ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

بهترین تفسیر / زمان ازمایش خون بارداری(hcg )&

تفسیر زمان ازمایش خون بارداری :ازمایش خون بارداری :تفسیر زمان ازمایش خون بارداری ،همانطور که می دانید آزمایش خون بارداری بهترین روش برای تایید بارداری در خانم هاست. در این روش، خون شما برای بررسی حضور هورمون های بارداری یعنی hCG مورد بررسی قرار می گیرد. دو نوع آزمایش خون برای بارداری وجود دارد. تست hCG کیفی که تلاش می کند وجود این هورمون را مورد بررسی قرار دهد  و تست hCG کمی که  مقدار دقیق این هورمون را  در خون مورد ازمایش قرار می دهد. ازمایش خون بارداری اگر مقدار 5 mIU از هورمون hCG را در خون شما پیدا کند نتیجه مثبتی نشان خواهد داد.

ازمایش خون بارداری:زمان وتفسیر

تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

ازمایش خون بارداری چیست و چگونه کار می کند؟

ازمایش خون بارداری تست کمی از hCG است که می تواند مقدار این هورمون را در خون فرد نشان دهد. این نوع از تست بارداری زمانی انجام می شود که فرد برای تایید بارداری اش به سراغ پزشک می رود.  برای اینکه خون شما برای هورمون hCG مورد بررسی و ازمایش قرار گیرد، نمونه خون از یکی از رگ ها گرفته می شود.

همانطور که می دانید hCG هورمونی است که در طول بارداری ترشح می شود و 8 الی 10 روز بعد از لقاح قابل شناسایی است. چه بخواهید از تست خانگی ادرار استفاده کنید یا اینکه برای تایید بارداری تان از ازمایش خون بهره ببرید، نتایج به دست آمده بر اساس  این هورمون خواهد بود.تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

بهتر است بدانید که ازمایش خون بسیار حساس تر از سایر تست هاست و می تواند اطلاعات دقیق تری نسبت به تست های خانگی در اختیارتان قرار دهد. ممکن است برای تعیین هورمون hCG در خون از تست کیفی هم استفاده کنید. نتایج به دست آمده بسیار واضح است.

اگر این هورمون در خون تان باشد باردار هستید و اگر نباشد باردار نیستید.  نتایج حاصل از آزمایش کمی به پزشک یا ماما کمک می کند اطلاعات بیشتری کسب نماید. در این شرایط اندازه ها با هم مقایسه می شود. به طور کلی سطح hCG شما تقریبا هر دو روز در اوایل بارداری دو برابر می شود.تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

پس انجام دادن ازمایش خون متعدد با فاصله 48 ساعت نشان می دهد چقدر هورمون دارید و بارداری تان چگونه به پیش می رود.  این سری از ازمایش های خون به پزشک کمک می کند وجود سقط جنین یا  بارداری خارج از رحمی  و بارداری چندقلویی را مورد بررسی قرار دهد.تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

به خاطر استرس، فشار و سایر فاکتورها  این تست ها به طور منظم برای همه خانم های باردار ممکن است انجام نشود. اگر فکر می کنید ازمایش خون بارداری برای شما مناسب است با پزشک تان مشورت نمایید.  در غیر اینصورت می توانید از نتایج تست های خانگی استفاده کنید.تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

 تفسیر  آزمایش خون بارداری چگونه تعبیر می شود؟

نتایج معمول تست hCG کمی یا ازمایش خون ممکن است بدین معنی باشد که سطح این هورمون در طول سه ماهه اول بارداری به سرعت افزایش یافته و به تدریج کمتر می شود. نتایج غیر عادی از سوی دیگر به معنای موارد متعددی خواهد بود که می تواند سطح این هورمون را دستخوش تغییراتی نماید. زمانی که سطح این هورمون بیشتر از سطح عادی است ممکن است شرایط زیر وجود داشته باشد:

 • وجود بیش از یک جنین
 • عفونت یا تومورهای بدخیم در رحم
 • تومورهای غیر سرطانی در رحم
 • سرطان تخمدان
 • سرطان بیضه در آقایان
 • گاهی از اوقات بارداری عادی است.

زمانی که سطح هورمون پایین تر از سطح عادی است ممکن است شرایط زیر وجود داشته باشد:

 • مرگ احتمالی جنین
 • سقط جنین کامل یا ناقص
 • بارداری خارج از رحمی

خطرات خون گیری چیست؟

تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

خونگیری و تست بارداری از طریق ازمایش خون خطر زیادی ندارد. به جز کبود شدن ناحیه ای که از آن خون گرفته شده است بیشتر افراد عارضه جانبی دیگری در این شرایط تجربه نمی کنند. اما برخی از افراد هم هستند که با مواردی همچون خونریزی زیاد، غش یا ضعف،  عفونت محل خونگیری مواجه می شوند. اگر هر کدام از این مشکلات را  داشتید با پزشک خود مشورت نمایید.

برای انجام دادن تست بارداری بعدی باید چند وقت دیگر منتظر بمانیم؟تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

تصمیم گیری برای انجام تست بارداری تصمیم گیری سختی نیست. خوشبختانه شما می توانید از داروخانه های مختلف تست های بارداری در منزل را تهیه کنید و شرایط خودتان را بسنجید. این تست ها تقریبا ارزان هستند، کاربرد اسانی دارند، به سرعت نتایج را در اختیارتان قرار می دهند و بیشترشان نتایج دقیقی ارائه می کنند. با اینکه بیشتر این تست های بارداری در منزل  دقیق هستند اما به دلایلی  ممکن است بخواهید  چنین ازمایش هایی را در تاریخ های بعدی دوباره تکرار کنید. برخی از این دلایل عبارت است از :

 • درباره نتایجی که از تست قبلی دریافت کرده اید راضی نیستید و فکر می کنید این تست دقیق نبوده است.
 • نتایجی را دریافت کرده اید که با نشانه های فیزیکی تان سازگاری ندارد.
 • داروهایی را مصرف می کنید که با این تست تداخل دارد.
 • دستورالعمل های بیان شده توسط کارخانه سازنده تست را به درستی دنبال نکرده اید
 • می خواهید برای اطمینان خودتان تست دیگری انجام دهید.

همه این ها دلایل منطقی برای تکرار مجدد تست های بارداری هستند اما به نظر شما بهترین و ایده آل ترین بازه زمانی بین تکرار تست ها چه زمانی است؟

دستورالعمل های تست بارداری را دنبال کنید:

بیشتر تست های بارداری که برای استفاده در منزل تهیه می شوند افراد را تشویق می کنند حداقل یک هفته  بین دو تست منتظر بمانند و سپس تست دیگری را انجام دهند.

تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

این بازه زمانی به بدن اجازه می دهد هورمون hCG کافی  تولید کند و این هورمون را در ادرار نشان دهد. ممکن است قبل از اینکه یک هفته به پایان برسد بخواهید چنین تستی را تکرار کنید اما باید بدانید که هورمون hCG هر 48 ساعت دو برابر می شود.  شما می توانید تست را سریع تر انجام دهید فقط باید هزینه بیشتری برای اینکار صرف نمایید.  در این شرایط تا زمانی که بدن هورمون hCG را به اندازه کافی تولید نکند  ممکن است نتیجه منفی دریافت کنید.

تحمل کردن این شرایط از لحاظ عاطفی و احساسی کمی دشوار است و ممکن است اثرات روحی زیادی بر روی شما داشته باشد. پس اگر دوست داشتید می توانید تست را تکرار کنید. بهترین راه این است که تا زمانی که از باردار نبودنتان مطمئن نشده اید همانند یک فرد باردار رفتار کنید و از سلامت خودتان و کودکی که ممکن است در شکمتان باشد محافظت نمایید.

چرا فرد باید برای تایید بارداری ش ازمایش خون بدهد؟

اگر اخیرا به طور ناخواسته باردار شده اید یا می خواهید بدانید به طور موفقیت آمیزی باردار شده اید یا خیر می توانید از آزمایش خون بهره ببرید.  همانطور که قبلا نیز بیان کردیم ازمایش خون تلاش می کند 10 روز پس از نبود قاعدگی ، بارداری را مورد بررسی قرار دهد و وجود آن را تایید یا رد نماید. این تست ها حتی زودتر از این هم می توانند وجود هورمون بارداری را شناسایی و تشخیص دهند.

برای اینکه بتوانید ازمایش خون بدهید باید به مطب پزشک تان بروید و او این ازمایش را برایتان تجویز کند. این ازمایش ها بسیار حساس تر از تست های خانگی بارداری هستند و می توانند وجود بارداری را سریع تر و زودتر از سایر تست ها شناسایی نمایند.  اگرچه با تست های خانگی می توانید نتایج را سریع تر بدانید اما به خاطر داشته باشید که در آزمایش خون اینگونه نیست. نتیجه این ازمایش ممکن است کمی طولانی شود.

همچنین باید بدانید که اگرچه ازمایش خون  بارداری را سریع تر و زودتر از سایر تست ها شناسایی می کند اما پزشک تا زمانی که چرخه قاعدگی تان به تاخیر نیفتاده  چنین ازمایشی را تجویز نخواهد کرد.

 دو نوع ازمایش خون بارداری :تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

پزشک تلاش می کند دو نوع ازمایش خون برایتان تجویز کند:

 • ازمایش سرم خون کیفی: در این شریط ازمایش خون فقط می تواند بودن یا نبودن هورمون بارداری یعنی hCG را مورد بررسی قرار دهد.  در این شرایط چیزی که شما به دست می آورید جواب بله یا خیر است.  ازمایش خون کمی به اندازه تست های ادرار خانگی دقیق است.
 • آزمایش سرم خون کمی:  در این شرایط معمولا  مقدار دقیق هورمون بارداری در خون مورد بررسی قرار می دهد. از آنجایی که این تست حتی می تواند مقادیر اندک hCG را نشان دهد، ازمایش بسیار دقیقی محسوب می شود. ازمایش خون کمی به پزشک کمک می کند باردار بودن و پیشرفت طبیعی آن را مورد بررسی قرار دهد.

  ازمایش خون بارداری چگونه انجام می شود؟تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

این ازمایش هم مثل همه ازمایش های خون دیگر انجام می شود. ابتدا موقعیتی که قرار است سوزن در آن قرار گیرد با ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود. سپس بالای بازو وسیله ای قرار می گیرد تا بتواند به آن فشار وارد نماید. بعد از اینکه رگ شناسایی شد، سوزن در آن قرار داده می شود و خون گرفته می شود. اگر در مطب پزشک آزمایشگاه وجود داشت می توانید از آن استفاده کنید در غیر اینصورت باید به سراغ ازمایشگاه های دیگر بروید.

دقت:

ازمایش خون بارداری نرخ دقت 98 الی 99 درصد را دارد. این زامایش را می توان 7 روز بعد از تخمک گذاری انجام داد و باز هم نتایج مثبتی دریافت نمود.

همانطور که در تست های خانگی بارداری وجود دارد، درباره ازمایش خون هم ممکن است نتایج کاذبی به دست آید.

 • نتیجه منفی کاذب( ازمایش منفی است اما شما باردار هستید) معمولا زمانی رخ می دهد که ازمایش خون بارداری خیلی زود انجام شده است. به همین خاطر نتیجه منفی  نشان داده می شود و این موضوع بدین خاطر است که هورمون hCG کافی در خون برای شناسایی وجود ندارد. سطح hCG شما در طول اوایل بارداری به سرعت افزایش پیدا می کند.

اگر فکر می کنید به خاطر تست زودهنگام نتیجه منفی گرفته اید و هنوز دوره قاعدگی تان شروع نشده است، باید تست کمی را دوباره در عرض 48 الی 72 ساعت بعدی تکرار کنید.

 • نتیجه مثبت کاذب( در این شرایط تست مثبت است اما شما باردار نیستید) به ندرت دیده می شود. اگر دارویی مصرف می کنید که هورمون بارداری دارد یا اینکه مشکل پزشکی خاصی دارید ممکن است با چنین شرایطی روبرو شوید.

 داروهایی که بر روی نتایج  ازمایش بارداری اثر می گذارد:تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

برخی از داروها هم هستند که مقدار هورمون hCG را در خون پایین می آورند. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Promethazine که به عنوان آنتی هیستامین در ترکیب با محصولات سرفه و سرماخوردگی برای درمان نشانه های حساسیت  و درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از بیماری ها یا سایر شرایط تجویز می شود.
 • ادرارآورها

برخی از داروها هم هستند که می توانند سطح hCG را در خون افزایش دهند. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Promethazine( می تواند سطح این هورمون را کاهش یا افزایش دهد)
 • داروهایی که برای تحریک خواب تجویز می شوند
 • داروهایی که برای پیشگیری از صرع استفاده می شوند
 • داروهایی که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می گردند.
 • داروهای تجویزی که حاوی هورمون بارداری هستند.
 • داروهای Phenothiazine ( همچون Chlorpromazine/Thorazine)

معایب:تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

معمولا نتایج آزمایش خون مثل نتیجه تست های بارداری خانگی سریع نیست. این نتیجه از ازمایشگاهی به ازمایشگاه دیگر متفاوت است  و ممکن است از یک ساعت تا چند روز متغیر باشد.آزمایش خون بارداری باید در مطب پزشک انجام شود. اینکار وقت شما را می گیرد. همچنین این ازمایش گران قیمت تر از تست هایی است که در خانه انجام می شود.

بهترین زمان انجام ازمایش خون بارداری

چرا نباید تست بارداری زودتر از موعد انجام شود؟

انجام تست های بارداری متعدد و زودتر از موعد یکی از نقاط ضعف برای خانم هایی است که قصد باردار شدن دارند.  همین تست های به نظر ساده ممکن است هزینه زیادی بر دوشتان بگذارد. اوایل یک بار از این تست ها استفاده می کنید و سپس برای اینکه نتایج به دست آمده را تایید کنید پشت سر هم چند بار این ازمایش ها را انجام می دهید.  بعد از آن ممکن است با تست های ارزان تری در فروشگاه های انلاین اشنا شوید و آن ها را خریداری نمایید. در نهایت چیزی که دارید ده ها تست استفاده شده و نشده است که خرج زیادی روی دست تان گذاشته است.

چه بخواهید ماهی یکبار از این تست ها استفاده کنید یا در طول ماه تست های متعددی را انجام دهید دلایل خوبی برایتان داریم که نشان می دهد تست زودتر از موعد به دردتان نمی خورد.  وقتی می گوییم زودتر از موعد منظورمان قبل از این است که دوره قاعدگی تان فرا برسد.

اگر تصمیم دارید از این تست های بارداری در منزل استفاده کنید کمی صبر کنید. آن ها را کنار بگذارید و در ادامه با ما همراه شوید تا ببینیم چه دلیلی برای حرف هایمان داریم. باز هم می خواهید از تست های بارداری استفاده کنید؟

اگر همه مواردی که در این مقاله بیان کردیم را مطالعه کردید و باز هم علاقه مندید تست های بارداری زیادی بخرید و امتحان کنید دست نگه دارید.  هر وقت احساس کردید باید از این تست ها استفاده کنید، دست نگه دارید، برگردید و این مقاله را دوباره مطالعه کنید. در این شرایط اقتصادی شما که نمی خواهید پول خودتان را صرف هزینه های اضافی کنید؟تفسیر زمان ازمایش خون بارداری

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور