ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

علائم بارداری:15نشانه بارداری بعداز لقاح وپریود

علائم بارداری:چه زمانی علائم بارداری  آغاز می شوند؟اگر چه ممکن است عجیب به نظر برسد، هفته اول بارداری شما بر اساس تاریخ آخرین دوره ی قاعدگیتان می باشد و آخرین دوره قاعدگیتان هفته اول بارداری در نظر گرفته می شود، حتی اگر در حقیقت هنوز حامله نشده باشید. تاریخ زایمان پیش بینی شده با استفاده از روز اول آخرین پریود تان محاسبه می شود. به همین دلیل، چندین هفته ی اول، که ممکن است هنوز علائمی نداشته باشید، نیز جز ۴۰ هفته بارداریتان محاسبه می شود.

علائم بارداری

15علائم بارداری:در هفته 1اول بعداز لقاح وپریود

علائم و نشانه ها جدول زمانی(از آخرین قاعدگی به تاخیر افتاده
درد خفیف(که می گیرد و ول می کند) و لکه بینی هفته ۱تا ۴
 پریود نشدن هفته ۴
خستگی هفته ۴ یا ۵
حالت تهوع هفته ۴ یا ۵
سوزن سوزن شدن یا درد سینه ها هفته ۴ تا ۶
تکرر ادرار هفته ۴ تا ۶
نفخ هفته ۴ تا ۶
بیماری حرکت (حالت تهوع ناشی از حرکت) هفته ۴ تا ۶
نوسانات خلق و خو هفته ۵ تا ۶
تغییرات دما هفته  ۶
فشار خون بالا هفته  ۸
خستگی زیاد و سوزش سر دل هفته  ۸
افزایش ضربان قلب هفته ۸ تا ۱۰
تغییرات پستان و نوک پستان هفته ۱۱
آکنه هفته ۱۱
افزایش وزن قابل توجه هفته ۱۱
تغییرات پوست (درخشانی پوست ناشی از حاملگی) هفته ۱۲

۱. درد و لکه بینی در اوایل بارداری

از هفته ۱ تا هفته ۴، همه چیز هنوز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخم بارور شده، یک بلاستوسیت (مایعی که توسط گروهی از سلول ها پر شده است.) ایجاد می کند که به اندام ها و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود.

در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز  بعد از لقاح (هفته ۴)، بلاستوسیت در اندومتر رحم کاشته می شود. که می تواند باعث خونریزی ناشی از لانه گزینیشود و ممکن است با یک پریود خفیف اشتباه گرفته شود.

در اینجا بعضی از نشانه های خونریزی لانه گزینی آورده شده است:

رنگ: رنگ هر دوره ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.

خونریزی: خونریزی معمولا با دوره قاعدگی معمولیتان مقایسه می شود. لکه بینی به صورت مقدار خون دیده شده هنگامی که در حال پاک شدن هستید تعریف می شود.

درد: درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. براساس مطالعهی ۴۵۳۹ زن، ۲۸ درصد زنان در معرض لکه بینی و خونریزی خفیف همرا با درد هستند.

مدت دوره: خونریزی های لانه گزینی احتمالا کمتر از سه روز به طول می انجامند و نیازی به درمان ندارند.

از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده از داروهای غیر مجاز، که باعث خونریزی شدید می شوند، اجتناب شود.

علائم بارداری

۲. پریود نشدن در اوایل بارداری

هنگامی که لانه گزینی کامل شد، بدن شما شروع به تولید هورمون گونادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) می کند. این هورمون به بدن کمک می کند تا حاملگی را حفظ کند. همچنین این هورمون تخمدان ها را وادار می کند که آزاد کردن ماهیانه ی تخم های بالغ را متوقف کند.

احتمالا چهار هفته پس از لقاح، پریود بعدی خود را از دست خواهید داد. اگر قاعدگی نامنظم داشته باشید، باید برای تایید این که حامله هستید تست حاملگی بدهید.

اکثر تست های خانگی می تواند hCG را به محض گذشتن هشت روز پس از پریود نشدن، تشخیص دهند. تست بارداری قادر به تشخیص سطوح hCG در ادرار خواهد بود و نشان می دهد که حامله هستید.تست حاملگی بدهید تا ببینید آیا حامله هستید.

اگر تست مثبت باشد، با پزشک یا ماما تماس بگیرید تا اولین قرار ملاقات قبل از زایمان را برنامه ریزی کنید.

اگر در حال مصرف هرگونه دارو هستید، از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای کودک در حال رشدتان مضر است یا نه.

علائم بارداری

 

٣. افزایش دمای بدن در اوایل حاملگی

افزایش دمای پایه نیز ممکن است نشانه ای از حاملگی باشد. دمای مرکزی بدن می تواند در طول ورزش یا در آب و هوای گرم نیز به سادگی افزایش یابد. در طول این مدت، شما باید مطمئن شوید که آب بیشتری بنوشید و با احتیاط ورزش کنید.

۴. خستگی در اوایل بارداری

خستگی می تواند هر زمانی از طول بارداری ایجاد شود. این علامت در اوایل بارداری شایع است. سطح پروژسترونتان افزایش می یابد، که می تواند شما را خواب آلود کند.

هفته های اول بارداری می تواند باعث شود شما احساس خستگی شدید کنید. سعی کنید خواب کافی داشته باشید.

خنک نگه داشتن اتاق خواب خود نیز می تواند کمک کننده باشد. دمای بدنتان ممکن است در مراحل اولیه بارداری بالاتر برود.

 

۵. افزایش ضربان قلب در اوایل بارداری

حدود هفته های ۸ تا ۱۰، قلب شما ممکن است شروع به پمپاژ سریع تر و قوی تر کند. تپش قلب و آریتمی (نامنظمی ضربان قلب) در بارداری شایع است و معمولا ناشی از هورمون هاست.

افزایش جریان خون در حاملگی به دلیل این که بعدا جنین تشکیل می شود، اتفاق می افتد. در حالت ایده آل، آمادگی قبل از لقاح شروع می شود، با این حال اگر مشکل زمینه ای قلبی دارید، پزشک می تواند به کنترل دز کم داروها کمک کند.

۶. تغییرات اولیه در پستان ها: سوزن سوزن شدن، درد، بزرگ شدن

تغییرات پستان بین هفته های ۴ تا ۶ رخ می دهد. به علت تغییرات هورمونی، احتمال دارد که پستان ها حساس و متورم شوند. این حالت ممکن است پس از چند هفته هنگامی که بدن شما با هورمون ها سازگار شد، از بین برود.

تغییرات نوک پستان و پستان ممکن است در حوالی هفته ۱۱ نیز رخ دهد. هورمون ها همچنان سبب بزرگ شدن سینه هایتان می شوند. آرئول- ناحیه ی اطراف نوک پستان – ممکن است تیره تر و بزرگتر شود.

اگر قبل از حاملگی مبتلا به آکنه بوده اید، ممکن است دوباره آن را تجربه کنید.

با خرید یک کرست راحت و حمایت کننده مادر از حساسیت سینه ها خلاص شوید.کرست های کتانی،گشاد و آزاد اغلب راحت ترین سینه بند ها هستند.

کرستی با قزن های مختلف انتخاب کنید تا فضای بیشتری برای رشد و بزرگ شدن سینه ها در ماه های آینده در اختیارتان بگذارد.

پد های پستان خریداری کنید و در کرست خود قرار دهید تا اصطکاک روی نوک پستان و درد نوک پستان را کاهش دهد.

علائم بارداری

علائم بارداری

۷. تغییر در خلق و خوی در اوایل بارداری

سطوح استروژن و پروژسترونتان در دوران بارداری زیاد می شود. این افزایش می تواند خلق و خو شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما را نسبت به حالت عادی احساساتی تر یا واکنش پذیر تر کند. نوسانات خلق و خو در دوران بارداری شایع است و ممکن است باعث افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و سرخوشی شود.

علائم بارداری

۸. بی اختیاری و تکرر ادرار در اوایل بارداری

در طول بارداری، بدنتان مقدار خونی را که پمپ می کند افزایش می دهد. این باعث می شود که کلیه از حد معمول مایع بیشتری تصفیه کند، که منجر به جمع شدن مایع بیشتری در مثانه شما می شود.

هورمون ها همچنین نقش مهمی در سلامت مثانه ایفا می کنند. شما ممکن است متوجه شوید که مکررا در حال رفتن به دست شویی هستید یا به طور اتفاقی دچار نشت ادرار شده اید.

هر روز ۳۰۰ میلی لیتر (کمی بیشتر از یک فنجان) مایعات اضافه تر بنوشید.

زودتر از موعد (احساس نیاز) به دست شویی بروید تا از بی اختیاری جلوگیری کنید.

۹. نفخ و یبوست در اوایل بارداری

مشابه علائم یک دوره قاعدگی، ممکن است نفخ در دوران بارداری هم رخ دهد. این ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد که می توانند سرعت سیستم گوارش را نیز کاهش دهند و ممکن است در نتیجه ی آن احساس یبوست و انسداد داشته باشید.

یبوست همچنین می تواند باعث افزایش نفخ شکمی شود.

 

۱۰. بیماری صبحگاهی، تهوع و استفراغ در اوایل بارداری

تهوع و بیماری صبح معمولا حدود هفته ی ۴ تا ۶ ایجاد می شود. اگرچه بیماری صبحگاهی نامیده می شود، اما می تواند هر زمان در طول روز یا شب رخ دهد. مشخص نیست دقیقا چه چیزی تهوع و بیماری صبحگاهی را ایجاد می کند، اما هورمون ها ممکن است نقش داشته باشند.

در طول سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان بیماری صبحگاهی خفیف تا شدیدی را تجربه می کنند. ممکن است در پایان سه ماهه اول شدت بیشتری بگیرد اما اغلب به هنگام وارد شدن به سه ماهه دوم از شدتش کاسته می شود.

یک بسته بیسکویت شور کنار تخت خود نگه دارید و چند تا از آن ها را قبل از این که صبح ها از تخت بیرون بیایید بخورید تا بتوانید با بیماری صبحگاهی کنار بیایید.

آب بدن خود را با نوشیدن مقادیر فراوان آب، حفظ کنید.

علائم بارداری:15نشانه بارداری بعداز لقاح وپریود

اگر نمی توانید مایعات و یا مواد غذایی در معده ی خود نگه دارید (استفراغ دارید)، با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم بارداری

۱۱. فشار خون بالا و سرگیجه در اوایل بارداری

در بیشتر موارد، فشار خون بالا یا عادی در مراحل اولیه حاملگی کاهش می یابد. از آن جایی که عروقتان گشاد می شوند افت فشار ممکن است موجب سرگیجه نیز بشود.

تشخیص این که فشار خون بالا در نتیجه ی بارداری ایجاد شده دشوار است. تقریبا تمام موارد فشار خون بالا در۲۰ هفته ی اول نشان دهنده مشکلات زمینه ای است. فشار خون بالا ممکن است در حاملگی ایجاد شود یا از قبل از حاملگی وجود داشته باشد.

پزشک فشار خونتان را در اولین ملاقات قبل ز زایمان می گیرد و این به پیدا کردن فشار پایه برای خواندن فشار خون طبیعی کمک کننده است.

اگر هنوز ورزش های خود را به ورزش های مناسب بارداری تغییر نداده اید، این کار را بکنید.

یاد بگیرید چگونه به طور منظم فشار خون خود را پیگیری کنید.

از پزشکتان درباره دستورالعمل های رژیم غذایی شخصی برای کمک به کاهش فشار خون سؤال کنید.

به طور مرتب آب کافی و میان وعده برای جلوگیری از سرگیجه مصرف کنید. به آرامی از روی صندلی بلند شدن ممکن است کمک کننده باشد.

علائم بارداری

۱۲. حساسیت بویایی و بیزاری از غذا در اوایل بارداری

حساسیت بویایی از علائم اولیه ی بارداری است که بیشتر گزارش شده است. شواهد علمی کمی در مورد حساسیت بویایی در سه ماهه اول وجود دارد. اما ممکن است مهم باشد، چرا که حساسیت بویایی ممکن است باعث تحریک تهوع و استفراغ شود. همچنین ممکن است باعث بروز بی میلی و بیزاری شدید نسبت به غذاهای خاص شود.

گزارش های مربوط به رابطه بین بو و حاملگی که در سال های ۱۹۲۲ تا ۲۰۱۴ مورد بررسی قرار گرفت. محققین این روند را پیدا کردند که زنان باردار در طول سه ماهه اول میزان بو را شدیدتر حس می کنند.

۱۳. افزایش وزن در اوایل بارداری

افزایش وزن در انتهای سه ماهه اولتان شایع تر است. در چند ماه اول ممکن است در حدود۱ تا ۴ پوند افزایش وزن داشته باشید.کالری مورد نیاز برای اوایل بارداری چندان با رژیم غذایی معمولتان تفاوتی ندارد، اما با ادامه و پیشرفت بارداری افزایش خواهد یافت.

در مراحل بعد، وزن بارداری اغلب در میان اندام زیر بخش می شود:

سینه ها (حدود ۱تا ۳ پوند)

رحم (حدود ۲ پوند)

جفت (۱.۵ پوند)

مایع آمنیوتیک (حدود ۲ پوند)

افزایش حجم خون و مایعات (حدود ۵ تا ۷ پوند)

چربی (۶ تا ۸ پوند)

علائم بارداری

۱۴. سوزش سر دل در اوایل بارداری

هورمون ها می توانند سبب استراحت (انبساط) دریچه ی بین مری و معده شوند که این به اسید معده اجازه ی نشت به مری را می دهد و موجب سوزش سر دل می شود.

به جای این که وعده های غذایی کم تعداد با حجم زیاد داشته باشید، تعداد وعده های غذاییتان را افزایش و حجم هر وعده را کاهش دهید و به این ترتیب از سوزش سر دل مرتبط با حاملگی جلوگیری کنید.

سعی کنید حداقل یک ساعت بعد از غذا دراز نکشید تا به غذا زمان بیشتری برای هضم شدن بدهید.

در صورت نیاز به آنتی اسیدها، با پزشک خود درباره ی این که آیا مصرف آن ها برای شما و بچه یتان بی خطر است یا نه مشورت کنید.

۱۵. تغییرات پوست (درخشانی پوست ناشی از حاملگی) و آکنه در اوایل بارداری

بسیاری از افراد ممکن است به شما گفته باشند که شما” درخشانی ناشی از حاملگی”دارید. ترکیبی از افزایش حجم خون و افزایش سطح هورمون ها، خون بیشتری را به داخل عروقتان وارد می کند. این باعث می شود غدد چربی بدن بیش از حد معمول کار کنند.

این افزایش فعالیت غدد چربی بدنتان باعث برافروختگی پوست و ایجاد ظاهری درخشان می شود. از سوی دیگر، ممکن است دچار آکنه نیز بشوید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور