ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

سه ماه اخر بارداری چی بخورم ؟ (سه ماهه سوم)

سه ماه اخر بارداری چی بخورم : رژیم غذایی در سه ماه سوم – چه بخورید و از چه دوری کنید

تبریک میگوییم! شما به سه ماه سوم بارداری خود رسیده اید و احتمالا بسیار هیجان زده هستید. اکنون شما در انتهاب بارداری بوده و به زودی فرزند خود را در آغوش خواهید گرفت. ممکن است تمایل به جشن گرفتن و خوردن غذاهای مورد علاقه ی خود داشته باشید، اما باید سعی کنید در مقابل این وسوسه مقاومت کنید.

شما باید به رژیم غذایی سالم خود در این زمان ادامه دهید تا زایمان خوب و سالمی داشته باشید.سه ماه اخر بارداری چی بخورم

رژیم غذایی که شامل غذاهای مغذی باشد، منجر به اطمینان از رشد مناسب و تکامل کافی فرزند شما خواهد شد.

غذاهایی که باید در طول سه ماه سوم بخوریم
سه ماه اخر بارداری چی بخورم

رشد و تکامل نوزاد شما بستگی ه تغذیه ی شما خواهد داشت و در نتیجه رزیم غذایی 7 تا 9 ماهه ی بارداری اهمیت فراوان دارد. شما اکنون نیاز به 200 کالری بیشتر در طول روز و همچنین مقدار کافی ویتامین، فیبر و مواد معدنی دارید. به فهرستی از چیزهایی که باید در رژیم بارداری خود قرار دهید میپردازیم:

 1. غذاهای غنی از آهن: رژیم غذایی که فاقد آهن باشد میتواند در دوران بارداری منجر به کم خونی گردد که باعث سرگیجه و خستگی در شما خواهد شد. در این حالت همچنین ممکن است خوریزی حین زایمان رخ دهد. در نتیجه دریافت غذاهای غنی از آهن ضروری است. دررژیم سه ماهه ی سوم بارداری، میتوانید از گوشت، محصولات لبنی، تخم مرغ، سبوس غلات و لوبیا استفاده کنید.
سه ماه اخر بارداری چی بخورم
 1. غذاهای غنی از پروتئین: بدن شما در این مرحله نیاز به حدود 70 گرم پروتئین دارد تا به تشکیل بدن نوزاد شما کمک کند. مصرف غذاهای غنی از پروتئین برای ما اطمینان حاصل میکند که سطح گلوکز خون شما ثابت مانده و خطر دیابت به حداقل رسانده شده است. شما میتوانید از غذاهایی مانند توفو،  حبوبات، ماهی و گوشت استفاده کنید.
 2. غذاهای غنی از DHA: استفاده از غذاهای غنی از DHA در طول بارداری میتواند به تکامل مغز نوزاد کمک کند. شما به حدود 200 میلیگیرم DHA (دوکوزا هگزا انوییک اسید) روزانه نیاز دارید و برای فراهم کردن این مقدار مورد نیاز، میتوانید از شیر، تخم مرغ، و میوه ها در وعده های غذایی خود استفاده کنید.
 3. غذاهای غنی از فولیک اسید: فولیک اسید در سبزیجات برگ دار سبز مانند اسفناج و کاهوپیچ وجود دارد و شما میتوانید از این مواد در رزیم غذایی سه ماه سوم خود استفاده کنید. استفاده از غذاهای غنی از فولیک اسید باعث اطمینان از رشد جنین شده و ریسک وزن پایین نوزاد شما را کاهش میدهد. جدا از خوردن اسفناج و کاهو، شما میتوانید از فولیک اسید، لوبیا، و مرکبات استفاده کنید.
سه ماه اخر بارداری چی بخورم
 1. غذاهای غنی از کلسیم: در سه ماهه ی سوم بارداری، استخوان های فرزند شما باید قوی تر گردند و در نتیجه رژیم بارداری شما باید شامل 800 میلیگرم کلسیم باشد. برای رسیدن به این میزان نیاز کلسیم، میتوانید از شیر و محصولاتی مانند پنیر، توفو و ماست در رزیم خود استفاده کنید. سالمون و مغزیجات نیز منبع خوبی از کلسیم هستند. اما اگر قصد استفاده از سالمون دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. اگر او به شما اجازه ی مصرف سالمون را داد، از پخت کامل آن پیش از مصرف اطمینان حاصل کنید.

دو ماه آخر بارداری چی بخوریم

 1. غذاهای غنی از منیزیم: بدن شما به منیزیم نیاز دارد چرا که این ماده به جذب کلسیم کمک کرده و به بافت های آسیب دیده ی بدن را ترمیم میکند. در نتیجه شما باید غذاهای غنی از منیزیم را نیز در رژیم خود قرار دهید. برای دستیابی به 250 تا 400 میلی گرم منیزیم، شما میتوانید از بادام، دانه ی کدو حلوایی، جو، جوی دو سر، لوبیا و آرتیشو استفاده کنید. خوردن این غذاها منجر به رهایی از انقباضات عضلانی شده و ریسک زایمان زودرس را کاهش میدهد.
 2. غذاهای غنی از ویتامین C، B6 و B12: این ویتامین ها نقش مهمی در تکامل نوزاد از طریق رشد جفت و ساختار عضلانی دارند. این ویتامین ها در پرتقال، موز، لیمو شیرین، هویج، نخود و بادام یافت میشوند.
سه ماه اخر بارداری چی بخورم
 1. میوه ها و سبزیجات: خوردن میوه و سبزیجات نیز در طول بارداری مهم است، چرا که این ها میتوانند مواد مغذی متنوعی را برای شما فراهم کنند. میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر میتواند به شما برای رهایی از یبوست کمک کرده و هضم غذا را تنظیم نمایند. شما میتوانید از آنها به شکل آب میوه، اسموتی، خام، تازه، یخ زده یا کنسروی استفاده کنید.
 2. مغزیجات: مغزها منبع خوبی از پروتئین، تیامین و اسیدهای چرپ امگا3 ضروری میباشند. اگر میلی به ناهار یا شام ندارید، یک مشت بادام، گردو یا پسته بردارید و لذت ببرید.

اگر شما به دنبال غذاهایی هستید که وزن شما را در سه ماهه ی سوم افزایش دهند، باید بیشتر غذا بخورید و از غذاهایی استفاده کنید که مغذی تر بوده و تراکم بیشتری از کالری دارند، مثل میوه ها، مغزها و یا بیسکوییت همراه با کره بادام زمینی.

سه ماه اخر بارداری چی بخورم

سه ماه اخر بارداری چی بخورم

داشتن یک رژیم متعادل نکته ای کلیدی در مورد رژیم غذایی سه ماهه ی سوم است. غذاهای غنی از ویتامین، آهن و سایر مواد مغذی در سه ماهه ی سوم ضروری هستند. اینجا یک برنامه ی غذایی نمونه برای سه ماهه ی سوم بارداری را مشاهده میکنید که میتوانید از آن کمک بگیرید. این برنامه تنها یک نمونه است. پس پیش از پیروی از آن، با پزشک خود مشورت نموده و تغییرات لازم را انجام دهید.

   صبحانه میان وعده ناهار میان وعده شام
دوشنبه فرنی جو همراه با عسل و آب سیب ساپودیل پاراتای سیب زمینی و پیاز همراه با کشک، گشنیز و چاشنی نعنا پانای انبه، و چات جوانه های سبز سویا و قارچ، کاری و سبزی بامیه همراه با  سالاد خیار و هویج به همراه نان چاپاتی یا برنج
سه شنبه ساندویچ پنیر گریل شده و چای گوآوا کاری لوبیا قرمز + فلفل قرمز و گل کلم و رایتای خیار + برنج شیر بادام دال عدس قرمز + لوبیا سبز + چاپاتی یا برنج
چهارشنبه فرنی غلات همراه با شیر و خرما انگور سیب زمینی و کاری نخود + کدحلوایی و چاپاتی شیر پرچب و دوکلا پاراتای اسفناج + رایتای چغندر
پنجشنبه ساگوپما همراه با بادام زمینی + قهوه انجیز خشک کیچدی سبزیجات + رایتای انار + پاپاد کبابی  شیر نارگیل + ذرت کبابی کوفته ی باتلگورد و کاری + ساقه ی ترد سدر به همراه روتی ارزن مرواریدی
جمعه سمولینا و چیلای سبزیجات مخلوط + شیر پرچرب انبه باقلای سیاه + سبزی کدو و آدر نخود + چاپاتا لاسی و برنج کپه ای همراه با بادام زمینی بو داده پولائو همراه با رایتای پیاز و گوجه
شنبه متی پاراتا همراه با کشک پاپایا لوبیای مانگ و هویج همراه با نخود و چاپاتا یا برنج جال جیرا + چات سیب زمینی شیرین کاری لوبیا چشم بلبلی + سبزی تربچه همراه با روتی
یکشنبه نان تست با غلات کامل همراه با قارچ ساته شده + میلک شیک موز انار کاری نخود + کدوی تلخ همراه با نان چاپاتی یا برنج لیموناد همراه با مخلوط مغزیجات و لوبیا پاستا با سس گوجه + بروکلی بخارپز شده

توصیه های مفید غذایی برای سه ماهه سوم

سه ماه اخر بارداری چی بخورم

در ادامه به توصیه های غذایی ای میپردازیم که در طول سه ماهه ی سوم بارداری باید به آنها توجه داشته باشید:

 • هیچ وعده ای را حذف نکنید و وعده های کوچک داشته باشید.
 • از وجود تمام گروه های غذایی در رژیم غذایی روزمره ی خود اطمینان حاصل کنید.
 • از شکر و غذاها و میان وعده های پرنمک اجتناب کنید.
 • مصرف نوشیدنی های کافئین دار را کاهش دهید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • از خوردن غذاهای پرادویه و سرخ شده دوری کنید، چرا که میتوانند منجر به سوزش معده و هضم ناقص شوند.

در سه ماه سوم بارداری چی نخوریم

از مصرف این غذاها در رژیم بارداری سه ماهه ی سوم خود دوری کنید.

سه ماه اخر بارداری چی بخورم
 1. نمک: از خوردن غذاهای شور مانند چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ کرده دوری کنید.
 2. سبزیجات خام: سبزیجات خام یا نپخته میتواند منجر به تجمع گاز شود، درنتیجه باید از خوردن سبزیجات خام دوری کنید. پیش از خوردن هر نوع از سبزیجات، از پخت کامل آن اطمینان حاصل کنید.
 3. غذاهای تند: غذاهای تند میتوانند منجر به مشکل در هضم شده و سوزش معده در بارداری ایجاد کنند. در نتیجه بهتر است در سه ماهه ی سوم مصرف نشوند.

اگر همیشه به دنبال غذای سالم بوده اید، در دوران بارداری نیاز به تغییر بزرگی نخواهید بود. اما اگر اینگونه نبوده، باید تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و در سه ماهه ی سوم نیز آن را حفظ کنید.

تا کنون همه چیز را به خوبی پشت سر گذاشته اید، پس به این کار ادامه دهید و فرزند شما به خوبی رشد خواهد کرد. اما به هرحال پیش از استفاده از هر چیز در رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید و یک بارداری سالم داشته باشید.سه ماه اخر بارداری چی بخورم

بیشتر بخوانید : تغذیه دوران بارداری برای هوش | زیبایی جنین

خوردن غذای تند در ماه اخر بارداری

بله، غذاهای تند برای شما و کودکتان در دوران بارداری بی خطر هستند. آنها مطمئناً فهرست طولانی از غذاهایی را که در زمان انتظار باید از آنها اجتناب کنید، تشکیل نمی دهند.

بسیاری از مردم (به اشتباه) معتقدند که خوردن غذاهای تند خطرناک است، چه باردار باشید و چه نباشید. این درست نیست! غذاهای تند بی خطر هستند، اگرچه جوانه های چشایی و دستگاه گوارش شما ممکن است همیشه با گرما خوب عمل نکنند.

در دوران بارداری، غذاهای تند می توانند اثرات ناخوشایندی داشته باشند، به خصوص اگر در زمانی که باردار نیستید، دستگاه گوارش شما را مختل کنند.

عوارض خوردن غذاهای تند در دوران بارداری

خوردن غذاهای تند در دوران بارداری اثرات متعددی – هم خوب و هم بد – برای شما و کودکتان دارد. غذاهای تند ممکن است:

 • خطر سوزش سر دل را افزایش دهیدبسیاری از زنان باردار از سوزش معده رنج می برند و غذاهای تند می تواند در برخی افراد آن را تشدید کند. سوزش سر دل زمانی رخ می‌دهد که هورمون‌های بارداری دریچه بین مری و معده را شل می‌کنند و به اسیدهای معده اجازه می‌دهند به مری برگردند. در حالی که سوزش سر دل می تواند در هر سه ماهه ای اتفاق بیفتد، بیشتر در سه ماهه آخر رخ می دهد، زیرا کودک در حال رشد اسیدهای معده را به سمت مری می راند.

هوس غذای تند در بارداری

 • محرک درد شکمغذاهای تند باعث ایجاد زخم معده نمی شوند (در واقع، کپسایسین – ماده شیمیایی که فلفل را گاز می دهد – حتی ممکن است به بهبود زخم کمک کند). اما غذاهای تند می توانند علائم بیماری التهابی روده (IBD) را در افرادی که قبلاً مبتلا به بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو تشخیص داده شده اند، ایجاد کنند.
 • سلامت کلی خود را تقویت کنیدکپسایسین (مواد شیمیایی تند) موجود در فلفل دارای خواص ضد التهابی است. برخی از محققان بر این باورند که غذاهای تند حتی می توانند از سیستم ایمنی و سلامت قلب شما حمایت کنند.
 • ذائقه (آینده) کودک خود را گسترش دهیدآنچه در دوران بارداری می خورید، کودک شما هم می خورد. طعم های موجود در رژیم غذایی شما از طریق مایع آمنیوتیک به کودک شما منتقل می شود. در اوایل هفته 15، جوانه های چشایی کودک شما به طور کامل تشکیل می شود و او مایع آمنیوتیک را می بلعد، به این معنی که او احتمالا از قبل طعم وعده های غذایی شما را می چشد. تحقیقات نشان می دهد که آنچه می خورید بر ترجیحات بعدی کودک شما تأثیر می گذارد، بنابراین خوردن انواع طعم ها و ادویه ها ممکن است به تشویق یک غذاخور ماجراجو کمک کند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور