ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

خط روی شکم در بارداری و جنسیت جنین (نیگرا)

خط روی شکم در بارداری : خط تیره  روی شکم زن باردار چیست؟ لینا نیگراکه گاه خط بارداری نیز نامیده می شود. حدود 80 درصد از زنان باردار، معمولاً بعد از سه ماهه اول، خط بارداری را در دوران بارداری مشاهده می کنند. این مورد فقط مختص بارداری نیست. حتی در مردان نیز ممکن است شکل بگیرد.

ما فقط در مورد برجستگی هایی که به زودی بیرون زده خواهد بود صحبت نمی کنیم – پوست شما نیز دچار تغییرات خواهد شد ، از جمله یک خط تاریک که به نظر می رسد یک شبه در طول سه ماهه دوم یا سوم ظاهر می شود.

یک اصطلاح لاتین است که به معنای واقعی کلمه به “خط سیاه” ترجمه می شود و خط عمودی تاریک را که اغلب در شکم زنان باردار ظاهر می شود ، توصیف می کند.

نیگرا linea به سادگی خطی است که شکل می گیرد ، و به طور عمودی روی شکم باردار می رود. ‘برخی از زنان تغییرات پوستی قابل توجهی در سه ماهه 2 تجربه، عمدتا تیره شدن پوست، می شود.

ویژگی های خط روی شکم در بارداری
خط بارداری به طور معمول از استخوان پشت گردن مثانه شما تا بالای ناف (دکمه شکم) ادامه دارد، اما می تواند تا سمت جناغ سینه ادامه یابد. معمولاً حدود 1/4 اینچ تا 1/2 اینچ عرض دارد. ممکن است مشاهده کنید که با بالا آمدن، رنگش روشن تر شود. همچنین ممکن است تیره تر یا روشن تر از زنان باردار دیگر باشد. ممکن است سایه کمی از قهوه ای یا رنگدانه تیره تا تقریباً سیاه رنگ باشد.

خط روی شکم در بارداری

در سه ماهه دوم (هفته های 13 – 27) و سوم (29 – 40 هفته) متوجه آن خواهید شد.

در همین راستا ، خطوط تیره نیز ممکن است در اطراف دکمه شکم ، آئرولا و واژن نیز ظاهر شود ، اما همه آنها نه تا 12 ماه پس از تولد ناپدید می شوند.

به نظر می رسد این تغییرات طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.
این خط اغلب در حدود ماه پنجم بارداری پدیدار می شود. گاهی اوقات به طور ناگهانی ظاهر می شود.

مادری گفت روزی که او از حمام بیرون می آید آن خط ظاهر می شود و او نمی داند آن از چه چیزی ساخته شده است. خط بارداری اغلب در دوران بارداری تیره می شود.

علت خط روی شکم در بارداری

این خط احتمالاً ناشی از تغییر ترشح  هورمونهای بدن در دوران بارداری ‏است، اگرچه علت دقیق آن مشخص نشده است. جفت ممکن است هورمونی را ترشح کند که سلولهای ملانوسیته را برانگیخته کرده و با تولید  ملانین و رنگدانه ای کردن پوست شما پوستی قهوه ای را به شما تحویل می دهد.

ممکن است متوجه شوید که نوک پستان شما در دوران بارداری تیره می شو ، که می تواند ناشی از این عامل باشد.

نیگرا (Linea nigra) به دلیل افزایش هورمون تحریک کننده ملانوسیت است که باعث تیرگی سلول های پوستی می شود. این به طور خاص به میزان زیادی استروژن کاهش می یابد ، که تأثیر مستقیمی بر هورمون تحریک کننده ملانوسیت که توسط جفت تولید می شود ، دارد.

همسران قدیمی می گوید که باردارشدن از یک پسر، باعث ایجاد خط بارداری می شود این فقط یک داستان است. زن بارداری که قبلا یک دختر به دنیا آورده یک خط در شکمش ایجاد می شود. الزامأ  خط بارداری راهی برای تعیین بارداری کسی نیست. اگرچه در زنان باردار شایع تر است ، اما در درصد قابل توجهی از دختران، پسران ، آقایان و خانم هایی که باردار نیستند نیز مشاهده می شود.

آیا linea nigra  خط روی شکم در بارداری می تواند جنسیت جنین من را پیش بینی کند؟

داستانهای زیادی درباره همسران قدیمی وجود دارد که در مورد چگونگی یافتن جنسیت کودک شما می توانند بیابند ، و Linea nigra قطعاً یکی از آنهاست.

ظاهراً اگر از ناف خود به سمت پایین به سمت استخوان پیبی شما امتداد داشته باشد ، احتمالاً دختر دارید. با این حال ، اگر نیگای خطی شما به سمت شمال حرکت می کند – از ناف تا سمت سر شما – پس احتمال زیاد پسر دارید. با این وجود هیچ مدرک قطعی برای اثبات این موضوع همیشه وجود ندارد.

  هیچ درمانی لازم نیست:خط روی شکم در بارداری

برخی از خانم ها از خط حاملگی ناراحت هستند. با این حال، واقعاً کاری که برای از بین بردن خط می توان انجام داد کوتاه کردن مراحل زایمان است. پزشکان نسبت به استفاده از داروها یا لوسیون های موجود بر روی خط حاملگی هشدار می دهند. سفید کردن پوست هم مضر است و خط را از بین نمی برد.  اگر واقعاً نگران هستید، با پزشک یا مامای خود صحبت کنید. بهتر است پوست خود را تحریک (خاراندن) نکنید.

بعد از زایمان هم به محافظت پوست خود از نور آفتاب ادامه دهید.در بیشتر موارد، تیرگی های بوجود آمده به آهستگی و بدون هیچگونه درمانی برطرف می شوند.اما باید توجه داشت که در تعداد کمی از زنان، داروهای ضد بارداری که حاوی استروژن هستند (نظیر قرص های ضد حاملگی) می توانند سبب ایجاد کلوآسما شوند.

در صورتیکه تیرگی پوست در حد ناراحت کننده باشد بهتر است روش دیگری برای جلوگیری از بارداری بکار رود.

اگر بعد از گذشت چند ماه از زایمان، لکه های تیره همچنان وجود داشته باشند می توان از کرم های روشن کننده پوست نظیر هیدورکینون (که بعضی از انواع آن ضد آفتاب هم در خود دارند) و یا یک داروی موضعی حاوی ترتینوئین (Retin-A) و یا داروهای خوراکی نظیر گلوکولیک اسید استفاده کرد.

اگر به متخصص پوست مراجعه کنید احتمالاً برای شما داروهای ترکیبی تحویز می کند.البته نباید انتظار داشته باشید بسرعت نتیجه بگیرید.درمان ممکن است چندین ماه طول بکشد.(در بعضی موارد نادر، متخصصین پوست برای از بین بردن لکه ها از لیزر استفاده می کنند ولی این درمان قدم اول نیست).

درمان هر چه باشد، محافظت در مقابل اشعه خورشید در طول درمان و بعد از آن نکته ای حیاتی است که باید به آن توجه داشت.

خط روی شکم در بارداری واقعاً برای چیست؟

توسط بسیاری از ماماها گفته شده است که تکامل طبیعی بدن به این معنی است که پیشرفت خط نیگرا بطور خاص برای کمک به کودک در یافتن پستان است.

ماما ماری لوئیز توضیح می دهد: “نیگرا (linea nigra) کاملاً طبیعی است ، یک تغییر هورمونی است و در آنجا عمدتا برای تسهیل تیرگی نوک سینه ها وجود دارد تا کودک شما بتواند هدف خود را برای شیردهی ببیند .”

خط بارداری پس از تولد نوزاد

خط بارداری بعد از زایمان محو می شود. اکثر قریب به اتفاق زنان در ماه های اول پس از زایمان زمانی که سطح هورمون به حالت قبل از بارداری باز می گردد از بین رفتن خط را رویت کرده اند.  زمان محو شدن خط یک زن نسبت به دیگری کمی متفاوت است  اکثر زنان حتی به آن توجه نمی کنند و به سادگی متوجه می شوند که خطی آنجا نیست.

راهکارهای دوری از مشکلات پوستی در دوران بارداری مرتب ورزش کنید، و از لوسیون های حاوی ویتامین E استفاده کنید. پیاده روی و مصرف ویتامین C در دوران بارداری تا حد زیادی به سلامت رگ‌ها کمک کرده و از بروز رگ‌های عنکبوتی جلوگیری میکنند. همچنین، با انجام این دو کار پوست شما در مدت کوتاهی شفاف و زیبا خواهد شد!

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور