ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

هزینه سه مرحله ای وی اف | بارداری بعد (ivf)

هزینه سه مرحله ای وی اف : آیا به فکر آن هستید که از طریق روش لقاح خارج رحمی بچه دار شوید؟ اگر چنین است، این ها چیزهایی است که باید بدانید: به نظر نابارور نمی آیید، چنین حسی هم ندارید اما پس از چند ماه (یا سال) که تصمیم گرفته اید بچه ای بیاورید و موفق نشده اید، به فکر روش لقاح خارج رحمی می افتید.

ای وی اف:3مرحله و بارداری بعد از (ivf)

هزینه سه مرحله ای وی اف

این تصمیم، یک تصمیم بزرگ است چرا که بر زمان، پول، احساسات، روابط و رویای بچه دار شدن شما اثر می گذارد.

ناباروری خیلی مسئله عجیبی نیست و به سن ارتباط مستقیمی دارد.

سن زن، بهترین عامل پیش بینی کننده موفقیت روش لقاح خارج رحمی است. علت این مسئله این است که زن تقریبا وقتی که بدنیا می آید چیزی بین 1 تا 4 میلیون تخمک دارد. این تخمک ها باید یک روش ثابت و به آرامی از تخمدان خارج می شوند تا زمانی که زن یائسه می شود که در این حالت هیچ تخمکی وجود ندارد.

علی رغم این واقعیت که بین بلوغ تا یائسگی، هر ماه تقریبا 400 تخمک متولد می شوند، اما از این 400 تخمک، فقط یکی باقی می ماند و در مرحله تخمک گذاری از تخمدان خارج می شوند تا فرد آماده باروری باشد.

اسپرم نیز عامل مهمی هم برای باروری طبیعی و هم لقاح خارج رحمی محسوب می شود.

علی رغم این مطالب غیر صحیح که قدرت بارور کردن مردان، تحت تاثیر سن قرار نمی گیرد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که سن مردان و همچنین عوامل مرتبط با سبک زندگی مانند اضافه وزن و نوشیدن الکل برای قدرت باروری اثر سوء می گذارد.

هزینه سه مرحله ای وی اف

روش تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم طراحی شده است تا حتی زمانی که تنها یک اسپرم خوب و با کیفیت موجود باشد، بتوان باروری را در آزمایشگاه بصورت موفقیت آمیزی انجام داد.

فرآیند این عمل چگونه است و من چه حسی خواهم داشت؟ای وی اف

روش لقاح خارج رحمی بصورت مصنوعی تعداد تخمک های بالغِ آماده برای باروری را افزایش میدهد. روش درمانی شما تا حد زیادی به تشخیص ناباروری شما بستگی دارد، اما اکثر زن و شوهرهایی که این فرآیند را طی کرده اند، آن را بمانند زیر توصیف کرده اند:

مرحله 1: تحریک تخمدان: هزینه سه مرحله ای وی اف

هورمونی که باعث رشد تخمک ها می شود (هورمون محرک فولیکول FSH) از طریق تزریق های زیرپوستی با دوزهای مشخص وارد بدن میشود (بصورت خودتزریقی) که این مسئله موجب یک سونامی هورمونی می شود و خیلی از تخمک ها شانسی برای سوار شدن بر این موج پیدا میکنند.

ای وی اف

زنان از طریق خودتزریقی، هورمون را وارد بدن می کنند

با استفاده از روش لقاح خارج رحمی، می توانیم بصورت ایمن و بدون خطر تعداد تخمک هایی که زن در دوره خود تولید میکند را افزایش دهیم بدون اینکه باعث افزایش ریسک تولد چندقلو شویم . ما تخمک ها را از بدن خارج میکنیم که به آن فرآیند برداشت تخمک یا برداشت اووسیت (OPU) می گویند. باقی ماندن تخمک ها در بدن برای باروری موجب ریسک غیرقابل قبولی می شود که منتج به تولد دوقلوها، سه قلوها و بیشتر می شود.

این هورمون ها می توانند اثرات جانبی داشته باشند اما این اثرات خفیف هستند مانند حساسیت به لمس در محل تزریق، گُرگرفتگی، تار دیدن، سردرد، بی قراری. دکتر شما به این اثرات خواهد پرداخت و به شما می گوید که چگونه عمل کنید.

 ای وی اف

مرحله 2: برداشت تخمک (برداشت اووسیت): هزینه سه مرحله ای وی اف

زمانی که تخمک ها بالغ شدند (معمولا 18 میلی متر) و سطح استروژن شما متناسب با تعداد تخمک های موردنظر ما بود، ما برای برداشت تخمک ها برنامه ریزی می کنیم.

یک تزریق ابتدایی و محرک زده می شود تا رشد تخمک ها را نهایی کند، و حدودا 36 ساعت بعد، ما رویه جراحی را برای جمع کردن آنها شروع می کنیم، آماده می شویم که تخمک ها را با اسپری در روش لقاح خارج رحمی کنار هم قرار دهیم.

این رویه بیش از آن که شبیه به یک جراحی باز باشد، مانند یک آزمایش خون است و در بسیاری از موارد، در حالی انجام می شود که زن بیدار ست و به او مسکن درد داده شده است. در برخی از موارد از یک آرام بخش ضعیف برای این منظور استفاده می شود، در حالیکه آنها یک سوزن و یک دوربین (فراصوت) را از طریق واژن داخل میکنند تا تخمک ها را برای لقاح خارج رحمی جمع آوری کند.

مرحله 3: لقاح خارج رحمی (IVF): هزینه سه مرحله ای وی اف

چند ساعت بعد، جنین شناس تمام تخمک های قابل مشاهده را می شوید و آنها را برای لقاح آماده می کند. سپس این تخمک ها بهمراه هزاران اسپرم دیگر در یک ظرف قرار داده می شوند، اسپرم هایی که یا  از قبل جمع آوری شده اند و بصورت یخ زده بوده اند یا اینکه همان روز از طرف مقابل گرفته شده است.

روش تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم چیزی بمانند این است:

ای وی اف

اگر از روش روش تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم (ICSI) استفاده می کنید، جنین شناس مستقیما یک اسپرم را وارد سیتوپلاسم هر تخمک میکند.

مرحله 4: کشت جنین:ای وی اف

روز بعد از IVF، جنین شناس یا پرستار با شما تماس می گیرند و به شما می گویند که چند تخمک بارور شده است.

در عرض چند روز بعدی، جنین های شما در یک ظرف با دمای بدن زندگی می کنند. پرستاران بر روند رشد آنها نظارت دارند و در نهایت بهترین را برای انتقال به رحم انتخاب میکنند.

هزینه سه مرحله ای وی اف

روز پنجم یا ششم، جنین به دقت به رحم منتقل می شود. این فرآیند بمانند یک آزمایش پاپ اسمیر است. اگر در این مرحله، تعداد زیادی جنین سالم داشته باشید، می توانند برای استفاده در آینده، آنها را منجمد کنید.بارداری

حالا باید صبر کنید

حدود یک و نیم هفته یا دو هفته بعد از اینکه جنین منتقل شد، می توانیم بررسی کنیم که به رحم چسبیده است یا خیر. یک آزمایش خون ساده یا آزمایش بارداری در منزل، سطح  گونادوتروپین کوریونی (HCG) را مشخص می کند که نشان می دهد زن باردار است یا خیر.

برای برخی از افراد، جواب این آزمایش منفی می شود. اگر جنین های منجمدشده ای داشته باشید، می توانید تجربه مجدد رویه جراحی، مجددا شانس خود را تکرار کنید.

ای وی اف

در غیر این صورت، متخصصان سعی می کنند اطلاعات بیشتری در مورد تخمک ها، اسپرم و جنین کسب کنند تا طرح خود را برای دفعات بعد کارآمدتر کنند.

برخی از افراد بعد از این شکست اولیه دیگر این رویه را تکرار نمی کنند. ناامیدی، درماندگی و غم بخشی از تجربه آنها میشود و این افراد نیاز به حمایت و مشاوره دارند.

برای خیلی از افراد، جواب تست بارداری مثبت است. اما باز هم باید صبر کنند چرا که هنوز 38 هفته تا زایمان وجود دارد. برخی از زنان حامله دچار سقط می شوند لذا حمایت و پشتیبانی از مراحل اول زایمان ضروری است.

هزینه لقاح خارج رحمی چقدر است؟ای وی اف

هزینه لقاح خارج رحمی متغیر است و به سطح پوشش بیمه ای شما بستگی دارد. در بدترین حالت، این روش ممکن است 9000 دلار استرالیا برای دوره اول هزینه بطلبد. و هر آزمون و فرآیند قیمت را تغییر می دهد.

ای وی اف

با متخصص خود مشورت کنید و از او بپرسید که هزینه های این دور از درمان من چقدر میشود؟ تا او هزینه را بصورت تفکیک شده به شما اعلام کند.

بیشتر بخوانید: در حال حاضر و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته، زنان بهتر می دانند که شانس موفقیت شان از طریق روش لقاح خارج رحمی چقدر است.

اما به یاد بسپارید که برخی از کلینیک ها، تمام داده های خود را منتشر نمی کنند و ممکن است نرخ بارداری را فقط برای”هر انتقال جنین” یا “هر چرخه شروع شده لقاح خارج رحمی” منتشر کنند، که در این حالت، مواردی که جنینی برای انتقال وجود ندارد را از آمار خود کسر کرده اند تا نرخ موفقیت شان بالاتر نمایش داده شود.

ای وی اف

عوامل موفقیت بر نرخ موفقیت زوجین در این حوزه

بجز مسئله قیمت انجام این روش، حتما با متخصص خود در مورد شانس موفقیت خود و یافتن یک کلینیک معتبر صحبت کنید.

ممکن است شانس موفقیت شما در دو کلینیک متفاوت، یکسان نباشد، و لذا میتوانید از طریق استفاده از خدمات کلینیکی که نرخ موفقیت بالاتری دارد و متخصصی که به شرایط شما آگاه تر است (مثلا اینکه شما آندومتریوز، سندروم تخمک پلی کیستیک (PCOS) دارید) ، پول کمتری صرف این موضوع کنید.

هیچ گاه از پرسیدن سوالات خود واهمه نداشته باشید، حتی اگر سوالات شما زیاد هستند و اگر پاسخ متخصص را متوجه نشدید، حتما از او بخواهید که مجددا با روشی دیگر توضیح دهد چرا که انجام لقاح خارج رحمی، یک گام بزرگ است.

مسائلي که بايستي درباره آي­وي­اف (باروري آزمايشگاهي) و انتقال تک جنين بدانيد:

ژوئن ماه آگاهي ناباروري در جهان است در نتيجه اين يک زمان عالي براي اطلاع­رساني درباره نکات جديد در ارتباط با درمان ناباروري­ست به صورت خاص ما تمايل داريم تا درباره آي­وي­اف صحبت کنيم و اطلاعات به روز رساني­شده جديدي را درباره اين تکنيک ارائه دهيم که برد اروپايي و کالج بيماريهاي زنان و زايمان(اي­بي­سي­اوجي) اخيرا عرضه داشته است و درباره تعداد جنين­هايي­ست که بعد از اين روش در درون رحم زن رشد مي­يابد.

ای وی اف

ماه آگاهي ناباروري در جهان

بيش از 10 درصد از زوجها در جهان با مشکل ناباروري روبرو هستند در گذشته مديريت اين شرايط در بسياري از موارد دشوار بود اما از سال 1978 افراد ديگر در تلاش خود براي باروري تنها نيستند.

در آن سال يک اتفاق بسيار مهم رخ داد لوئيس جو براون متولد شد او اولين نوزادي بود که از طريق باروري آزمايشگاهي (آي­وي­اف) متولد شد تکنيکي که حالا به صورت رايج براي درمان ناباروري به کار ميرود اين متد کاملا ايمن است و از طريق آن بسياري از زنان نابارور شانس بارداري را پيدا ميکنند.

در بيش از 40 سال گذشته بيش از 80 ميليون نوزاد با کمک آي­وي­اف و تکنيک تزريق اسپرم درون سيتوپلاسمي(آي­سي­اس­آي) متولد شده­اند. حالا بياييد به صورت خلاصه نحوه عملکرد آي­وي­اف را مورد بررسي قرار دهيم .

در طي آي­وي­اف باروري  در خارج از بدن رخ ميدهد تخمک­هاي بارورشده که حالا جنين نام دارند براي 5 روز در آزمايشگاه رشد مي­يابند و بعد از ‌آن به رحم مادر منتقل ميشوند قبلا پزشکان ترجيح ميدادند تا چند جنين را در يک مرحله انتقال دهند زيرا احتمال اينکه حداقل يکي از ‌آنها به صورت موفق درون­گذاري شود بيشتر است.

به صورت کلي تنها 40 درصد از جنينهاي انتقال يافته ميتوانند به پوشش رحم متصل شوند در نتيجه اين رويکرد به نظر معقول ميرسيد.

با اين حال انتقال چندين جنين مشکلات مربوط به خود را دارد  2 و يا چند جنين ميتوانند گاهي درون­گذاري شوند که به باروري چندگانه منجر ميگردد وضعيتي که ميتواند مشکلات فراواني در باروري ايجاد کند و به تولد زودرس بيانجامد.

مشخص شده که انتقال تنها يک جنين احتمال تولد يک نوزاد سالم را در زمان تعيين شده بالا ميبرد و به همين دليل است که اي­بي­سي­اوجي پيشنهاد ميدهد که تنها يک جنين در طي آي­وي­اف منتقل شود .

زيرا براي سلامت مادر و کودک مفيد است اگرچه انتقال يک جنين با مسئوليت پزشکان صورت ميگيرد در بسياري از کشورها تعداد جنينهاي انتقال يافته بر اساس قوانين مربوطه تعيين ميگردد. مشخص شدن فوايد انتقال يک جنين تنها يک قدم در تلاشهاي علمي پيوسته محسوب ميشود. محققين تکنولوژيهاي کمکي را اصلاح ميکنند تا به افراد با مشکلات باروري صرف­نظر از سن و جنس شرايط باليني و پس­زمينه آنها کمک کنند تا پدر و مادر شوند .

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور