ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

اولین علائم بارداری پس از تخمک گذاری (4)

اولین علائم بارداری پس از تخمک گذاری : وجود علائم بارداری تنها ۴ روز پس از تخمک گذاری ـ آیا امکان پذیر است؟

اگر شما در تلاش برای بارور شدن می باشید و در انتظار دیدن نشانه ای از حاملگی خود هستید، بدن شما علائم دقیقی را ارائه می دهد که شما متقاعدتر خواهید شد. اما آیا نمایان شدن پیش از موعد علائم بارداری رایج است؟

بهترین راه برای فهمیدن حاملگی، انجام یک آزمایش خانگی بعد از عقب افتادن یک دوره ی قاعدگی می باشد. با این وجود تعدادی از زنان شناسایی شده اند که علائم بارداری را در همان اوایل، نظیر روز چهارم پس از تخمک گذاری تجربه کرده اند. بیایید نگاه عمیق تری به موضوع داشته باشیم که آیا این می تواند به عنوان نشانه ی دقیقی از حاملگی تلقی شود یا خیر.

۴ دی.پی.اُ چیست؟

۴ دی.پی.اُ یا چهار روز پس از تخمک گذاری، یک مرحله ی اولیه در حاملگی است. اگر در مرحله‌ی تخمک گذاری، تخمک آزاد شده بارور شود تبدیل به زیگوت می شود و از طریق لوله ی فالوپ وارد رحم می شود. در طول ۴ روز بعد از لقاح، زیگوت به ۱۶ سلول مختلف با نام سلول های پر توان تقسیم خواهد شد. سلول های پر توان می‌توانند به هر بخشی از بدن انسان تبدیل شوند. زیگوت در این مرحله توتاله نامیده می شود که بعدها تقسیم می شود تا بلاستوسیت را ایجاد کند. این اولین مرحله از تشکیل یک جنین است. زمانی که این جنین در پوشش رحم شما جای‌گیر شود، بارداری شما آغاز می‌شود.

در دوره چهار روز پس از تخمک گذاری ، تخمک به تازگی بارور شده و می تواند در مرحله ی توتاله یا ابتدای مرحله ی بلاستوسیست باشد. بدن شما ممکن است برای حفظ یک حاملگی سالم شروع به آزاد کردن هورمون هایی نظیر گنادوتروپین جفتی انسان (اچ.سی.جی) و پروژسترون نماید. با این وجود در بیشتر بارداری ها هورمون اچ.سی.جی بعد از جای‌گیری جنین آزاد می شود.اولین علائم بارداری پس از تخمک گذاری

برای بیشتر زنان بروز نشانه ها چهار روز پس از تخمک گذاری غیر‌محتمل است. با این وجود اگر شما به طور فعال درحال تلاش برای باروری بوده اید ممکن است نسبت به تغییرات بدنتان حساس تر باشید. بعضی از آن ها ممکن است شبیه به علائم پیش از موعد بارداری باشند. اگر در ۴ دی.پی.اُ هیچ تغییری مشاهده نکردید نیازی به نگرانی نیست. زیرا تا زمانی که شما در واقع باردار شوید هنوز چند روز دیگر باقی مانده است. بروز نشانه های محسوس بارداری در ۴ دی.پی.اُ بسیار نادر است و تا به حال تنها زنان انگشت شماری تجربه ی نشانه های خفیف را گزارش داده اند.

علائم بارداری که شما ممکن است چهار روز پس از تخمک گذاری متوجه شوید

از آنجا که این اتفاق خیلی رایج نیست، تنها برخی از زنان می توانند از همان ابتدا متوجه علائم بارداری در ۴ دی.پی.اُ شوند. این علائم ممکن است بسیار خفیف بوده و نمی توانند شاخص معینی از حاملگی باشند. بیشتر این علائم علاوه بر نشانه های رایج بارداری، نشانه ی چرخه قاعدگی نیز می باشند و تشخیص علت را سخت می کنند. اگر شما هریک از این علائم را در ۴ دی.پی.اُ تجربه می کنید، توصیه می‌شود قبل از تشخیص آن ها تا زمان اولین عقب افتادن قاعدگی خود صبر کنید. 

اولین علائم بارداری پس از تخمک گذاری

اولین علائم بارداری پس از تخمک گذاری

۱. گرفتگی

گرفتگی شکمی در روزهای اولیه ی بارداری توسط برخی زنان احساس شده است. اما از آنجا که گرفتگی های قاعدگی و گرفتگی ها در چهار روز پس از تخمک گذاری قابل تشخیص از یکدیگر نیستند، این مورد می تواند کمی گیج‌کننده بوده و خیلی قابل‌اتکا نباشد. شما حتی می‌توانید گرفتگی را در طول تخمک گذاری تجربه کنید. بنابراین با اینکه نمی توان این مورد را به‌طور کلی کنار گذاشت اما احتمال اینکه این گرفتگی ها درنتیجه ی بارداری باشد، کم است.

۲. لکه بینی

یک دلیل رایج برای لکه بینی در طول مراحل اولیه ی بارداری خونریزی جای‌گیری می باشد. با این حال انجام عمل جای‌گیری در ۴ دی.پی.اُ رایج نمی باشد، به دلیل اینکه این عمل معمولا ۶ الی ۱۲ روز بعد از لقاح اتفاق می‌افتد.

اگرچه ممکن است تخمک به رحم رسیده باشد، اما چند روزی زمان می برد تا جای‌گذاری شود. در این زمان است که بدن شما هورمون هایی ترشح می کند تا پوشش رحمی را برای جای‌گذاری موفق آماده کند. هر نوع لکه بینی در  چهار روز پس از تخمک گذاری نمی تواند از علائم بارداری باشد. اولین علائم بارداری پس از تخمک گذاری

اگر شما در این زمان دچار لکه بینی هستید توصیه می‌شود که برای رد کردن سایر علت های لکه بینی به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما اقدام به باروری کرده اید و در در دوره پس از تخمک گذاری هستید، ممکن است که خونریزی ناشی از جای‌گیری را در روزهای بعدی مشاهده کنید.

اگر هم چیزی ندیدید نگران نباشید، همه ی زنان باردار این علامت را تجربه نمی کنند. و از آنجا که این مورد به سختی قابل ملاحضه است، بعضی از زنان حتی متوجه آن نمی شوند.

بخوانید : تفاوت علائم پریودی و بارداری(حالت وحس علائم)

۳. حالت تهوع

حالت تهوع یا تهوع صبحگاهی یک علامت شناخته شده در بارداری است. احتمال اینکه قبل از عقب افتادن قائدگی تجربه ی حالت تهوع داشته باشید بسیار کم می باشد و تنها ده درصد از زنان این اتفاق را تجربه می‌کنند. حالت تهوع اغلب نشانه ای از افزایش سطح هورمون در بدن می باشد که بروز آن کمی زمان خواهد برد.

اگر شما در 4روز پس از تخمک گذاری هستید ولی نشانه ای از حالت تهوع ندارید، مشکلی نیست. از آنجا که حالت تهوع کمی دیرتر ظاهر می شود، می توانید در انتظار چند روز دیگرِ بدون حالت تهوع هم باشید!

۴. سینه های دردناک

سینه های حساس یا دردناک نیز علاوه بر نشانه ی بارداری می توانند نشانه ی قاعدگی هم باشند. با اینکه نمی توانید این مورد را به عنوان نشانه ای از حاملگی به دلیل افزایش هورمون های بارداری نادیده بگیرید، ولی این مورد همچنین می تواند به دلیل تغییرات هورمونی در طول دوره ی قاعدگی رخ دهد.

۵. خستگی

احساس خستگی در سرتاسر روز می تواند یکی از علائم اولیه ی بارداری باشد. این مورد در زنان به ویژه در طول سه ماهه ی اول رایج است. اما یک نشانه ی قطعی بارداری نمی باشد.

۶. نفخ شکمی و ویارهای غذایی

این موارد نیز مانند بیشتر علائم دیگر در هر دو چرخه ی بارداری و قاعدگی رایج هستند اما همه ی زنان این را تجربه نمی کنند.

علائم دیگری مانند سردرد، تکرر ادرار، نوسانات خلقی، بیزاری از غذا، یبوست و گرفتگی بینی وجود داد که ممکن است تجربه کنید. چنین علائمی معمولا در طول سه ماهه ی اول بارداری تجربه می شوند و برای بیشتر زنان، بروز آن ها در مراحل بسیار اولیه چندان رایج نمی باشد. 

آزمایش خون بارداری چند روز بعد از تاخیر پریود

به محض اینکه حتی از خفیف ترین علائم مطلع شدید ، انجام یک آزمایش بارداری خانگی وسوسه انگیز است. با این وجود اطلاع از چگونگی عملکرد این آزمایش ها مهم می باشد. برای اینکه متوجه باشید چرا انجام آن ها ممکن است نتایج درستی را ارائه ندهد. اولین علائم بارداری پس از تخمک گذاری

آزمایش های بارداری سطح هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا به اختصار اچ.سی.جی را در بدن شما ردگیری می کنند. به منظور مثبت شدن تست بارداری، سطح این هورمون باید به قدر کافی بالا باشد تا آزمایش بتواند آن را ردگیری کند. هورمون اچ.سی.جی تنها بعد از اینکه تخمک جای‌گیری کرد، از جفت ترشح می شود که این موضوع در دوره ی ۶ الی ۱۰ دی.پی.اُ اتفاق می افتد.

بخوانید : بهترین زمان انجام آزمایش خون بارداری(8صبح)

بنابراین گرفتن نتیجه ی مثبت از آزمایش خانگی در ۴ دی.پی.اُ بعید می باشد. حتی ممکن است شما با وجود بارور بودن، نتیجه ی منفی بگیرید. به همین دلیل بهتر است که برای آزمایش دادن، تا بعد از عقب افتادن قاعدگی خود صبر کنید.

اگر شما باردار باشید در حدود دوره ی ۱۳ الی ۱۵ پس از تخمک گذاری باید به قدرکافی از سطح بالای هورمون اچ.سی.جی برخوردار باشید تا از آزمایش جواب مثبت بگیرید.

اگر در این دوره آزمایش شما منفی بود ولی شما به بارداری خود اطمینان دارید، برای تایید این موضوع باید به دیدن یک پزشک بروید. نتایج منفی اشتباه هنگام آزمایش های خانگی می تواند اتفاق بیفتد. دلیل آن می تواند این باشد که شما بسیار زودتر از موعد آزمایش را انجام داده اید یا اینکه بدن شما به زمان بیشتری برای آزاد کردن هورمون اچ.سی.جی نیاز دارد.

گرفتن یک آزمایش خون از پزشک می تواند این موضوع را برایتان مشخص کند. پس از تخمک گذاری یک مرحله ی بسیار اولیه در بارداری شما است.

در زمانی که ممکن است تخمک تشکیل لقاح داده باشد و شما ممکن است علائم خفیفی را تجربه کنید، بهتر است برای تایید بارداری تا عقب افتادن قاعدگی خود صبر کنید. تنها تعداد کمی از زنان ممکن است این علائم را تجربه کرده باشند. پس بهتر است چند روز دیگر نیز برای تایید آن صبر کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور