ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

ترشحات آبکی واژن نشانه چیست ؟ (نی نی سایت)

ترشحات آبکی واژن نشانه چیست : چه عواملی باعث ترشحات شفاف و چسبنده می شود؟

ترشحات واژن شفاف و چسبناک طبیعی است. در نقاط مختلف چرخه قاعدگی ، مانند قبل و بعد از تخمک گذاری ، متفاوت است.

همچنین ممکن است فرد هنگام تحریک یا هنگام ورزش ترشحات واضح تری را مشاهده کند.

در این مقاله علت ترشحات شفاف و چسبنده ، شکل ظاهری آن و اینکه فرد باید در مورد ترشحات غیرمعمول با پزشک خود صحبت کند ، بحث خواهد شد.

ترشحات آبکی واژن نشانه چیست

علت ترشحات آبکی واژن نشانه چیست

ترشحات شفاف و چسبنده اغلب طبیعی است. این ممکن است سیگنال:

 • جنسی
 • تخمک گذاری
 • تغییر در رژیم غذایی یا ورزش
 • وجود دارو

ترشح سفید در دختر نشانه چیست؟

اگر چه ترشح سفید و غلیظ واژن ممکن است برای بعضی از زنان نگران کننده باشد، اما در بیشتر موارد این نوع ترشح کاملا طبیعی است. نوسانات هورمونی در طول دوره قاعدگی به این معنی است که ترشح واژن ممکن است ضخیم تر و گاهی اوقات رقیق تر شود.

بعضی از زنان نیز نسبت به دیگران بیشتر ترشح سفید و غلیظ واژن دارند. البته بارداری نیز ممکن است باعث ایجاد مخاطی غلیط و سفید در واژن شود.

در بخشهای زیر این علت احتمالی با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

تخمک گذاری

غیر معمول نیست که ترشح در طول یک چرخه ماهانه تغییر می کند.

به گفته برخی از متخصصان ، ترشحات می تواند نشانه باروری و تخمک گذاری باشد. ترشحاتی که واضح ، چسبناک یا کش دار باشد ممکن است نشان دهنده ورود فرد به زمان نسبتاً بارور ماه قبل از تخمک گذاری باشد.

بارداری

بارداری می تواند باعث تغییر رنگ و بافت در ترشحات واژن شود.

علت ترشح آبکی زیاد واژن

ترشحات سفید یا ابری در دوران بارداری طبیعی است . اگر ترشحات شفاف یا آبکی باشد ، ممکن است ادرار یا مایع آمنیوتیک باشد .

با این حال ، تشخیص تفاوت بین این دو ممکن است دشوار باشد. اگر فرد در طول بارداری تغییراتی در ترشحات خود مشاهده کرد ، باید با پزشک خود صحبت کند ، خصوصاً اگر این مسئله باعث آزارش شود.

یائسگی

بعد از یائسگی ، ممکن است موارد کمتری از ترشحات واضح در فرد مشاهده شود. این به این دلیل است که واژن مایعات کمتری ترشح می کند. 

این اتفاق می افتد زمانیکه سطح استروژن کاهش می یابد.

اگر فردی ترشحات سفید زرد و بد بویی داشته باشد ، می تواند نشانه عفونت باشد. عفونت بعد از یائسگی ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد زیرا واژن به اندازه مخاط ضد باکتری ترشح نمی کند.

تحریک جنسی

وقتی شخصی تحریک جنسی می شود ، واژن گشاد می شود و پر از خون می شود. تورم از خون واکنشی ایجاد می کند که در آن بدن مایعات ترشح می کند تا واژن را چرب کند. این مایعات اضافی نفوذ را آسان تر و لذت بخش تر می کند.

ورزش

در حین ورزش یا سایر فعالیت های بدنی که عرق تولید می کنند ، ممکن است فرد متوجه ترشحات واضح اضافی از واژن شود.

در این موارد ، عرق ناشی از ورزش با ترشحات واژن مخلوط می شود و تشخیص تفاوت بین دو مایعات را دشوار می کند. هر بوی اضافی ممکن است به دلیل عرق باشد.

برای جلوگیری از عفونت احتمالی ، فرد باید لباس زیر و لباس خود را پس از تمرین تغییر دهد. بهتر است واژن تمیز و خشک باشد. همچنین ، پس از دوش گرفتن ، فرد باید از یک حوله تازه استفاده کند.

دارو

برخی از داروها می توانند ترشحات و روانکاری واژن را در طی فعالیت های جنسی کاهش دهند. داروهایی که روی سطح استروژن تأثیر می گذارند می توانند منجر به خشکی واژن شوند ، به این معنی که فرد می تواند ترشحات کمتری را ببیند.

علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد

تغییراتی که ممکن است نشانه بروز مشکلی باشد شامل افزایش میزان ترشحات ، تغییر رنگ یا بوی ترشحات و تحریک ، خارش یا سوزش در واژن یا اطراف آن است. به این واژن می گویند. ترشحاتی که وقتی خونریزی نمی کنید با خون آغشته می شوند نیز می توانند نشانه یک مشکل باشند. اگر هرکدام از این علائم را دارید ، باید با پزشک خود صحبت کنید.

ترشحات آبکی سفید رنگ در بارداری

هر یک از انواع ترشحات غیر معمول در این دوران معمولاً در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد که همه نیاز به بررسی بیشتر دارند:

 • ترشحات سفید رنگ دَلَمه دَلَمه و یا پنیری شکل که نشان دهنده عفونت قارچی بوده و معمولاً با علائمی نظیر خارش و سوزش واژن همراه است.
 • ترشحات قرمز رنگ و یا خونی که می تواند نشان دهنده زایمان زودرس، دکلمان (جداشدن) جفت و … باشد.
 • ترشحات کف آلود که نشان دهنده عفونت های انگلی مانند تریکوموناس است.
 • مقدار زیادی ترشحات آبکی که سبب خیس شدن لباس زیر شما می شود که ممکن است نشان دهنده سوراخ شدن کیسه آب و نشت مایع آمنیوتیک باشد.

درصورتی که شک به سوراخ شدن و یا پاره شدن کیسه آب خود دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. ترشحات خارج شده در این شرایط بسیار آبکی بوده و ممکن است (خصوصاً در اواخر بارداری) به رنگ سبز کمرنگ و یا قهوه ای باشد که نشان دهنده وجود مکونیوم (مدفوع جنینی) در آن است.

ترشحات سفید کشدار نشانه چیست

 • قرص ضد بارداری
 • داروهای آلرژی یا سرماخوردگی
 • داروهای ضد افسردگی خاص
 • داروهایی برای درمان فیبروم رحم یا آندومتریوز
 • ترشحات غیر معمول واژن در دوران بارداری
 • هر یک از انواع ترشحات غیر معمول در این دوران معمولاً در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد که همه نیاز به بررسی بیشتر دارند:
 • ترشحات سفید رنگ دَلَمه دَلَمه و یا پنیری شکل که نشان دهنده عفونت قارچی بوده و معمولاً با علائمی نظیر خارش و سوزش واژن همراه است.
 • ترشحات قرمز رنگ و یا خونی که می تواند نشان دهنده زایمان زودرس، دکلمان (جداشدن) جفت و … باشد.
 • ترشحات کف آلود که نشان دهنده عفونت های انگلی مانند تریکوموناس است.
 • مقدار زیادی ترشحات آبکی که سبب خیس شدن لباس زیر شما می شود که ممکن است نشان دهنده سوراخ شدن کیسه آب و نشت مایع آمنیوتیک باشد.
 • درصورتی که شک به سوراخ شدن و یا پاره شدن کیسه آب خود دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. ترشحات خارج شده در این شرایط بسیار آبکی بوده و ممکن است (خصوصاً در اواخر بارداری) به رنگ سبز کمرنگ و یا قهوه ای باشد که نشان دهنده وجود مکونیوم (مدفوع جنینی) در آن است.

همه متفاوت هستند. ترشحات طبیعی برای برخی از افراد سنگین تر و برای برخی دیگر سبک تر خواهد بود. ترشح نیز از نظر رنگ و بو کمی متفاوت خواهد بود.

طبق یک بررسی قدیمی ، تغییرات در ترشحات واژن – مانند افزایش مقدار – معمول است و معمولاً جای نگرانی نیست.

اگر فردی افزایش ترشحات ضخیم ، بوی شدید یا زرد یا سبز روشن را تجربه کند ، می تواند علامت عفونت باشد.

ترشحات شفاف و آبکی

ترشحات شفاف و آبکی اغلب به خصوص در نزدیکی تخمک گذاری طبیعی است. همچنین می تواند در نتیجه تغییرات هورمونی ، تحریک جنسی یا بارداری رخ دهد.

تا زمانی که بوی بد نداشته باشد یا علائم دیگری وجود نداشته باشد ، احتمالاً خوش خیم است.ترشحات طبیعی واژن ، باریک ، شفاف یا سفید شیری و بوی ملایم است. اگر ترشحات شما همراه با بوی شدید خاکستری یا سفید شود ، ممکن است نشانه ای از ابتلا به واژینوز باکتریایی (BV) و عدم تعادل pH باشد. تنها راه حل واقعی ترمیم و حفظ تعادل ظریف ph بدن است

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور