ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

# مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری #

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری : اسیدفولیک نسخه ساخته شده بشر از فولات است ، یک ویتامین B که چندین نقش در بدن بازی می کند. در دوران بارداری ، یکی از مهمترین عملکردهای آن جلوگیری از گروهی از ناهنجاری های هنگام تولد به نام نقص لوله عصبی است.

لوله عصبی ساختاری در جنین انسان است که به مغز و نخاع تبدیل می شود.

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

نقص لوله عصبی زمانی اتفاق می افتد که لوله عصبی در اوایل رشد بسته نشود. این اختلال عملکرد می تواند باعث ناتوانی شدید شود و حتی می تواند کشنده باشد.

این مقاله فواید مصرف اسیدفولیک برای بارداری ، زمان مصرف و مقدار مصرف را توضیح می دهد.

اسید فولیک چیست؟

اسید فولیک نوعی فولات مصنوعی (ساخت بشر) است. فولات نوعی ویتامین B است.

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

همه به فولات احتیاج دارند ، اما به ویژه به دلیل نقشی که در جلوگیری از ناهنجاری های هنگام تولد دارد ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هیئت غذایی و تغذیه توصیه می کند که بزرگسالان 400 میکروگرم (میکروگرم) اسید فولیک در روز دریافت کنند که باید در دوران بارداری به 600 میکروگرم برسد و در هنگام شیردهی کمی به 500 میکروگرم برسد.

مصرف همزمان قرص آهن و فولیک اسید

اسید فولیک فرم ساخته شده فولات است ، ویتامین B مهمی که به طور طبیعی بروز می کند.

فرد می تواند با مصرف مکمل ها و خوردن غذاهای غنی شده با اسید فولیک ، مانند برخی غلات صبحانه ، در رژیم غذایی خود اسید فولیک دریافت کند. فرد می تواند برچسب تغذیه را بررسی کند تا ببیند غذایی با اسید فولیک غنی شده است یا خیر.

بسیاری از غذاها – از جمله اسفناج ، آووکادو و موز – حاوی فولات هستند که شکل طبیعی این ویتامین است.

فواید اسید فولیک

اسید فولیک به بدن کمک می کند سلول های جدیدی از جمله گلبول های قرمز ایجاد کند.

افرادی که اسید فولیک کافی دریافت نمی کنند ممکن است به بیماری کم خونی با کمبود فولات مبتلا شوند .

در افراد مبتلا به این بیماری ، بدن نمی تواند به اندازه کافی گلبول قرمز ایجاد کند تا اکسیژن را به بدن منتقل کند. این اختلال می تواند بسیاری از جنبه های سلامتی از جمله عملکرد اعضای بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

در دوران بارداری فرد بیش از حد معمول به اسید فولیک نیاز دارد زیرا اسید فولیک به رشد و تکامل جنین نیز کمک می کند. یکی از مهمترین نقشهای آن جلوگیری از نقص لوله عصبی از جمله اسپینا بیفیدا و آنانسفالی است.

Spina bifida وضعیتی است که در آن استخوان های نخاع به طور کامل بسته نمی شوند. این می تواند طیف وسیعی از معلولیت ها را ایجاد کند که ممکن است بر رشد ، تحرک و سلامت کلی تأثیر بگذارد.

کودک مبتلا به آننسفالی یا مغز ایجاد نمی کند ، یا مغز بسیار رشد نکرده است. تقریباً در همه موارد ، آنانسفالی کشنده خواهد بود – یا در رحم یا بسیار اندکی پس از تولد.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که اسید فولیک ممکن است خطر عوارض بارداری مانند زایمان زودرس ، مشکلات مربوط به رشد جفت و سایر ناهنجاری های هنگام تولد ، مانند شکاف کام و بیماری قلبی را کاهش دهد.

مدت زمان مصرف اسید فولیک در بارداری

هرکسی که مایل به بارداری است باید قبل از شروع به مصرف مکمل های اسیدفولیک استفاده کند.

دلیل این امر این است که نقص لوله عصبی در اوایل رشد ، اغلب قبل از اینکه فرد از حامله بودن خود مطلع شود ، رخ می دهد.

از آنجا که تقریباً نیمی از بارداری ها برنامه ریزی نشده است ، کارشناسان توصیه می کنند هرکسی که می تواند باردار شود از مکمل های اسیدفولیک استفاده کند. با این کار تضمین می شود که حتی اگر حاملگی غافلگیر کننده باشد ، احتمال نقص لوله عصبی کم است.

اسید فولیک محلول در آب است ، که بدن را قادر به متابولیسم سریع آن می کند. به همین دلیل ، کسانی که از مکمل های اسید فولیک استفاده می کنند باید هر روز یک عدد مصرف کنند.

نیازی به مصرف مکمل در ساعت خاصی از روز یا همراه با وعده غذایی نیست. با این حال ، ایجاد یک عادت ، مانند مصرف هر روز صبح ویتامین قبل از تولد ، ممکن است یادآوری مصرف اسید فولیک را آسان کند.

CDC توجه دارد که در بیشتر موارد ، هر قرص اسید فولیک یا مولتی ویتامین حاوی 400 میکروگرم اسید فولیک است. یک شخص می تواند برچسب مکمل را تأیید کند.

کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG) توصیه مصرف یک مکمل روزانه حاوی 400 میکروگرم فولیک اسید، صرف نظر از میزان فولات یک شخص می شود در رژیم غذایی خود .

فرد نباید بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کند ، مگر اینکه پزشک توصیه دیگری داشته باشد. اسیدفولیک زیاد ممکن است علائم کمبود ویتامین B12 را پنهان کند .

قرص اسید فولیک در بارداری را چه زمانی بخوریم

غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از فولات هستند ، شکل طبیعی اسید فولیک ، عبارتند از :

  • موز: 24 میکروگرم در هر میوه متوسط
  • اسفناج: 131 میکروگرم در هر نیم فنجان جوشانده
  • نخود چشم سیاه: 105 میکروگرم در هر نیم فنجان جوشانده
  • آووکادو: 59 میکروگرم در هر نیم فنجان
  • کلم بروکلی: 52 میکروگرم در هر نیم فنجان
  • آب پرتقال: 35 میکروگرم در هر سه چهارم فنجان
  • مارچوبه: 89 میکروگرم در هر نیزه
  • جوانه بروکسل: 78 میکروگرم در هر نیم فنجان

غلات غنی شده مانند غلات صبحانه و بلغور جو دوسر نیز دارای اسید فولیک زیادی هستند. فرد می تواند برچسب را بررسی کند تا مقدار دقیق آن را بیاموزد.

دریافت اسیدفولیک کافی از رژیم غذایی امکان پذیر است ، اما ACOG هنوز مصرف مکمل در دوران بارداری را توصیه می کند.

ترکیب مکمل های اسید فولیک با فولات موجود در رژیم غذایی بی خطر است.مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

این ممکن نیست برای به دست آوردن فولات بیش از حد از مواد غذایی است. با این حال ، دریافت بیش از حد اسید فولیک از مکمل ها ، از جمله غلات غنی شده.

فرد نیازی به نظارت بر میزان مصرف روزانه فولات از غذا ندارد اما باید استفاده از مکمل های حاوی اسید فولیک را کنترل کند.

ویتامین های قبل از تولد و بسیاری از مولتی ویتامین ها حاوی اسید فولیک هستند. افرادی که چندین مکمل مصرف می کنند باید هر برچسب را بررسی کنند تا مطمئن شوند بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف نمی کنند.

ایا فولیک اسید باعث بارداری میشود

اسید فولیک ممکن است احتمال باردار شدن و ماندن را بهبود بخشد.

شرکت کنندگانی که از این مکمل استفاده کرده اند بیشتر احتمال بارداری دارند. در میان کسانی که چرخه آنها نامنظم یا بسیار کوتاه یا طولانی بود ، بین اسید فولیک و باردار شدن رابطه نزدیکتر وجود دارد.

علاوه بر این ، اسید فولیک ممکن است به جلوگیری از از دست دادن بارداری کمک کند زیرا برخی از ناهنجاری های مادرزادی ، از جمله نقص لوله عصبی ، ممکن است منجر به این عارضه شود.

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

اسید فولیک یک ماده مغذی مهم برای همه است ، اما به خصوص در دوران بارداری بسیار مهم است.

افرادی که به دنبال باردار شدن هستند ممکن است مایل باشند. با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد دوز مناسب اسید فولیک صحبت کنند. کسانی که از قبل باردار هستند می توانند آزمایش اسید فولیک انجام دهند تا میزان اسید فولیک در خون آنها مشخص شود. نتیجه می تواند نشان دهنده احتمال بچه دار شدن با نقص لوله عصبی باشد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!