ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

*(عوارض زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال )*

عوارض زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال : اپیدورال در حین زایمان: خطرات، مزایا، جایگزین ها و روش ها

این پست ممکن است مرتبط با لینک هایی باشد که من حق العمل کاری کمی را برای خرید شما دریافت کنم که هزینه ای برای شما ندارد.

 در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر می توانید افشاگری ها و شرایط گفته شده من را بررسی کنید!

استفاده از اپیدورال در زمان وضع حمل موضوعی داغی است. این پست قصد دارد در مورد معنی، خطرات و     آسیب های احتمالی و عوارض جانبی آن (هم هنگام وضع حمل و هم بعد از بدنیا آمدن کودک) صحبت کند، در مورد روش و سایر داروهای جایگزین کاهش درد را که می تواند زمان زایمان استفاده کرد بحث می کند.

چرا در حین وضع حمل اپیدورال استفاده می شود؟

اپیدورال حین زایمان به کاهش درد کمک می کند و اعصابی را که از سطح سینه تا زانوهای شما می آید را        بی حس می کند. برنامه این است که 80 درصد از درد با اپیدورال از بین رود. اگر می خواهید در مورد میزان درد مورد انتظار اطلاعات بیشتری کسب کنید پست دیگر من را مطالعه کنید.

بی حسی اپیدورال چیست؟ عوارض زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال

اپیدورال وارد فضای اپیدورال می شود، مغز و ستون فقرات شما توسط چندین غشا پوشانده شده است؛ اپیدورال بین این دو وارد “فضای اپیدورال” می شود.

درباره این مطلب می توانید اطلاعات بیشتری را اینجا ببنید. یک پزشک آن را شبیه به یک موز توصیف کرده و گفته مانند این است که سعی می کنید دارو را بین پوسته و خود موز وارد کنید که تشبیه خوبی برای تصور این موضوع بود.

فضای اپیدورال قبل از نخاغ قرار دارد، بنابراین سوزن قرار نیست وارد همان فضایی شود که ستون فقرات شما را نگه می دارد. این فقط محض اطلاع بود چرا که بسیاری از مردم نگران این موضوع هستند.

با این حال، هنوز نزدیک به نخاع شما بوده و گاهی اوقات می تواند عصب هایی که لوله های بسیار نازک از  آن رد می شوند مسدود کند.

عوارض زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال

یکی از “عوارض جانبی” بی حسی و احساس سنگینی زیاد پاهاست.

عوارض زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال

سایر عوارض جانبی شایع می تواند خارش یا افت فشار خون باشد (به همین دلیل است که پرستار درون رگ شما (IV) قبل از اپیدورال مایعات زیادی تزریق می کند). برخی افراد نیز دچار حالت تهوع نیز می شوند (که برای کمک به کاهش این موضوع می توان داروهایی را تجویز کرد).

حالت تهوع و کمردرد: کمردرد، سختی تنفس، احساس خارش نه‌چندان شدید به‌خصوص در ناحیه صورت، احساس لرزش، احتمال تب، احساس ضعف و سنگینی در پاها و نیاز به ماندن در رختخواب، داشتن حالت تهوع و استفراغ از عوارض استفاده از اپیدورال است که در بعضی از افراد ممکن است اتفاق بیفتد.

نشت مایع نخاعی: گاهی اوقات هنگام استفاده از بی‌حسی اپیدورال ممکن است سوزن به کیسه‌های اطراف ستون فقرات آسیب بزند و مایع آن نشت کند. نشت مایع باعث سردردهای شدید در مادر می‌شود و این سردردها برای چند روز ادامه دارند. اگر در زمان قرارگرفتن سوزن در نخاع، کمتر تکان بخورید احتمال نشت مایع نخاع و سردرد کمتر می‌شود.

بی اختیاری ادراری: مشکل دیگر این روش این است که چون ماده بی‌حسی وارد بدن می‌شود ممکن است برای ادرار نیاز به سوند یا لگن داشته باشید.

طول کشیدن زایمان: همچنین در مرحله دوم زایمان که نوزاد باید با فشار مادر به دنیا بیاید اگر زایمان طبیعی بدون درد و با بی‌حسی اپیدورال انجام شود ممکن است به دنیا آمدن نوزاد زیاد طول بکشد چون مادر احساس درد ندارد و برای فشار دادن عجله نمی‌کند. در چنین شرایطی، پزشک یا ماما از مادر باردار می‌خواهد تا با زور زدن به پایین نوزاد را به دنیا بیاورد.

کم شدن ضربان قلب نوزاد: عوارض دیگر استفاده از بی‌حسی اپیدورال بر نوزاد این است که احتمال دارد موقتاً ضربان قلب کودک را کم می‌کند و باعث می‌شود فشارخون و جریان خون کودک افت کند؛ بنابراین پزشکان معمولاً با تزریق مایعات از طریق سرم، کنترل مکرر فشارخون و نظارت مستمر جنین این مشکل را برطرف می‌کنند.

عوارض جانبی اپیدورال بعد از زایمان

شایع ترین عارضه جانبی طولانی مدت در اپیدورال کمر درد و کبودی در این ناحیه است. فرد بیان می کند که تا حدود 10 روز زمانی که زیر دوش آب بودم و آب به پشتم می خورد احساس درد می کردم و کبودی هایی شبیه به کبودی محل تزریق سرم ایجاد شده بود.

برخی افراد از کمردرد طولانی مدت بعد از اپیدورال شکایت می کنند. اما من در هیچ مطالعه ندیدم که چنین چیزی صحت داشته باشد.

عوارض زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال

بچه دار شدن به پشت شما فشار وارد می کند، تمامی نشستن ها/ شیردادن، بلند کردن کودک، بد قرار دادن صندلی ماشین، معتقدم که تمامی اینها دلایل کمردرد طولانی مدت است.

مقایسه زایمان طبیعی بدون درد با زایمان سزارین

همیشه گفته‌شده که زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد بهتر از عمل سزارین است اما بزرگ‌ترین مشکل زایمان‌های طبیعی، درد زایمان است که پزشکان برای رفع این مشکل و تشویق مادران به زایمان طبیعی و استفاده از مزیت‌های آن، از داروهای بی‌حسی مثل اپیدورال به‌عنوان مطمئن‌ترین راه برای انجام زایمان طبیعی بدون درد استفاده می‌کنند.

اگر این روش به‌درستی و توسط پزشک یا مامای ماهر انجام شود زایمان طبیعی بدون درد، بهترین کیفیت و کمترین عارضه را دارد و مادر موقع زایمان درد زیادی احساس نمی‌کند.
با این وجود پزشکان در مواردی مثل دو یا چند قلو بودن نوزادان، ایدز، بیماری‌های تناسلی، دیابت یا فشارخون بالا و یا بیماری‌هایی که احتمال انتقال آنها به نوزادان وجود دارد یا به هر دلیل دیگری که زایمان طبیعی را پرخطر می‌کند، عمل سزارین را توصیه می‌کنند.
هرچند سزارین در اغلب مواقع یک جراحی بی‌خطر است اما در مقایسه با زایمان طبیعی ممکن است خطرات بیشتری داشته باشد.

از مهم‌ترین تفاوت‌های بین عمل سزارین و زایمان طبیعی می‌توان به دو برابر بودن خونریزی، عفونت‌های رحمی، چسبندگی‌های جفت، چسبندگی‌های داخل شکمی، دردهای مزمن مدت پارگی مثانه، لخته شدن خون در رگ، باز شدن محل عمل، نارس بودن نوزاد، عوارض ریوی مادر حین سزارین اشاره کرد.

چگونه اپیدورال به درد زایمان کمک می کند؟

اپیدورال های جدید یک لوله را (در بیمارستان ما به آن لوله کاتتر می گوییم) درون فضای “اپیدورال” در پشت شما قرار می دهند. این نقطه بسیار تکنیکی بین ” (دورا) duras” است که سیستم عصبی مرکزی شما را محافظت می کند (مغز و نخاع/ اعصاب).

دورا بافت غشایی است و این همان معنی مورد نظر است. یکی از پزشکان می گوید که این کار مانند قرار دادن لوله بین میوه موز و پوست موز است. این یک تصویر کاملاً خوب از این موضوع است.

چگونه اپیدورال باعث کندی زایمان می شود؟

مطالعات نشان داده اند که اپیدورال روند فشاردهی زمان زایمان را کند می کند و این موضوع به این دلیل است که اکثر مواقع به بیماران اجازه استراحت داده شده و به جای وارد آوردن فشار طولانی مدت اجازه می دهیم بدن مادر کودک را به پایین بیاورد و با اپیدورال نیازی به این فشارها نیست.

همچنین همانطور که پیش از این گفتم، زمانی که برای بیماران از اپیدورال استفاده می شود فقط چند فشار لازم است وارد شود تا قلق کار دست پزشک بیاید و ممکن است مقداری زمان فشاردادن افزایش پیدا کند (دلیل آن هم این است که ممکن است پزشک هنوز دوز اصلی دارو را به میزان لازم تنظیم نکرده است).

در مورد “اپیدورال رونده”چطور؟

من در مورد این شیوه جادویی “اپیدورال رونده” (walking epidural) زیاد شنیده ام اما هنوز باید این موضوع را از دکتری که این روش را امتحان کرده یا توصیه می کند بشنوم.

اپیدورال نیازمند بررسی و نظارت بیشتر مادر و کودک است و من نمی توانم بیماری را تصور کنم که موقع وضع حمل در حال راه رفتن باشد.

همچنین، اگر قادر به راه رفتن باشید، احتمالاً درد را نیز احساس می کند (که به نظر می رسد دلیل نفی این نوع از اپیدورال باشد).

آیا می توانم با اپیدورال سزارین کنم؟

اگر خانمی از قبل اپیدورال داشته باشد، می تواند از طریق لوله دارو اضافی برای سزارین و بی حسی آن دریافت کند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور