ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

علائم بارداری | پریودی | تزریق آمپول hcg *

علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg : گونادوتروپین‌ها داروهای باروری هستند که حاوی هورمون تحریک کننده‌ی فولیکول (FSH) و هورمونلوتئین ساز (LH) و یا ترکیبی از هر دوی آنها می باشند.

این داروها برای تحریک تخمدان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسامی برندهایی که می‌تواند برای شما آشنا باشد عبارتند از: گونال اف، فولیستیم، اویدرل، منوپور و لووریس.

گونادوتروپین‌ها حالا به صورت غیر رسمی به عنوان مواد قابل تزریق شناخته می‌شوند زیرا آنها تنها از طریق تزریق ارائه می‌گردند.

 که آنها را از داروهای باروری کلومید (کلومیفن) و سمارا (لتروزول) تمایز می‌دهد که قرص‌هایی هستند که شما به صورت خوراکی استفاده می‌کنید. FSH و LH هورمون‌های طبیعی بدن به عنوان گونادوتروپین شناخته می‌شوند و نقشی حیاتی در تخمک گذاری دارند.

گونادوتروپین‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

برای درک بهتر نحوه‌ی عملکرد گونادوتروپین‌ها شما بایستی در ابتدا این مسئله را درک کنید که سیستم تناسلی زنان چه عملکردی دارد و توضیح مرحله به مرحله‌ی ساده‌ی چرخه‌ی تناسلی زنان را در این لینک مطالعه کنید.

اگر زمان کافی برای این کار را ندارید یک یادداشت سریع در اینجا وجود دارد.

علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

معمولاً غده‌ی هیپوفیز شما FSH و LH را در آغاز چرخه قاعدگی تولید می‌کند. FSH به بدن فرستاده می‌شود وLH  تا قبل از تخمک گذاری در غده‌ی هیپوفیز ذخیره می‌شود.

FSH به فولیکول‌های موجود در تخمدان شما می‌گوید تا بلند شوند و رشد کنند. FSH مخفف هورمون تحریک کننده‌ی فولیکول است که منطقی به نظر می‌رسد زیرا باعث تحریک فولیکول‌ها می‌شود.

داروهای ناباروری گونادوتروپین که FSH و یا FSH به همراه LH هستند عملکرد مشابهی دارند. آنها به فولیکول‌ها در تخمدان شما می‌گو‌یند تا رشد کرده و نمو بیابند.

علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

LH معمولاً قبل از تخمک گذاری در طی یک چرخه‌ی طبیعی به اوج می‌رسد و به تخمک‌های بالغ کمک می‌کند تا یک جهش رشد انتهایی داشته شده و آزاد شوند به عبارت دیگر تخمک گذاری صورت گیرد.

در طی درمان با گونادوتروپین‌ها شما ممکن است تزریق RLH و یا HCG را دریافت کنید که به عنوان یک اوج LH عمل می‌کند و باعث تحریک تخمک گذاری می‌شود.

نحوه تزریق آمپول hcg

hCG به صورت زیر جلدی (سوزن کوچکی که درست زیر پوست تزریق می شود) یا به صورت عضلانی (سوزن بزرگتر تزریق شده به عضله) بسته به پروتکل پزشک انجام می شود. 

چه چیزی باید انتظار داشته باشیم؟ علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

گونادوتروپین‌ها می‌توانند به صورت خودبه‌خودی به عنوان کمک باروری به کار روند و یا این که می‌توانند به عنوان بخشی از درمان IUI و یا IVF به کار روند.

در زیر توضیح این مسئله ارائه می‌گردد که آنها چگونه می‌توانند به صورت خودبه‌خودی و تنهایی مورد استفاده قرار بگیرند.

زمانی که شما به پریود بعدی خود می‌رسید با پزشک خود تماس می‌گیرید آنگاه آزمایش خون از شما گرفته می‌شود و یک سونوگرافی انجام می‌دهید تا اطمینان حاصل شود که هیچ عارضه و دلیلی که نتوانید در این چرخه درمان شوید وجود ندارد (به عنوان نمونه کسب اطمینان از این که شما باردار نیستید و یا این که یک کیست خوش‌خیم تخمدان ندارید).

علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

پزشک شما احتمالاً با 70 تا 150 IU داروی گونادوتروپین درمان شما را آغاز می‌کند. بسته به این که کدام گونادوتروپین تجویز شده شما بایستی این تزریق را زیر پوست و یا زیر ماهیچه انجام دهید.

از پزشک و یا پرستار خود بخواهید طریقه‌ی‌ صحیح تزریق را نشان دهند. احتمالاً آنها بدون این که از آنها درخواست کنید این کار را می‌کنند.

در طی چند روز آینده سطوح هورمون شما به صورت خاص استرادیول و فولیکول‌ها در تخمدان مورد نظارت و بررسی دقیق قرار می‌گیرند.

این نظارت از طریق آزمایش خون و سونوگرافی هر چند روز یک بار صورت می‌گیرد.

چند بار؟ این مسئله به پروتکل مورد استفاده‌ی پزشک شما و نحوه‌ی پاسختان به این داروها بستگی دارد و این که شما چقدر به تخمک گذاری نزدیک هستید. داروهای شما بر اساس نتایج هورمون و سونوگرافی بالا و یا پایین می‌شود.

هدف در اینجا تحریک تخمدان به اندازه‌ای است که یک تخمک خوب ایجاد شود نه این که آنها بیش از اندازه تحریک شوند. علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

تحریک دیگر می‌تواند باعث افزایش خطر بارداری چندقلو و یا سندروم تحریک بالای تخمدان شود (OHSS).

زمانی که سطوح هورمون شما و همچنین اندازه‌ی فولیکول‌ها نشان دهند که تخمک گذاری نزدیک است پزشک شما احتمالاً تزریق HCG را تجویز می‌کند که به عنوان تزریق تحریکی نیز شناخته می‌شود زیرا تخمدان را تحریک می‌کند تا ظرف 36 ساعت بعد تخمک گذاری صورت گیرد.

 پزشک شما همچنین باید به شما بگوید که چه روزهایی رابطه داشته باشید تا بتوانید آن تخمک‌ها را بگیرید و حامله شوید.

بعد از تخمک گذاری شما ممکن است مصرف پروژسترون را آغاز کنید همه‌ی افراد به این هورمون نیاز ندارند.

سطوح هورمون شما همچنان مورد نظارت قرار می‌گیرد اما تعداد دفعات آن کمتر است.

شما در انتهای چرخه یک تست بارداری خواهید داشت تا تعیین شود که آیا درمان موفق بوده است یا خیر.

گاهی اوقات درمان ممکن است در میانه‌ی راه متوقف شود این مسئله قبل از تزریق تحریکی و یا حتی قبل‌تر از آن هم می‌تواند رخ دهد.

 رایج‌ترین دلیل برای کنسل شدن چرخه زمانی است که پزشک شما به این مسئله شک می‌کند که تخمدان‌ها بیش از اندازه تحریک شده باشند.

توقف داروها می‌تواند از مشکل جدی OHSS و یا بارداری چندگانه (سه قلو و بیشتر) جلوگیری کند.

پزشک شما همچنین ممکن است به شما بگوید که از داشتن رابطه جلوگیری کنید.

شنیدن این موضوع ممکن است بسیار دشوار باشد اما پیروی از دستورالعمل‌های پزشک از اهمیت زیادی برخوردار است.

بارداری می‌تواند احتمال چندقلو‌ زایی را افزایش دهد که شما و فرزندانتان را در ریسک قرار می‌دهد.

همچنین اگر شما دچار OHSS شوید بارداری شما می‌تواند بازیابی‌تان را با مشکل روبرو سازد.

انواع متفاوت گونادوتروپین : علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

دو نوع اصلی گونادوتروپین وجود دارد: گونادوتروپین نوترکیب و گونادوتروپین استخراج شده از ادرار.

گونادوتروپین‌های نوترکیب در آزمایشگاه با استفاده از تکنولوژی DNA نوترکیب ایجاد می‌شود. گونادوتروپین‌های FSH نوترکیب در بازار عبارتند از گونال اف و فولیستیم. در حال حاضر لووریس تنها گونادوتروپین LH نوترکیب موجود است.

گونادوتروپین‌های استخراج شده از ادرار، از ادرار زنان بعد از یائسگی جدا شده و بعد خالص می‌شود .

(ادرار این افراد به صورت طبیعی FSH بسیار بالایی دارد) که شامل گونادوتروپین یائسگی انسانی (HMG) FSH خالص شده و FSH به شدت خالص می‌باشد.

گونادوتروپین FSH به دست آمده از ادرار خالص شده شامل براول و فرتینکس می‌باشد. گونادوتروپین‌های مربوط به دوره‌ی یائسگی انسانی (HMG) حاوی FSH و LH است. این گروه شامل داروهایی از جمله هومگون، منوگون، پرگونال، رپرونکس می‌باشد. منوپور  HMGبا خلوص بالاست.

یک داروی مرتبط با عنوان گونادوتروپین جنینی انسانی (HCG) اغلب بخشی از درمان ناباروری با تزریق گونادوتروپین می‌باشد.

شما ممکن است HCG را به عنوان هورمون بارداری بشناسید اما از نظر مولکولی شبیه LH است. در چرخه‌ی طبیعی LH باعث تحریک تخمک گذاری می‌شود. به عنوان بخشی از درمان باروری تزریق HCG می‌تواند برای تحریک تخمک گذاری مورد استفاده قرار بگیرد. اویدرل، نووارل، پرگنیل و پروفاسی نام برندهای HCG قابل تزریق می‌باشند.

علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

بهترین زمان تزریق آمپول hcg

هورمون HCG توسط جفت انسان ترشح میشود و سطوح انرا میتوان دریک آزمایش خون درحدود ۱۱ روز پس از لقاح و حدود ۱۲ – ۱۴ روزدر یک آزمایش ادرار تشخیص داد.

تزریق ۵۰۰۰ واحد، تخمک گذاری را بین ۳۸ تا ۴۰ ساعت تحریک می کند. تزریق زیر پوست شما، بین ماهیچه هایتان است. هورمون HCG شبیه به هورمون لوتئینی LH است.

تخمک گذاری بین ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعد از آخرین تزریق آمپول HCGصورت می گیرد. روزهای ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ سیکل، معمولا روزهای تخمک گذاری هستند. تخمک از زمان آزاد شدن حدود ۲۴ ساعت زمان برای بارور شدن دارد، پس باید کاری کرد که در طی این زمان حتماً اسپرم باشد.

اسپرم حدود ۴۸ ساعت می تواند در دستگاه تناسلی زن زنده بماند. بنابراین اگر روز ۱۲سیکل پریودی قصد دارید جهت تزریق آمپول اقدام کنید، پس سعی کنید ۳۶ ساعت بعد از آن نزدیکی داشته باشید. یا اینکه دقیقاً روز ۱۳ نسبت به تزریق آمپول اقدام کنید تا شانس بیشتری داشته باشید. ترجیحا یک روز در میان نزدیکی داشته باشید تا به اصطلاح هیچ فرصتی از دست ندهید.

– آمپول هاش سی جی باعث آزاد شدن تخمک می شود اگر روز سیزدهم سیکل آمپول hcg را تزریق کرده باشید می توانید حدود ۱۸ روز بعد از بیبی چک استفاده کنید و اگر باردار نباشید حدودا در همان تاریخ یا یک روز بعد پریود اتفاق می افتد.

چند روز بعد از تزریق آمپول hcg بی بی چک بذارم

تزریق hcgمعمولاً در روز سه قاعدگی یک زن شروع می شود ، تا فولیکول های آن پایدار باشد. پزشک با انجام سونوگرافی برگه های مربوط به وضعیت فولیکول را نگه می دارد. هنگامی که تخمک ها به اندازه کافی بالغ می شوند ، بیشتر زنان 36 تا 40 ساعت پس ازت تخمک گذاری می کنند.

وقتی تخمک گذاری می کنید ، زمان لقاح فرا رسیده است ، چه این از طریق رابطه جنسی ، IUI یا IVF باشد.

خطرات مربوط به درمان علائم بارداری پریودی تزریق آمپول hcg

سندروم تحریک بیش از اندازه‌ی تخمدان (OHSS) یک عارضه‌ی جدی احتمالی درمان با گونادوتروپین است. OHSS ملایم در 10 تا 20 درصد از زنانی مشاهده می‌شود که گونادوتروپین را استفاده می‌کنند. OHSS جدی در حدود 1 درصد از موارد رخ می‌دهد و ممکن است در صورت بی‌اعتنایی و یا عدم درمان مناسب کشنده باشد. آشنایی شما با علائم OHSS از اهمیت برخوردار است.

یک فاکتور ریسک احتمالی دیگر درمان گونادوتروپین بارداری چندگانه است. برخی از مطالعات نشان داده که در حدود 30 درصد از بارداری‌ها با گونادوتروپین دوقلو و یا بیشتر هستند (این با 1 تا 2 درصد بارداری‌های طبیعی مقایسه می‌شود).

بیشتر بارداری‌ها با گونادوتروپین دوقلو هستند. در حدود 5 درصد سه قلو یا بیشتر می‌باشند. بارداری‌های چندگانه از جمله بارداری دوقلو خطر بالایی برای مادر و بچه‌ها دارد. نظارت دقیق بر چرخه‌ی درمان می‌تواند به پیشگیری از بارداری چندگانه کمک کند. بسیاری از پزشکان در صورتی که بیش از 3 فولیکول رشد کرده باشد و یا این که سطوح استرادیول بسیار بالا باشد چرخه را کنسل می‌کنند.

برخی از مطالعات توانسته‌اند میزان بارداری‌های چندگانه را به 5 درصد هم برسانند که این کار با آغاز دوز پایین و استفاده از افزایش آهسته صورت می‌گیرد که با نظارت دقیق نیز همراه است.

خطر بارداری خارج رحم و سقط نیز در بارداری‌های گونادوتروپین بالاتر است.

کمتر از 1 درصد از زنانی که گونادوتروپین را استفاده می‌کنند دچار پیچ‌ خوردگی ادنگسال و یا پیچ ‌خوردگی تخمدان می‌شوند. این مسئله زمانی است که تخمدان به خودی خود پیچ می‌خورد و جریان خون به آن قطع می‌شود.

جراحی برای از بین بردن این پیچ ‌خوردگی و احتمالاً برداشتن تخمدان آسیب دیده ضروری است.

خطر عوارض مربوط به بارداری (از جمله فشار خون بالا و سقط جفت) می‌تواند در مقایسه با بارداری‌های طبیعی بالا باشد.

این که این ریسک به دلیل مصرف گونادوتروپین و یا ناباروری است مشخص نمی باشد.

از آنجایی که گونادوتروپین‌ها داروهای قابل تزریقی هستند شما ممکن است درد را در ناحیه‌ی تزریق احساس کنید. اگر شما فکر می‌کنید که دچار عفونت شده‌اید حتماً بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

خطرات و اثرات جانبی مربوط به داروهای قابل تزریق باروری

میزان موفقیت چقدر است؟

پتانسیل شما برای موفقیت بارداری با استفاده از گونادوتروپین‌ها به انواع فاکتورها از جمله سن و دلیل ناباروری بستگی دارد.

مطالعه‌ی صورت گرفته در سال 2011 توسط انیستیتوی جونز برای پزشکی باروری 1400 سیکل درمان گونادوتروپین را مورد بررسی قرار داد. میزان کلی باروری 12 درصد بود و میزان تولدهای زنده در حدود 7/7 درصد ثبت شد. بیماران جوان‌تر نرخ تولد زنده‌ی بیشتری داشتند.

در این مطالعه با کنسل کردن چرخه در صورت وجود 3 و یا بیشتر فولیکول غالب و یا سطوح استرادیول بالاتر ازPG/NL  1500 نرخ حفظ بارداری چندگانه  6/2 درصد بود.

مطالعات قدیمی‌تر میزان بارداری بالاتری را در ارتباط با مصرف گونادوتروپین از مطالعه‌ی 2011 نشان داد. با این حال ممکن است نرخ موفقیت بالاتر در ازای ریسک بالاتر برای OHS و یا بارداری چندگانه صورت گرفته باشد.

هزینه‌ی درمان

درمان گونادوتروپین که IUI و یا چرخه‌ی IVF نیست می‌تواند چیزی بین 500 تا 5000 دلار باشد. هزینه ‌بالاتر آزمایشات خون و انجام سونوگرافی را در نظر می‌گیرد. همچنین قیمت بر این اساس هم متفاوت است که زنان متفاوت به میزان مختلفی دارو نیاز دارند.

کمپانی بیمه‌ی شما ممکن است بخشی از درمان را متقبل شود و یا این که آنها ممکن است تمام و یا هیچ یک از هزینه‌ها را پرداخت نکنند. شما ممکن است نیاز باشد در ابتدا هزینه‌ی کامل را به کلینیک ناباروری پرداخت کنید و بعد می‌توانید فایلی را برای بازپرداخت از طرف بیمه پر کنید و یا این که کلینیک می‌تواند این اسناد بیمه را برای شما مدیریت کند.

اطمینان حاصل کنید که قبل از آغاز درمان این مسئله را با کلینیک ناباروری شفاف سازی نمایید. شما نمی‌خواهید در انتها با یک صورتحساب بسیار بالا غافلگیر شوید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!