ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری #

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری : اسیدفولیک نسخه ساخته شده بشر از فولات است ، یک ویتامین B که چندین نقش در بدن بازی می کند. در دوران بارداری ، یکی از مهمترین عملکردهای آن جلوگیری از گروهی از ناهنجاری های هنگام تولد به نام نقص لوله عصبی است.

قرص فولیک اسید برای چیست

تمام زنان در سن باروری خواستار به 400 میکروگرم فولیک اسید در هر روز، علاوه بر مصرف مواد غذایی با فولات از یک رژیم غذایی متنوع، برای کمک به جلوگیری از برخی نقائص هنگام تولد در مغز کودک ( آنانسفالی ) و ستون فقرات ( بیفیدا bifida )است.

درباره اسید فولیک : اسید فولیک یک ویتامین B است . فولات یک اصطلاح عمومی برای توصیف انواع مختلف ویتامین B9 است. بدن ما از آن برای ساختن سلول های جدید استفاده می کند. به پوست ، مو و ناخن فکر کنید. این بخشها و سایر قسمتهای بدن هر روز سلولهای جدیدی ایجاد می کنند.

اسید فولیک نوعی فولات مصنوعی است (که به طور کلی به طور طبیعی وجود ندارد) که در مکمل ها و غذاهای غنی شده مانند برنج ، ماکارونی ، نان و برخی از غلات صبحانه استفاده می شود. لوله عصبی ساختاری در جنین انسان است که به مغز و نخاع تبدیل می شود.

همچنین می توانید سعی کنید غذاهای بیشتری را که حاوی فولات هستند ، شکل طبیعی اسید فولیک مصرف کنید. با این حال ، حتی در یک رژیم غذایی سالم اسید فولیک کافی برای بارداری وجود ندارد بنابراین مصرف قرص های اسید فولیک بسیار مهم است. اگر در نهایت بیش از دو تا سه ماه قرص های اسید فولیک مصرف می کنید ، این کاملا خوب است و مضر نیست. بعضی از خانمها ، به خصوص خانمهایی که می توانند باردار شوند ، ممکن است اسید فولیک کافی از غذا دریافت نکنند

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

نقص لوله عصبی زمانی اتفاق می افتد که لوله عصبی در اوایل رشد بسته نشود. این اختلال عملکرد می تواند باعث ناتوانی شدید شود و حتی می تواند کشنده باشد.

این مقاله فواید مصرف اسیدفولیک برای بارداری ، زمان مصرف و مقدار مصرف را توضیح می دهد.

همه خانم ها هر روز به 400 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند. زنانی که می توانند باردار شوند باید 400 تا 800 میکروگرم اسید فولیک از یک ویتامین یا از غذایی که اسید فولیک اضافه کرده است مانند غلات صبحانه دریافت کنند.  این علاوه بر فولاتی است که به طور طبیعی از غذا دریافت می کنید.

برخی از زنان ممکن است هر روز به اسیدفولیک بیشتری نیاز داشته باشند. برای آگاهی از میزان اسیدفولیک مورد نیاز خود به نمودار مراجعه کنید.

اگر شما:

مقدار اسید فولیک که ممکن است روزانه نیاز داشته باشید 

می تواند باردار شود یا باردار باشد

400–800 میکروگرم. 2 پزشک ممکن است یک ویتامین قبل از تولد با مقدار بیشتری تجویز کند.

نوزادی با نقص لوله عصبی داشت (مانند spina bifida)) و می خواهید دوباره باردار شوید

4000 میکروگرم پزشک شما ممکن است این مقدار را تجویز کند. تحقیقات نشان می دهد مصرف این مقدار ممکن است خطر تولد فرزند دیگری با اسپینا بیفیدا را کاهش دهد. 3

یکی از اعضای خانواده خود را با اسپینا بیفیدا داشته باشید و می تواند باردار شود

4000 میکروگرم پزشک شما ممکن است این مقدار را تجویز کند.

اسپینا بیفیدا داشته باشید و می خواهید باردار شوید

4000 میکروگرم پزشک شما ممکن است این مقدار را تجویز کند. زنان مبتلا به اسپینا بیفیدا بیشتر در معرض خطر فرزندآوری هستند.

از داروها برای درمان صرع ، دیابت نوع 2 ، آرتریت روماتوئید یا لوپوس استفاده کنید

با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. مکمل های اسید فولیک می توانند با این داروها تداخل داشته باشند.

برای بیماری کلیه دیالیز می شوند

با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

یک بیماری سلامتی مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک داشته باشید که بر چگونگی جذب اسیدفولیک در بدن شما تأثیر بگذارد

با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

اسید فولیک چیست؟

اسید فولیک نوعی فولات مصنوعی (ساخت بشر) است. فولات نوعی ویتامین B است.

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

همه به فولات احتیاج دارند ، اما به ویژه به دلیل نقشی که در جلوگیری از ناهنجاری های هنگام تولد دارد ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هیئت غذایی و تغذیه توصیه می کند که بزرگسالان 400 میکروگرم (میکروگرم) اسید فولیک در روز دریافت کنند که باید در دوران بارداری به 600 میکروگرم برسد و در هنگام شیردهی کمی به 500 میکروگرم برسد.

مصرف همزمان قرص آهن و فولیک اسید

اسید فولیک فرم ساخته شده فولات است ، ویتامین B مهمی که به طور طبیعی بروز می کند.

فرد می تواند با مصرف مکمل ها و خوردن غذاهای غنی شده با اسید فولیک ، مانند برخی غلات صبحانه ، در رژیم غذایی خود اسید فولیک دریافت کند. فرد می تواند برچسب تغذیه را بررسی کند تا ببیند غذایی با اسید فولیک غنی شده است یا خیر.

بسیاری از غذاها – از جمله اسفناج ، آووکادو و موز – حاوی فولات هستند که شکل طبیعی این ویتامین است.

فواید اسید فولیک

اسید فولیک به بدن کمک می کند سلول های جدیدی از جمله گلبول های قرمز ایجاد کند.

افرادی که اسید فولیک کافی دریافت نمی کنند ممکن است به بیماری کم خونی با کمبود فولات مبتلا شوند .

در افراد مبتلا به این بیماری ، بدن نمی تواند به اندازه کافی گلبول قرمز ایجاد کند تا اکسیژن را به بدن منتقل کند. این اختلال می تواند بسیاری از جنبه های سلامتی از جمله عملکرد اعضای بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

در دوران بارداری فرد بیش از حد معمول به اسید فولیک نیاز دارد زیرا اسید فولیک به رشد و تکامل جنین نیز کمک می کند. یکی از مهمترین نقشهای آن جلوگیری از نقص لوله عصبی از جمله اسپینا بیفیدا و آنانسفالی است.

Spina bifida وضعیتی است که در آن استخوان های نخاع به طور کامل بسته نمی شوند. این می تواند طیف وسیعی از معلولیت ها را ایجاد کند که ممکن است بر رشد ، تحرک و سلامت کلی تأثیر بگذارد.

کودک مبتلا به آننسفالی یا مغز ایجاد نمی کند ، یا مغز بسیار رشد نکرده است. تقریباً در همه موارد ، آنانسفالی کشنده خواهد بود – یا در رحم یا بسیار اندکی پس از تولد.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که اسید فولیک ممکن است خطر عوارض بارداری مانند زایمان زودرس ، مشکلات مربوط به رشد جفت و سایر ناهنجاری های هنگام تولد ، مانند شکاف کام و بیماری قلبی را کاهش دهد.

مدت زمان مصرف اسید فولیک در بارداری

هرکسی که مایل به بارداری است باید قبل از شروع به مصرف مکمل های اسیدفولیک استفاده کند.

دلیل این امر این است که نقص لوله عصبی در اوایل رشد ، اغلب قبل از اینکه فرد از حامله بودن خود مطلع شود ، رخ می دهد.

از آنجا که تقریباً نیمی از بارداری ها برنامه ریزی نشده است ، کارشناسان توصیه می کنند هرکسی که می تواند باردار شود از مکمل های اسیدفولیک استفاده کند. با این کار تضمین می شود که حتی اگر حاملگی غافلگیر کننده باشد ، احتمال نقص لوله عصبی کم است.

اسید فولیک محلول در آب است ، که بدن را قادر به متابولیسم سریع آن می کند. به همین دلیل ، کسانی که از مکمل های اسید فولیک استفاده می کنند باید هر روز یک عدد مصرف کنند.

نیازی به مصرف مکمل در ساعت خاصی از روز یا همراه با وعده غذایی نیست. با این حال ، ایجاد یک عادت ، مانند مصرف هر روز صبح ویتامین قبل از تولد ، ممکن است یادآوری مصرف اسید فولیک را آسان کند.

CDC توجه دارد که در بیشتر موارد ، هر قرص اسید فولیک یا مولتی ویتامین حاوی 400 میکروگرم اسید فولیک است. یک شخص می تواند برچسب مکمل را تأیید کند.

کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG) توصیه مصرف یک مکمل روزانه حاوی 400 میکروگرم فولیک اسید، صرف نظر از میزان فولات یک شخص می شود در رژیم غذایی خود .

فرد نباید بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کند ، مگر اینکه پزشک توصیه دیگری داشته باشد. اسیدفولیک زیاد ممکن است علائم کمبود ویتامین B12 را پنهان کند .

فولیک اسید در بارداری

هر زنی در سن باروری برای کمک به ساخت سلول های جدید ، هر روز که قصد باردار شدن دارد یا نه ، نیاز به اسید فولیک دارد.

قبل و حین بارداری. اسید فولیک از کودکان متولد شده در برابر نقایص جدی مادرزادی به نام نقص لوله عصبی محافظت می کند. این نقایص مادرزادی در چند هفته اول بارداری اتفاق می افتد ، اغلب قبل از اینکه زن باردار باشد. اسید فولیک همچنین ممکن است به جلوگیری از انواع دیگر نقایص هنگام تولد و از دست دادن بارداری در اوایل (سقط جنین) کمک کند. 

از آنجا که حدود نیمی از حاملگی ها در ایالات متحده برنامه ریزی نشده است، کارشناسان توصیه می کنند که تمام زنان اسیدفولیک کافی دریافت کنند حتی اگر شما برای باردار شدن تلاش نمی کنید. علاوه بر خوردن غذاهای حاوی فولات از یک رژیم غذایی متنوع ، زنان می توانند از اسید فولیک نیز استفاده کنند.

 • مصرف ویتامین هایی که اسید فولیک در آن وجود دارد:
  • بیشتر ویتامین های فروخته شده در ایالات متحده مقدار توصیه شده روزانه اسید فولیک (400 میکروگرم) را دارند که زنان برای پیشگیری از نقص لوله عصبی نیاز دارند. ویتامین ها را می توان در اکثر داروخانه های محلی ، مواد غذایی یا فروشگاه های تخفیف یافت.
 • خوردن غذاهای غنی شده:
  • اسید فولیک را می توانید در برخی از نان ها ، غلات صبحانه و آرد ماسا ذرت پیدا کنید.
 • دریافت ترکیبی از این دو مورد: مصرف ویتامین حاوی اسیدفولیک و خوردن غذاهای غنی شده.

قرص اسید فولیک در بارداری را چه زمانی بخوریم

غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از فولات هستند ، شکل طبیعی اسید فولیک ، عبارتند از :

 • موز: 24 میکروگرم در هر میوه متوسط
 • اسفناج: 131 میکروگرم در هر نیم فنجان جوشانده
 • نخود چشم سیاه: 105 میکروگرم در هر نیم فنجان جوشانده
 • آووکادو: 59 میکروگرم در هر نیم فنجان
 • کلم بروکلی: 52 میکروگرم در هر نیم فنجان
 • آب پرتقال: 35 میکروگرم در هر سه چهارم فنجان
 • مارچوبه: 89 میکروگرم در هر نیزه
 • جوانه بروکسل: 78 میکروگرم در هر نیم فنجان

غلات غنی شده مانند غلات صبحانه و بلغور جو دوسر نیز دارای اسید فولیک زیادی هستند. فرد می تواند برچسب را بررسی کند تا مقدار دقیق آن را بیاموزد.

دریافت اسیدفولیک کافی از رژیم غذایی امکان پذیر است ، اما ACOG هنوز مصرف مکمل در دوران بارداری را توصیه می کند.

ترکیب مکمل های اسید فولیک با فولات موجود در رژیم غذایی بی خطر است.مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

این ممکن نیست برای به دست آوردن فولات بیش از حد از مواد غذایی است. با این حال ، دریافت بیش از حد اسید فولیک از مکمل ها ، از جمله غلات غنی شده.

فرد نیازی به نظارت بر میزان مصرف روزانه فولات از غذا ندارد اما باید استفاده از مکمل های حاوی اسید فولیک را کنترل کند.

ویتامین های قبل از تولد و بسیاری از مولتی ویتامین ها حاوی اسید فولیک هستند. افرادی که چندین مکمل مصرف می کنند باید هر برچسب را بررسی کنند تا مطمئن شوند بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف نمی کنند.

فولیک اسید قبل از بارداری

هنگامی که جنین در اوایل بارداری رشد می کند ، اسید فولیک به تشکیل لوله عصبی کمک می کند. اسید فولیک بسیار مهم است زیرا می تواند از برخی نقایص مادرزادی ( آنانسفالی ) و ستون فقرات ( اسپینا بیفیدا ) جلوگیری کند.

زنان در سن باروری هر روز به 400 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند.مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

 • تمام زنان در سن باروری باید روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک دریافت کنند تا اسید فولیک کافی دریافت کنند تا از برخی نقایص مادرزادی جلوگیری کند.
  • عمده نقایص مادرزادی یا ستون فقرات کودک در اوایل بارداری (3-4 هفته پس از بارداری) ، قبل از اینکه زنان بیشتر از باردار بودن خود مطلع شوند ، رخ می دهد.
 • هنگام مصرف اسید فولیک ، برای جلوگیری از نقص لوله عصبی ، لزوماً دوز بالاتر از 400 میلی گرم اسید فولیک در روز بهتر نیست ، مگر اینکه به دلیل سایر شرایط سلامتی ، پزشک مصرف بیشتر مقدار آن را توصیه کند.
  • هنگام برنامه ریزی برای باردار شدن ، زنانی که قبلاً بارداری تحت تأثیر نقص لوله عصبی داشته اند ، باید با مامای خود مشورت کنند.  توصیه می کند که این زنان هر روز 4000 میکروگرم اسید فولیک یک ماه قبل از باردار شدن و طی 3 ماه اول بارداری مصرف کنند.

ایا فولیک اسید باعث بارداری میشود

اسید فولیک ممکن است احتمال باردار شدن و ماندن را بهبود بخشد. مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

شرکت کنندگانی که از این مکمل استفاده کرده اند بیشتر احتمال بارداری دارند. در میان کسانی که چرخه آنها نامنظم یا بسیار کوتاه یا طولانی بود ، بین اسید فولیک و باردار شدن رابطه نزدیکتر وجود دارد.

علاوه بر این ، اسید فولیک ممکن است به جلوگیری از از دست دادن بارداری کمک کند زیرا برخی از ناهنجاری های مادرزادی ، از جمله نقص لوله عصبی ، ممکن است منجر به این عارضه شود. مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

اسید فولیک یک ماده مغذی مهم برای همه است ، اما به خصوص در دوران بارداری بسیار مهم است.

افرادی که به دنبال باردار شدن هستند ممکن است مایل باشند. با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد دوز مناسب اسید فولیک صحبت کنند. کسانی که از قبل باردار هستند می توانند آزمایش اسید فولیک انجام دهند تا میزان اسید فولیک در خون آنها مشخص شود. نتیجه می تواند نشان دهنده احتمال بچه دار شدن با نقص لوله عصبی باشد.

عوارض قرص فولیک اسید

شما نباید بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز دریافت کنید ، مگر اینکه پزشک مقدار بیشتری تجویز کند. اسید فولیک بیش از حد می تواند نشانه هایی از کمبود ویتامین B12 را که می تواند باعث آسیب عصبی شود ، پنهان کند. مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور