ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری ( 24 ساعته)

تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری : استاندارد طلایی برای تعیین پروتئینوری ، مجموعه پروتئین ادرار 24 ساعته است. با این حال ، جمع آوری ادرار 24 ساعته برای بیمار سخت است و به دلیل جمع آوری بیش از حد یا تحت مجموعه ، اغلب نادرست است.

 بنابراین ، هنگام تفسیر نتایج حاصل از مجموعه ادرار 24 ساعته ، ارزیابی کامل بودن این مجموعه حائز اهمیت است

بدن هر زن به بارداری پاسخ متفاوتی نشان می دهد ، اما انجام هرگونه آزمایش برای انجام هر بیماری برای تشخیص هر بیماری عملی نیست.

 با این حال ، پزشکان می توانند به راحتی شاخص های برخی از شایع ترین عوارض مربوط به بارداری را آزمایش کنند ، و یکی از راه هایی که آنها انجام می دهند این است که با چک کردن ادرار برای محصولات جانبی غیرمنتظره استفاده می کنند.

تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری

برخی از مواردی که هنگام بررسی ادرار شما به دنبال آن هستند پروتئین ، قند ، کتون یا باکتری است  .

 یک از این موارد می تواند بیانگر این باشد که ممکن است شما در حال ایجاد شرایط پزشکی خاصی مانند عفونت ادراری ، دیابت و پره اکلامپسی باشید که نیاز به نظارت و یا درمان خاص دارند.

تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری

یادت باشه

آزمایش ادرار قبل از تولد در درجه اول به عنوان یک ابزار غربالگری استفاده می شود – آنها برای تشخیص استفاده نمی شوند. اگر به نظر می رسد در حین غربالگری منظم چیزی نادرست است ، احتمالاً پزشک شما آزمایش های جدی تر را دنبال می کند تا ببیند چه چیزی باعث ایجاد مشکل می شود.

برخی پروتئین های موجود در ادرار طبیعی است و وجود بعضی اوقات سطوح بالاتر لزوماً به معنای داشتن وضعیت سلامتی خطرناک نیست. با این حال ، پزشکان پروتئین ادرار را از نزدیک مشاهده می کنند زیرا این یک شاخص آسان برای یافتن برخی از شرایط معمول بارداری است ، از جمله:

 • عفونت ادراری.
 • بیماری کلیوی.
 • پره اکلامپسی

این شرایط قبل از شدید شدن ممکن است علائم قابل توجهی را نشان ندهد و به محض تشخیص نیاز به نظارت دقیق داشته باشید تا از تهدید زندگی آنها جلوگیری شود. بنابراین حتی اگر هر بار که از طریق درب می روید ، به پزشک خود نمونه ادرار بدهید ، ممکن است خسته کننده به نظر برسد ، اما این کار را به دلایلی انجام داده است.

میزان نرمال پروتئین در ادرار:

 • غیر باردار: کمتر از 140 میلی گرم (0.14 گرم) در 24 ساعت
 • دفع پروتئین در ادرار در سه ماهه اول بارداری: فاقد میزان طبیعی
 • دفع پروتئین در ادرار در سه ماهه دوم بارداری: 0 تا 255 میلی گرم (0.26 گرم) در 24 ساعت
 • دفع پروتئین در ادرار در سه ماهه سوم بارداری: 0 تا 254 میلی گرم (0.25 گرم) در 24 ساعت

معمولا ادرار حاوی مقدار مشخصی پروتئین است. میزان دفع استاندارد پروتئین در بارداری 300 میلی گرم در روز است که در زنان غیرباردار این مقدار 150 میلی گرم در روز است. این مقدار دفع پروتئین به دلیل افزایش حجم خون در دوران بارداری است که باعث افزایش استرس روی کلیه ها می شود

چند بار ادرار من را از نظر پروتئین بررسی می کنند؟

بسیاری از پزشکان با فرو بردن نوار شیمیایی به نمونه شما ، ادرار شما را معاینه می کنند تا نشان دهند is پروتئین در ادرار وجود داشته باشد. پزشكان دیگر در ابتدای بارداری ادرار شما را كمتر بررسی می كنند و آن را تا انتها دقیق تر تحت نظر دارند.

از شما خواسته می شود یک نمونه ادرار را در یک فنجان استریل تهیه کنید. برای جلوگیری از آلودگی با هر باکتری و به دست آوردن نتایج دقیق تر ، حتما از دستمال مرطوب استریل برای پاک کردن جلو به عقب قبل از ادرار استفاده کنید. 

نکته مفید دیگر که باعث افزایش دقت می شود این است که ابتدا مقداری ادرار را رها کرده و شروع به جمع آوری آن در وسط فنجان استریل کنید. این روند مخصوصاً در سه ماهه سوم شما دشوار خواهد بود ، بنابراین حتما وقت خود را بگذرانید!

تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری

آنها همچنین ممکن است نمونه را برای ارزیابی دقیق تر از نوارهای تست فوری به آزمایشگاه ارسال کنند.

آیا پروتئین در ادرار من در دوران بارداری طبیعی است؟

سطح پایین پروتئین در ادرار شما طبیعی است . این زمانی است که میزان پروتئین در ادرار شما از یک آستانه مشخص بالا می رود که ممکن است پزشکتان نگران آن شود.

با این حال ، برخی از شرایط می تواند باعث افزایش موقتی و بی ضرر پروتئین ادرار شود ، از جمله :

سایر عوامل خطرزا شامل چاقی ، سابقه خانوادگی بیماری کلیوی یا فشار خون بالا ، سن بالاتر و قومیت است.

اگر پزشک معالج میزان پروتئین بالا در ادرار شما را تشخیص دهد ، آنها آزمایش بیشتری را برای تعیین اینکه آیا این ناشی از یکی از شرایط موقتی ذکر شده در بالا ایجاد شده است یا مشکل پزشکی مداوم که ممکن است به درمان نیاز داشته باشد ، انجام خواهد داد.

علائم دفع پروتئین در بارداری : تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری

به طور کلی، پروتئینوری با آزمایشات ادرار روزانه در طول بارداری تشخیص داده می شوند. علائم و نشانه هایی که ممکن است با دفع زیاد پروتئین همراه باشند عبارتند از: 

ورم دست و مچ پا
ورم صورت
ادرار کف آلود

مهم تر از همه شما باید در رابطه با پروتئینوری هوشیار باشید زیرا ممکن است به سمت پره اکلامپسی پیشرفت کند. عواملی که با این همراه است عبارتند از: 

تاری دید یادید رزق و برق دار
ورم دست، مچ پا و صورت
درد در زیر دنده ها
سردرد شدید و استفراغ
احساس نا امیدی
سوزش سر دل

چه معنی دارد اگر پروتئین در ادرار در دوران بارداری داشته باشم؟

افزایش پروتئین در دوران بارداری می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

عفونت ادراری (UTI)

UTI یک عفونت باکتریایی در مجاری ادراری است. همچنین به عنوان یک عفونت مثانه شناخته می شود .

در صورت عدم درمان ، عفونت می تواند به کلیه ها سرایت کند و باعث زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود. 

شما می توانید با نوشیدن حدود 8 لیوان آب در روز ، تخلیه مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید ، از ماساژ دادن ، جلوگیری از لکه دار شدن با کاغذ توالت از جلو به عقب بعد از ادرار کردن به جای پاک کردن ، و پوشیدن لباس زیر پنبه ای که روزانه تغییر می دهید ، جلوگیری کنید.

زنان باردار به دلیل افزایش فشار رحم بر مثانه و مجاری ادراری در معرض خطر بیشتری برای UTI هستند. این فشار می تواند باعث انسداد شود و از خالی شدن کامل مثانه جلوگیری کند و باعث عفونت شود. 

هورمون های دوران بارداری باعث تغییر در مجاری ادراری شده و همچنین سفر باکتری ها را آسان تر کرده و باعث ایجاد عفونت می شود.

هنگامی که شما باید مراقب آن باشید

این مسئله معمولاً بین هفته های 6 تا 24 بارداری است.

علائم UTI:

 • ناراحتی مانند درد یا سوزش هنگام ادرار کردن.
 • حسی که نمی توانید مثانه خود را به طور کامل خالی کنید.
 • خون در ادرار.
 • ابری، به دنبال ادرار .
 • ادرار ناخوشایند
 • نشت ادرار.
 • درد هنگام رابطه جنسی.
 • گرفتگی پایین شکم.
 • لرز ، تب یا تعریق.
 • داشتن اصرار به pee تمام وقت.
 • کمردرد یا درد پهلو (که ممکن است نشانگر عفونت کلیوی باشد).

UTI ها به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شوند. برای اطمینان از عود مجدد آن ، تمام دوره آنتی بیوتیک خود را طی کنید و از رابطه جنسی خودداری کنید.

بیماری کلیوی

بیماری کلیه به هر شرایطی که بر عملکرد کلیه های شما تأثیر بگذارد اشاره دارد. کلیه های شما نقش مهمی در فیلتر کردن خون و تنظیم فشار خون دارند.

مراقب باش

اگر آنها به درستی کار نکنند ، مواد زائد و مایعات می توانند در بدن شما ایجاد شود که می تواند منجر به شرایط تهدید کننده زندگی شود .

در حالی که ممکن است کاهش سریع عملکرد کلیه وجود داشته باشد ، در بیشتر موارد ، بیماری کلیه در طی یک دوره چند ساله ایجاد می شود. به همین دلیل ، ابتلا به بیماری کلیوی در دوران بارداری بسیار نادر است – بیشتر اوقات ، تشخیص بیماری قبلی یا نشانه بیماری مرتبط با بارداری است.

بیماری کلیه بسته به شدت می تواند شما و کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر می دانید که بیماری کلیوی دارید ، سریعاً به پزشک خود بگویید زیرا این کار نیاز به نظارت دقیق بر بارداری شما دارد.

علائم بیماری کلیه:

علائم بیماری کلیوی به ویژه در مراحل اولیه بسیار اندک است. اگر تشخیص داده نشود و درمان نشود ، پیشرفت خواهد کرد.

علائم بیماری پیشرفته کلیه شامل ( علائم ) است:تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری

 • مچ پا متورم است .
 • چشمان باد کرده.
 • استفراغ ، یا حسی که می خواهید استفراغ کنید.
 • خستگی و کمبود انرژی .
 • حس ذائقه را کاهش داده است.
 • کاهش اشتها.
 • تنگی نفس.
 • ادرار متورم یا کف دار.
 • گرفتگی عضلات پا.
 • خواب بد .
 • کاهش میزان تولید ادرار.
 • خارش مداوم
 • فشار خون بالا

بیماری کلیه می تواند مزمن باشد به این معنی که غیر قابل برگشت است. با این حال ، اغلب عملکرد کاهش یافته کلیه ها ممکن است ناشی از یک مسئله اساسی دیگر باشد.

اگر مبتلا به بیماری کلیوی هستید ، پزشک برای تشخیص علت کاهش عملکرد کلیه شما کار خواهد کرد ، و این مسئله را برای کمک به عملکرد کلیه های شما یک بار دیگر درمان می کند.

تغییرات رژیم غذایی همچنین می تواند به بهبود عملکرد کلیه و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کند. اگر آسیب کلیوی منجر به نارسایی کامل کلیه شود ، دیالیز لازم می شود. نارسایی کلیه یک وضعیت خطرناک است و معمولاً به این بیماران توصیه می شود که از بارداری خودداری کنند. خوشبختانه ، این اتفاق در بارداری بسیار نادر است.

پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یک بیماری مرتبط با بارداری است که معمولاً بعد از 20 هفته بارداری رخ می دهد و باعث تنگی عروق خونی می شود.

تصور می شود که در جفت با تنگ شدن رگ های خونی شروع به کاهش جریان خون می شود. این باعث می شود فشار خون شما بالا رود و شما را برای حفظ آب حفظ کند.

اگرچه فشار خون بالا با پره اکلامپسی همراه است ، اما بعضی از خانم ها فشار خون طبیعی دارند که به آرامی در طول بارداری بالا می رود و تشخیص آن دشوار است. فشارخون در دوران بارداری به عنوان فشارخون بیشتر از 140 میلی متر جیوه سیستولیک یا بیشتر از 90 میلی متر جیوه دیاستولیک تعریف می شود

کاهش جریان خون از رگهای خونی باریک همچنین می تواند بر عملکرد کلیه ها ، کبد و مغز تأثیر بگذارد.

پره اکلامپسی درمان نشده می تواند منجر به شرایط جدی تر مانند اکلامپسی شود که پره اکلامپسی و تشنج ، سکته مغزی یا بیماری کلیوی است.

پره اکلامپسی در 5 درصد از بارداری ها اتفاق می افتد و به طور معمول در سه ماهه آخر بروز می کند.

این می تواند منجر به زایمان زودرس ، رشد ضعیف جنین ، قطع جفت یا مایع آمنیوتیک بسیار کمی شود .

علائم پره اکلامپسی:

اغلب پره اکلامپسی علائم قابل توجهی ندارد و فقط با مراجعه به پزشک توسط پروتئین موجود در ادرار یا فشار خون بالا مشاهده می شود. بارهای دیگر به طور ناگهانی بروز می کند و علائم آن آشکار است. با این حال ، علائم بیماری های عادی بارداری را تقلید می کنند و تشخیص آن ممکن است دشوار باشد.

برخی از علائم شایع پره اکلامپسی عبارتند از:

 • تورم صورت ، به خصوص در اطراف چشم.
 • تورم ناگهانی اندامها.
 • افزایش سریع وزن.
 • تهوع .
 • سردرد شدید .
 • درد شکم.
 • تغییرات بینایی مانند تاری تاری و از بین رفتن موقتی بینایی.
 • تنگی نفس.
 • کاهش میزان تولید ادرار.

عوامل خطر پره اکلامپسی شامل سن بالاتر از 40 سال ، بارداری اول ، چاقی ، بارداری های متعدد و سابقه فشار خون بالا است. تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری

اگرچه پره اکلامپسی جدی است و ترسناک به نظر می رسد ، خبر خوب این است که بسیار رایج است ، اما پزشکان در جستجوی آن ، تشخیص و درمان آن بسیار خوب هستند. 

درمان بستگی به جایی دارد که در دوران بارداری خود دارید. اگر با هر یک از عوامل خطر ذکر شده در بالا روبرو شوید ، در اوایل بارداری آسپرین با دوز کم به شما داده می شود تا از بروز پره اکلامپسی جلوگیری شود.

برای اکثر زنان ، این امر به سادگی شامل نظارت دقیق بر این وضعیت می شود تا از بدتر شدن آن اطمینان حاصل شود.

برای زنان مبتلا به پره اکلامپسی شدید ، بستری شدن در بیمارستان برای نظارت شبانه روزی ضروری است. داروها همچنین ممکن است برای جلوگیری از تشنج تجویز شود.

برای خانم های مبتلا به پره اکلامپسی که در 37 هفته زودرس یا درست انجام می شود ، معمول است تا از آسیب دیدن کودک جلوگیری کند که می تواند ناشی از جریان خون محدود به جفت باشد.

راه های جلوگیری از دفع پروتئین در بارداری

 1. کاهش مصرف نمک: ولع غذاهای ترش و شور در دوران بارداری بسیار رایج است. اما افزایش نمک باعث افزایش پروتئین در ادرار می شود. بنابراین از خوردن غذاهای شور خودداری کنید. مقدار نمک اضافه شده به رژیم غذایی خود را کاهش دهید و از خوردن غذاهای بیرون نیز اجتناب کنید.
 2. مصرف قند کمتر: کیک، دسر، شیرینی و بستنی باید از رژیم غذایی شما خارج شود. این ممکن است بار کلیه های شما را به میزان قابل توجهی کاهش داده و مانع عفونت شود.
 3. وزن خود را مدیریت کنید: افزایش وزن بیش از حد خطر ابتلا به دیابت بارداری یا پره اکلامپسی را افزایش می دهد که این امر دوباره باعث ترشح پروتئین در ادرار می شود. با نگهداشتن وزن بر میزان مصرف روزمره مناسب، وزنتان را مدیریت کنید.
 4. خوب استراحت کنید: برای از بین بردن استرس، مقداری از زندگی پرمشغله خود خارج شوید و بدنتان را شارژ کنید تا شرایط سلامت مناسبی داشته باشید.
 5. بهداشت خود را رعایت کنید: بعد از دستشویی خود را با یک دستمال تمیز پاک کنید. بعد از ادرار شستشو را از جلو به عقب انجام دهید. این باعث حفظ سلامت دستگاه ادراری میشود و از هرگونه عفونت جلوگیری می کند.
 6. آب کافی مصرف کنید: هیدراتاسیون برای محافظت از عفونت ضروری است. نوشیدن آب کافی باعث تکرر ادرار و برطرف شدن عفونت های کلیوی و مجاری ادراری می شود.

چگونه بفهمیم  پروتئین در ادرار دارم؟ تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری

اگر نگران پروتئین در ادرار هستید ، با پزشک خود مشورت کنید. آنها متخصص نظارت منظم هستند و دقیقاً می دانند چه چیزی را جستجو کنند. اگر به شما نمونه ادرار منظم می دهد ، سؤال کنید پروتئین وجود دارد یا خیر.

اگر شرایط سلامتی دیگری دارید که شما را نگران کرده است ممکن است پروتئین در ادرار ایجاد کنید .

، امکان کنترل در خانه با نوارهای تست بدون نسخه می توانید به طور مرتب بر میزان پروتئین ادرار خود نظارت داشته باشید ، بنابراین در صورت تغییر ، می توانید با آنها صحبت کنید پزشک فوراً در مورد نگرانی های شما

اگر مقادیر زیادی پروتئین در ادرار دارید ، ممکن است متوجه شوید که ادرار شما دارای سرخ شدن و یا کف می باشد

 . اما اگر به طور مرتب توسط پزشک تحت نظر قرار بگیرید ، احتمالاً آنها قبل از این مرحله هرگونه شرایط را تشخیص می دهند ، بنابراین احتمال وقوع آن نادر است.

درمان گیاهی دفع پروتئین در بارداری

رژیم غذایی برای دفع پروتئین در بارداری

 • مصرف نمک غذا را در رژیم غذایی خود محدود کنید زیرا سدیم می تواند سلامت کلیه را بدتر کند.
 • به اهداف فشار خون خود برسید.
 • زنجبیل ، سیر و پیاز را به وعده های غذایی خود اضافه کنید تا از بین بردن سموم راحت شود.
 • میوه های تازه ، سبزیجات و غلات را بیشتر بخورید.
 • غذاهای سرشار از پروتئین باید جایگزین گوشت کم پروتئین شوند.
 • اگر بیمار دیابتی هستید ، مقدار قند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید
 • از مصرف غذاهای نگهدارنده خودداری کنید.
 • سبزیجات را به مدت 20 دقیقه از قبل خیس کنید تا پتاسیم از بین برود.
 • غذاهای حاوی پروتئین بالا مانند لبنیات نیز باید کاهش یابد.
 • وزن کافی را حفظ کنید.
 • از پزشک خود در مورد مصرف کافی مایعات سوال کنید.
 • مصرف زیاد پتاسیم همچنین می تواند به کلیه شما آسیب برساند.
 • همچنین در مصرف مواد معدنی و ویتامین ها نیز احتیاط کنید
 • مواد غذایی سرشار از منیزیم مانند ارزن ، گندم و جو ، توت فرنگی ، هویج ، پرتقال و ذرت بخورید

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور