محصول، در کنار رعایت رژیم مراقبت پوست موضعی خود، روزی چند فنجان چای سبز هم بنوشید. لوسیون‌ها و ژل‌های حاوی حداقل ۲ درصد عصاره‌ی چای سبز می‌توانند مفید واقع شوند.درمان آنتی بیوتیک جوش دردناک واژن

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور