ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

حاملگی خارج رحمی :تشخیص -علت و درمان

تشخیص حاملگی خارج رحمی ،از لقاح تا زایمان، حاملگی نیاز به تعدادی از مراحل در بدن یک زن دارد. یکی از این مراحل این است که یک  تخمک به داخل رحم می رود تا خود را به آن وصل کند.

در مورد حاملگی خارج رحمی، تخم های بارور شده به رحم نمی پیوندند. در عوض، ممکن است به لوله فالوپی، حفره شکم یا گردن رحم متصل شود.

تخمک ، نمیتواند به درستی در هر جای دیگری غیر  از رحم رشد کند. به گفته آکادمی پزشکان خانواده آمریکایی (AAFP)، حاملگی های ناحیه ای در حدود 1 از هر 50 حاملگیرخ می دهد (20 از 1000) رخ می دهد.

حاملگی خارج از رحم زمانی ست که تخمک گذاری می شود، و تخمک بارور شده ، خارج از رحم، یا در لوله فالوپیا یا، به ندرت، در حفره شکمی، گسترش می یابد. این وضعیت نادر است کمتر از 2٪ زنان باردار دارای حاملگی خارج رحمی هستند.

تشخیص حاملگی خارج رحمی

تشخیص حاملگی خارج رحمی

یک حاملگی خارج رحمی غیرطبیعی می تواند یک اورژانس پزشکی باشد. درمان سریع باعث کاهش خطر ابتلا به عوارض ناشی از حاملگی خارج رحمی می شود،

علت حاملگی خارج رحمی می شود؟

علت حاملگی خارج رحمی همیشه مشخص نیست. در بعضی موارد، شرایط زیر با حاملگی ناحیه ای مرتبط است:

 • التهاب و زخم لوله های فالوپ از بیماری های قبلی، عفونت و یا جراحی
 • عوامل هورمونی
 • ناهنجاری های ژنتیکی
 • نقائص هنگام تولد
 • شرایط پزشکی که بر شکل و وضعیت لوله های فالوپ و اندام های تولید مثل تأثیر می گذارد

ممکن است پزشک شما بتواند اطلاعات دقیقتری در مورد وضعیت شما به شما بدهد.

تشخیص حاملگی خارج رحمی

چه کسی در معرض خطر حاملگی خارج رحمی است؟

همه زنان فعال در معرض خطر برای حاملگی خارج رحمی هستند. عوامل خطر با هر یک از موارد زیر افزایش می یابد:

 • سن مادر 35 سال یا بیشتر
 • سابقه عمل جراحی لگنی، جراحی شکم یا سقط جنین
 • تاریخچه بیماری التهابی لگن (PID)
 • تاریخ اندومتریوز
 • حاملگی رخ داده است با وجود لخته شدن لوله یا دستگاه داخل رحمی (IUD)
 • باروری از طریق داروهای باروری و یا روش ها
 • سیگار کشیدن
 • سابقه حاملگی خارج رحمی
 • تاریخچه بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) ، مانند گونوره یا کلامیدیا
 • اختلالات ساختاری در لوله های فالوپی

اگر هر کدام از عوامل خطر بالا را داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. شما می توانید با پزشک یا متخصص باروری کار کنید تا خطر ابتلا به حاملگی های خارج از رحم را به حداقل برساند.

درصد ایجاد حاملگی خارج رحم در رحم

تشخیص حاملگی خارج رحمی

A    80%

B    12%

C   5%

D   2%

E    1.4%

F    .2%

G   .02%

H    .01%

علائم حاملگی خارج رحمی چیست؟

تهوع و درد پستان علائم شایع در هر دو حاملگی خارج رحمی و رحمی است. علائم زیر در حاملگی خارج رحمی رایج است و می تواند یک اورژانس پزشکی را نشان دهد:

 • موجهای شدید درد در شکم، لگن، شانه یا گردن
 • درد شدید که در یک طرف شکم اتفاق می افتد
 • لکه های واژن و یا خونریزی روشن
 • سرگیجه یا غش کردن
 • فشار رکتوم مقعد

اگر می دانید که باردار هستید و هر کدام از این علائم را دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید یا به درمان فوری مراجعه کنید.

تشخیص حاملگی خارج رحمی با ازمایش خون بارداری bhcg

اگر مشکوک به حاملگی نابجا هستید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. حاملگی های خارج از رحم را نمی توان از یک معاینه فیزیکی تشخیص داد.

زشک شما به منظور تضمین اینکه شما حامله هستید، آزمایش خون انسانی کورونی گونادوتروپین (hCG) را سفارش می دهد.

سطح هورمون در طول بارداری افزایش می یابد. این آزمایش خون ممکن است هر چند روز چند بار تکرار شود تا تست اولتراسوند بتواند حاملگی خارج رحمی را تایید یا رد کند – معمولا حدود پنج تا شش هفته پس از تخمک گذاری.

شمارش کامل خون برای بررسی کم خونی یا سایر علائم خونریزی انجام می شود. اگر شما با حاملگی خارج از رحم تشخیص داده می شوید، پزشک همچنین می تواند آزمایش هایی برای بررسی نوع خون شما در صورت نیاز به یک انتقال خون داشته باشد.

گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) توسط یک جنین تولید می شود. در بارداری سالم، ایمپلنت جنین در رحم و جفت در حال رشد، باعث افزایش سطح هورمون رشد می شود.

یک یا دو هفته پس از تخمک گذاری (3-4 هفته بارداری، به عنوان تاریخ از آخرین دوره قاعدگی)، سطح hCG به اندازه کافی بالا خواهد بود تا باعث نتیجه مثبت در آزمایش حاملگی خانه شود.

طبق گزارش انجمن بارداری آمریکا ، سطح hCG در هر 48-72 ساعت در دوران بارداری اولیه دو برابر می شود. آنها معمولا بین هفتۀ هشت تا 11 می باشد.

سطح hCG را می توان از طریق آزمایش خون کنترل کرد. سطوح کمی hCG بتای هر 48 ساعت برای بررسی حاملگی هایی که در معرض خطر بالا قرار دارند، تعیین می شود.

اگر سطح در میزان مورد انتظار افزایش نمی یابد، بارداری در معرض تهدید قرار می گیرد. کاهش شدید سطح hCG ممکن است نشان دهنده بارداری در دوران بارداری غیر قابل تحمل باشد و یا ممکن است حاملگی خارج رحمی را نشان دهد

گام دیگر برای تشخیص یک سونوگرافی ترانس واژینال است . این شامل قرار دادن یک وسیله خاص مانند پروپ در مهبل (واژن) خود را به طوری که پزشک شما می توانید ببینید اگر یک کیسه بارداری در رحم است.

پزشک شما همچنین می تواند از یک آزمایش خون برای تعیین سطوح hCG و پروژسترون استفاده کند. این ها هورمون هایی هستند که در دوران بارداری حضور دارند.

اگر این میزان هورمون ها در طی چند روز شروع به کاهش یا ماندگاری کند و یک کیسه بارداری در یک سونوگرافی وجود نداشته باشد، احتمال ابتلا به بارداری به صورت غیر عادی است.

اگر شما علائم شدید، مانند درد و یا خونریزی قابل توجهی دارید، ممکن است زمان کافی برای تکمیل تمام این مراحل وجود نداشته باشد.

لوله فالوپی می تواند در موارد شدید پاره شود و باعث خونریزی شدید داخلی شود. پزشک شما سپس یک عمل جراحی اضطراری برای درمان فوری انجام خواهد داد.

حاملگی خارج رحمی برای مادر ایمن نیست. همچنین جنین قادر نخواهد بود تا مدت کوتاهی رشد کند. لازم است که جنین را در اسرع وقت برای سلامتی فوری و باروری درازمدت حذف کنید. گزینه های درمان بسته به موقعیت حاملگی خارج رحمی و رشد آن متفاوت است.

علائم و درمان حاملگی خارج رحمی

اگر درد شدیدی در شکم دارید (معمولا در یک طرف)، خونریزی شدید واژن و احساس ضعف (به خصوص اگر قبلا تست بارداری مثبت داشته اید)، فوری به  بیمارستان  بروید.

اگر کشف شود که حاملگی خارج از رحم باشد، وضعیت ممکن است تهدید کننده زندگی باشد و به جراحی سریع نیاز دارد. در موارد جدی، ممکن است نیاز به تخلیه لوله آسیب دیده فالوپی باشد.

تشخیص حاملگی خارج رحمی

دارویی

پزشک شما می تواند چندین دارو تجویز کند که بتواند توده اکستوپی را از انفجار حفظ کند. بر طبق AAFP ، یک دارو معمول برای درمان حاملگی خارج رحمی  که متوترکسات (Rheumatrex) است. اگر:

 • سطح hCG بتا 5،000 یا کمتر است.
 • هیچ فعالیت قلب جنین مشاهده نشده است.
 • لوله فالوپي باز يا پاره نشده است.

متوترکسات یک دارو است که رشد سلولهای به سرعت در حال جدا شدن، مانند سلولهای توده اکستوپی را متوقف می کند. اگر این دارو را مصرف کنید، پزشک آن را به شما تزریق می کند.

شما همچنین باید آزمایش خون را به طور منظم انجام دهید تا مطمئن شوید که این دارو موثر است. هنگامی که موثر باشد، دارو باعث ایجاد نشانه هایی شبیه به سقط جنین می شود . این شامل:

 • دل درد
 • خون ریزی
 • خارج شدن توده

جراحی بعدی به ندرت پس از این اتفاق می افتد. متوترکسات خطر ابتلا به آسیب لوله فالوپ را که با عمل جراحی همراه است، انجام نمی دهد. با این حال، چند ماه پس از مصرف این دارو، قادر نخواهید بود که باردار شوید.

عمل جراحی

بسیاری از جراحان، تخریب جنین و تعمیر هر آسیب داخلی را پیشنهاد می کنند. این روش لاپاروتومی نامیده می شود. دکتر شما یک دوربین کوچک را با یک برش کوچک وارد می کند تا مطمئن شود که می تواند کار خود را ببیند. سپس جراح جنین را از بین می برد و هر گونه آسیب به لوله فالوپ را تعمیر می کند.

اگر جراحی ناموفق باشد، ممکن است جراح یک لاپاروتومی را، این بار از طریق برش بزرگتر، تکرار کند. اگر در صورتی که آسیب دیده باشد، پزشک شما نیز ممکن است در طول جراحی لوله فالوپی را برداشته باشد.

سقط جنین در حاملگی خارج رحمی

سقط جنین برای درمان حاملگی خارج رحمی مورد نیاز نیست و درمان های فعلی که برای چنین حاملگی در دسترس هستند سقط جنین را تا آنجا که به جامعه پزشکی مربوط نیست محسوب می شود. در این رابطه چند چیز وجود دارد:

مهم است که به یاد بیاورید که حاملگی خارج رحمی یک حاملگی طبیعی سالم نیست، این وضعیت بیمار است که خطر جدی برای مادر دارد و این فرآیند آسیب شناختی است که باید درمان شود.

درمان این شرایط با تعریف سقط جنین مواجه می شود که تخریب هدفمند جنین در پایان بارداری است.

قصد دکتر باید در هر مداخله مورد توجه قرار گیرد؛ در درمان حاملگی خارج رحمی، هدفش این است که درمان یک بیماری غیرطبیعی و جلوگیری از خطر جدی برای مادر باشد. در یک سقط جنین قصد دارد زندگی یک کودک زنده را متوقف کند. قصد چیزی است که وزن جدی را در پزشکی و قانون کیفری به بار می آورد.

در ایرلند، کشوری که ممنوعیت سقط جنین است، هنوز هم تمام مراقبت های لازم برای یک زن باردار را تأمین می کند، درمان های حاملگی خارج از رحم بدون پیگرد قانونی یا قضاوت انجام می شود، زیرا این سقط جنین محسوب نمی شود.هیچ یک از زنان نیازی به سفر به بریتانیا برای سقط جنین برای درمان بارداری خارج از رحم خود – اثبات این که این مداخلات سقط جنین نیست و می تواند در ایرلند تحت قوانین کنونی و دستورالعمل شورای پزشکی انجام شود.

تشخیص حاملگی خارج رحمی

مراقبت در منزل

پزشک شما به شما در مورد مراقبت از برش های خود پس از جراحی دستورالعمل های خاصی را می دهد. اهداف اصلی این است که برش های خود را در حالی که در حال شفا هستند تمیز و خشک نگه دارید. روزانه آنها را برای علائم عفونت بررسی کنید که شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی که متوقف نخواهد شد
 • خون ریزی بیش از حد
 • حساس  به لمس
 • قرمزی
 • ورم

شما می توانید خونریزی واژینال روشن و لخته های خون کوچک پس از جراحی را انتظار داشته باشید. این می تواند تا شش هفته پس از عمل شما رخ دهد. سایر اقدامات مراقبت از خود که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • چیزی را سنگین تر از 10 پوند حمل نکنید
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از یبوست
 • استراحت لگنی ، که به معنی استعفای از مقاربت جنسی، استفاده از تامپون وشیردهی است
 • استراحت در هفته اول پس از جراحی، و سپس افزایش فعالیت در هفته های بعدی
 • اگر درد شما افزایش می یابد یا احساس می کنید چیزی غیر عادی است، همیشه با پزشک خود صحبت کنید.
 • جلوگیری از بارداری

پیش بینی و پیشگیری در هر مورد امکان پذیر نیست. شریک زندگیتان در طول رابطه جنسی کاندوم مصرف کرده و شمار شرکای جنسی خود را محدود کنید. این باعث کاهش خطر ابتلا به STD ها می شود که می تواند منجر به بیماری PID شود که می تواند موجب التهاب لوله های فالوپی شود. با پزشک خود مرتبا  نظارت کنید، از جمله آزمایشهای منظم زنان و موارد منظم STD. گام هایی برای بهبود سلامت شخصی شما، مانند ترک سیگار، یک استراتژی پیشگیرانه خوب است.

چشم انداز دراز مدت چیست؟

چشم انداز دراز مدت پس از بارداری خارج رحمی بستگی به این دارد که آیا آسیب فیزیکی ایجاد می کند. اکثر افرادی که حاملگی های خارج رحمی دارند حاملگی سالم دارند. اگر هر دو لوله فالوپ هنوز دست نخورده یا حتی فقط یک، تخمک مرغ  به طور عادی بارور می شود. با این حال، اگر مشکل پیش از موعد باروری دارید، این می تواند باروری در آینده شما را تحت تأثیر قرار دهد و خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم شما را افزایش دهد.

جراحی ممکن است لوله های فالوپ را آسیب بزند و می تواند حاملگی های بعدی غیرطبیعی را بیشتر کند. اگر حذف یک یا هر دو لوله فالوپی ضروری باشد، با پزشک خود دربارۀ درمان های احتمالی باروری صحبت کنید. یک مثال لقاح آزمایشگاهی است که شامل تخم گذاری در رحم است.

از دست دادن بارداری، مهم نیست که چه موقع، می تواند ویرانگر باشد.  از طریق استراحت، خوردن غذاهای سالم و ورزش در صورت امکان، از خود مراقبت کنید. وقت خود را برای غم و اندوه آماده تلف نکنید.

به یاد داشته باشید که بسیاری از زنان به حاملگی های سالم و نوزادان می رسند. هنگامی که آماده هستید، با پزشک خود در مورد راه هایی که می توانید اطمینان حاصل کنید که حاملگی آینده شما سالم است، صحبت کنید.

جهت دریافت مشاوره مامایی با ما تماس بگیرید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!