ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

جدول وزن | اندازه جنین در هفته (تا 9ماهه بارداری)

جدول وزن اندازه جنین در هفته :پسر یا دختر شما (بله، در مورد جنسیت خود در اوایل تصمیم گرفته است!) در حال حاضر نسبت به هر مرحله دیگری از حاملگی سریع تر رشد می کند و مغز، قلب و ستون فقرات آندر حال شکل گیری هستند. شک برانگیز است که شما هر نشانه ای از حضورشان را احساس کنید.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته 2 بارداری

جنسیت کودک شما قبلا تعیین شده است و همه اعضای اصلی آنها را تشکیل می شوند. از طریق محاسبه حاملگی، در واقع در حال حاضر یک ماهه باردار هستید – تنها هشت ماه تا زمانی که نوزادتان را ملاقات کنید، باقیست.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته 4 بارداری : جدول وزن اندازه جنین در هفته

کودک در حال رشد شما حتی به اندازه سه میلیمتر هم بزرگ نیست و هنوز خیلی بزرگتر از بذر سیب نیست. به رغم اندازه کوچکشان، مراحل رشد جنین به سه بخش تقسیم می شود!

در یک بخش، مغز و سیستم عصبی مرکزی در حال شکل گرفتن هستند، همانطور که لوله های عصبی آنها شکل می گیرند. در دو بخش دیگر، قلب و سیستم گردش خون در حال حاضر شروع به تشکیل و ریه ها و روده ها در مراحل اولیه توسعه هستند.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته 5 بارداری : جدول وزن اندازه جنین در هفته

در پنج هفتگی حاملگی، کودک شما حدود 5 میلی متر بزرگ است و قلب، مغز و ستون فقرات آن به سرعت در حال رشد است. به زودی، قلب کودک شما واقعا و حقیقتا شروع به زدن می¬کند، و اگر شما در هفته های آینده سونوگرافی اولیه داشته باشید، می-توانید آن را روی مانیتور ببینید که سوسو می¬زند.

کودک شما یک ضربان قلب قابل شناسایی شش هفته ای به بارداری شما دارد.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته 6 بارداری : جدول وزن اندازه جنین در هفته

اگر شما می توانید یک دانه خشخاش کوچک را تصور کنید، این اندازه قلب کودک در حال رشد شماست. قلب آنها نیز از یک لوله واحد ساده به یک مجتمع چهار محفظه ای تغییر کرده است که خون را به اطراف بدن خود پمپ می کند. چه جالب! تمام ارگان های حیاتی دیگر کودک شما (کلیه¬ها، ریه¬ها و کبد) هم اکنون در جای خود قرار دارند، اما هنوز هم در حال پیشرفت هستند. جوانه های کوچکی که در نهایت بازوها و پاهای فرزندتان می شوند نیز شروع به رشد می کنند.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین جنین  در هفته 7  بارداری

کودک شما همچنان به سرعت رشد می کند، شکل جنینی آن به آرامی شروع به تبدیل شدن به یک فرد واقعی، با جوانه های در حال ظهوردست و پا و قلب تپنده می کند .آنها همچنین یک دم کوچک دارند اما به زودی ناپدید می شود!

نوزاد شما با نوک انگشتان کوچک و پای خود شروع به حرکت های غیرهماهنگ در این هفته می کند. هرچند تا سه ماهه دوم هیچ چیزی احساس نمی کنید.

شگفت انگیز است که کودک شما تا  هفته هفتم از مراحل تشکیل سه مجموعه کلیه گذشته است، اما این هفته شروع به ساختن مجموعه نهایی خود خواهند کرد که برای مدیریت فضولات آماده خواهد شد. در هفته های آینده نوزاد شما شروع به تولید ادرار خواهد کرد که بخشی از مایع آمنیوتیک است.

از لحاظ اندازه فیزیکی کودک شما اکنون حدود 1 سانتیمتر و خیلی بزرگتر از یک زغال اخته کوچک نیست که در رحم شما قرار دارد.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین جنین من در هفته هشتم بارداری

کودک شما حدودا 6/1 سانتیمتر است (هنوز هم منحصر به فرد است، اما هر روز رشد و توسعه می یابد). انگشتان کوچک دستها و پاهایش شکل می گیرد و استخوان های چهره شان شکل می گیرند. ضربان قلب آنها 160 ضربه شگفت انگیز در دقیقه است! پوست آنها هنوز به اندازه کاغذ نازک است و هنوز هم ظاهر جنینی آن تقریبا شفاف است. رنگدانه رنگ چشم آنها نیز حدود در هشت هفتگی شروع به تشکیل میکند، اما آنها کاملا چشمشان را تا حدود 26 هفتگی باز نمی کنند.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته نهم بارداری

جنین شما هنوز هم خیلی بزرگتر از یک تمشک نیست، اعضای بدن، اعصاب و ماهیچه های او هم اکنون شروع به کار میکنند. گوششان شروع به توسعه کرده، و پلک¬هایشان در حال حاضر در حال جایگیری هستند. انگشتان دست و پایشان شروع به تغییر از جوانه های تیتوی به رقم واقعی می¬کنند. اگرچه شما هنوز نمی-توانید احساس کنید، کودک شما با کشیدن و جابجایی بیشتری استفاده را از فضای خود میکند.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته دهم بارداری

کودک شما در حال رشد است و به یک فرد واقعی تبدیل می¬شود! استخوان آرواره¬ی آنها شروع به تشکیل می کند و شگفت آور است که آنها دندان های شیرین آینده آن ها را دربرمی گیرند. قلب کوچک کودک شما به طور کامل شکل گرفته و دو تا سه برابر سریعتر از قلب شما می زند. اگر کودکتان را در اسکن سونوگرافی در 10 هفتگی ببیند، حرکات تند و ناخوشایندی را انجام خواهند داد!

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته دوازدهم بارداری

کودک کوچک شما در حال حاضر 4/5 سانتی متر قد دارد و به طور کامل تشکیل شده است، اما بعید است که تا به حال شما قادر به تعیین جنسیت قابل اعتماد با سونوگرافی باشید. آنها در این مرحله در حال حرکت هستند اما شما هنوز هم نمی¬توانید این حرکت را احساس کنید زیرا آنها هنوز در فضای بیشتری برای جنب وجوش دارند. پلکشان در 12 هفتگی با هم مخلوط می شوند (آنها تقریبا در هفته بیست و هفتم چشمانشان را باز خواهند کرد.) و مچ دست و آرنج آنها قادر به حرکت به اطراف است.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته چهاردهم بارداری

از لحاظ اندازه کوچولوی شما حدود 3/8 سانتی متر قد دارد و یا حدودا اندازه¬ی لیموست، وزن آن 43 گرم است و هر روز بزرگتر و قوی تر رشد می کند.

بازوهای کودک شما در حال حاضر در تناسب با بدن آنهاست، اما پاهایش را هنوز هم یه رشد بیشتر نیاز دارد تا زمانی که کودک شما به طور کامل در تناسب باشد.

کودک شما در حال حاضر واقعا شبیه به یک شخص واقعی، با موها و ابروی در حال رشد است و آنها در حال شروع به توسعه اثر انگشت در جای خود بر روی انگشتان کوچکشان هستند! آنها بیشترین استفاده را از این انگشت های کوچک می کنند و در حال حاضر قادر به خوردن انگشت شست خود هستند.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته 16بارداری

کودک شما حدودا 6/11 سانتی متر قد دارد و تقریبا هم اندازه پرتقال است. تمام اندام و مفاصل آنها در حال حاضر به طور کامل شکل گرفته اند (و احتمالا از اینکه همه آنها کشش خوب و انعطاف پذیری دارند، لذت می برند!) آنها همچنین ممکن است انگشت شست خود را پیدا کنند و همین حالا هم همین کار را می کنند. چقدر بانمکه؟

اکنون که ستون فقرات آن قوی تر شده است، کودک شما شروع به صاف کردن سر و گردن خود خواهد کرد. سیستم عصبی آنها همچنین ارتباطشان را با تمام عضلات ایجاد می کند، بنابراین ممکن است کودک شما با هدفمندی کمتری شروع به حرکت کند و همچنین ممکن است در حال حاضر رفلکس داشته باشد.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته 18 بارداری

در 18 هفتگی کودک شما حدود 2/14 سانتی¬متر قد خواهد داشت، وزن آن تقریبا 190 گرم و هم اندازه پیاز بزرگ است.

اعصاب آنها در حال حاضر پوشش محافظتی از چربی تشکیل میدهند که برای سیستم عصبی ضروری است تا پس از تولد به درستی عمل کند.

کودک شما از 18 هفتگی به مانند یک ورزشگاه از شکم خود استفاده می¬کند و به طور کامل لگد زدن، نورد کردن و سر و صدا کردن را انجام می¬دهد. در حال حاضر که آنها با یک دست گرفتن را توسعه داده¬اند، در حال گرفتن بند ناف خود را (یک بازی خودساخته!) هستند اگر کودک شما دختر است، در 18 هفته تخمک خود را در تخمدان¬هایش توسعه می¬دهد – اینطور شگفت انگیز نیست؟

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در 20 بیستم بارداری : جدول وزن اندازه جنین در هفته

در 20 هفتگی، نوزاد شما در حدود 5/16 سانتی¬متر سر تا کفل و حدود 25 سانتی¬متر از سر تا پاشنه قد دارد. جنین حدودا هم-اندازه¬ی یک گوجه¬فرنگی بزرگ گوشتی هست و به سرعت در حال رشد می¬باشد!

اگر فضا اجازه دهد، آنها هنوز هم به طرز بامزه ای پشتک می-زنند و شاید شما را با انجام دادن آن شگفت زده کنند.

اگر چه آنها در حال حاضر بزرگ¬تر و قوی¬تر می¬شوند، برخی از عناصر کلیدی پیشرفت آنها در حال وقوع هستند، مثلا اعصاب مغز که کنترل حواسها را عهده دار است، تشکیل میشوند که در نهایت آنها را قادر به بوییدن، دیدن، شنیدن، چشیدن و لمس کردن می-کند.

آنها همچنین شروع به تولید مکونیم در روده خود خواهند کرد. این مخلوط بی ضرر از مایعات آمنیوتیک است که نوزاد شما بلعیده، ترشح گوارشی انجام داده و سلولهای مرده پوستی¬ست که اولین حرکت روده کودک شماست.

نوزاد شما اکنون حدود وهم اندازه یک میوه پاپایاست. حدود 3/1 پوند وزن دارد و هر هفته بیشتر می شوند.

در هفته بیست بارداری، نوزاد شما زیست پذیر شده و در صورت داشتن تولد نارس قادر به زنده ماندن خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر نگاهی به صفحاتی که در مورد تولد نوزادان نارس است، بیاندازید.

حتی اگر کودک شما عمدتا به صورت کاملا صاف دراز کشیده باشد و کمی بیشتر رشد کند، برخی از تغییرات ظریف نیز در بدن او وجود دارد. ریه های کوچک او در حال بلوغ هستند تا بتوانند هوا را به جای مایعات نفس بکشند و اندام های گوششان شروع به رشد بیشتر می¬کنند تا بتوانند صداها را (به طور عمده ضربان قلب و صدای شما را!) به طور صحیح بشنوند.

اندازه وزن جنین

  هفته بیست و هشتم بارداری

کودک شما در حال حاضر حدود 2/2 پوند وزن دارد و قد آن حدود 6/37 سانتیمتر است و کاملا شکل گرفته است.

ضربان قلب آنقدر قوی است که همسر شما ممکن است بتواند آن را با گذاشتن گوش خود بر روی شکمتان بشنود! هم اکنون میتوان ضربان قلب کودک توسط گوشی پزشکی شنید و نه فقط در سونوگرافی داپلر که مامای شما نیز قادر به شنیدن پیش از تولد است.

کودک شما قادر به بوییدن همان چیزهاییست که شما بو می¬کنید.

کودک شما در حال حاضر وزنی حدود 5/2 پوند، قدی معادل 6/37 سانتیمتر دارد و کاملا شکل گرفته است.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته سی و دوم بارداری

کودک در حال رشد شما حدود 42 سانتی¬متر قد و فقط کمی کمتر از 4 پوند وزن دارد. او خیلی خوب رشد کرده و تبدیل به یک فرد واقعی کوچک می¬شوند که حتی ناخن¬های انگشتانش هم در رحم رشد می¬کنند. اگر هم اکنون کودک متولد شود، ممکن است متوجه شوید که آنها با ناخن های بلند متولد شده اند که نیاز به ترمیم سریع دارند.

پوست آنها در حال حاضر نرم و صاف است، زیرا آنها همچنان به چاق شدن ادامه می¬دهند و هر هفته حدود نیم پوند وزن اضافه می¬کنند. پوست آنها کم¬تر شفاف و بیشتر مات است زیرا افزایش وزن همچنان ادامه دارد. توانایی کودک شما در بوییدن توسعه یافته است، اما چون هوا در داخل رحم وجود ندارد، کودک شما هنوز نمی تواند چیزی را بو کند.

پوست کودک شما شروع به ضخیم شدن میکند.

استخوان¬های کودک شما به جز استخوان هایی که در جمجمه قرار دارند، سخت¬تر می شوند،  استخوان¬های جمجمه نرم باقی می¬ماند تا هنگام زایمان سر نوزاد به راحتی خارج شود.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته سی و ششم بارداری

به طور متوسط وزن کودک در هنگام تولد حدود 5/7 پوند است، بنابراین کوچواوی شما می¬تواند کمی بیشتر وزن اضافه کند، در حالیکه وزن معمول در 36 هفتگی در حدود 6 پوند است. همچنین قد او در حدود 50 سانتی متر اندازه گیری میشوند و هنوز به مقدار کمی می تواند رشد کند.

در طول هفته های 36-40، نوزاد شما با نرخی درحدود 1-2 پوند در هفته می تواند وزن اضافه کند.

گردش خون و سیستم ایمنی بدن آنها پس از چندین ماه توسعه برای دنیای بیرون آماده هستند، اما سیستم گوارش آنها کاملا آماده نیست و چند ماه طول می¬کشد تا کودک شما بتواند شروع به خوردن غذای جامد کند.

اندازه وزن جنین

اندازه و وزن جنین در هفته سی و هشتم بارداری

در حال حاضر کودک شما کاملا آماده است تا متولد شود و کاملا رشد کرده است. وزن متوسط در 38 هفتگی حدود 7 پوند است البته این امر در هر کودک متفاوت است. از لحاظ رشد و اندازه کاملا مانند نوزادی کوچک هستند و تنها بخش باقیمانده از سفر بارداری شما ملاقاتتان است!

در حال حاضر به احتمال زیاد آنها در شکم شما بسیار پایین آمده اند، سر آنها درگیر شده و فقط منتظر تولید هورمون¬هایی هستند تا انقباضات را شروع شوند که بتوانند آنها را بیرون بکشند!

در هنگام تولد، سر نوزاد شما هم اندازه مفاصل ران، شکم و شانه هایشان است و در طی چند هفته اول پس از تولد شکل می-گیرد.

کودک دارای یک قدرت چنگ زنی قوی است که شما به زودی می-توانید آن را آزمایش کنید وقتیکه دست او را برای اولین بار نگه می دارید.

جدول وزن اندازه جنین در هفته

اندازه و وزن جنین در هفته چهلم بارداری

هنگامی که در هفته چهلم هستید، کودک شما بیش از حد آماده به دنیا آمدن است و بدون شک شما بیشتر از حد آماده برای دیدار با او هستید! آنها احتمالا در حدود 50 سانتیمتر قد دارند و وزن آن بین 6 تا 8 پوند است که وزن سالمی ست.

بینایی کودک شما در هنگام تولد برای دیدن فاصله حدود 5/2 سانتی متری کافی است، بنابراین او قادر به دیدن چهره شما در هنگام تولد نمی باشد، اما اگر در طول چند هفته اخیر حاملگی با او صحبت کرده باشد، قادر به تشخیص صدای شما از صدای والدینتان خواهد بود.

اگر تاریخ دقیق زایمان شما به پایان رسیده باشد، پزشک مامایی باید هر دوی شما را تحت نظر داشته باشد و در بعضی موارد ممکن است شما یک اسکن سونوگرافی فراصوتی برای بررسی وضعیت فرزندتان و جفت او بفرستد .

ماما به طور منظم حرکت جنین و ضربان قلب نوزاد خود را تحت نظر خواهد داشت و اگر نگرانی وجود داشته باشد القا میکند.

جدول وزن اندازه جنین در هفته

سن حاملگی             طول (US)              وزن طول (سانتی متر)           جرم (g)

(8 هفته    0.63 اینچ 0.04 اونس              1.6 سانتی متر         1 گرم

9 هفته     0.90 اینچ 0.07 اونس              2.3 سانتی متر         2 گرم

10 هفته   1.22 اینچ 0.14 اونس              3.1 سانتی متر         4 گرم

11 هفته   1.61 اینچ 0.25 اونس              4.1 سانتی متر         7 گرم

12 هفته   2.13 اینچ 0.49 اونس              5.4 سانتیمتر           14 گرم

13 هفته   2.91 اینچ 0.81 اونس              7.4 سانتی متر         23 گرم

14 هفته   3.42 اینچ 1.52 اونس              8.7 سانتیمتر           43 گرم

15 هفته   3.98 اینچ 2.47 اونس              10.1 سانتی متر      70 گرم

16 هفته   4.57 اینچ 3.53 اونس              11.6 سانتی متر      100 گرم

17 هفته   5.12 اینچ 4.94 اونس              13 سانتی متر          140 گرم

18 هفته   5.59 اینچ 6.70 اونس              14.2 سانتی متر      190 گرم

19 هفته   6.02 اینچ 8.47 اونس              15.3 سانتی متر      240 گرم

20 هفته   6.46 اینچ 10.58 اونس           16.4 سانتی متر      300 گرم

(تاج پاشنه)              (تاج پاشنه)

20 هفته   10.08 اینچ             10.58 اونس           25.6 سانتی متر      300 گرم

21 هفته   10.51 اینچ             12.70 اونس           26.7 سانتی متر      360 گرم

22 هفته   10.94 اینچ             15.17 اونس           27.8 سانتی متر      430 گرم

23 هفته   11.38 اینچ             1.10 پوند 28.9 سانتی متر      501 گرم

24 هفته   11.81 اینچ             1.32 پوند 30 سانتی متر          600 گرم

25 هفته   13.62 اینچ             1.46 پوند 34.6 سانتی متر      660 گرم

26 هفته   14.02 اینچ             1.68 پوند 35.6 سانتی متر      760 گرم

27 هفته   14.41 اینچ             1.93 پوند 36.6 سانتی متر      875 گرم

28 هفته   14.80 اینچ             2.22 پوند 37.6 سانتی متر      1005 گرم

29 هفته   15.2 اینچ 2.54 پوند 38.6 سانتی متر      1153 گرم

30 هفته   15.71 اینچ             2.91 پوند 39.9 سانتی متر      1319 گرم

31 هفته   16.18 اینچ             3.31 پوند 41.1 سانتی متر      1502 گرم

32 هفته   16.69 اینچ             3.75 پوند 42.4 سانتی متر      1702 گرم

33 هفته   17.20 اینچ             4.23 پوند 43.7 سانتی متر      1918 گرم

34 هفته   17.72 اینچ             4.73 پوند 45 سانتی متر          2146 گرم

35 هفته   18.19 اینچ             5.25 پوند 46.2 سانتی متر      2383 گرم

36 هفته   18.66 اینچ             5.78 پوند 47.4 سانتی متر      2622 گرم

37 هفته   19.13 اینچ             6.30 پوند 48.6 سانتی متر      2859 گرم

38 هفته   19.61 اینچ             6.80 پوند 49.8 سانتی متر      3083 گرم

39 هفته   19.96 اینچ             7.25 پوند 50.7 سانتی متر      3288 گرم

40 هفته   20.16 اینچ             7.63 پوند 51.2 سانتی متر      3462 گرم

41 هفته   20.35 اینچ             7.93 پوند 51.7 سانتی متر      3597 گرم

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور