ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

اوج شروع حالت تهوع در بارداری(هفته 6)

اوج شروع حالت تهوع در بارداری :حالت تهوع و استفراغ می تواند یکی از اولین علائم بارداری باشد و معمولاً در حدود هفته ششم بارداری شروع می شود . ممکن است در هر ساعت از روز بروز کند و به نظر می رسد برای بیشتر خانم ها بعد از هفته دوازدهم بارداری متوقف می  شود .

بیماری صبحگاهی برای شما یا کودک شما مضر نیست ، اما اگر استفراغ بیش از حد را تجربه کرده اید و قادر به نگه داشتن غذای خود نیستید ، ممکن است دچار hyperemesis gravidarum شوید.

به دلیل عدم وجود مواد مغذی و عدم تعادل الکترولیتی ، اگر شدید و بدون درمان بماند ، Hyperemesis gravidarum می تواند برای شما و کودک شما مضر باشد . مهمترین چیز این است که در صورت بروز این علائم به پزشک اطلاع دهید و در مورد گزینه های درمانی احتمالی صحبت کنید.

اوج شروع حالت تهوع در بارداری

حقایق تهوع صبحگاهی بارداری

بیش از 50٪ از زنان باردار بیماری صبحگاهی را تجربه می کنند. بیماری صبحگاهی به احساس تهوع آور شما ممکن است در  سه ماهه اول بارداری اشاره داشته باشد ، که این نتیجه افزایش هورمون ها در بدن شما است.

بیماری صبحگاهی با استفراغ همراه است. بسیاری از پزشکان فکر می کنند بیماری صبحگاهی نشانه خوبی است زیرا به این معنی است که جفت به خوبی در حال پیشرفت است. نترسید ، روش های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند تا صبح بیماری را تسکین دهید .

در اینجا چند مرحله برای کاهش  علائم  اوج شروع حالت تهوع در بارداری شما آورده شده است:

برای سهولت در بیماری صبحگاهی ، کارهای مفید و لازم را انجام دهید.

انجام دادن:

 • اغلب وعده های غذایی کوچک بخورید.
 • مایعات را 1/2 ساعت قبل یا بعد از غذا بنوشید ، اما همراه با غذا نیست.
 • در طول روز مقادیر کمی مایعات بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری شود .
 • کراکر سودا را 15 دقیقه قبل از بیدار شدن صبح بخورید.
 • هر وقت احساس کردید می توانید غذا بخورید.
 • از شخص دیگری بخواهید برای شما آشپزی کند؛ اگر بو شما را آزار داد ، ویندوزها را باز کنید یا طرفداران را روشن کنید.
 • در طول روز استراحت کنید و چرت بزنید.
 • از مکان های گرم اجتناب کنید. احساس گرما به حالت تهوع می افزاید .
 • برای رفع تهوع لیمو یا زنجبیل ، لیموناد بنوشید یا هندوانه بخورید.
 • چیپس سیب زمینی شور بخورید. پیدا شده است که معده ها را به اندازه کافی برای خوردن یک وعده غذایی حل می کنند.
 • ورزش

انجام نده :

 • بعد از خوردن غذا دراز نکشید.
 • وعده های غذایی را از دست ندهید.
 • اجازه ندهید این شرایط درمان نشود.
 • غذاهای تند را نپزید و میل نکنید.

Hyperemesis Gravidarum

Hyperemesis gravidarum یک بیماری است که با تهوع شدید ، استفراغ ، کاهش وزن و گاهی اختلال در الکترولیت ایجاد می شود. موارد خفیف با اقدامات رژیم غذایی ، استراحت و آنتی اسیدها درمان می شود .

اوج شروع حالت تهوع در بارداری

موارد شدیدتر اغلب نیاز به ماندن در بیمارستان دارند تا مادر بتواند مایعات و مواد مغذی را از طریق خط داخل وریدی دریافت کند. بدون مشورت در ابتدا با پزشک هیچ دارویی را برای این بیماری مصرف نکنید .

باید با پزشک خود تماس بگیرید

 • اگر دچار حالت تهوع و استفراغ بیش از حد هستید که مانع از پایین آمدن هر غذایی می شود
 • اگر استفراغ با درد یا تب همراه باشد
 • اگر حالت تهوع و استفراغ در سه ماهه دوم ادامه داشته باشد (بعد از هفته دوازدهم)
بیماری صبحگاهی HYPEREMESIS GRAVIDARUM
در حد متوسط استفراغ شدید
حدود 80٪ از زنان باردار آن را تجربه می کنند در حدود 1- 1.5٪ زنان باردار آن را تجربه می کنند
در هفته های 12 تا 20 بارداری یا زودتر فروکش می کند ممکن است در طول بارداری دوام داشته باشد
کاهش وزن ندارد کاهش وزن 5 تا 20 پوند
این امر باعث می شود مقداری غذا در معده کم شود. اجازه نمی دهد که غذا در معده کم شود
تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند به کاهش استفراغ کمک کند معالجه پزشکی و در بعضی موارد بستری شدن در بیمارستان ضروری است.

 

 • دلایل استفراغ و حالت تهوع در دوران بارداری چیست؟

بارداری چیز زیبایی است. شما زندگی را خلق کرده اید و در طی چند ماه ، دسته های ارزشمند شادی خود را در آغوش خود خواهید داشت.

اما بعضی اوقات زیبا نیست. در حالی که بسیاری از مادران انتظار با درخشش بارداری و لبخند بزرگی روی چهره خود می گذرند ، ممکن است تجربه شما کمتر از تصور باشد – به خصوص اگر به جای درخشش و لبخند ، از زمان امکان رابطه تنگاتنگی با توالت خود ایجاد می کنید. ‘.

قرار است این شادترین زمان زندگی شما باشد ، درست است؟ و در اعماق ، شاید اینگونه باشد. اما در عین حال ، حالت تهوع و استفراغ حتی می تواند هیجان انگیزترین تلاش والدین برای یافتن آن خوشبختی باشد.

دانستن علت اصلی استفراغ می تواند این مشکل را تحت کنترل داشته باشد ، بنابراین در ادامه بخوانید تا در مورد علل شایع استفراغ در دوران بارداری مطلع شوید.

بیماری صبحگاهی(استفراغ وتهوع بارداری)

بیماری صبحگاهی یکی از دلایل اصلی استفراغ در دوران بارداری است. اما در حالی که آن را بیماری صبحگاهی می نامند ، تهوع و استفراغ در واقع می تواند در هر ساعت از شبانه روز اتفاق بیفتد.

علت دقیق بیماری صبح ناشناخته است ، اما احتمالاً به دلیل تغییرات هورمونی است که بر روی بدن شما خراب می کند. تخمین زده می شود که بیماری صبحگاهی تا حداکثر رخ می دهد80 درصد از کل حاملگیها منبع قابل اعتمادبا تهوع و استفراغ از حدود هفته ششم شروع می شود.

خبر خوب این است که علائم به طور معمول در سه ماهه دوم بهبود می یابد ، اگرچه برخی از خانم ها در تمام دوران بارداری خود بیماری صبحگاهی دارند –

علائم بیماری صبحگاهی شامل حالت تهوع و استفراغ است. جالب اینجاست که برخی از خانمها حتی تا ابتدای موج اول بیماری صبحگاهی ، حتی در مورد بارداری نیز مشکوک نیستند. پس از گذشت چند روز بیدار شدن از خواب در معده ، آنها آزمایشی را برای تأیید یا رد حاملگی انجام می دهند.

بیماریهای ناشی از غذا

این یک دلیل استفراغ در دوران بارداری است که برخی از زنان باردار انتظار ندارند.اوج شروع حالت تهوع در بارداری

اگرچه می توان هر نوع تهوع و استفراغ را به بیماری صبحگاهی نسبت داد ، اما مشکل در واقع ناشی از خوردن غذای آلوده در دوران بارداری است.

هر کسی در معرض بیماری ناشی از غذا است ، اما زنان باردار به ویژه در معرض خطر هستند زیرا بارداری سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. در نتیجه ، مبارزه با باکتری ها و میکروب ها برای بدن سخت تر می شود.

علائم شامل موارد مشابه بیماری صبحگاهی مانند تهوع و استفراغ است. اما برخلاف بیماری صبحگاهی ، بیماری های ناشی از غذا می توانند علائم دیگری مانند سردرد ، درد بدن و حتی تب را ایجاد کنند . این علائم اندکی پس از خوردن غذای آلوده بروز می کند – ممکن است طی 24 تا 48 ساعت.

بهترین راه برای محافظت از خود ، طبخ کامل گوشت است. همچنین ، مدت کوتاهی پس از پخت و پز مواد غذایی را در یخچال قرار دهید ، تمام میوه ها و سبزیجات را بشویید و از آب ، تخم مرغ یا شیر پاک نشده آن ها خودداری کنید.

علت و عوامل خطر استفراغ در دوران بارداری

در حالی که احتمالاً هورمونها مقصر بیماری صبحگاهی و hyperemesis gravidarum هستند ، برخی عوامل خطر مواجهه با یک یا هر دو مشکل در دوران بارداری را افزایش می دهند. مثلا:

 • شما انتظار چندقلو (دوقلوها ، سه قلو یا موارد دیگر) را دارید.
 • شما در دوران بارداری سابقه شخصی یا خانوادگی خود را از استفراغ دارید.
 • شما به بوها یا سلیقه های خاصی حساس هستید.
 • شما سابقه میگرن دارید.
 • شما سابقه بیماری حرکتی دارید.

بزرگترین خطر بیماری ناشی از غذا خوردن غذاهای خام ، پنهان یا میوه و سبزیجات است که شسته نشده اند.

به خاطر داشته باشید که اگرچه موارد ذکر شده علل متداول استفراغ در دوران بارداری است ، مشکلات دیگری نیز ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود که ممکن است باعث استفراغ شود. این شامل:

عوارض جانبی استفراغ در دوران بارداری

ابتلا به عارضه صبحگاهی در دوران بارداری ناراحت کننده است ، اما شما به احتمال زیاد عوارض عمده ای را تجربه نمی کنید.اوج شروع حالت تهوع در بارداری

اما اگر دچار hyperemesis gravidarum هستید ، استفراغ شدید می تواند منجر به کم آبی یا کاهش ادرار شود. و اگر نمی توانید سطح مایعات خود را دوباره پر کنید ، ممکن است نیاز به بستری شدن در بدن و مایعات داخل وریدی (IV) دریافت کنید.

این وضعیت همچنین می تواند باعث آسیب کبدی ، کمبود ویتامین B و وزن کم رشد در کودک در حال رشد شما شود ، بنابراین مهم است که در مورد گزینه های خود با پزشک صحبت کنید.

بیماریهای ناشی از غذا هیچ ارتباطی با آنها ندارند. این بیماری ها ، که می تواند شامل مسمومیت با سالمونلا و لیستریا باشد ، می تواند باعث زایمان زودرس و حتی سقط جنین شود .

اوج شروع حالت تهوع در بارداری

درمان استفراغ در دوران بارداری

درمان استفراغ در دوران بارداری بستگی به علت اصلی و همچنین شدت آن دارد.اوج شروع حالت تهوع در بارداری

در مورد بیماری صبحگاهی ، خوردن میان وعده های سالم در طول روز مانند کراکر یا نان تست خشک ممکن است حالت تهوع و استفراغ را کاهش دهد. برای برخی از خانمها ، بیماری صبحگاهی بر معده خالی بدتر است.

بعضی اوقات ، روشهای درمانی جایگزین مانند آروماتراپی ، طب سوزنی و طب سوزنی نیز می توانند تسکین دهند.

قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود صحبت کنید.اوج شروع حالت تهوع در بارداری

1-وعده های غذایی کوچکتر و بیشتر را بخورید.

نخوردن غذا می تواند حالت تهوع را بدتر کند. برای جلوگیری از معده خالی ، به جای سه وعده غذایی بزرگ هر روز به جای وعده های غذایی کوچکتر و پر تکرار سعی کنید. برای کاهش تهوع در صبح ، سعی کنید برخی کراکرهای ساده ، نان خشک یا غلات را در کنار تخت خود قرار دهید تا به محض بیدار شدن بتوانید مقدار کمی بخورید.

2-معده خود را با زنجبیل صاف کنید.

زنجبیل ممکن است به رفع معده ناراحت کننده کمک کند. چای زنجبیل ، جوجه های زنجبیل ، مواد نگهدارنده زنجبیل یا زنجبیل را با زنجبیل واقعی درست کنید. مصرف کپسول های حاوی 250 میلی گرم زنجبیل چهار بار در روز نیز می تواند کمک کند.

3-از برخی غذاها پرهیز کنید.

سعی کنید غذاهای چرب و چرب ، غذاهای بسیار شیرین ، غذاهای پرادویه و غذاهای تولید گاز را از بین ببرید. این زمان برای امتحان کردن آن رستوران جدید هندی نیست! زنان گزارش کرده اند که غذاهای پر پروتئین ، کربوهیدرات سنگین ، شور ، کم چربی ، شیرین و / یا غذاهای خشک (یعنی آجیل ، کراکر ، نان تست و غلات) کمتر ممکن است باعث تهوع شوند. همچنین با جدا کردن غذاها و نوشیدنی ها می توانید با تهوع در وعده های غذایی مقابله کنید (از نوشیدن نوشیدنی در حین غذا جلوگیری کنید).

4- از بوی قوی خودداری کنید.

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید اجتناب از محرک های محیطی ، بویژه بوهای قوی است. فاصله خود را از دود سیگار ، عطرها و هر چیز دیگری که به نظر می رسد بر شما تأثیر بگذارد ، نگه دارید. وقتی صحبت از آشپزی می شود ، ببینید آیا شخص دیگری می تواند آماده سازی غذا را انجام دهد یا خیر. اگر آشپزی می کنید ، پنجره ها را باز کنید تا بوی آشپزی به حداقل برسد.

5- آروماتراپی را امتحان کنید.

از طرف دیگر ، بوی نعناع ، لیمو یا پرتقال ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کند. سعی کنید یک توپ نخی یا بافت آغشته به روغن معطر را در زیر بینی خود قرار دهید. (بسیاری از رویکردهای توپ پنبه ای را برای پاشیدن عطر داخل هوا ترجیح می دهند زیرا می توانید پنبه را سریعاً از بین ببرید – و بوی آن – در صورت ایجاد حالت تهوع).

6-زمان مناسب ویتامین های دوران بارداری خود را مصرف کنید.

آهن موجود در بسیاری از ویتامین های دوران بارداری می تواند حالت تهوع را تشدید کند. سعی کنید ویتامین های قبل از تولد خود را قبل از خواب ، به جای صبح با معده خالی مصرف کنید. اگر این امر کمکی نکرد ، با ارائه دهنده خود در مورد آزمایش ویتامین قبل از تولد بدون آهن صحبت کنید. نیاز شما به آهن در اواخر بارداری بیشتر است ، بنابراین ممکن است اشکالی در مصرف آهن از این طریق پرش کنید ، اما حتماً به ارائه دهنده خود بگویید تا او بتواند سطح آهن شما را تحت نظر داشته باشد.

7-روی پاهای خود بلند شوید.

برخی از خانم ها دریافتند که ورزش به علائم آنها کمک می کند. سعی کنید در طول روز پیاده روی دیگری داشته باشید ، به شنا بروید ، یا به یک کلاس یوگا قبل از تولد بپیوندید. به خاطر داشته باشید:

ورزش در دوران بارداری به شدت مورد تشویق قرار می گیرد ، اما همیشه قبل از شروع برنامه جدید ورزشی با provider یا با افزایش چشمگیر سطح تناسب اندام خود ، با ارائه دهنده خود مشورت کنید.اوج شروع حالت تهوع در بارداری

پزشک شما همچنین ممکن است دارو را برای جلوگیری از تهوع و استفراغ تجویز کند. اگر این داروها مؤثر نباشند ، ممکن است به یک درمان استروئیدی احتیاج داشته باشید.اوج شروع حالت تهوع در بارداری

بسیاری از بیماریهای ناشی از غذا باید دوره خود را طی کنند ، اما شما باید طی چند روز احساس بهتری داشته باشید. هدف اصلی جایگزینی مایعات از دست رفته و جلوگیری از کم آبی بدن است. خوردن وعده های غذایی کوچک ، نوشیدن آب زنجبیل و نوشیدن آب یا نوشیدنی های ورزشی می تواند به شما در بهتر بودن کمک کند و از کم آبی بدن جلوگیری کند.

اما هنوز باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر یک بیماری ناشی از غذا ناشی از باکتری ها باشد ، ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.اوج شروع حالت تهوع در بارداری

علت نداشتن حالت تهوع در دوران بارداری در تشخیص جنسیت جنین ؟

می تواند ناخوشی یا حالت تهوع بد صبحگاهی جنیست فرزندتان را نشان دهد؟ اگرچه برخی والدین ترجیح می دهند در یک روز خاص جنسیت کودک خود را دریابند، بسیاری دیگر از افراد نتایج را بلافاصله می خواهند.
حدس زدن جنسیت فرزند بیش از حد به یک سرگرمی تبدیل شده است، با بسیاری از باورهای نادرست و نشانه ها قرار است تعیین کنید که جنسیت فرزندتان دختر است یا پسر. احتمالا همه این را شنیده اید که در بارداری شکم بزرگ در برابر شکم کوچک قرار دارد.
چیز دیگری که مردم دوست دارند به آن توجه کنند؟
ناخوشی صبحگاهی یا فقدان آن. برخی گروهها باور دارند که ناخوش احوالی بد صبحگاهی به این معناست که شما به احتمال زیاد یک دختر بچه در شکم دارید.
در حالیکه حالت تهوع نداشتن همواره به این معنی است که پسری حمل می کنید. اما آیا شواهد محکمی وجود دارد که صحت این نظریه را ثابت کند؟
یا تنها داستان قدیمی همسران است؟ اجازه بدهید پی ببریم. با توجه به مادر و سلامت کودک، ناخوشی صبحگاهی واقعا خیلی اثبات نمی کنند.
حالت تهوع و استفراغ در بارداری یا ناخوشی صبحگاهی، اغلب حوالی ششمین هفته بارداری رخ می دهد. چه قدر طول میکشد؟
معمولا حوالی چهاردهمین هفته پایان می پذیرد، اما برای برخی از زنان می تواند بیشتر طول بکشد.
رایج ترین علت ناخوشی صبحگاهی افزایش افزایش هورمون ها خصوصا HCG (هورمونی که بودنش در خون نشانه بارداری است) و استروژون است.
دیگر عوامل شامل استرس، خستگی و کاهش سطح قند خون است. برخی از بانوان هایپرمیسیس گرایدروم (HG) در طول دروه بارداری شان گسترش می یابد.
این شبیه به یک بیماری شدید صبحگاهی است جایی که آنها کاهش وزن و کم شدن آب بدن همراه با تهوع معمولی و استفراغ تجربه می کنند.
این همچنین مزمن است و در موارد شدید می تواند تمام روز و سراسر بارداری به طول بیانجامد.
موردی آشنا برای HG وجود ندارد، اما برخی باور دارند که این همچنین با افزایش سطح HCG نیز انجام می گیرد.
آخ، باوجود اذیت دهندگی و گاهی اوقات ضعیف کننده طبیعی ناخوشی صبحگاهی و HG، برخی باور دارند که نشانه ای است که هم بدن شما و کودکتان از نظر سلامتی در حال پیشرفت هستند.
ببینید، زمانی که بدن خانم بارداری افزایش HCG و استروژن را تجربه میکند، بدان معناست که آن به سختی درحال کار کردن برای ایجاد محیطی طبیعی برای کودک به منظور رشد و پیشرفت است.
بالعکس، اگر شما تجربه این احساس را نکرده اید با وجود اینکه شما در چارچوب زمانی هستید برای هنگامی که قرار است آن را حس کنید، خیلی نگران نباشید.
درواقع هیچ شواهدی برای اثبات اینکه نبود ناخوشی صبحگاهی هر مشکلی با پیشرفت و سلامت کودک تان را نشان می دهد، وجود ندارد.
بنابراین، آیا بهتراست شما در ناخوشی صبحگاهی برای تعیین سلامت کودک خود جستجو کنید؟ قطعا نه. در معاینه منظم با دکترتان باید نتایج قطعی سلامتتان آماده گردد.
اخیرا به جز آشکارسازی جنسیت کودک تان که هنوز متولد نشده یک اتفاق مخصوص با این جنسیت ایده های آشکارسازی جشن خواهد بود.
از غذاهای سبک بامزه تا خلق کردن بازیها، شما می توانید عکس های باارزش و خاطرات خوب برای هرشخصی در اینستاگرام خلق کنید. اینجا چند ایده وجود دارد که شما می توانید تقلید کنید.

حالت تهوع درجنین پسربیشتراست یادختر ؟

بسیاری از ناخوشی های صبحگاهی نمی تواند درباره سلامت فرزندتان بسیار بگوید اما میتواند به شما در سنجیدن رابطه جنسی کمک کند؟ احتمالا این عقیده قدیمی و مردود را شنیده اید: ناخوش احوالی بد صبحگاهی = دختر، درحالیکه نداشتن این حالت در صبح = پسر. اما علم در مورد آن چه می گوید؟ آیا شما با وجود یک دختر ناخوش می شوید یا یک پسر؟ متاسفم که حباب شما را ترکاندم، اما درواقع پژوهش های بسیاری که این نظریه را حمایت کند وجود ندارد. مطالعه ای در دهه 90 وجود داشت که یافته بود که خانمی با HG به احتمال زیاد دختر بچه ای را به دنیا می آورد. هرچندکه، مطالعه در سال 2013 بعدها به واسطه 2/450 خانم باردار دریافت که، نزدیک 80% از این خانم ها تجربه ناخوشی صبحگاهی را با وجود پسر در شکم شان داشته اند. اطلاعات مناقشه درست آنجاست.

حالت تهوع در شب و جنسیت جنین چیست ؟

بنابراین دیگر چگونه می توانید جنسیت فرزندتان را تعیین کنید؟
به اندازه کافی با افسانه ها و عقاید قدیمی و مردود. تنها یک راه ارزان و نتیجه بخش برای تعیین جنسیت کودک تان وجود دارد
ـ سونوگرافی. مطمئنا، شما باید تا هفته هجدهم بارداری برای پی بردن به آن صبر کنید، اما در این روش (عینا) عکسی واضح از جنسیت فرزندتان به دست خواهید آورد.
روش دیگر که به شما اجازه می دهد تا جنسیت فرزندتان را پیش از تولد دریابید نمونه برداری از پرزهای جفتی است (CVS)، جایی که دکتر یک مقدار از سلولهای جفت شما برمیدارد.
هرچندکه، CVS معمولا تنها هنگامی که شما از نظر ژنتیکی مستعد بیماریهای خاص هستید و یک امکان وجود دارد که ممکن است شما آنها را به کودک خود عبور دهید.
CVS کمک می کند ژنتیک و اختلالات کروموزم مانند سندروم داون و فیبروز کیستیک و اختلالات مرتبط با جنسی را پیدا کنید.
نتیجه گیری
دفعه بعد که دوست حامله ای از شما معنای بدون تهوع را در طول بارداری پرسید، شما جواب ها را به دست آورده اید.
سلامتی خردمندانه، وجود بدحالی صبحگاهی به صورت خفیف یا بدون آن نشانه هیچ مشکلی نیست.
و با جنسیت کودک، تهوع و استفراغ در طول باراداری و به اندازه کافی علاثم قابل اعتمادی برای تعیین اینکه آیا بچه دختر است یا پسر به اثبات نرسیده است. بهترین کار این است که یک دکتر را ببینید و منتظر سونوگرافی بمانید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور