ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تغذیه دوران بارداری ماه به ماه ( هفته به هفته)

تغذیه دوران بارداری ماه به ماه : هنگامی که یک زن ازدواج می کند ، از رسیدن به این مرحله از زندگی خوشحال می شود. اما مهمتر از این ، وقتی باردار می شود خوشحالتر می شود. بارداری یکی از زیباترین مراحل زندگی هر زنی است. بارداری برای هر خانمی منحصر به فرد است. 

هنگامی که یک زن باردار می شود ، تغییرات زیادی در زندگی او ایجاد می شود. در زمان بارداری ، دو نفر وجود دارد. هر کاری که زن مستقیماً انجام دهد ، این امر مستقیماً بر رشد جنین تأثیر می گذارد. دوران بارداری نیز پر از هیجان است. یک زن در این دوره بسیار هیجان زده است.

تغذیه دوران بارداری ماه به ماه

تغذیه دوران بارداری ماه به ماه

یک رژیم غذایی سالم انرژی زیادی را برای زنان فراهم می کند. زیرا با شروع دوره بارداری ، گاهی احساس خستگی می کنند. بنابراین ، او باید غذای سالم بخورد. 

تغذیه کافی هم برای مادر و هم برای کودک لازم است. زنان باردار باید با شروع بارداری ، مقدار مناسب کالری دریافت کنند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل هم برای مادر و هم برای جنین حیاتی است. رژیم غذایی باید حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ، کربوهیدرات ها و غیره باشد. یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است زیرا کمبود هر ماده مغذی می تواند بر کودک و همچنین بر سلامت مادر تأثیر سو بگذارد.

بخوانید : تغذیه ماه اول بارداری برای پسر شدن

بارداری در کل نه ماه است. یعنی در کل چهل هفته است. در اصل به سه سه ماهه تقسیم می شود. سه ماهه مرحله ای از رشد است.

تغذیه جنین در سه ماه اول

سه ماهه اول: تغذیه دوران بارداری ماه به ماه

از هفته 3: رژیم باروری شروع می شود که باید شامل محصولات لبنی ، غلات ، حبوبات ، میوه های پنیر و غیره باشد.

بنابراین برای یک رژیم متعادل ، گروه های اصلی غذایی عبارتند از:

اول سبزیجات ، حبوبات است. دوم غلات است. سوم محصولات لبنی مانند شیر ، پنیر است. چهارم گوشت ، ماهی است. و آخرین میوه ها است. مادر باید 6 تا 8 لیوان آب بنوشد. زیرا آب حاوی فلوراید است.  زنان باردار باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورند ، زیرا حاوی مواد معدنی ، ویتامین ها هستند. 

در هر روز باید 6 وعده غلات و 5 وعده میوه و سبزیجات تازه مصرف شود. در شش هفته اول بارداری ، هیچ ماده غذایی مهمتر از فولات نیست .

 • 1/2 فنجان سبزیجات پخته شده ؛
 • 1/2 فنجان لوبیا یا حبوبات پخته شده ؛
 • 1 فنجان سبزیجات سالاد خام ؛ یا
 • 1 سیب زمینی کوچک.

 یک زن باردار در مرحله بارداری به یک وعده غذایی اضافی نیاز دارد. یک زن باردار باید ویتامین A بیشتری مصرف کند زیرا ویتامین A برای رشد سلول ها مهم است. آنچه در دوران بارداری می خورید بر شما و همچنین سلامت کودک تأثیر می گذارد. روزانه باید سه وعده غذای لبنی باشد.

 • 1 قطعه میوه متوسط ​​، به عنوان مثال یک سیب ، موز یا گلابی.
 • 2 قطعه میوه کوچک ، به عنوان مثال میوه های کیوی ، زردآلو یا آلو.
 • 1 فنجان میوه تازه خرد شده (مثلا آناناس) یا میوه کنسرو شده.
 • 1/2 فنجان آب میوه ؛ یا
 • مقادیر معادل میوه خشک (به عنوان مثال 4 نیمه زردآلو خشک برابر با 2 زردآلو کوچک).

در سه ماه اول بارداری چی نخوریم

بخوانید : در سه ماه دوم بارداری چی بخوریم

سه ماهه دوم: تغذیه دوران بارداری ماه به ماه

سه ماهه دوم باید شامل غذایی باشد که سرشار از منابع کلسیم و ویتامین D باشد .

   زیرا این منابع به رشد دندان های شیری و استخوان های محکم کمک می کنند. زنان باردار بیش از زنان غیر باردار نیاز به مصرف میوه دارند و توصیه می شود هر روز 4 وعده میوه مصرف کنند.

یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری ، مانند یک رژیم غذایی سالم در زمان های دیگر ، متشکل از مقادیر مختلف مواد غذایی از گروه های مختلف غذایی است. خانم هایی که گیاهخوار هستند ممکن است مصرف مواد غذایی از همه گروه های غذایی دشوارتر باشد و برای توصیه های تغذیه ای باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

میوه های تازه ، کنسرو شده ، آبدار یا خشک همگی می توانند مصرف شوند ، اگرچه بیشتر وعده ها باید میوه های تازه باشد. انواع مختلفی از میوه ها باید بخورند ، به عنوان مثال خربزه ، میوه سنگی ، مرکبات و میوه های گرمسیری.

 • 100-165 گرم گوشت بدون چربی یا مرغ پخته شده (برای کاهش محتوای چربی کل رژیم غذایی باید از مصرف گوشت چرب خودداری شود).
 • 80-120 گرم فیله ماهی پخته شده ؛
 • 2 تخم مرغ کوچک
 • 1 فنجان حبوبات پخته شده ؛
 • 1/3 فنجان آجیل ؛ یا
 • 1 فنجان دانه کنجد.

سه ماهه سوم: تغذیه دوران بارداری ماه به ماه

سه ماهه سوم باید غذایی حاوی ویتامین K. داشته باشد زیرا این امر بسیار مهم است.

در هفته های اولیه بارداری ، آنچه مادر می خورد که به عنوان ذخیره جنین نیز محسوب می شود. باید میوه های غنی از فولیک بخورید زیرا به رشد زودرس ستون فقرات کمک می کند. حدود هفته ششم بارداری ، مادر باید شروع به خوردن میوه های غنی از آهن کند.

 از هفته های 13 تا 28 ، این مرحله بسیار مهمی است. زیرا از این مرحله کودک به سرعت رشد می کند. در این مرحله باید کلسیم بیشتری برای رشد استخوان مصرف شود. در سه ماهه دوم و سوم بارداری ، زنان برای تأمین انرژی مورد نیاز بارداری باید غذای اضافی مصرف کنند.

تغذیه دوران بارداری هفته به هفته

 زنان باردار باید با هدف افزایش انرژی دریافتی خود به میزان 240 کالری در روز در سه ماهه دوم و 452 کالری در روز در سه ماهه سوم بارداری برای تأمین نیازهای انرژی اضافی خود باشند.

زنان باید سعی کنند غذاهای سالم اضافی (نه میان وعده یا شیرینی جات) را از گروه های مختلف غذایی استفاده کنند تا کالری مورد نیاز آنها را برآورده کنند و همچنین عناصر غذایی مغذی مهم برای بدن و جنین خود تأمین کنند. کالری اضافی باید شامل یک وعده اضافی غلات ، بلکه غذاهای غنی از پروتئین و ریز مغذی ها ، به ویژه میوه و حبوبات باشد.

از هفته 29 تا 40 ، این آخرین مرحله بارداری است. باید شروع به خوردن سبزیجات برگ دار و سبز مانند گل کلم ، کلم ، کلم بروکلی و غیره کرد.

برخی از مواد غذایی نیز وجود دارد که زنان باید در مرحله بارداری از آنها اجتناب کنند. یک مادر باید از استعمال سیگار ، الکل و بیش از حد قهوه ، پرتقال و غیره خودداری کند.

غذاهای سالم که زنان ممکن است برای تأمین کالری مورد نیاز 452 کالری در سه ماهه سوم بارداری مصرف کنند ، عبارتند از:

 • 2 تخم مرغ آب پز (100 گرم) ، 2 برش نان تست سبوس دار (بدون کره) و یک عدد موز متوسط ​​(200 گرم) – 441 کالری ؛
 • تکه لازانیا گوشت (250 گرم) – 430 کالری ؛
 • تکه لازانیا گیاهخوار (250 گرم) و یک گلابی (200 گرم) – 419 کالری ؛
 • سیب زمینی پخته با سینه مرغ پخته (80 گرم) و سالاد مخلوط با پنیر – 437 کالری ؛
 • یک موز (200 گرم) ، یک وعده بادام زمینی (30 گرم) و یک لیوان شیر کم چرب (2٪) – 438 کالری ؛ یا
 • یک اسموتی توت که با شیر و بستنی کم چربی (300 میلی لیتر) یک وعده مغز ماکادمیای بو داده (30 گرم) – 441 کالری تهیه شده است .

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور