ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تیروئید در بارداری چند باید باشد(رنج نرمال tsh )

تیروئید در بارداری چند باید باشد

 • تیروئید هورمون هایی می سازد که به بدن شما کمک می کند تا کار کند. اگر این هورمون ها را خیلی کم یا بیش از حد تولید کند، ممکن است در دوران بارداری دچار مشکلاتی شوید.
 • بیماری های تیروئید درمان نشده در دوران بارداری با مشکلات جدی از جمله زایمان زودرس، سقط جنین و مرده زایی مرتبط است.
 • اگر بیماری تیروئید شما در دوران بارداری درمان شود، می توانید یک بارداری سالم و یک نوزاد سالم داشته باشید.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف داروی تیروئید شما در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است یا خیر. دارو یا دوز شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

تیروئید در بارداری چند باید باشد

تیروئید چیست؟

تیروئید در بارداری چند باید باشد

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در گردن شماست. غده اندامی است که موادی را می سازد که به عملکرد بدن شما کمک می کند. تیروئید هورمون هایی (مواد شیمیایی) می سازد که نقش زیادی در سلامتی شما دارند. به عنوان مثال، هورمون‌های تیروئید می‌توانند بر ضربان قلب (سرعت ضربان قلب) و متابولیسم شما (چقدر خوب و سریع بدن آنچه می‌خورید و می‌نوشید پردازش می‌کند) تأثیر بگذارند.

گاهی اوقات غده تیروئید هورمون های خاصی را خیلی زیاد یا خیلی کم می سازد. وقتی این اتفاق می افتد، شما دچار اختلال تیروئید هستید. برخی از زنان دارای یک اختلال تیروئید هستند که قبل از بارداری شروع می شود (که به آن شرایط از قبل موجود نیز گفته می شود). برخی دیگر ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری یا بلافاصله پس از زایمان دچار مشکلات تیروئید شوند.

با درمان، بیماری تیروئید ممکن است هیچ مشکلی در دوران بارداری ایجاد نکند. اما شرایط تیروئید درمان نشده می تواند مشکلاتی را برای شما و کودکتان در دوران بارداری و پس از تولد ایجاد کند.

انواع اصلی بیماری های تیروئید کدامند؟

دو نوع اصلی از شرایط تیروئید وجود دارد:

تفسیر آزمایش تیروئید در بارداری

 1. پرکاری تیروئید (“hyper” به معنای بیش از حد است). این زمانی است که تیروئید بیش از حد فعال است و هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کند. این وضعیت می تواند باعث افزایش سرعت بسیاری از عملکردهای بدن شما شود. پرکاری تیروئید در دوران بارداری معمولاً توسط یک اختلال خود ایمنی به نام بیماری گریوز ایجاد می شود. اختلالات خودایمنی شرایطی هستند که زمانی اتفاق می‌افتند که آنتی‌بادی‌ها (سلول‌هایی در بدن که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند) به اشتباه به بافت سالم حمله می‌کنند. اگر به بیماری گریوز مبتلا هستید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی تولید می کند که باعث می شود تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید بسازد. در موارد نادر، پرکاری تیروئید با یک نوع شدید تهوع صبحگاهی مرتبط استاستفراغ گراویداروم (تهوع و استفراغ بیش از حد در دوران بارداری) نامیده می شود. همچنین در موارد نادر، پرکاری تیروئید می تواند ناشی از گره های تیروئید باشد. اینها توده هایی در تیروئید شما هستند که هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کنند.
 2. کم کاری تیروئید («hypo» به معنای خیلی کم یا کافی نیست). این زمانی است که تیروئید کم کار است و هورمون های تیروئید کافی تولید نمی کند، بنابراین بسیاری از عملکردهای بدن شما کند می شود. کم کاری تیروئید در دوران بارداری معمولاً ناشی از یک اختلال خود ایمنی به نام بیماری هاشیموتو است. هنگامی که شما به بیماری هاشیموتو مبتلا هستید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی می سازد که به تیروئید شما حمله می کنند و به آن آسیب می رسانند بنابراین نمی تواند هورمون های تیروئیدی تولید کند.

اگر در دوران بارداری دچار بیماری تیروئید هستید، درمان می تواند به شما کمک کند بارداری سالم و کودکی سالم داشته باشید.

شرایط تیروئید در دوران بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

تیروئید در بارداری خطرناک است

پزشک معمولاً تیروئید شما را قبل یا در طول بارداری آزمایش نمی کنند، مگر اینکه در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری تیروئید باشید یا علائم یا نشانه های آن را داشته باشید. اگر علائم یا علائم بیماری تیروئید را دارید، به خصوص در دوران بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید .

نشانه‌های یک بیماری چیزهایی هستند که شخص دیگری می‌تواند درباره شما ببیند یا بداند، مانند اینکه بثورات پوستی دارید یا سرفه می‌کنید.

علائم چیزهایی هستند که شما خودتان احساس می کنید که دیگران نمی توانند ببینند، مانند گلودرد یا احساس سرگیجه. علائم و نشانه های بیماری تیروئید ممکن است به آرامی در طول زمان ظاهر شوند. بسیاری از آنها علائم و نشانه‌های سایر بیماری‌های سلامتی هستند، بنابراین داشتن یکی از آنها همیشه به این معنی نیست که شما مشکل تیروئید دارید.

آیا در خطر ابتلا به بیماری تیروئید در دوران بارداری هستید؟

شما نسبت به سایر زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری تیروئید در دوران بارداری هستید اگر:

 • در حال حاضر برای بیماری تیروئید تحت درمان هستید یا ندول تیروئید یا گواتر دارید. گواتر یک غده تیروئید متورم است که می تواند گردن شما را متورم نشان دهد.
 • در گذشته (از جمله پس از زایمان) بیماری تیروئید داشته اید یا نوزادی داشته اید که بیماری تیروئید داشته است.
 • یک اختلال خود ایمنی دارید یا سابقه خانوادگی بیماری خودایمنی تیروئید مانند بیماری گریوز یا بیماری هاشیموتو دارید. سابقه خانوادگی به این معنی است که این بیماری در خانواده شما وجود دارد (افراد خانواده شما این بیماری را دارند یا داشته اند).دیابت نوع 1 داشته باشد . دیابت وضعیتی است که در آن بدن شما قند زیادی (به نام گلوکز) در خون دارد. دیابت نوع 1 نوعی دیابت از قبل موجود است، به این معنی که شما قبل از بارداری به آن مبتلا هستید. اگر دیابت نوع 1 دارید، پانکراس تولید انسولین را متوقف می کند. انسولین هورمونی است که به حفظ مقدار مناسب گلوکز در بدن کمک می کند.
 • دوز بالای پرتودرمانی گردن یا درمان پرکاری تیروئید داشته اید. تابش نوعی انرژی است. به صورت پرتوها یا ذرات در هوا حرکت می کند..

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید چیست

میزان نرمال تیروئید در بارداری نی نی سایت

پرکاری تیروئید که درمان نشده یا به درستی درمان نمی شود، با مشکلاتی برای زنان و نوزادان در دوران بارداری و پس از تولد مرتبط است.

مشکلات زنان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پره اکلامپسی . این یک وضعیت فشار خون جدی است که می تواند بعد از هفته بیستم بارداری یا پس از زایمان اتفاق بیفتد (که پره اکلامپسی پس از زایمان نیز نامیده می شود). زمانی است که یک زن فشار خون بالا دارد و علائمی نشان می دهد که برخی از اندام های او مانند کلیه ها و کبدش ممکن است به طور طبیعی کار نکنند. فشار خون نیروی خونی است که به دیواره رگ های شما فشار می آورد. شریان ها رگ های خونی هستند که خون را از قلب شما به سایر قسمت های بدن می برند. فشار خون بالا (که فشار خون نیز نامیده می شود) زمانی است که نیروی خون در برابر دیواره رگ های خونی بیش از حد بالا باشد. این می تواند قلب شما را تحت فشار قرار دهد و در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کند.
 • فشار خون ریویاین نوعی فشار خون بالا است که در شریان های ریه و سمت راست قلب شما اتفاق می افتد.
 • جداشدگی جفت . این یک بیماری جدی است که در آن جفت قبل از تولد از دیواره رحم جدا می شود. جفت در رحم (رحم) شما رشد می کند و از طریق بند ناف غذا و اکسیژن را به کودک می رساند.
 • نارسایی قلبیاین زمانی است که قلب شما نمی تواند خون کافی را به بقیه بدن پمپ کند.
 • طوفان تیروئید این زمانی است که علائم شما به طور ناگهانی بسیار بدتر می شود. این یک وضعیت نادر، اما تهدید کننده زندگی در دوران بارداری است. زنان بارداری که طوفان تیروئید دارند در معرض خطر بالای نارسایی قلبی هستند.

عوارض تیروئید در بارداری بر جنین

مشکلات برای نوزادان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • زایمان زودرس . این زایمانی است که خیلی زود، قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد.
 • گواتر
 • وزن کم هنگام تولد . این زمانی است که نوزادی با وزن کمتر از 5 پوند، 8 اونس به دنیا می آید.
 • مشکلات تیروئید . آنتی بادی هایی که باعث بیماری گریوز می شوند در دوران بارداری از جفت عبور می کنند. اگر در دوران بارداری به بیماری گریوز مبتلا هستید، کودک شما در حین تولد و پس از تولد در معرض خطر ابتلا به بیماری های تیروئید است. اگر قبل از بارداری برای بیماری گریوز با ید رادیواکتیو درمان می‌کردید، کودک شما در خطر ابتلا به بیماری گریوز است.
 • سقط جنین یا مرده زایی . سقط جنین زمانی است که نوزاد قبل از هفته 20 بارداری در رحم می میرد. مرده زایی زمانی است که نوزاد پس از 20 هفته بارداری در رحم مادر می میرد.

کم کاری تیروئید چگونه می تواند بر بارداری تاثیر بگذارد؟تیروئید در بارداری چند باید باشد

کم کاری تیروئید درمان نشده در دوران بارداری با مشکلاتی برای زنان و نوزادان در دوران بارداری و پس از تولد مرتبط است.

تیروئیدیت پس از زایمان چیست؟تیروئید در بارداری چند باید باشد

در حدود 1 تا 21 از 100 زن (1 تا 21 درصد)، تیروئید در سال اول پس از زایمان متورم می شود. این یک وضعیت خودایمنی است که تیروئیدیت پس از زایمان نامیده می شود. این می تواند باعث پرکاری، کم کاری تیروئید و حتی ترکیبی از هر دو شود.

برای کم کاری تیروئید در بارداری چه بخوریم

شرایط تیروئید در دوران بارداری و شیردهی چگونه درمان می شود؟

بسیاری از داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید در دوران بارداری استفاده می شوند برای کودک شما بی خطر هستند. داروهای تیروئید می توانند به حفظ سطح مناسب هورمون های تیروئید در بدن شما کمک کنند.

ارائه‌دهنده‌تان آزمایش‌های خونی را در دوران بارداری به شما می‌دهد تا سطح TSH و T4 شما را بررسی کند تا مطمئن شود داروی شما در مقدار مناسبی است (که دوز نیز نامیده می‌شود). T4 هورمونی است که توسط تیروئید شما ساخته می شود.

اگر قبل از بارداری برای بیماری تیروئید دارو مصرف می کنید، قبل از بارداری با پزشک خود صحبت کنید. ارائه‌دهنده شما ممکن است بخواهد داروی شما را تنظیم یا تغییر دهد تا مطمئن شود که برای کودک شما ایمن است. اگر در زمان بارداری از داروهای تیروئید استفاده می کنید، به مصرف آن ادامه دهید و در اسرع وقت با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

درمان پرکاری تیروئید . اگر پرکاری تیروئید خفیف دارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اگر شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به مصرف داروی ضد تیروئید داشته باشید. این دارو باعث می شود تیروئید شما هورمون تیروئید کمتری بسازد.

اکثر پزشکان، زنان باردار مبتلا به تیروئید پرکار را با داروهای ضد تیروئید به نام پروپیل تیوراسیل در سه ماهه اول و متیمازول در سه ماهه دوم و سوم درمان می کنند. زمان مصرف این داروها مهم است. پروپیل تیوراسیل پس از سه ماهه اول می تواند منجر به مشکلات کبدی شود.

و متیمازول در سه ماهه اول ممکن است خطر نقایص مادرزادی را افزایش دهد. نقایص مادرزادی شرایطی هستند که در هنگام تولد وجود دارند. آنها شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را تغییر می دهند. نقایص مادرزادی می تواند باعث مشکلاتی در سلامت کلی، نحوه رشد بدن یا نحوه عملکرد بدن شود.

رنج نرمال tsh درسه ماه دوم بارداری نی نی سایت

پزشکان گاهی اوقات از ید رادیواکتیو برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می کنند. زنان باردار نباید این دارو را مصرف کنند زیرا ممکن است باعث مشکلات تیروئید در نوزاد شود.

مصرف داروهای ضد تیروئید در دوزهای پایین در دوران شیردهی بی خطر است.

درمان کم کاری تیروئید . لووتیروکسین رایج ترین دارویی است که برای درمان کم کاری تیروئید در دوران بارداری استفاده می شود. لووتیروکسین جایگزین هورمون تیروئید T4 می شود که تیروئید خود شما آن را نمی سازد یا به اندازه کافی آن را نمی سازد. مصرف این دارو در دوران بارداری بی خطر است. داروهای تیروئیدی که حاوی هورمون T3 هستند برای استفاده در دوران بارداری بی خطر نیستند.

اگر قبل از باردار شدن دچار کم کاری تیروئید بودید، به احتمال زیاد نیاز به افزایش مقدار دارو در دوران بارداری دارید. به محض اینکه متوجه شدید باردار هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد داروی خود صحبت کنید. ارائه‌دهنده شما می‌تواند با بررسی سطوح TSH در دوران بارداری، مطمئن شود که دوز مناسب مصرف می‌کنید.

در مورد مصرف لووتیروکسین یا سایر داروها برای درمان کم کاری تیروئید در دوران شیردهی با پزشک خود صحبت کنید.تیروئید در بارداری چند باید باشد

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور