ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

کمبود آهن در بارداری چی بخوریم ؟؟؟#

کمبود آهن در بارداری چی بخوریم : اگر بدن شما دچار کمبود آهن است ، ممکن است یک یا همه علائم زیر را داشته باشید:

 • استرس بیش از حد
 • سرگیجه و غش کردن
 • سبکی سر
 • خستگی مفرط
 • نفس نفس زدن
 • ضربان های قلب نامنظم
 • صورت رنگ پریده

این منجر به شرایطی می شود که آنمی نامیده می شود . اگر چه که انواع مختلفی از آنمی وجود دارد ، آنمی کمبود آهن معمول ترین نوع در سراسر جهان است .

علل معمول کمبود آهن شامل :

– جذب ناکافی آهن به علت رژیم غذایی که نیازهای تغذیه ای روزانه را فراهم نمی کند یا اینکه به شدت محدود شده است .

– بیماری التهابی روده

– افزایش نیاز به آهن در طی بارداری

– از دست دادن خون در طول پریودی های شدید یا خونریزی های داخلی

کمبود آهن می تواند در نشانه هایی که می تواند روی کیفیت زندگی تان اثر بگذارد ، مشخص می شود . اینها شامل تنگی نفس ، خستگی و کاهش تمرکز است .

علائم و نشانه های کمبود آهن بسیار وابسته به :

-شدت آنمی

-چگونگی سرعت رشد آن

-سن تان

-وضعیتی فعلی سلامتی تان

کمبود آهن در بارداری چی بخوریم

چرا زنان در معرض خطر کمبود آهن بیشتر هستند؟

تحقیقات نشان داده است که کمبود آهن بیشتر در زنان دیده می شود. این به دلیل چرخه قاعدگی ماهیانه زنان است که در آن خون زیادی از دست می دهند. بیشتر خانم ها به مدت 3-4 روز خونریزی می کنند و در طی هر چرخه 10-35 میلی لیتر خون از دست می دهند.

 با این حال ، آنها مقادیر کافی آهن را برای مقابله با سطح پایین آهن در بدن دریافت نمی کنند. در نتیجه این ، آنها کم خون می شوند.

نشانه های کمبود آهن در بارداری

 • خستگی
 • ضعف
 • پوستی کم رنگ یا زردرنگ
 • ضربان های قلب نامنظم
 • تنگی نفس
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • درد قفسه سینه
 • دست و پای سرد
 • سردرد

1-خستگی غیر معمول

احساس خستگی بیش از حد یکی از معمول ترین نشانه های کمبود آهن است . این علامت در افرادی که کمبود آهن دارند معمولی است . این خستگی اتفاق می افتد چون بدن شما فاقد آهن است . این به ساختن پروتئینی که هموگلوبین نامیده می شود ، نیاز دارد که به حمل اکسسیژن به اطراف بدن کمک می کند .

قلب شما همچنین برای حمل خون غنی از اکسیژن به اطراف بدن سخت تر کار می کند ، که می تواند شما را خسته کند . چون خستگی اغلب یک بخش نرمال از زندگی مدرن و پر مشغله در نظر گرفته می شود ، تشخیص کمبود آهن به تنهایی با این علامت مشکل است .

2-رنگ پریدگی

پوست رنگ پریده یا رنگ پریدگی از داخل پلک پایینی از نشانههای معمول دیگر کمبود آهن است . هموگلوبین در سلولهای قرمز خون ، به خون رنگ قرمز می دهد ، بنابراین سطح های پایین در طول کمبود آهن قرمزی خون را کمتر می کند . از همین رو ، در افرادی با کمبود آهن ، پوست می تواند رنگ طبیعی یا گرمی خودش را از دست بدهد . این رنگ پریدگی در افرادی که کمبود اهن دارند می تواند در سراسر بدن یا در یک منطقه ، می تواند ظاهر شود . این شامل :

-صورت

-لثه ها

-داخل لب یا پلک های پایینی

-ناخن ها

این اغلب یکی از اولین چیزهایی است که پزشکان به عنوان یک نشانه از کمبود آهن جستجو خواهند کرد . در هر حال ، این باید با آزمایش خون تایید شود . مشاهده رنگ پریدگی در نمونه های متوسط یا شدید آنمی ، معمول تر است . اگر شما پلک پایینی را بکشید ، لایه داخلی باید به رنگ قرمز پررنگ باشد .

اگر صورتی رنگ پریده یا زرد است ، ممکن است نشان دهد که شما کمبود آهن دارید . در افرادی با پوست تیره این ممکن است تنها ناحیه قابل توجه باشد .

3-تنگی نفس

هموگلوبین سلول های قرمز خون را برای حمل اکسیژن به اطراف بدن توانا می سازد . زمانی که در طی کمبود آهن سطح هموگلوبین پایین می آید ، سطح اکسیژن نیز پایین خواهد آمد . این بدان معنی است که عضلاتتان اکسیژن کافی برای انجام فعالیت های نرمالی چون راه رفتن را دریافت نخواهد کرد .

به عنوان یک نتیجه ، تعداد تنفس شما افزایش خواهد یافت چون بدن شما سعی می کند اکسیژن بیشتری بگیرد . به این دلیل تنگی نفس یک نشانه معمول است .

اگر شما احساس می کنید که  در انجام کارهای روزانه ای هم چون قدم زدن ، بالارفتن از پله ها یا کار کردن، که به راحتی انجام می دادید ، بیشتر از حد معمول نفس می کشید ، مقرش می تواند کمبود آهن باشد .

4-سردرد ها و سرگیجه ها

کمبود آهن ممکن است باعث سردرد مخصوصا در خانم ها بشود . این علامت به نظر می رسد کمتر از سایرین معمول باشد و اغلب با سبکی سر و سرگیجه اتفاق می افتد . ارتباط بین کمبود آهن و سردرد هنوز مشخص نشده است . سردرد ممکن است اتفاق بیفتد ، چون سطح پایین هموگلوبین در سلول های قرمز خون به این معنی است که اکسیژن کافی به مغز نمی رسد .

به عنوان یک نتیجه ، رگ های خونی در مغز ممکن است  گشاد و سبب فشار و سردرد شود .

5- تپش قلب

ضربان قلب قابل توجه ،همچون فهمیدن ضربان قلب می تواند نشانه ی دیگری از آنمی فقر آهن باشد . وابستگی بین کمبود آهن ، آنمی و مشکلات قلب هنوز در حال مطالعه است ، اما این ممکن است با عرضه اکسیژن در ارتباط باشد . هموگلوبین یک پروتئین در سلولهای قرمز خون است که به انتقال اکسیژن به اطراف بدن کمک می کند .

در کمبود آهن ، سطح پایین هموگلوبین بدین معنی است که قلب برای حمل اکسیژن کار فوق العاده سختی انجام می دهد . این ممکن است منجر به ضربان قلب نامنظم ، یا احساس بالا بودن غیر عادی ضربان قلب تان شود . در اکثر موارد ، این می تواند منجر به بزرگی ، سوفل یا نارسایی قلب شود . در هر حال این نشانه ها تمایل دارندکه بسیار کمتر شایع باشند .

6-خشکی و آسیب مو و پوست

خشکی و آسیب پوست و مو می تواند نشانه ای از کمبود آهن باشد . کمبود آهن سطح هموگلوبین را در خون کاهش می دهد که ممکن است مقدار اکسیژن در دسترس برای سلول هایی که باعث رشد مو نیز می شوند را کاهش دهد . زمانی که پوست و مو از اکسیژن محروم می شوند ، می توانند خشک و ضعیف شوند .

این کاملا نرمال است که در طی شستشو و تمیز کردن روزانه مقداری از موها بریزد . اگر شما توده یا مقدار خیلی بیشتر از حد معمول موها یتان می ریزد، می تواند مرتبط با فقر  آهن باشد .

7-التهاب و زخم های زبان و دهان

بعضی اوقات فقط نگاه کردن به داخل و اطراف دهانتان می تواند نشان دهد که شما آنمی فقر اهن دارید . علائم شامل زمانی است که ، زبان شما متورم ، ملتهب ، رنگ پریده یا به طرز عجیبی نرم شود . فقر اهن هم چنین ممکن است باعث علائم دیگری در اطراف دهانتان شود . این ها شامل :

-خشکی دهان

-احساس سوختگی در دهان

-ترک های قرمز دردناک در گوشه های دهانتان

-زخم های دهان

8-پاهای بی قرار

فقر آهن مرتبط با سندرم پاهای بی قرار نیز هست . سندرم پای بی قرار یک اصرار شدید برای حرکت دادن پاهایتان در حال استراحت است . این می تواند همچنین باعث تکان دادن شدید و ناخوشایند یا احساس خارش در پاها یتان نیز شود .

این همچنین در شب بدتر است ، به این معنی که ممکن است خوابیدن برای شما سخت شود . علل سندرم پای بی قرار به طور کامل شناخته نشده است .در هر حال ، حدود 25 درصد افراد با آنمی فقر آهن سندرم پای بی قرار را دارند .

9-ناخن های قاشقی شکل و شکننده

یک نشانه خیلی کمتر معمول فقر آهن ، ناخن های قاشقی شکل و شکننده است . این شرایط کویلونیشیا نامیده می شود . معمولا ، اولین نشانه ، ناخن های شکننده است که به آسانی ترک برمی دارد و می شکند . در گام های بعدی فقر آهن ، ناخن های قاشقی شکل می تواند اتفاق بیفتد که وسط ناخن فرورفته می شود و کناره های آن بالاتر می اید تا همانند یک قاشق ظاهر گرد بگیرد .

در هر حال این یک اثر جانبی نادر است که فقط در حدود 5 درصد از افرادی با کمبود اهن اتفاق می افتد .

علامت های دیگر انمی فقر آهن شامل :کمبود آهن در بارداری چی بخوریم

-هوس کردن غیر معمول : اشتیاق برای غذاهای غیر متعارف یا اقلام غیر غذایی پیکا نامیده می شود . این معمولا شامل هوس خوردن یخ ، خاک رس ، خاک ، گچ یا کاغذ است و می تواند یک نشانه از فقر آهن باشد . این می تواند در طی بارداری نیز رخ دهد

-احساس افسردگی : آنمی فقر آهن ممکن است  با افسردگی در خانم های باردار بزرگسال با فقر آهن مرتبط باشد ، همچنین  ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به افسردگی داشته باشند .

-دست و پاهای سرد : فقر آهن به معنی رسیدن اکسیژن کمتر به دست و پاهاست . بعضی افراد ممکن است در حالت کلی سرما را به سادگی احساس کنند یا دست و پاهای سرد داشته باشند .

-عفونت های مکرر : چون آهن برای سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است ، فقدان آن می تواند ریسک شما را برای عفونت افزایش دهد

میوه های آهن دار در بارداری

– گوشت قرمز ، همچون گوشت گاو و گوشت خوک و مرغ

– سبزیجاتی با برگ پهن و سبز تیره هم چون اسفناج و کلم پیچ

– میوه های خشک شده ای همچون : کشکش و زرد آلو

– نخود فرنگی ، لوبیا و سایر حبوبات

– غذاهای دریایی

– غذاهای غنی شده با آهن

– دانه ها و آجیل ها

– گوشت ارگانیک

به تقویت جذب آهن تان کمک کنید

بویژه ، خوردن ویتامین   Cبه بدن تان کمک خواهد کرد که آهن را بهتر جذب کند . سعی کنید به اندازه کافی غذاهای غنی از ویتامین  C مثل میوه ها و سبزیجات ، بخورید . این ممکن است هم چنین به اجتناب از خوردن مقادیر زیادی از غذاهای مشخص، که می تواند مانع از جذب آهن در بدنتان شود ،  کمک کند .

این ها شامل چای ، قهوه  و غذاهای غنی از کلسیم مانند محصولات لبنی و غلات غنی شده با کلسیم می باشد .

مکمل های آهن را مصرف کنید اگر پزشکتان آنها را توصیه می کند.

شما باید فقط یک مکمل آهن بخورید،  اگر ارائه دهنده مراقب بهداشتی شما تایید کرد که شما فقر آهن دارید یا در خطر فقر آهن هستید و نمی توانید نیازهایتان را فقط از طریق رژیم غذایی تامین کنید . اگر شما مکما آهن مصرف می کنید سعی کنید آبمیوه های ارگانیک برای تقویت جذب آهن بنوشید یا یک مکملی که حاوی ویتامین C است را مصرف کنید .

به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل آهن ممکن است باعث اثراتی جانبی شود که اینها شامل :

-معده درد

-یبوست یا اسهال

– سوزش سردل

-تهوع یا استفراغ

-مدفوع سیاه

اگر شما فکر می کنید که شما علائم فقر آهن را دارید ، با پزشکتان صحبت کنید . خود تشخیصی توصیه نمی شود . بیشترین اشکال فقر آهن به راحتی می تواند  از طریق رژیم غنی از آهن یا مکمل های آهن اگر  پزشکتان آنها را  توصیه کند  ، درمان شود .کمبود آهن در بارداری چی بخوریم

چه مقدار آهن نیاز دارید و چگونه می توانید آن را تهیه کنید؟

میزان خوراکی توصیه شده برای خانم باردار 18 میلی گرم در روز است. مادر باید در طول بارداری و در دوران شیردهی به اندازه کافی مکمل آهن و غذاهای غنی از آهن مصرف کند زیرا کودک تمام مواد مغذی را از کودک می گیرد.

مادر باید ذخایر کافی آهن داشته باشد زیرا نوزادان از ذخایر آهن مادر استفاده می کنند و این دوباره مادر را کم خون می کند. غذاهای غنی از آهن شامل سبزیجات برگ سبز تیره ، غلات غنی شده ، لوبیای خشک ، مرغ ، ماهی ، گوشت ، تخم مرغ ، نخود سبز ، زردآلو خشک و آب گوجه فرنگی است. کمبود آهن در بارداری چی بخوریم

بخوانید : 22 غذاهای آهن دار برای کودکان (میزان نرمال آهن )

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور