ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین ؟ (تبادل نظر)

زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین : کدام یک بهتر است – زایمان طبیعی یا سزارین؟

بخش مهمی از آماده شدن برای به دنیا آمدن نوزاد، برنامه ریزی است. برنامه ریزی شامل صحبت در مورد روش ها و انتخاب های مختلف در زمینه ی متخصص زنان زایمان، بیمارستان، و انتخاب بین یک پزشک یا ماما و انتخاب بین زایمان طبیعی و سزارین میباشد.

از سال ها پیش، بحث در این زمینه که سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی وجود داشته و این باعث گیج شدن و اضطراب زنان بسیاری شده است.

جمعیتی از بانوان هستند که معتقدند زایمان به شکل سزارین نباید انتخابی باشد و همیشه باید به عنوان انتخاب آخر در نظر گرفته شود و دیگر بانوان سزارین را به عنوان یک انتخاب خوشایند مد نظر میگیرند. برای اینکه بدانیم کدام انتخاب برای ما بهتر است، باید اطلاعات قابل اعتمادی داشته باشیم تا بتوانیم انتخابی آگاهانه انجام دهیم. ادامه ی مطلب را بخوانید تا تمامی مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین برای مادر و نوزاد را بررسی کنیم.

زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین

 مزایا و معایب زایمان طبیعی واژینال

  • برای مادر: فرایند زایمان طبیعی طولانی است و میتواند از نظر فیزیکی دشوار باشد و سختی های زیادی برای مادر داشته باشد. اما مهمترین مزیت، احتمالا مدت کوتاه تر بستری در بیمارستان و دوره ی کوتاهتر بهبودی میباشد. به طور کلی، دوره ی زمانی بستری بین 24 تا 48 ساعت میباشد.
  • زنانی که زایمان طبیعی را به سزارین ترجیح میدهند، معمولا به خاطر دوری از خونریزی شدید، جای زخم، واکنش به بیهوشی، عفونت و درد طولانی مدت این انتخاب را میکنند. زایمان طبیعی به مادر این امکان را میدهد که سریعتر بهبود یافته و فرزند خود را در آغوش کشیده و زودتر شروع به شیردهی کنند.

اما زایمان واژینال محدودیت های خاص خود را نیز دارد. در برخی موارد، حین زایمان، بافت های اطراف واژن چنان کشیده میشوند که مادر به بخیه نیاز پیدا میکند. این ممکن است منجر به آسیب عضلات لگن و ضعف آنها و در نتیجه ناتوانی در کنترل ادرار و حرکات روده شود.

این را هم بخوانید : درد و بخیه زایمان طبیعی

برخی مطالعات بیان میکنند که زنانی که زایمان طبیعی انجام میدهند با احتمال بیشتری دچار بی اختیاری ادرار میشوند و ممکن است حین خندیدن یا سرفه کردن نشت ادرار داشته باشند. تا مدتی پس از زایمان واژینال، مادر ممکن است احساس درد در ناحیه ی بین مقعد و واژن (که پرینئوم نامیده میشود) داشته باشد.

  • برای نوزاد: یکی از بزرگترین مزایای زایمان طبیعی، بهبود سریعتر است که به مادر این امکان را میدهد که در مقایسه با زنانی که تحت جراحی قرار گرفته اند، سریعتر با نوزاد ارتباط بگیرد و همچنین میتواند شیردهی را زودتر آغاز کند. در فرایند زایمان طبیعی، حرکت ماهیچه ها میتواند  منجر به خروج مایع موجود در ریه ی نوزاد شود.

یکی از خطرات زایمان طبیعی این است که زایمان طولانی میتواند منجر به آسیب بچه و پوست سر آسیب دیده یا ترقوه ی شکسته شده گردد.

زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین

زایمان طبیعی برای من بهتر است یا سزارین؟

در صورت وجود شرایط زیر، انجام سزارین ضروری است:زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین

1 -زمانی که زایمان عقب افتاده است

-زمانیکه مدت زایمان طولانی شده است که یکی از اصلی ترین دلایل برای انجام سزارین است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها تاکید می کند که اگر 20 ساعت یا بیشتر زمان زایمان به تعویق افتاد، فرد باید سزارین شود. این 20 ساعت برای مادرانی که دفعه اولشان نیست باید 14 ساعت باشد.

2 -زمانی که جثه کودک بزرگ است

گاهی اوقات کودک بیش از حد بزرگ است که نمی تواند از مجرای مادر عبور کند. این وضعیت که معمولا به تاخیر زایمان نیز منجر می شود، از دلایل انتخاب سزارین است.

3 -زمانی که حالت قرارگیری کودک غیر طبیعی است

زایمان طبیعی در صورتی صحیح است که پوزیشن نوزاد درست باشد. یک پوزیشن طبیعی حالتی است که در آن سر نوزاد نزدیک به مجرا باشد. اگرچه این وضعیت همیشه هم نرمال نیست.

گاهی اوقات نوزاد می چرخد و تغییر وضعیت می دهد و ممکن است سر او مخالف مجرا و پاهای او به سمت مجرا باشد. در این حالت امن ترین روش سزارین است. مخصوصا اگر خانم دو قلو یا چند قلو باردار باشد که سزارین حیاتی می شود.

4 -زمانی که به نوزاد اکسیژن کافی نمی رسد

گاهی اوقات پزشکان سزارین اورژانسی را انجام می دهند که دلیل آن هم کمبود اکسیژن رسانی به نوزاد است.

5 -زمانی که کودک دارای نقص است.

اگر تشخیص داده شود که نوزاد نقصی در بدن دارد، مثل اکسیژن زیاد در مغز، گزینه انتخابی برای زایمان سزارین است که خطرات را تا حد زیادی کاهش می دهد.

6 -زمانی که سزارین باید تکرار شود.

بهتر است خانمی که قبلا سزارین کرده، در دفعات بعدی نیز سزارین کند. البته زایمان طبیعی بعد از سزارین نیز ممکن است اما اغلب توصیه نمی شود.

7 -زمانی که مادر سلامت کامل ندارد

اگر مادر هرگونه بیماری مزمن مثل مشکلات قلبی، فشار خون یا دیابت داشته باشد، بهتر است سزارین کند. برای خانمی با این وضعیت، زایمان طبیعی می تواند خطرناک باشد.

همچنین اگر مادر مبتلا به HIV یا دیگر بیماری ها باشد، نباید زایمان طبیعی انجام دهد. در این موارد ممکن است حین زایمان طبیعی، بیماری به کودک نیز انتقال یابد. در این حالت سزارین امن تر از زایمان طبیعی است.

8 -زمانیکه افتادگی شدید رحم اتفاق افتاده است

در این وضعیت بند ناف قبل از زایمان به سمت پایین می آید. این اتفاق باعث کاهش اکسیژن رسانی به نوزاد می شود که نوزاد در خطر قرار می دهد. همچنین زایمان برای سلامت مادر نیز در این موقعیت موثر است.

9 -زمانی که لگن بیش از حد کوچک است

در این حالت مادر لگن بیش از حد کوچکی دارد که زایمان طبیعی را غیر ممکن می کند. اگر سر و تنه نوزاد نیز بشدت بزرگ باشد، انجام زایمان طبیعی نیز غیر ممکن می شود. در این موارد انجام سزارین ضروری است.

10 -زمانیکه جفت دچار مشکل است

گاهی اوقات جفت کاملا از خط رحمی جدا می شود و روی محل زهدان را می پوشاند. در این حالت انجام سزارین ضروری است.

11 -زمانیکه مادر دوقلو باردار است

زمانی که تعداد نوزادان بیشتر از یکی است، زایمان طبیعی خطرناک است. دو قلو یا سه قلو باردار بودن زایمان را به تعویق می اندازد، در نتیجه طبیعی بودن زایمان برای سلامت مادر و نوزادان خطرناک است. ممکن است مشکلاتی از قبیل زایمان نوزاد از تنه نه از سر، مشکلات اکسیژن رسانی یا سایز وجود داشته باشد. در این مورد سزارین امن ترین روش است

مزایا و معایب سزارین

  • برای مادر: زنی که واجد شرایط انجام زایمان طبیعی باشد نمیتواند از تمامی مزایای سزارین بهره مند شود اما زنی که میداند نیاز به سزارین دارد، میتواند با برنامه ریزی همه چیز از قبل، این فرایند را قابل پیش بینی تر و راحت تر کند.
  • اما سزارین نیز محدودیت های خود را دارد. پس از انجام تمام فرایند، مادر باید برای حداقل 2 تا 3 روز در بیمارستان بماند. سزارین همچنین احتمال مشکلات فیزیکی مانند عفونت، درد و ناراحتی در محل برش را افزایش میدد. مدت زمان بهبودی پس از سزارین طولانی تر است و میتواند منجر به درد و ناراحتی شدید در شکم شود. در بیشتر موارد، حداقل دو ماه طول میکشد تا زخم جراحی بهبود یابد.
  • از آنجایی که سزارین یک روش جراحی است، خطر از دست دادن خون و ضعف وجود دارد. مطالعات بسیاری وجود دارند که بیان میکنند زنانی که تحت سزارین قرار گرفته اند نمیتوانند شیردهی را زود آغاز کنند. همچنین، قرار گرفتن تحت سزارین، زن را در خطر مشکلات در بارداری های آینده مانند پارگی رحم و مشکلات جفت قرار میدهد.

خانمی که سزارین می کند، معمولا مدت بیشتری در بیمارستان به نسبت زایمان طبیعی می ماند. میانگین این مدت زمان بین دو تا چهار روز است.

سزارین همچنین خطرات مربوط به جسم فرد را در هنگام زایمان، مثل درد یا عفونت در محل برش و زخم های طولانی افزایش می دهد.

خانمی که تحت عمل جراحی سزارین است، افزایش خطر کم خونی و عفونت را به همراه دارد. شکم و مثانه نیز می تواند در طول عمل یا لخته شدن خون دچار جراحت شوند.

یک مطالعه مروری نشان داد که خانم هایی که سزارین انجام داده اند، نمی توانند مثل زنانی که زایمان طبیعی داشته اند، به سرعت به فرزند خود شیر دهند.

دوره ریکاوری بعد از زایمان نیز طولانی تر است، چون یک خانم درد و ناراحتی بیشتری در رحم خود احساس می کنند که باعث زخم شدن پوست اطراف و اطراف محل جراحی می شود که برای بهبود آن، به حداقل دو ماه زمان نیاز است.

طبق مطالعه ای در فرانسه، زنان در طول سزارین سه بار بیشتر در معرض خطر مرگ هستند تا زایمان طبیعی و علت آن هم اغلب انعقاد خون، عفونت و مشکلات ناشی از کم خونی می باشد.

  • برای نوزاد: به طور رایجی دیده میشود که نوزادانی که با سزارین به دنیا آمده اند در زمان تولد دچار مشکل در تنفس هستند و ممکن است در آینده مشکلاتی مانند آسم پیدا کنند. همچنین ریسک مرده زایی در سزارین بیشتر است و همچنین خطر بریدگی و آسیب به نوزاد حین عمل وجود دارد.

همچنین به دلایل نامعلوم، ارتباطی بین کودکان چاق و سزارین وجود دارد. یکی از دلایل این ارتباط میتواند این باشد که زنان دیابتی و یا زنان چاق، بیشتر تحت سزارین قرار میگیرند.

زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین

برای زنانی که شرایط پزشکی خاصی دارند، برنامه ریزی برای سزارین همیشه بهتر است تا بتوانند یک گزینه ی جایگزین داشته باشند و در زمان زایمان از عوارض اجتناب کنند. اما برنامه ریزی منجر به تضمین حذف تمامی خطرات نمیشود. و حتی دقیق ترین سزارین های برنامه ریزی شده نیز میتوانند با مشکل مواجه شوند.زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور