ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

# خوابیدن روی شکم ماههای اول بارداری #

خوابیدن روی شکم ماههای اول بارداری : آیا در زمان بارداری خوابیدن روی شکم مشکلی ایجاد نمی کند؟

خوابیدن روی شکم هنگام بارداری درست است یا خیر؟ در کدام دوره سه ماهه می توان یا نمی توان روی شکم خوابید؟ بهترین وضعیت خوابیدن هنگام بارداری کدام است؟

اول از همه باید گفت که هر شخصی متفاوت است،

 بنابراین حتماً باید قبل از اینکه به توصیهمن عمل کنید با پزشک خود مشورت کنید. اگر دچار مشکلاتی در ناحیه پشت یا مسئله ای در رابطه با جفت داشته باشید بهتر است به شیوه ای دیگر بخوابید و موقعیت خواب خود را تغییر دهید.

آیا می توان در طول سه ماهه اول بارداری روی شکم خوابید؟

به طور کلی و معمول بله. تا زمانی که احساس راحتی کنید می توانید این کار را انجام دهید و برای چند هفته ای با این کار احساس خوبی خواهید داشت.

با این حال، با بیشتر شدن طول مدت بارداری، احساس می کنید که یک توده مانندی در ناحیه شکمی در شما وجود دارد.

در این مرحله احتمالاً همچنان خوابیدن روی شکمتان خطرناک نباشد اما امکان آن هست که احساس ناراحتی کنید. در این مرحله بهتر است روی شکم خوابیدن را متوقف کرد.

عوارض خوابیدن روی شکم در بارداری

این نوع خوابیدن می تواند جریان خون به جفت را کاهش دهد.

این مدل خوابیدن می تواند به کمر فشار وارد کند و منجر به کمردرد شود.

این فشار می تواند روی سینه ها که به دلیل تغییرات هورمونی حساس هستند، فشار بیاورد.

در نزدیکی پایان بارداری این مدل خوابیدن می تواند از لحاظ جسمی مشکلاتی ایجاد کند.

خوابیدن روی شکم برای مادر باردار خصوصا در سه ماهه دوم و سوم به هیچ وجه توصیه نمی شود. این پوزیشن خطراتی را برای مادر و جنین به دنبال خواهد داشت که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

خوابیدن روی شکم ماههای اول بارداری
  • در دوران بارداری تغییرات هورمونی سبب تضعیف و شل شدن مفاصل شما می شود. اگر به هر طریق سعی به دمر خوابیدن در طول این دوران بکنید، به احتمال زیاد با گذشت زمان یک کمر درد طاقت فرسا در انتظار شما خواهد بود.
  • خوابیدن بر روی شکم سبب می شود که ستون فقرات و گردن شما انحنای مناسبی نداشته باشد. این مساله می تواند رباط ها و عضلات اطراف مهره ها را تحت تاثیر قرار داده و به مرور سبب بد شکلی و بروز دردها و گرفتگی های عضلانی شود.
  • پستان ها در دوران بارداری بسیار حساس می شوند زیرا در روند آماده شدن برای دوران شیردهی بافت غددی موجود در آنها با سرعت تکثیر می یابد تا آلوئول های شیری بالغی را ایجاد کند. خوابیدن بر روی شکم و معده می تواند منجر به تحت فشار قرار گرفتن انها و ایجاد درد و در نهایت مختل شدن خواب راحت شما گردد.
  • گرچه در هنگام بزرگ شدن شکم خوابیدن بر روی شکم تقریبا غیر ممکن می شود، اما اگر همچنان به انجام این کار اصرار دارید، بهتر است بدانید که علاوه بر تحت فشار قرار دادن جنین، وارد شدن فشار بیش از حد به احشای شکمی خصوصا عروق بزرگ، جریان خون در آنها را با اختلال مواجه می کند به این ترتیب خون و اکسیژن کافی به جنین نخواهد رسید.
  • جریان خون ناکافی به سمت جنین، رشد نامناسب و وزن کم هنگام تولد را به دنبال خواهد داشت.

اگر تا کنون به دمر خوابیدن عادت داشته اید و اکنون که از خطرات آن آگاه شده اید قصد ترک این عادت خود حداقل برای دوران بارداری را دارید، پیشنهاد می کنیم که برای داشتن یک خواب راحت استفاده از بالش های بارداری را امتحان کنید.

خوابیدن روی شکم ماههای اول بارداری

آیا خوابیدن به پشت در زمان بارداری مشکلی ندارد؟

خوابیدن روی شکم ماههای اول بارداری

زمانی که به 20 هفتگی بارداری نزدیک شدید باید به پشت خوابیدن را متوقف کنید چرا که این کار باعث قطع جریان خون به بدن می شود چون در این حالت بدن با تمامی وزنی که دارد به طور مستقیم به سیستم گردش خون شما فشار وارد می کند.

بیشتر بخوانید : تغذیه دوران بارداری برای زیبایی جنین

اگر در زمان بارداری به پشت بخوابید چه اتفاقی می افتد؟

شاید به نظر عجیب برسد اما این موضوع خودبخودی انجام میگیرد و اگر به پشت بخوابید بدن متوجه شده و بیدار می شود و شما جابجا می شوید. من هنگام بارداری به طور مکرر وقتی به پشت می خوابیدم از خواب می پریدم و فکر می کردم به کودکم آسیب زده ام، اما چیزی درون من آن را مدیریت می کرد و باعث می شد که جابجا شوم.

بهترین شیوه برای خوابیدن در طول سه ماهه دوم و سوم چیست؟

بهترین شیوه به پهلو دراز کشیدن است و گفته شده که بهترین شیوه خوابیدن به سمت چپ است که در واقع به بهبود گردش خون کمک می کند هرچند من اخیراً شنیده ام که سمت خوابیدن تاثیر چندانی ندارد و هر دو طرف برای خوابیدن خوب و مفید است. همچنین من پیشنهاد می کنم که از یک بالش بدن (بالش بارداری) استفاده کنید تا از باسن و لگن شما محافظت کند.

اگر روی شکم بخوابم چطور؟ خوابیدن روی شکم ماههای اول بارداری

این کار به نظر مفید می آید اما در واقع شما و کودکتان احساس راحتی نمی کنید. شما می توانید با خوابیدن به پهلو خواب راحتی و طولانی داشته باشید البته گاهی زیر پای خود یک بالش بگذارید. در بیمارستان به این وضعیت خوابیدن “سیمز (Sims)” می گوییم که اغلب کمک می کند تا کودک به خوبی درشکم مادر حرکت کند.

روی شکم خوابیدن باعث سقط جنین میشود

شاید یکی از عادت های روزمره شما دمر خوابیدن باشد و حال که باردار هستید نگران باشید که مبادا این پوزیشن خواب سبب فشار آمدن بر روی جنین و سقط گردد.

خوابیدن روی شکم ماههای اول بارداری

در این مورد باید به شما بگوییم که در ماه های اول بارداری جنین که در درون رحم قرار دارد توسط لگن استخوانی حمایت می شود. درحقیقت در طی روند رشد جنین، بالاترین نقطه رحم در هفته 20 ام به ناف می رسد و از آن به بعد شکم شروع به برجسته شدن می کند.

بنابراین شما می توانید که در سه ماهه اول بدون هیچگونه نگرانی از آسیب به سلامتی جنین به صورت دمر بخوابید. اما به یاد داشته باشید که در این زمان بدن شما به شدت دستخوش تغییرات هورمونی ناشی از بارداری شده است. یکی از عوارض این تغییرات شل شدن و دردناک شدن مفاصل، خصوصا در ناحیه لگن و مهره ها است. بنابراین با توجه به وضعیت قرارگیری بد کمر و لگن در هنگام دمر خوابیدن، این پوزیشن شما را به شدت مستعد کمر درد و دردهای شدید لگنی در سه ماهه دوم و سوم خواهد کرد.

با گذر زمان، شکم شما هر روز برجسته تر و بزرگ تر خواهد شد، به مرور مفاصل شل تر و دردناک تر می شوند به این ترتیب خواه ناخواه امکان خوابیدن بر روی شکم با یک شکم بزرگ و برجسته وجود نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود که هر چه زود تر به پوزیشن های خواب مناسب با دوران بارداری عادت کنید.

جنین شما در داخل رحم درون یک کیسه پر از مایع یا همان کیسه آب قرار دارد. آن کیسه، به کمک پرده های اطراف جنین و نیز رحم عضلانی به عنوان ضربه گیر عمل کرده و مانع از سقط جنین در موارد خوابیدن های ناگهانی در هنگام خواب بر روی شکم می شوند.

بهترین وضعیت خوابیدن در ماه اول بارداری کدام است؟

در این ماه اهمیتی ندارد چرا که کودک شما بسیار کوچک بوده، اعضای بدن و ماهیچه های شما به اندازه کافی محافظ بوده و شیوه خوابیدن اهمیت چندانی پیدا نمی کند.

وضعیت خوابیدن در طول دوره ماه پنجم بارداری

توصیه می کنم که به پهلو بخوابید و مقدار کمی خمیده و کج (حالت جنینی) بخوابند (معمولاً یک بالش در پشت خود قرار دهید تا به صورت صاف نخوابید).

موقعیت خوابیدن در طول ماه سوم بارداری

این موضوع به این بستگی دارد که چه موقع را ماه سوم بارداری محاسبه کنید. من آن را با توجه به اینکه فرد چقدر راحت است اندازه گیری می کنم. اگر شکم شما هنوز راحت است شما هم باید حالتان خوب باشید اما اگر خیلی سریع به کنار یا پشت خود جابجا می شوید موضوع متفاوت است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور