ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

5 علت جوش واژن و 14 درمان طبی ان

جوش واژن:  تعداد کمی از بدن به اندازه ناحیه تناسلی زن حساس است. جوش های واژینال معمولاً یک وضعیت جدی نیستند. اما آنها می توانند منبع ناراحتی زیادی باشند.

در ادامه بخوانید تا در مورد برخی از مواردی که می تواند باعث ایجاد جوش در داخل واژن یا مهبل شود استفاده کنید. همچنین نکاتی در مورد نحوه درمان و جلوگیری از آنها وجود دارد.

جوش واژن

علت جوش واژن

علت همیشه آشکار نیست ، اما دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است در اطراف دستگاه تناسلی خود جوش بخورید. بعضی از آنها … هستند:

1.تماس با درماتیت

جوش های واژینال به احتمال زیاد درماتیت تماسی ایجاد می شوند . این واکنشی است به چیزی که پوست را لمس می کند. درماتیت تماسی دستگاه تناسلی ممکن است در اثر حساسیت به:

 • حمام و صابون حباب ، به خصوص اگر آنها حاوی رایحه هستند
 • دستمال مرطوب زنانه ، دئودورانت ها ، لوسیون ها ، پودرها یا عطرها
 • تامپون یا پدهای بهداشتی
 • اسپرم کش ها ، کاندوم ها ، روان کننده ها یا محرک های برانگیخته جنسی
 • داروهای موضعی بدون نسخه
 • ورق های شوینده و خشک کن

پوست شما ممکن است به دلیل:

هرگونه تحریک پوست می تواند منجر به تشکیل جوش ها شود.

2. فولیکولیت

جوش در ناحیه تناسلی ممکن است نتیجه عفونت فولیکول مو به دلیل باکتری باشد. تراشیدن موهای ناحیه تناسلی یکی از دلایل احتمالی فولیکولیت است . هنگامی که موهای شما از رشد فولیکول شروع به رشد می کنند ، مجدداً به سمت پوست پیچیده می شوند و باعث تحریک می شوند. در برخی موارد، که مو رشد میکند به پوست .

زبری تیغ بر روی پوست حساس نیز می تواند موارد زیر را ایجاد کند:

3.Molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum یک عفونت ویروسی است که می تواند باعث ایجاد جوش هایی در هر نقطه از بدن ، از جمله دستگاه تناسلی شود. درمان همیشه لازم نیست ، اما می توان با داروهای موضعی یا خوراکی درمان کرد. در صورت لزوم ، پزشک شما می تواند جوش ها را نیز خارج کند.

بهتر است سعی نکنید جوش واژینال را پاپ کنید. از یک چیز ، می تواند باکتری ها را گسترش داده و منجر به عفونت شود. برای دیگری ، این منطقه حساس را می توان به راحتی تحریک کرد. و شما به احتمال زیاد به پایان میرسانید که اوضاع را بسیار بدتر کنید.

جوش اگر در صورت پر شدن چرک باشد می تواند به جوش تبدیل شود و برای چند روز به رشد خود ادامه دهد. با رشد ، می تواند دردناک شود.

شما هرگز نباید سعی کنید در حال جوش و نزدیکی دستگاه تناسلی خود باشید. این احتمال وجود دارد که به خودی خود پارگی کند. درعوض ، پزشک خود را ببینید که می تواند جوش را به طریقی که از عفونت جلوگیری کند ، از بین ببرد.

جوش واژن

جوش های ناشی از سوزش جزئی ممکن است به خودی خود پاک شود. اگر این کار را نکردند یا اگر بدتر شوند ، به پزشک خود مراجعه کنید.

داروهای موضعی می توانند جوش های واژن ناشی از درماتیت تماسی را درمان کنند. و آنتی هیستامین ها می توانند آلرژی شدید را درمان کنند.

اگر درماتیت تماسی دارید ، باید علت آن را تعیین کنید. این بدین ترتیب است که می توانید در آینده از این ماده خودداری کنید. برای انجام این کار ، شما باید استفاده از تمام محصولاتی را که دستگاه تناسلی شما را لمس می کند ، متوقف کنید. سپس آنها را یک به یک دوباره وارد کنید تا دریابید که کدام یک مشکل را ایجاد می کند.

جوش های ناشی از موهای زائد معمولاً به خودی خود پاک می شوند. تشخیص زودرس و درمان HS می تواند باعث وخیم تر شدن آن شود. و درمان همیشه برای molusccum contagiosum لازم نیست. اگر به خودی خود پاک نشود ، پزشک می تواند یک داروی موضعی یا خوراکی تجویز کند.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث ایجاد جوش ها می شود ، استفاده از داروهای بدون نسخه را متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید.

3. کیست های بارتولین معمولاً در نزدیکی یک طرف دهانه واژن ایجاد می شوند. اگر کیست ظرف چند روز پاک نمی شود یا دردناک می شود ، به پزشک مراجعه کنید. کیست های بزرگ قابل تخلیه هستند.

4. ضایعات تبخال دستگاه تناسلی می تواند مانند جوش ها به نظر برسد. آنها در اطراف واژن ، ولو و مقعد ظاهر می شوند. تبخال دستگاه تناسلی قابل درمان است.

زگیل های تناسلی را می توان در جوش ها اشتباه گرفت. شما می توانید یک زگیل منفرد یا یک خوشه از زگیل ها داشته باشید. آنها در اثر ویروس ویروس ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، یک عفونت جنسی منتقل شده جنسی (STI) که قابل درمان است ایجاد می شوند.

5. برچسب های پوستی می توانند مانند جوش ها به نظر برسند ، اما آنها فقط تکه هایی از بافت هستند که هیچ تهدیدی برای سلامتی ندارند. اگرچه برچسب های پوستی در ناحیه تناسلی تحریک کننده می شوند. یک پزشک می تواند آنها را برای شما حذف کند.

در بیشتر موارد ، جوش ها در طی چند هفته به خودی خود یا با درمان پاک می شوند. چشم انداز شما به علت و معالجه احتمالی بستگی دارد. پزشک شما قادر خواهد بود آنچه را که انتظار دارید را به شما بگوید.

برای جلوگیری از عود ، ممکن است لازم باشد در روال بهداشت شخصی خود اصلاحاتی انجام دهید.

پیشگیری از جوش واژن

پس از شناسایی علت ، از تماس با ماده تحریک کننده خودداری کنید. برای جلوگیری از سوزش آینده در ناحیه واژن:

 • از لباس های محکم که می تواند باعث اصطکاک شود ، خودداری کنید.
 • لباس زیر ساخته شده از نخ را به جای مصنوعی انتخاب کنید.
 • سعی کنید خیلی به جوش ها دست نزنید.
 • در هنگام استحمام یا دوش گرفتن از آب خیلی گرم خودداری کنید.
 • از حمام حباب و صابون های معطر پرش کنید.
 • از پزشک خود بپرسید که محصولات قاعدگی برای استفاده بی خطر است.

جوش واژن

درمان جوش واژن

1. خرید لباس زیر پنبه ای.

از آنجا که تراشیدن می تواند باعث تحریک پوست و ایجاد جوش های اطراف ورم شود ، ممکن است بخواهید تیغ را خیس کنید. شما هنوز هم می توانید موهای پوستی خود را با قیچی کوتاه کنید. اگر تصمیم دارید موهای عمومی خود را اصلاح کنید ، با زاویه موهای خود بروید ، با شکاف به سمت پایین.

در صورت بروز هرگونه برآمدگی یا رشد غیرمعمول در ناحیه تناسلی ، برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

2. عدم تعادل هورمونی را برطرف کنید

قیقاً به همان دلایلی که پوست صورت می تواند باعث آکنه شدن پوست شود ، عدم توازن هورمونی همراه با رشد باکتریها. این نوع ، که به آن آکنه های ولووا گفته می شود ، عموما حاوی مایعات یا سبوم بیشتری است. دکتر دانستون می گوید: “اطمینان از اینکه هورمونهای زن و مرد متعادل هستند ، مهم است.” “مقدار اضافی تستوسترون یا استروژن شما را به شیوع آکنه واژینال مستعد می کند.” خبر خوب: شما می توانید هورمون ها را در خانه تنظیم کنید. غذاهای متعادل کننده هورمون بیشتری مانند دانه های کتان ، سبزیجات حاجب ، چربی های خوب و سویا کامل آلی غیر GMO را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

3. اجازه دهید موهای پوستی شما رشد کند

اگرچه ممکن است به این فکر بیفتید که اجازه دهید موهای چرکی شما رشد کند ، در مورد همه برآمدگی یا ایجاد موم ناشی از اپیلاسیون فکر کنید. موهای رشد یافته می توانند باعث ایجاد فولیکولیت شوند ، “یک عفونت رایج پوستی است که در فولیکول های مو ایجاد می شود” ، که اغلب توسط عادت هایی مانند تراشیدن و زدن انجام می شود. مقاومت در برابر فشار به فشار و یا ضربات پاپ بیش از حد. انجام این کار می تواند منجر به عفونت شود.

4. از شورت های تنگ خودداری کنید

اگر سعی در درمان آکنه در قسمت های خصوصی خود دارید ، شورت های تنگ علیه شما کار می کنند. به گفته دکتر دونستون ، شما باید از آنها دور شوید. وی گفت: “پوشیدن لباس زیر و شلوار مناسب و بدون شلوار در شب کمک می کند تا منطقه نفس بکشد ، که باکتری های مشکل ساز آن را دوست ندارند.” متاسفانه ، این ممکن است به معنای پیشنهاد قیمت برای شلوار یوگا مورد علاقه شما باشد.

5. تمیز کردن مداوم را تمرین کنید

عادت های دوش شما با درمان آکنه در قسمت های خصوصی شما ارتباط زیادی دارد. هنگامی که در بخش های خصوصی از محصولات بهداشتی مانند شستشوی بدن استفاده می کنید ، تعادل واژن ممکن است مختل شود و در نهایت باعث سوزش و آکنه واژن شود. دکتر دانستون می گوید: “استفاده از صابون های ضد باکتریایی یا به صورت تجاری آماده شده یا حاوی آنتی باکتریال طبیعی مانند پونه کوهی یا روغن درخت چای در از بین بردن باکتری های مضر به احتمال زیاد کمک می کند.”

6. لباس زیر را به رختخواب نکنید

عرق عامل اصلی بروز آکنه واژن است و از آنجا که بدن شما تمایل به عرق کردن در شب دارد ، زمان مناسب برای شروع مشکلات است. دکتر دانستون توصیه می کند: “پوشیدن لباس زیر شلوار و اجازه دادن به واژن در شب تنفس می شود و به بهبودی این بیماری کمک می کند.” از ایده رفتن به رختخواب برهنه جلوگیری نکنید. در اینجا به همین دلیل شما باید از پوشیدن لباس زیر برای خوابیدن در کل جلوگیری کنید.

جوش واژن

7. داروهای بدون نسخه را امتحان کنید

اگر آکنه واژن همچنان ادامه دارد ، معالجه موجود در فروشگاه ها را در نظر بگیرید. دکتر دانستون می گوید: “داروهای ضد آکنه بدون نسخه مفید هستند.” اما شما باید آنها را فقط در مناطق موی واژن بر خلاف واژن ، لبی و کلیتوریس نگه دارید که در آنها می تواند باعث سوزش شود.

8.  آینه را بگیرید.

زمان نزدیک شدن و شخصی شدن با ولوهای خود است. دکتر شری می گوید: “دانستن تفاوت بین جوش واژینال در برابر موهای زائد ، کیست سباسه یا زگیل می تواند چالش برانگیز باشد.” “استفاده از آینه می تواند به شما یک امتحان نزدیک دهد تا بتوانید آنرا بفهمید – اما ممکن است دشوار باشد .

9. ناحیه را خشک نگه دارید.

عرق یکی از اصلی ترین دلایل جوش های موجود در روده شما است ، بنابراین حتماً از هرگونه لباس مرطوب یا عرق خودداری کنید و محل را تا حد ممکن خشک نگه دارید – و این شامل لباس حمام مرطوب است.

10. در مورد رفع موها بسیار مراقب باشید.

اگر تصمیم به گرفتن برخی از موهای پوستی خود گرفتید ، مهم است که این کار را به روش صحیح انجام دهید.  “برای پیشگیری ، خلاص شدن از شر موهایی که باعث ایجاد  در خط بیکینی می شوند که منجر به جوش های دردناک می شود ، مفید است.”. “این به معنی روشهای ملایمی برای اصلاح است – استفاده از کرم اصلاح به جای صابون و آب ساده است. برای راه حل نهایی ، لیزر موهای زائد می تواند از موهای تیره و ضخیم خلاص شود.”

اگر قصد دارید در مورد اپیلاسیون مطمئن شوید که منطقه قبل از زمان تمیز بودن است و بعد از هرگونه موهای زائد لایه برداری را انجام دهید تا از تزئینات داخلی جلوگیری شود. قانون مهم دیگر؟ دکتر شری می گوید: “هر ابزاری که روزانه روی بدن شما استفاده می شود ، باید مرتباً تمیز شود.” “حمام می تواند مخزنی برای باکتری ها باشد ، بنابراین تمیز کردن یا تعویض وسایل حمام در هفته کاملاً ضروری است.”

11. محصولات خود را بررسی کنید.

دکتر شفرد می گوید: “مهم است كه در شستشوی بدن از دوش خود استفاده كنید زیرا برخی محصولات دارای pH متعادل نیستند و می توانند از مواد تحریک کننده استفاده كنند.”

12. بنزوئیل پراکسید را امتحان کنید

تا آنجا که برجستگی ها پیش می روند ، بنزوئیل پراکسید اساساً بهترین دوست شما است. دکتر فاربر می گوید ، برای درمان برآمدگی ها پس از وجود آنها ، شستشوی بدن با داروی بنزوئیل پراکسید می تواند مفید باشد. اگر پوست حساسی دارید ، برای جلوگیری از تحریک چیزی را با بنزوئیل پراکسید 5٪ یا کمتر انتخاب کنید. از این شستشوها همچنین می توان به عنوان نگهداری قبل از تراشیدن استفاده کرد. فقط مطمئن شوید که آن را روی پوست خارجی نگه دارید – بدون ارزیابی از نظر پزشک به طور مستقیم از ولووا استفاده نکنید.

13. از یک کمپرس گرم استفاده کنید.

برای آن دسته از مکنده های بزرگ کیستیک ، از یک دستمال مرطوب و مرطوب استفاده کنید تا به کاهش سوزش کمک کند. دکتر شری توصیه می کند: “ابتدا سعی کنید تا دو روز خیساندن یا استفاده از گرما روی جوش در حال رشد روی مهبل (واژن) استفاده کنید.” “اگر از بین نرود یا جوش اندازه در حال رشد باشد ، ممکن است بخواهید یک پزشک معالج را ببینید. اگر مبتلا به بثورات ، تب یا درد شدید ، می خواهید به یک حرفه ای نیز نگاهی بیندازید.”

14. کورتیزون را در نظر بگیرید.

درست همانطور که عکس های کورتیزون گزینه ای برای آکنه های شدید صورت است ، می توانند روی خط بیکینی شما نیز کار کنند. دکتر فاربر می گوید: “برای تسکین بیشتر ، برای تزریق سریع کورتیزون به متخصص پوست خود مراجعه کنید تا ضایعه بزرگتر شود.”

15.روغن اسطوخودوس:

روغن اسطوخودوس بسیار موثر است زیرا دارای خواص ضد عفونی کننده ای است که در بهبود جوش کمک می کند. مخلوط روغن اسطوخودوس و روغن بادام را بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. این مخلوط می تواند التهاب را کاهش داده و در نتیجه به تدریج درمان جوش را بهبود می بخشد.

هر روغن اسانسی باید قبل از مصرف رقیق شود. استفاده از کنسانتره می تواند پوست را بسوزاند، از این رو پیشنهاد می شود مخلوط را با روغن بادام یا نارگیل رقیق کنید. این کار را یک هفته تکرار کنید که منجر به کاهش درد و تورم شود.

16.روغن درخت چای

روغن درخت چای روی جوش پس از دو هفته درمان میشود. خواص آن ضد باکتری و ضد قارچی برای بهبود جوش واژن ضروری است و همچنین از زخم ها جلوگیری می کند.  یک پنبه را به ترکیب روغن درخت چای و روغن زیتون آغشته کنید. سپس بر روی جوش اعمال کنید. این روش باید به مدت دو هفته، سه بار در روز تکرار کنید.

  17.سرکه سیب 

سرکه سیب در تخریب باکتری هایی که باعث جوش می شوند موثر است.محلول سرکه سیب، مخلوطی از 2 فنجان سرکه سیب با یک فنجان آب می باشد که برای تمیز کردن و پاکسازی منطقه واژن موثر است. باید محلول واژن را حداقل سه بار در روز استفاده کنید.

18. نمک اپسوم

نمک اپسوم هنگام مخلوط شدن با آب، بسیار ضد باکتری و ضد قارچی است. این ماده درمان اگزما، بثورات پوستی، آلرژی، جوش و آکنه موثر است.  آب در یک وان، یک فنجان نمک اپسوم را اضافه کنید. هنگامی که به خوبی مخلوط شد، می توان 20 دقیقه در آن ماند که به طور موثر به پاکسازی منطقه واژن و بهبود جوش کمک می کند.

19.گل باباآدم

باباآدم یک گیاه ضروری است که می تواند برای درمان جوش واژن استفاده شود. داشتن آنتی اکسیدان و داشتن خواص ضد میکروبی به درمان جوش واژن کمک می کند. این ویتامین A و C غنی است که به اثربخشی آن افزوده است. ریشه ها در آب، خمیر را تشکیل می دهند که می توانند روی جوش واژن استفاده شوند. این خمیر را می توان یک بار در روز به مدت یک یا دو هفته استفاده کرد. علاوه بر این، می توانید کپسول باباآدم را برای درمان جوش واژن استعمال کنید.

20. گل همیشه بهار

گل همیشه بهار برای خواص رطوبت، ضد عفونی کننده و ضد التهابی آن برجسته است.

می توان از این ماده در منطقه آسیب دیده استفاده کرد. مصرف گسترده برای دو هفته پیشنهاد شده است تا جوش واژن از درون بهبود یابد و همچنین بافت های مرده نیز درمان می شوند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!