ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

چگونه جنسیت جنین تعیین می شود؟

چگونه جنسیت جنین تعیین می شود؟
داشتن فرزند یکی از بهترین معجزاتی است که می توانیم به عنوان انسان انجام دهیم، اما ما انسان ها به طور طبیعی موجودات کنجکاوی هستیم. 9 ماه انتظار برای فهمیدن جنیست فرزند امری خسته کننده است، همچنین برنامه ریزی برای رنگ وسایل نوزاد نیز در این حالت بسیار مشکل خواهد بود. خوشبختانه، در اینجا چند راه برای تعیین جنسیت جنین، وجود دارد.
در طول تاریخ، روش های زیادی برای تعیین جنسیت فرزند وجود داشته است که اکثر آنها از لحاظ پزشکی قانع کننده نبود است و یا نادرست است، اما پیشرفت تکنولوژیکی این مسئله را بسیار راحت تر کرده است. بنابراین…. جنسیت چگونه تعیین می شود؟
جواب کوتاه؟ آزمایش خون یا سونوگرافی، اما داستان طولانی تر است.
تعیین جنسیت در گذشته: واقعیت و داستان
برای صدها هزار سال، انسان ها روش های مختلفی برای تعیین جنسیت فرزند ارائه دادند. این روش ها بر مبنای اولین قدم، وزن پدر و … بوده است که مردم واقعا به آن ها اعتقاد داشتند. به عنوان مثال اگر ابتدا با پای راست خود شروع به حرکت کنید، فرزند پسر خواهد بود، و اگر با پای چپ قدم بردارید، فرزند دختر است. همچنین اگر پدر در دوران بارداری افزایش وزن داشته باشد، به احتمال زیاد فرزند دختر است. این رویکردها بر اساس علم نیست، اما بر مبنای سنت و اعتقادات قوی است. سوال این است که … آیا این اعتقادات به قدری قوی هستند که بر جنسیت جنین تاثیر بگذارند؟
اعتقاد بر این بود که محل جنین نیز عامل مهمی است؛ اگر جنین در قسمت بالایی شکم باشد دختر و اگر در قسمت پایینی باشد پسر است. هوس غذا نیز نشانه مهمی است. گرایش به شیرینی جات به معنای دختر و تلخی به معنای پسر است.
بعضی از این اعتقادات گذشته معتبر هستند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم معتقد بودند حالت تهوع در سه ماه اول به معنای داشتن دختر است، در حالی که درد در سه ماهه دوم نشانه پسر است. تحقیقات مدرن نشان می دهد حالت تهوع طولانی (در طول حاملگی) یک شاخص قابل اعتماد از دختر بودن جنین است.
با این حال، با وجود طیف وسیعی از این باورها، واقعیت این است که تعیین جنسیت جنین فراتر از خرافات است.
کروموزوم ها و بارداری
همانطور که بسیاری از شما می دانید، جنسیت وابسته به کروموزوم هایی است که شما به عنوان یک جنین حمل می کنید. اگر یک تخمک توسط اسپرم ت با کروموزوم X (کروموزوم زنانه) بارور شده باشد، بنابراین جنین دختر خواهد بود، در حالی که اگر تخمک توسط اسپرم با یک کروموزوم Y بارور شده باشد، پسر خواهد بود. مطالعات نشان داده اند که اسپرم با کروموزوم X تمایل به حرکت دارد زیرا میتوکندری بیشتری دارد، اما عمر طولانی تری نسبت به اسپرم کروموزوم Y دارد و دارای نرخ تحرک بالاتری است. میتوکندری بیشتر به معنای ظرفیت تولید انرژی بیشتر است که بقای طولانی اسپرم پس از تلقیح را توضیح می دهد.
بنابراین، اگر یک زن بداند چه زمانی تخمک گذاری انجام می دهد، و زمان بارداری جنین را بداند احتمالا می تواند جنسیت جنین را پیش بینی کند. اسپرم می تواند در 20 دقیقه به لوله های فالوپی برسد و می تواند به مدت 4 تا 7 روز در داخل اندام های زایمان زن زنده بماند. با این حال، در این شیوه “پیش بینی”، تغییرات رفتاری زیادی وجود دارد. بهترین روش برای تعیین جنسیت نوزاد مراجعه به کارشناسان است…
سونوگرافی و آزمایش خون
در چند هفته اول رشد جنین، جنین بسیار کوچک است اما در هفته 16 تا 20 بارداری جنسیت جنین قابل تعیین است. با تصویربرداری از جنین، پزشک می تواند آلت تناسلی پسر یا دختر را ببیند.
دیدن ارگان های جنسی به ضخامت دیواره شکم و موقعیت جنین بستگی دارد، بنابراین در موارد خاص، جنسیت را نمی توان تا ماه 7 تعیین کرد.
از سوی دیگر، رشد سریع جنین گاهی اوقات باعث می شود جنیست در هفته 11 یا 12 بارداری تعیین شود، که این خبر خوبی برای والدینی است که نمی توانند منتظر بمانند. دقت سونوگرافی در تعیین جنسیت بین 95 تا 100٪ است؛ زمانی که یک تصویر خوب در دسترس باشد.
بعضی از مردم ذوق زیادی برای دانستن جنسیت فرزند خود دارند، بنابراین نمی توانند تا ماه 3 یا 4 منتظر بمانند. در سال های اخیر، در اروپا، نوعی آزمایش خون به نام آزمایش غیر تهاجمی برای تعیین وضعیت کروموزوم و جنسیت جنین انجام می شود. این آزمایشات بسیار قابل اعتماد خون می تواند آرایش کروموزومی جنین و جنسیت جنین را شناسایی کند که دقت آن 99-95% می باشد.
این آزمایشات خون جایگزین تست های تهاجمی مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از ویروس کوریونی شده اند. این آزمایشات می تواند جنسیت را در هفته 10 یا 11 تعیین کند، اما احتمال سقط جنین کمی افزایش می یابد. اکثر افرادی که این نوع آزمایش خون را انجام می دهند این کار را برای بررسی اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون، که اغلب با کروموزوم X ارتباط دارند، انجام می دهند.
والدین با سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی معمولا بر این آزمایش خون متکی هستند، اما این آزمایش در ایالات متحده به طور گسترده استفاده نمی شوند. به طور کلی، تعیین جنسیت جنین (اگر می خواهید بدانید!) می تواند در هفته 7 بارداری با NIPT یا هفته 28 با سونوگرافی سنتی اتفاق بیفتد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!