ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی (LMP)

نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی : با گوش دادن به مادران ، مشخص است که بسیاری از شما با احساس خسته کننده ای سونوی خود را ترک می کنید که آنچه در آن روز به شما گفته شده کاملاً درست به نظر نمی رسد.  

شاید به شما موعد مقرر تاریخ زایمان داده شده باشد که به نظر می رسد کاملاً با تاریخی که فکر می کردید می خواهید فرزندتان را به دنیا بیاورید هماهنگ نیست.

سونوگرافی یک آزمون پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرفتن تصاویر زنده از داخل بدن شما است. در بارداری ، ما از سونوگرافی – که به آن سونوگرام نیز گفته می شود – برای دیدن و اندازه گیری جنین در حالی که داخل رحم یک زن است ، استفاده می کنیم. 

پزشکان و تکنسین ها می توانند جنسیت جنین را تشخیص دهند ، سلامتی او را بررسی کنند ، رشد او را اندازه بگیرند و معمولاً سن جنین را تعیین کنند.

علیرغم این واقعیت که متخصصان سونوگرافی در زمینه خود متخصص هستند ، تاریخ های تخمینی (EDD) محاسبه شده از سونوگرافی  بارداری می تواند نادرست باشد  .

بارداری به طور معمول از 37 هفته تا 42 هفته از اولین روز از آخرین دوره قاعدگی است.  اما این فقط یک ایده تقریبی به شما می دهد. این امر به ویژه اگر چرخه نامنظمی داشته باشید یا مثلاً قرص مصرف کرده باشید ، بیشتر صدق می کند.

” سونوگرافی  بارداری یک روش دقیق برای تعیین تاریخ زایمان است.” “اگر تاریخ سونوگرافی با تاریخ LMP شما متفاوت باشد ، از تاریخ سونوگرافی استفاده می شود ، اما اگر نگران هستید با مامای خود صحبت کنید.

نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی

نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی

متخصصان می گویند که تاریخ سونوگرافی  بارداری گاهی ممکن است کمتر از آنچه در LMP شما پیشنهاد شده باشد. این تاریخ تخمین زده شده به طور معمول دقیق بعلاوه یا منهای حدود یک هفته است. بنابراین تعیین سن حاملگی به روش سونوگرافی در سه ماهه اول دقیق‌تر از هفته‌های پایانی است.

سن بارداری در سه ماهه اول با اندازه‌گیری قطر متوسط ساک حاملگی (MSD ) و یا طول بین سر تا باسن جنین اندازه‌گیری می‌شود. نخستین علامت بارداری داخل رحمی در هفته‌های سوم تا پنجم، وجود ساک بارداری است. ساک بارداری فضای خالی مربوط به مشیمه خارجی جنین را نشان می‌دهد و حاشیه اکوژنیک آن معرف پرزهای پرده خارجی جنین لانه گزینی کرده و مربوط به بافت جفت است.

کوچکترین ساک بارداری که به وضوح با استفاده از مبدل‌های ترانس واژینال با فرکانس بالا قابل تشخیص است، دو تا سه میلی متر است که متناظر با سن بارداری ۳۲ یا ۳۳ روز است. MSD  روش استاندارد و رایجی برای تخمین سن بارداری در هفته‌های اولیه است.

زمانی که قطر متوسط ساک بارداری بیشتر از ۱۴ میلی‌متر می‌شود یا وقتی که جنین قابل تشخیص است، این روش چندان قابل اتکاء نخواهد بود. قطر ساک حاملگی تقریباً یک میلی متر در روز بیشتر می‌شود. چون طول سر تا باسن به اندازه قطر ساک حاملگی تغییر نمی‌کند، روش دقیق‌تری برای تخمین زمان زایمان است.

“تاریخ زایمان با اندازه گیری” طول تاج ” جنین شما که اساساً طول آنها از سر به پایین است ، تخمین زده می شود. معمولا سونوگرافی دورۀ بارداری را کمتر از دورۀ محاسبه شده بر حسب آخرین قاعدگی نشان می دهد.

این امر به این معنی است که تعیین دقیق تاریخ زایمان توسط سونوگرافی احتمال زایمان القایی را کاهش می دهد. زایمان القایی زمانی انجام می شود که تصور می شود زمان تولد بچه به تاخیر افتاده است.

همچنین دانستن تاریخ دقیق بارداری از ناامید شدن تان در پایان دورۀ بارداری جلوگیری می کند؛ یعنی زمانی که فکر می کنید بچه دیر کرده است اما در واقع اینچنین نیست.

ایا سونوگرافی سن دقیق جنین را نشان میدهد

معاینه سونوگرافی  به منظور تعیین سن بارداری  انجام می شود. 

اسکن های قرار ملاقات همچنین اطلاعات مهم دیگری از جمله:

  • تعداد جنین ها و کیسه های حاملگی
  • حضور ضربان قلب
  • اندازه جنین ، که از آن سن حاملگی تخمین زده می شود
  • ویژگی های غیرمعمول رحم مانند شکل یا وجود فیبروم

اگر بارداری خیلی زود باشد ، کیسه بارداری و جنین به اندازه کافی بزرگ نیستند تا ببینند ، بنابراین روش سونوگرافی واژینال تصاویر بهتری را نشان می دهد. 

برای سونوگرافی از طریق واژن می توانید مثانه خالی داشته باشید

چه زمانی توصیه می شود؟نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی

در صورت تردید در صحت آخرین دوره قاعدگی ، اسکن قرار ملاقات معمولاً توصیه می شود. 

به عنوان مثال اگر شما : نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی

  • نمی دانید اولین روز آخرین قاعدگی یا چه زمانی احتمال بارداری داشته است
  • دوره های نامنظم داشته اند
  • یک چرخه غیرمعمول داشته اید زیرا اخیراً قرص های ضد بارداری خوراکی را قطع کرده اید ، یا اخیراً سقط کرده اید یا شیردهی می کنید
  • مقداری خونریزی لانه گزینی داشته اید که می تواند با تاریخ آخرین قاعدگی شما اشتباه گرفته شود

    در هفته 5 بارداری کیسه کوچکی در رحم دیده می شود ، اما ممکن است هنوز کودک و ضربان قلب آن تشخیص داده نشود.

هفته های 5 بارداری یعنی 5 هفته از روز اول آخرین قاعدگی ، که معمولاً حدود 3 هفته از تاریخ بارداری است (گیج کننده است ، اینطور نیست!)نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی

در هفته های 6 تا 7 بارداری ، جنین در سونوگرافی ترانس واژن به وضوح دیده می شود و ضربان قلب را می توان در این مرحله اولیه مشاهده کرد. (90 تا 110 ضربه در دقیقه زیر 6 تا 7 هفته ، سپس 110 تا 200 ضربه در دقیقه به عنوان کودک بالغ )

اشتباه سونوگرافی در تشخیص سن جنین

هرچه سونوگرافی زودتر انجام شود ، دقیق تر در برآورد تاریخ تولد جنین است.سونوگرافی که در طول 12 هفته اول بارداری انجام می شود ، معمولاً طی 3 تا 5 روز از دقت برخوردار است. 

دقیق ترین زمان بین 8 تا 11 هفته بارداری است. این به این دلیل است که جنین به سرعت رشد می کند به طوری که تفاوت زیادی در اندازه از هفته به هفته وجود دارد. 

همچنین جنین هنوز نمی تواند خیلی خم شود و پیچ بخورد ، بنابراین طول بدن نسبتاً ثابت است.

با این حال ، دقت معاینه سونوگرافی همیشه به مهارت متخصص سونوگرافی و کیفیت تجهیزات بستگی دارد.

معمولاً تاریخ زایمان پیش بینی شده (EDD یا EDC) از آخرین قاعدگی شما محاسبه می شود .

اندازه جنین با گذشت زمان کمتر و کمتر با سن او ارتباط دارد. سونوگرافی انجام شده پس از 22 هفته بارداری نمی تواند برای تخمین تاریخ تولد نوزاد استفاده شود زیرا اندازه گیری  سن خیلی خوب را نشان نمی دهد.نحوه محاسبه سن جنین در سونوگرافی

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور