ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

فولیک اسید در بارداری:مصرف 400 میکروگرم (mcg )در بارداری

فولیک اسید در بارداری:اسید فولیک یکی از ویتامینهای گروه ویتامین B است که به بدن شما کمک می کند سلولهای جدید بسازد.می توانید این ویتامین را در غذاهایی مانند لوبیای خشک، نخود، آجیل، سبزیجات برگ سبز و میوه ها بیابید  یا به صورت مکمل مصرف کنید. با پزشک خود برای معرفی یک مکمل اسید فولیک مشورت کنید. بر طبق مجله علمی MedlinePlus دوز توصیه شده روزانه اسید فولیک برای بزرگسالان 400 mcg در روز است. مصرف کافی اسید فولیک برای داشتن یک بدن سالم ضروری است و اگر بدن شما دچار کمبود آن شود سلامتی شما به مشکل برمی خورد. 

فولیک اسید در بارداری

فولیک اسید در بارداری:مصرف 400 میکروگرم (mcg )در بارداری

مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) می گوید که زنان باید هر روز 400 mcg مصرف کنند و حداقل باید یک ماه جلوتر از بارداری مصرف آن را شروع کنند. مصرف آن باعث می شود که از ناهنجاری های بزرگ مادرزادی  مثل آننسفالی یا بی مخ زایی ، نوع خطرناک اختلال لوله عصبی ، که در نوزادان تازه متولد شده اتفاق می افتد جلوگیری شود. در این شرایط نوزاد بدون بخشهای مهم مغز یا جمجمه متولد می شود. اختلال لوله عصبی به ناهنجاری گفته می شود که در ماه اول بارداری اتفاق می افتد.

 

فولیک اسید در بارداری:جلوگیری از اسپینا بیدیفا  یا شکاف مادرزادی مهره ها

کمبود اسید فولیک همچنین می تواند به شکاف مادرزادی مهره ها منجر شود نوعی اختلال لوله عصبی است که در نوزادان تازه متولد شده دیده می شود. زمانی که لوله عصبی به طور کامل بسته نشود این عارضه رخ می دهد. در نتیجه، ستون فقرات که به طور طبیعی از نخاع محافظت می کند یا شکل نمی گیرد یا به طور کامل بسته نمی شود. نتیجه آن صدمه به نخاع و اعصاب نوزاد است. این اختلال می تواند منجر به هم معلولیت ذهنی هم جسمی شود. CDC پیشنهاد می کند زنان حداقل یک ماه زودتر از بارداری روزی 400 mcg اسید فولیک مصرف کنند. با پزشک خود برای معرفی یک مکمل اسید فولیک مشورت کنید.

فولیک اسید در بارداری

فولیک اسید در بارداری:کم خونی

به این شرایط کم خونی ناشی از کمبود فولات می گویند و به دلیل کمبود فولات در بدن شما ایجاد و منجر به کاهش تولید سلولهای قرمز می شود. کم خونی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما سلولهای قرمز سالم به مقدار کافی ندارد تا اکسیژن را به بافتهای بدن شما برساند. از علائم آن می توان به خستگی، سردرد، رنگ پریدگی، باروری ضعیف، تمرکز پایین و زخمهای دهان و زبان بر طبق گزارش MedlinePlus اشاره کرد. در صورتی که شرایطی مانند این داشتید با دکتر خود مشورت کنید.

علائم دیگر

ممکن است که به دلیل کمبود اسید فولیک علائمی دیگری نیز مشاهده کنید. این علائم شامل اسهال، زخمهای دهان ، زخم معده، موی سفید، رشد ضعیف و زبان ملتهب می شود. می توانید طبق نظر پزشک خود، میزان مصرف اسید فولیک را بر طبق نتیجه آزمایش خون خود شروع کنید. می توانید این ویتامین را از منابع طبیعی یا به صورت مکملهای ساختگی دریافت کنید. اگر مقدار اسید فولیکی که از رژیم غذایی خود دریافت کنید کافی نیست ممکن است نیاز به مکمل داشته باشید.

مصرف فولیک اسید در بارداری :روزانه چقدر اسید فولیک می توانید مصرف کنید؟

سیزده ویتامین برای سلامتی و کارکرد بدن شما ضروری هستند. به این معنی که شما باید آن را به طور روزانه مصرف کنید در غیر این صورت شاهد علائم کمبود آنها خواهید بود. اسید فولیک یکی از شکلهای فولات ویتامین B است. می توانید یا از واژه های اسید فولیک یا فولات ویتامین B استفاده کنید، به هر صورتی که مصرف کنید یا اسید فولیک یا فولات هر دو برای سلامتی بدن شما ضروری هستند. می توانید هر روز فولات مصرف کنید اما مصرف روزانه اسید فولیک سقفی دارد.

فولیک اسید در بارداری

بدن شما چقدر اسید فولیک لازم دارد؟

تمام زنان باردار باید حداقل 400 میکروگرم (mcg) به طور روزانه مصرف کنند. مقدار آن قبل از تولد  600 میکروگرم است.

ممکن است مصرف اسید فولیک بعد از آن که فهمیدید باردار هستید دیر شده باشد. بسیار از زنان تا 6 هفتگی  یا بیشتر متوجه نمی شوند که باردارند. اختلال لوله عصبی در ماه اول بارداری اتفاق می افتد اغلب زمانی این عارضه دیده می شود که زنان متوجه نیستند که باردار هستند.

برای این که مانع از اختلال لوله عصبی شوید باید مطمئن شوید که بدن شما به مقدار کافی اسید فولیک دریافت می کند CDC توصیه می کند زنان برای بارداری خود برنامه ریزی کنند یا اگر در سن فرزندآوری هستند روزانه 400 میکروگرم (mcg) اسید فولیک مصرف کنند.

اگر فرزندی به دنیا آورده اید که دچار اختلال لوله عصبی بوده است لازم است در ماههای منتهی به بارداری بعدی خود و ماههای اولیه بارداری دوز اسید فولیک بالاتری مصرف کنید. پزشک شما می تواند دوز دقیق را به شما بگوید.

در صورت داشتن مشکلات زیر باید دوز اسید فولیک بالاتری مصرف کنید:

  • درصورتی که مشکل کلیه دارید و از دیالیز استفاده می کنید.
  • مشکل سلولهای داسی شکل  دارید.
  • مشکل کبد دارید.
  • در روز بیش از یک بطری مشروب الکلی استفاده می کنید.

برای درمان صرع، دیابت  نوع 2، لوپوس یا سل پوستی ، پسوریازیس ، آرتروز روماتیسمی ، آسم یا بیماری روده ملتهب  از دارو استفاده می کنید.

فولیک اسید در بارداری

روش صحیح ومدت زمان مصرف فولیک اسید در بارداری

فولات به طور طبیعی در غذاها وجود دارد و اسید فولیک شکلی از فولات است که در مولتی ویتامینها مکملها و غذاهای مصنوعی استفاده می شود. دوز روزانه کنونی توصیه شده برای مصرف فولات یا اسید فولیک 400 mcg برای بزرگسالان است. بر طبق تحقیقات دانشگاه ایالت اورگان بالاترین دوزی که می توانید روزانه مصرف کنید 1000 mcg است. بنابراین باید بیشتر فولات خود را از غذاهای حاوی فولات به دست آورید و مصرف اسید فولیک را به شکل مکمل فقط به مولتی ویتامینهای استاندارد محدود کنید. بخش سلامت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید مولتی ویتامینهای استاندارد در حدود 400 mcg اسید فولیک دارند.

فولیک اسید در بارداری

میوه های دارای اسید فولیک

اسید فولیک در مولتی ویتامینها، مکملها و غلات فرآوری شده صبحانه، نان و محصولات به دست آمده از غلات وجود دارد. منابع طبیعی فولات شامل سبزیجات برگ سبز، میوه ها، مارچوبه، لوبیا، نخود و آجیل است. اگر رژیم شما به گونه ای است که تمام این غذاها به صورت متعادل در آن وجود دارند به احتمال زیاد مقدار زیادی فولات دریافت می کنید. اگر مصرف شما به طور روزانه کافی نباشد ممکن است دچار کمبود آن شوید. مصرف روزانه مولتی ویتامین ها به شما اطیمنان می دهد که مقدار کافی اسید فولیک به طور روزانه علاوه بر غذاهایی که می خورید دریافت می کنید.

علائم کمبود اسید فولیک

معمولا کمبود اسید فولیک یا فولات دیده نمی شود اما ممکن است پیش بیاید. کمبود اسید فولیک می تواند باعث سفیدی مو، زخم دهان، زخم معده، رشد کند، زبان متورم، اسهال و نوع خاصی از کم خونی شود.  بخش سلامت عمومی دانشگاه هاروارد توصیه می کند: مادران باردار، مادرانی که شیر می دهند و افراد الکلی باید به طور مرتب 100 تا 200 mcg اسید فولیک بیشتر دریافت کنند تا مانع از بروز علائم شوند.

فولیک اسید در بارداری

خطرات مصرف زیاد اسید فولیک چیست؟

عوارض جانبی. اسید فولیک معمولا ضرری ندارد. عوارض جانبی آن به ندرت دیده می شود. دوز بالای اسید فولیک می تواند باعث تهوع، نفخ، گاز و بی خوابی  شود.

فعل و انفعال. دوز بالای اسید فولیک می تواند مانع از تاثیرات برخی از داروهای صرع  یا ضد تشنج شود. اگر داروهایی هستند که باید به طور روزانه یا به طور مرتب مصرف کنید از پزشک خود سوال کنید که آیا می توانند روی فولیک اسیدی که مصرف می کنید تاثیر بگذارند؟

خطرات. مکملهای اسید فولیک می توانند گاهی مانع از بروز علائم جدی و خطرناک کمبود ویتامین B12 شوند.

ملاحظات

اگر بیشتر ویتامین های گروه B را از غذا دریافت می کنید پس لازم نیست در مصرف آنها زیاده روی کنید. از آنجایی که بدن، اسید فولیک اضافه را از طریق ادرار دفع می کند دوز بالای این مکملها مشکلات مرتبط با سلامتی خاصی ایجاد نمی کنند اما دوز مصرف روزانه را رعایت کنید تا با مشکلی مواجه نشوید. اگر از دارو استفاده می کنید قبل از آن که دوز ویتامینهای خود را بالا ببرید با پزشک خود مشورت کنید زیرا این ویتامینها ممکن است روی کارایی داروهای شما ا

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور