ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم (دیده نشدن جنین )

ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم : در اوایل بارداری، یک سونوگرافی درون واژنی (ترانس واژینال) بسیار دقیقتر از سونوگرافی شکم عمل می کند.

ساک حاملگی معمولا با سونوگرافی، اولین نشانه های بارداری را نشان می دهد. در حدود 5.5 هفتگی، کیسه زرده را می توان در ساک حاملگی مشاهده کرد. اگر از سونوگرافی درون واژنی استفاده شود زمانی که قطر متوسط کیسه 2 تا 3 میلیمتر شود می توان این کیسه را یک یا دو هفته زودتر نیز مشاهده کرد.

سونوگرافی درون واژنی در بارداری های بادوام ، باید بتواند ساک حاملگی را در 5 هفتگی بارداری تشخیص دهد. زمانی که با سطح HCG همبستگی داشته باشد، زمانی که سطح HCG به حدود 1500 تا 2000 برسد باید امکان مشاهده ساک حاملگی از طریق سونوگرافی وجود داشته باشد.

ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم

ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم

دلایل رایج مشاهده نشدن ساک حاملگی

اگر ساک حاملگی مشاهده نشود به این معنی نیست که بارداری شما به خطر افتاده است هم چنین چیز زیادی در مورد وجود رویان یا عدم وجود آن نمی گوید. ساک حاملگی مخصوصا کیسه ای است که جنین را احاطه می کند (زمانی که قابل مشاهده باشد) و دارای مایع آمنیوتیک است.

اگر ساک حاملگی با سونوگرافی درون واژنی در اوایل بارداری حدودا هفته پنجم سن بارداری مشاهده  نشود می تواند به دلیل اتفاقاتی باشد که در حال رخ دادن هستند.

اگر ساک حاملگی قابل مشاهده نباشد به این معنی است که:

  • هنوز برای بارداری خیلی زود است
  • بارداری خارج رحمی اتفاق افتاده است
  • سقط جنین اتفاق افتاده است

برای بارداری خیلی زود است : ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم

معمولا ساک حاملگی با سونوگرافی درون واژنی در بین هفته های سوم تا پنجم بارداری قابل مشاهده است یا زمانی که سطح HCG به 1500 تا 2000 برسد. پیش از آن، حتی در بارداری های بادوام، در سونوگرافی ساک حاملگی مشاهده نمی شود.

اما زمانی که هنوز تایید سطح HCG نرسیده باشد یا هر گونه شواهد قطعی مبنی بر تاریخ بارداری وجود نداشته باشد، ممکن است بارداری هنوز در مراحل اولیه باشد. در این صورت، انجام سونوگرافی بعدی توصیه می شود.

زمان بندی نادرست یکی از دلایل رایج مشاهده نشدن ساک حاملگی در سونوگرافی زودهنگام است، مخصوصا اگر علائمی مثل خونریزی وجود نداشته باشد.

اگر به طور قطع 5 هفته از بارداری گذشته باشد، یا سطح HCG بالاتر از 2000 باشد، مشاهده نشدن ساک حاملگی به احتمال زیاد نشان دهنده این است که مشکلی پیش آمده است.

ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم

بارداری خارج رحمی

هر زمانی که ساک حاملگی در رحم مشاهده نشود امکان بارداری خارج رحمی وجود دارد. می تواند نگران کننده باشد اما به خاطر داشته باشید که نبود ساک حاملگی به احتمال زیاد می تواند به دلیل زمان بندی غلط نیز باشد.

حتی اگر بارداری خارج رحمی تشخیص داده شود، اگر زود اقدام شود قابل حل خواهد بود. حتی اگر علائم بارداری خارج رحمی را نداشته باشید باز امکان بارداری خارج رحمی وجود دارد.

اگر سطح HCG به اندازه کافی بالا باشد که نشان دهنده قطعی ساک حاملگی باشد و اگر بارداری در رحم انجام شده باشد ممکن است یک پزشک بتواند بارداری خارج رحمی را تشخیص دهد و بدون سونوگرافی بعدی درمان را شروع کند.

اگر این گونه بارداری ها زود تشخیص داده شوند شامل فوریتهای پزشکی نمی شوند و گزینه های درمانی همیشه شامل جراحی نمی شود.

سقط جنین : ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم

اگر خونریزی زودهنگام اوایل بارداری را تجربه کردید یا علائم سقط جنین را مشاهده کردید مشاهده نشدن ساک حاملگی ممکن است به معنی سقط جنین خیلی زودهنگام باشد (که به بارداری شیمیایی نیز موسوم است) یا این که بافت حاملگی قبلا از رحم خارج شده است.

اگر به همراه مشاهده نشدن ساک حاملگی سطح HCG افتاده باشد، به طور قطع به معنی تشخیص سقط جنین است. اگر سقط جنین داشته باشید همانند بارداری خارج رحمی گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد.

ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم
اندازه ساك حاملگي در هفته پنجم چقدر است ؟

هفته ها روزها اندازه ساک بارداری به میلی متر
4 هفته و 1 روز روز29 1 میلی متر MM
4 هفته و 2 روز روز30 میلی متر 2 MM
4 هفته و 3 روز روز31 میلی متر 3 MM
4 هفته و 4 روز روز 32 میلی متر 4 MM
4 هفته و 5 روز روز 33 میلی متر 5 MM
4 هفته و 6 روز روز 34 میلی متر 6 MM
5 هفته روز 35 میلی متر 8 MM
5 هفته و 1 روز روز 36 میلی متر 9 MM
5 هفته و 2 روز روز 37 میلی متر 10 MM
5 هفته و 3 روز روز 38 میلی متر 11 MM
5 هفته و 4 روز روز 39 میلی متر 12 MM
5 هفته و 5 روز روز 40 میلی متر 13 MM
5 هفته و 6 روز روز 41 میلی متر 14 MM
6 هفته روز 42 میلی متر 15 MM
6 هفته و 1 روز روز 43 میلی متر 16 MM

ديده نشدن ساك حاملگی جنین در هفته پنجم چیست ؟

اگر ساک حاملگی در 5 هفتگی قابل مشاهده نباشد
اگر از آخرین پریود شما 5 هفته گذشته باشد اما سطح HCG اندازه گیری نشده باشد این امکان وجود دارد که ساک حاملگی مشاهده نشود. خیلی ساده به این معنی است که شما دیر تخمک گذاری انجام داده اید و بارداری شما به سن 5 هفتگی بارداری نرسیده است.
پزشک شما ممکن است برای شما یک سونوگرافی برای چند روز یا یک هفته بعد بنویسد.
اگر سطح HCG بالاتر از 1500 تا 2000 باشد و ساک حاملگی قابل مشاهده نباشد ممکن است پزشک شما متوجه بارداری نا به جا شده باشد.
اگر HCG شما اندازه گیری نشده باشد یا اگر سطح HCG شما پایینتر باشد ممکن است پزشک شما برای شما یک سونوگرافی دیگر بنویسد یا این که دستور پیگیری مداوم سطح HCG شما را بدهد.
همچنین امکان سقط جنین زودهنگام (بارداری شیمیایی ) نیز وجود دارد.
در این صورت، پیش از آن که کیسه جنین به اندازه ای بزرگ شده باشد که با سونوگرافی قابل مشاهده شود بارداری به پایان می رسد.

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود ؟

یک ساک حاملگی یکی از اولین نشانه هایی است که می توان از طریق سونوگرافی ترانس واژینال (درون واژنی) مشاهده کرد. معمولا از سونوگرافی ترانس واژینال استفاده می شود زیرا سونوگرافی شکم در اوایل بارداری خیلی دقیق نیست.
معمولا کیسه حاملگی درهفته پنجم بارداری در سونوگرافی قابل مشاهده است اما گاهی به طور زودهنگام در هفته سوم بارداری نیز مشاهده شده است.
زمانی که ساک حاملگی در سونوگرافی مشاهده شد قطری بین 2 تا 3 میلیمتر دارد و به شکل حاشیه سفید اطراف یک مرکز شفاف در رحم شما مشاهده می شود.
اگر تست کمّی بارداری را انجام داده باشید (تست خون HCG) معمولا وقتی سطح HCG به 1500 تا 2000 برسد ساک حاملگی قابل مشاهده می شود.
مرحله بعدی سونوگرافی معمولا ظاهر شدن کیسه زرده در ساک حاملگی است. کیسه زرده برای تغذیه رویان در حال رشد کاربرد دارد و معمولا با سونوگرافی درون واژنی در هفته 5.5 تا 6 سن بارداری قابل مشاهده است.

کیسه زرده در چند هفته تشکیل میشود ؟

مشاهده شدن ساک حاملگی در سونوگرافی مخصوصا زمانی که با سطح HCG همبستگی داشته باشد بسیار به تشخیص بارداری خارج رحمی یا هتروتوپی کمک می کند.
همچنین اگر قبلا سقط جنین زودهنگام داشته اید بسیار برای تشخیص مفید خواهد بود.
یک سونوگرافی واژینال باید در هفته پنجم‌ بارداری کیسه زرده را تشخیص دهد. زمانی که کیسه زرده جنین با سطح هورمون گونادوتروپین همراه باشد، کیسه زرده در صورتی که میزان هورمون به سطح ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ برسد، باید دیده شود.
اگر سطح هورمون شما بالاتر از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ باشد و کیسه زرده جنین قابل رویت نباشد، پزشک ممکن است یک بارداری خارج از رحم را تشخیص دهد.
اگر اندازه گیری سطح هورمون نداشته اید یا سطح هورمون شما پایین تر باشد پزشک شما احتمالا دستور سونوگرافی برای پیگیری، یا بررسی سطح هورمون گونادوتروپین را توصیه‌ می کند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!