ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

برنامه غذایی روزانه برای بارداری ( دوران حاملگی)

برنامه غذایی روزانه برای بارداری : آنچه در دوران بارداری می خورید نقش مهمی در تعیین سلامت ، رشد و تکامل کودک متولد شده شما دارد. وعده های غذایی کاملاً برنامه ریزی شده که با مواد مناسب تهیه شده اند ، توانایی بدن و کودک در حال رشد شما را از مواد مغذی ضروری مانند پروتئین ، آهن و کلسیم و ریز مغذی های لازم برای سلامتی هر دو بدن دارند.

بنابراین ، اگرچه ممکن است دنیا به کمک شما بیاید و چندین زن نظر خود را در مورد بهترین موارد به اشتراک بگذارند ، مهم است که پس از مشورت با پزشک ، جدول غذایی خود را در دوران بارداری تهیه کنید.

با این حال ، اگر نتوانسته اید چنین کاری انجام دهید ، ممکن است این مقاله را بسیار کارآمد بدانید. ما اطلاعاتی را برای ایجاد یک جدول غذایی بارداری جمع آوری کرده ایم که شامل تمام عناصر تغذیه ای مورد نیاز برای تقویت ایمنی بدن و انرژی مورد نیاز بدن شما برای ماه های آینده است.

برای کمک به درک بهتر آن ، ما آن را به چهار قسمت تقسیم کرده ایم – صبحانه ، ناهار ، میان وعده های عصرانه و شام ، همراه با قسمت های مناسب ، بنابراین هم شما و هم جنین خود به میزان لازم تغذیه را دریافت می کنید.

برنامه غذایی روزانه برای بارداری

برنامه غذایی روزانه برای بارداری – صبحانه

چه باردار باشید و چه نباشد ، همه ما بزرگ شده ایم تا اهمیت اولین وعده غذایی روز را درک کنیم. اگر از رژیم خود خسته شده اید ، چیزی سرگرم کننده و سالم را در آن قرار دهید. به یاد داشته باشید ، شروع روز با مواد مغذی مناسب به شما انرژی می دهد تا روز خود را با نگرشی مثبت آغاز کنید. برای آگاهی از اهمیت پروتئین در برنامه رژیم بارداری بیشتر بخوانید .

برنامه غذایی برای رشد جنین

پیشنهادات غذایی:

 • بلغور جو دوسر با میوه های تازه – 1 کاسه
 • پنکیک یا وافل ساخته شده از آرد سبوس دار – 2 عدد
 • نان تست گندم کامل همراه با پخش انتخابی شما – 1 برش
 • همراه با دوغ ، آب میوه تازه یا شیر کم چرب – 1 لیوان

برنامه غذایی روزانه برای بارداری – ناهار

فقط به این دلیل که چندی پیش غذای خوبی خورده اید ، از یک وعده غذایی صرف نظر نکنید. این مسئله هم برای شما و هم برای کودک مهم است. برای آگاهی از اهمیت آهن و کلسیم در برنامه رژیم غذایی مادر باردار ، بیشتر بخوانید .

 • یک سوپ گرم و خامه ای به انتخاب شما – 1 کاسه (ما سوپ کلم را به شما توصیه می کنیم ، زیرا سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین B6 است)
 • یک سالاد سالم ساخته شده از سبزیجات برگ دار (کاملاً شسته شده) – 1 کاسه
 • چند بار در هفته – 1 عدد ، غذاهای دریایی مانند ماهی آزاد را در رژیم غذایی خود بگنجانید

برنامه غذایی روزانه برای بارداری – عصرانه

 • میوه تازه به انتخاب شما – 1 یا 2 قطعه
 • میوه های خشک – 1 بسته کوچک
 • گرانولا بار – 1 عدد
 • چوب هویج با هوموس – 3-4 چوب با یک کاسه کوچک
برنامه غذایی روزانه برای بارداری

برنامه غذایی روزانه برای بارداری – شام

هنگامی که انتظار دارید ، مهم است که فقط به جدول تغذیه بارداری خود پایبند نباشید ، بلکه زمان بندی وعده های غذایی خود را نیز تعیین کنید . این به شما اجازه می دهد تا غذا را پردازش کند ، هضم را بهبود ببخشد و بدن را پرانرژی نگه دارد.

بنابراین ، زمان وعده های غذایی خود به ویژه شام ​​را برنامه ریزی کنید و سعی کنید آن را زود هنگام نگه دارید تا هنگام خوابیدن بدن احساس سبکی کند. بیشتر در مورد نکات رژیم غذایی سالم برای زنان باردار بیشتر بخوانید .

برنامه غذایی روزانه برای بارداری

 • تخم مرغ
 • لوبیای پخته – 1 کاسه کوچک
 • همچنین می توانید نسخه سبک تری از ناهار خود انتخاب کنید

جدول غذایی بارداری هر زنی با دوستان و اقوام او متفاوت خواهد بود. بنابراین ، جدول تغذیه بارداری خود را با شخص دیگر مقایسه نکنید یا برخی از موارد را از نمودار او به جدول خود وارد کنید بدون اینکه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

چرا برنامه غذایی روزانه برای بارداری برای مادر و کودک مفید است

عوارض کمتر

مقابله با هوس های ناسالم بارداری شاید دشوار باشد ، اما به خاطر سلامتی شما و کودک شما در طولانی مدت ارزشش را دارد. اگر رژیم متعادلی نمی خورید ، ممکن است در معرض عوارضی مانند دیابت بارداری ، کم خونی ، عفونت های ادراری و تولد کودک خود با نقص مادرزادی باشید.

برنامه غذایی روزانه برای بارداری

 تغذیه مناسب در دوران بارداری همچنین می تواند باعث بهبود زایمان و زایمان شود که هرگز چیز بدی نیست!

افزایش انرژی

تجربه خستگی در دوران بارداری برای بیشتر خانم ها بسیار معمول است. گاهی اوقات مهم نیست که چه کاری انجام می دهید ، کنترل خستگی دشوار است – به خصوص در هفته های اولیه با تمام تغییرات هورمونی که بدن شما متحمل می شود.

 داشتن یک رژیم غذایی مفید و هر 3-4 ساعت یکبار غذا خوردن انرژی شما را حفظ می کند. مهم است که به یاد داشته باشید مصرف آهن شما باید در دوران بارداری دو برابر شود تا به افزایش حجم خون شما کمک کرده و ذخیره آهن را برای جنین تقویت کند.

رشد موفقیت آمیز جنین

یک رژیم متعادل فقط همان چیزی است که کودک شما برای رشد صحیح نیاز دارد. شما می خواهید حداقل 300 کالری در روز بیش از حد معمول بخورید. با این حال ، شما نمی خواهید زیاده روی کنید زیرا می تواند منجر به عوارضی مانند پره اکلامپسی و دیابت بارداری شود.

 ویتامین ها و مواد مغذی ضروری که یک کودک سالم را تضمین می کند شامل: فولات یا اسید فولیک ، ویتامین C ، ویتامین A ، کلسیم ، فیبر ، میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل و مقدار کافی پروتئین و چربی است.

خواب بهتر

عوامل متعددی می توانند شما را در طول بارداری شب بیدار نگه دارند مانند حالت تهوع ، استراحت در اواخر شب در حمام ، یا درد و درد! اطمینان از اینکه روزانه وعده های غذایی کامل و کاملی می خورید و از کافئین زیاد خودداری می کنید ، قطعاً به استراحت زیبایی شما کمک می کند.

 ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری مانند ویتامین B ، کلسیم و آهن نیز در خواب مفید کمک می کنند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری

زنان باردار بیشتر در معرض عفونت های خاص مانند آنفولانزا هستند. یک رژیم غذایی سالم و استراحت کافی می تواند از بروز این امر جلوگیری کند. گرچه سرماخوردگی جزئی به احتمال زیاد بر روی کودک شما تأثیر نخواهد گذاشت ، اما رنج بردن از علائم بارداری به اندازه کافی بد است و علاوه بر این بیمار بودن نیز جذابیتی ندارد. تلاش برای جلوگیری از بیماری به طور کلی یک شرط مطمئن است!

برنامه غذایی روزانه برای بارداری

فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی

به طور کلی ، تغذیه سالم فواید بی شماری دارد. فقط به ذکر چند مورد ، یک رژیم غذایی مغذی به زن انرژی پایدارتر ، سیستم ایمنی قوی تر و کاهش خطر بیماری می دهد. خانم باردار باید به ویژه در مورد آنچه می خورد مراقب باشد زیرا آنها نه تنها برای سلامتی خود غذا می خورند ، بلکه برای سلامتی کودک خود نیز غذا می خورند! هنگامی که یک زن در دوران بارداری به خوبی غذا می خورد ، احتمال عوارضی مانند کم خونی ، وزن کم هنگام تولد و نقایص مادرزادی را کاهش می دهد. 

خوب غذا خوردن همچنین می تواند به علائم ناخوشایند بارداری کمک کند! در زیر برخی دیگر از مزایای رژیم غذایی بارداری سالم آورده شده است.

سه ماهه اول

در هفته های اولیه بارداری ، ممکن است شما از وجود کودکی که در بدن شما است آگاهی نداشته باشید. بنابراین ، حتی قبل از بارداری باید رژیم کافی داشته باشید. هنگامی که متوجه شوید باردار هستید ، ممکن است دچار تهوع صبحگاهی شوید.  اما حتی در اوایل بارداری نیز باید اطمینان حاصل کنید که رژیم خوبی دارید. 

این دشوار نخواهد بود ، از آنجا که نیازهای تغذیه ای شما در این مرحله با توجه به نیازهای اضافی اسید فولیک شما هنوز هم اساساً همان نیازهای یک زن غیر باردار است.

 • یک چهارم (چهار لیوان) شیر – هر نوع: شیر پرچرب ، کم چرب ، کم چرب ، بدون چربی یا دوغ. اگر شیر را دوست ندارید ، می توانید یک فنجان ماست را جایگزین هر فنجان شیر کنید.  
 • دو تخم مرغ
 • دو وعده ماهی ، ماهی صدفی ، مرغ یا بوقلمون ، گوشت گاو بدون چربی ، گوساله ، گوشت بره ، جگر یا کلیه. 

سه ماهه دوم

در سه ماهه دوم ، نیازهای غذایی افزایش می یابد و شما باید با دنبال کردن رژیم بارداری بدون خطر بارداری ، کالری اضافی ، ویتامین ها و مواد معدنی را شروع کنید. کودک در سه ماهه دوم وزن بسیار کمی اضافه می کند.

با این وجود بافت های مادر بسیار افزایش می یابد. زن شروع به ذخیره یک چربی برای کودک خود می کند تا در دوران شیردهی از آن استفاده کند.

رحم و سینه های او بزرگ می شوند ، حجم مایع آمینوتیک افزایش می یابد ، اندازه جفت بزرگ می شود و حجم منبسط می شود. بنابراین ، مصرف پروتئین و مایعات افزایش یافته و ضروری است.

برنامه غذایی روزانه برای بارداری

برنج با – لوبیا ، پنیر ، دانه کنجد ، شیر.   

          لوبیا با – برنج ، کنجاله ذرت ، رشته فرنگی گندم ، دانه کنجد ، شیر. 

 • دو وعده سبزیجات برگ سبز و تازه: خردل ، چغندر ، قلاده ، قاصدک یا سبز شلغم ، اسفناج ، کاهو ، کلم ، کلم بروکلی ، کلم پیچ ، گیاه سوئیس.

سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم و آخر ، کودک به سرعت وزن می گیرد. مغز طی دو ماه اخیر سریعترین رشد را انجام می دهد و کبد او آهن ذخیره می کند. در صورت تغذیه با شیر مادر ، رژیم غذایی بدون خطر بارداری را در این زمان و حتی بیشتر از آن دنبال کنید. برای اطمینان از رشد مطلوب مغز و بدن کودک باید کالری و پروتئین کافی دریافت کنید.

وعده های نان ، غلتک ، غلات یا پنکیک غلات سبوس دار: گندم سیاه ، سبوس دار ، موسلی ، گرانولا ، پنکیک گندم خرد شده ، نان ذرت ، تورتیلا ذرت یا سبوس ذرت یا کلوچه گندم کامل ، وافل ، برنج قهوه ای.

 • دو گزینه از: سیب زمینی کامل (به هر سبکی) ، فلفل سبز بزرگ ، پرتقال ، میوه انگور ، لیمو ، پاپایا ، آهک.
 • سه پت مارگارین ، ویتامین A – غنی شده ، یا کره یا روغن.
 • یک سبزیجات یا میوه به رنگ زرد یا نارنجی پنج بار در هفته. 
 • اگر دوست دارید هفته ای یک بار کبد کنید.
 • نمک سفره – غذای خود را نمکی میل کنید.
 • آب – نوشیدن تا مچ دست (8 لیوان)

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور