ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

خشکی دهان در دوران بارداری ( علت و درمان )

درمان خشکی دهان در دوران بارداری

خشکی دهان در دوران بارداری :

خشکی دهان در دوران بارداری

آیا شما باردار هستید  ، میلیون ها بار در شب بیدار می شوید؟ آیا تشنگی سیری ناپذیر شما را دیوانه می کند؟

بدن شما در حال حاضر تغییرات زیادی را تجربه می کند و شما باید علائم جدیدی را با آن همراه کنید.

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چرا رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری مهم است ، چرا خشکی دهان در دوران بارداری اتفاق می افتد و بهترین راه ها برای رفع این بیماری

در اینجا پنج دلیل برای این مسئله در دوران بارداری آورده شده است.

1 کم آبی بدن

چیزی به سادگی عدم نوشیدن آب کافی یا کم آبی بدن می تواند مقصر باشد. بدن شما برای تغذیه کودک شما سخت تر از همیشه کار می کند. بنابراین ، سرعت متابولیسم شما افزایش می یابد و نیازهای کالری و مایعات شما افزایش می یابد. آبی که مصرف می کنید به رساندن تمام مواد مغذی ضروری به جفت شما کمک می کند و می تواند انرژی شما را افزایش داده و به هضم غذا کمک کند.

2 تغییرات هورمونی

به خصوص اگر شما هنوز در سه ماهه اول بارداری هستید ، این موارد می تواند باعث کاهش بزاق و خشکی دهان شما شود.

3 افزایش تولید خون

زنان باردار تا 50 درصد خون بیشتری در آنها جریان دارد تا به جفت برسد و نیازهای نوزاد را برآورده سازد  . بنابراین ، برای بالا نگه داشتن حجم خون ، بدن ممکن است آب را در دوران بارداری حفظ کند و این امر ممکن است باعث خشکی دهان شود.

افزایش خون همچنین باعث دفع مایعات اضافی از طریق کلیه ها می شود و باعث تکرر ادرار می شود که به نوبه خود باعث خشکی دهان می شود .

از آنجا که حجم خون شما در دوران بارداری بیشتر است ، لازم است میزان مایعات دریافتی خود را حفظ کنید. این واقعیت به تنهایی می تواند تا حد زیادی به خشکی دهان کمک کند ، به خصوص که حجم خون در اوایل بارداری افزایش می یابد. 1 تا 2 فنجان آب اضافی در روز به هیدراته ماندن شما کمک می کند.

علت خشکی دهان در دوران بارداری چیست؟

4 دیابت بارداری

دیابت حاملگی سطح بالای گلوکز به طور غیرطبیعی در خون شما است که در دوران بارداری ایجاد می شود. این باعث تکرر ادرار و تشنگی زیاد می شود که می تواند دلیلی برای مشکل شما باشد.

اکثر خانم ها بین هفته های 24 تا 28 بارداری از نظر دیابت بارداری غربالگری می شوند. اما اگر زودتر نگران هستید ، از پزشک خود آزمایش بگیرید ، زیرا دیابت بارداری مادر و نوزاد را در معرض عوارض قرار می دهد .

5 داروها

داروها ، مانند آنتی هیستامین ها ، مسکن ها ، ضد احتقان ها ، دیورتیک ها ، داروهای ضدافسردگی یا سایر داروهای تجویزی می توانند علت اصلی دیگری باشند. در حال حاضر بیش از 400 دارو در بازار وجود دارد که خشکی دهان به عنوان عوارض جانبی ذکر شده است.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می داند که چه داروهایی برای بارداری و شیردهی بی خطر هستند ، مطمئن شوید که از داروهای خود از جمله مکمل ها یا پروبیوتیک ها استفاده می کنید.

خشکی دهان در دوران بارداری نشانه چیست

سلامت دهان و بارداری

آیا میدانستید؟

آیا می دانید سلامت دهان شما مستقیماً بر سلامت کل بدن و نوزاد شما تأثیر می گذارد؟ باکتری های دهان می توانند قلب ، ریه ها ، کلیه ها ، کبد و سایر اندام های شما را تحت تأثیر قرار دهند .

خشکی دهان می تواند غذا را در دندان ها ، لثه ها و پشت دهان شما به دام بیندازد و باعث رشد باکتری ها شود. سطوح پایین بزاق مرتبط با این بیماری ، توانایی شما در مبارزه با باکتری ها را کاهش می دهد.

در حالی که خشکی دهان معمولاً جدی نیست ، اما اگر آن را درمان نکنید ، باکتری ها تجمع یافته و به طور بالقوه منجر به بوی بد دهان ، خونریزی لثه ، عفونت و حتی پوسیدگی دندان می شوند .

زنان باردار در برابر مشکلات دندانی آسیب پذیرتر هستند. تغییرات هورمونی در بارداری می تواند منجر به “التهاب لثه حاملگی” شود که ممکن است باعث تورم لثه ، خونریزی یا حساسیت شود .

از آنجا که شما بیشتر مستعد مشکلات دندانی هستید ، مراقبت خوب از سلامت دهان و دندان ضروری است. در غیر این صورت ، می تواند بر سلامت ، بارداری و سلامت نوزاد تأثیر بگذارد.

درمان خشکی دهان در دوران بارداری

1 هیدراته بمانید

هیدراته ماندن برای جلوگیری از خشکی دهان کلیدی است. در دوران بارداری ، شما باید ده وعده نوشیدنی بنوشید. فنجان مایعات در روز ، ترجیحا آب.

آب نارگیل ، چای و آب میوه از دیگر گزینه های خوب است. مایعات را در طول روز بنوشید تا به خوبی هیدراته بمانید. ادرار زرد تیره به این معنی است که شما باید آب بیشتری بنوشید. اگر زرد شفاف است ، بدن خود را هیدراته نگه می دارید.

2 از مصرف قهوه ، نوشابه و الکل خودداری کنید

قهوه ، نوشابه و الکل همگی باعث کم آبی بدن و خشک شدن دهان می شوند ، بنابراین بهتر است از مصرف آنها خودداری کنید ، این کار را باید در دوران بارداری انجام دهید (یا حداقل کافئین را به حداقل برسانید).

3 چیپس یخ یا میوه یخ زده

مکیدن چیپس یخ یا میوه یخ زده در طول روز دهان شما را مرطوب کرده ، هیدراته نگه می دارد و هر زخم دهانی را که ممکن است داشته باشید تسکین می دهد.

4 ازمرطوب کننده استفاده کنید

استفاده از در شب رطوبت هوا را حفظ کرده و به خشکی دهان شما کمک می کند. مطمئن شوید که مرطوب کننده خود را اغلب خالی کرده و تمیز می کنید تا از رشد باکتری و کپک جلوگیری شود. انتخاب یک مرطوب کننده “مه سرد” خطر رشد باکتری ها را کاهش می دهد ، مانند باکتری ها مانند یک محیط مرطوب گرم.

5 از آب نبات سخت یا آدامس جویدنی استفاده کنید

جویدن آب نبات سخت بدون قند یا جویدن آدامس می تواند جریان بزاق را تحریک کرده و دهان شما را چرب نگه دارد.

خشکی دهان در خواب در زمان بارداری

6 از خوردن غذاهای شیرین و شور خودداری کنید

غذاهای شیرین و شور به سادگی دهان خشک شده شما را تحریک کرده و خشک می کنند. بنابراین ، از خوردن غذاهای سرشار از قند و نمک ، مانند چیپس سیب زمینی ، پوره ، شکلات ، بستنی و بسیاری از غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.

خشکی دهان در سه ماه دوم بارداری

7 در مقداری بخار تنفس کنید

تنفس بخار به مدت 10-15 دقیقه روزانه راه های تنفسی شما را باز کرده و خشکی دهان شما را برطرف می کند. کمی وقت بگذارید و یک دوش بخار خوب بگیرید ، یا مقداری آب را در کتری چای گرم کنید و بخار لیوان را استنشاق کنید.

8 زنجبیل را امتحان کنید

جویدن مقداری زنجبیل یا نوشیدن چای زنجبیل ممکن است تسکین دهنده باشد ، زیرا غدد بزاقی را فعال کرده و دهان را تازه می کند. به علاوه ، زنجبیل به حالت تهوع در دوران بارداری کمک می کند ، که برای مادرانی که حالت تهوع صبحگاهی دارند یک امتیاز است .

9 از دهانشویه با الکل خودداری کنید

اگر دهانشویه زیادی دارید ، مطمئن شوید که مارک شما فاقد الکل است ، زیرا الکل می تواند خشک شود. اکثر دهانشویه ها حاوی الکل هستند ، بنابراین اگر باید از دهانشویه استفاده کنید ، به دنبال خرید یک محصول مخصوص خشکی دهان باشید.

خشکی دهان در خواب در دوران بارداری

10 کشیدن روغن نارگیل

کشیدن روغن نارگیل نه تنها برای خشکی دهان مفید است .بلکه دندان های شما را سفید می کند ، نفس شما را تازه می کند ، باکتری ها را از بین می برد و حتی می تواند به پوسیدگی دندان کمک کند .

دو قاشق غذاخوری میل کنید روغن نارگیل (ترجیحا ارگانیک ، تصفیه نشده ، با فشار سرد) و آن را به آرامی در دهان خود برای حدود 10-20 دقیقه (یا حداقل تا زمانی که می توانید مقاومت کنید) بچکانید. ممکن است مجبور شوید ابتدا مقداری روغن نارگیل را برای چند ثانیه بجوید تا جامد به مایع تبدیل شود.

بعد از 10-20 دقیقه که تمام شده است ، آن را تف کرده و دهان خود را با آب بشویید. زمان مناسب برای انجام این کار هنگام دوش گرفتن یا هنگام آماده شدن صبح است.

خشکی دهان تنها تغییراتی است که بدن شما در دوران بارداری تجربه می کند. این کاملاً مزاحم است ، اما با ده نکته ای که در بالا ذکر کردیم می توان به راحتی از آن جلوگیری و تسکین داد.

این بیماری معمولاً جدی نیست ، اما اگر درمان نشود . می تواند منجر به عوارض جدی دندان شود

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور