ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

10 اقدامات مهم قبل بارداری باید | نباید

اقدامات مهم قبل بارداری باید نباید :تصميم براي شروع و گسترش خانواده هيجا­ن­ انگيزاست آماده­ سازي بدن و ذهن شما از بهترين کارهايي­ست که بايستي قبل از بارداري صورت گيرد. مراحل آماده­سازي پيش از باردراي را انجام دهيد تا احتمال داشتن تجربه­اي شاد و سالم را به حداکثر برسايند.

اقدامات مهم قبل بارداری باید نباید

اقدامات مهم قبل بارداری باید نباید

1 ـ برنامه­ريزي براي  يک چک­آپ قبل از بارداری با مامایی

کسب اطمينان از اينکه مکانيک بدن در شرايط مناسبي­ست و  دانستن نکاتي درباره بارداري هميشه ايده خوبي قبل از تصميم ­گيري براي بارداري­ست . اين مسئله به ويژه در صورتي حائز اهميت است که شما براي اولين بار قرار است باردار شويد و يا اينکه بيش از 35 سال سن داريد و يا اينکه بعد از 12 ماه روابط جنسي غيرايمن قصد بارداري داريد .

و يا اينکه دچار مشکلات غدد هستيد و يا قبلا چنين مشکلات و يا هر بيماري ديگري که ممکن است بر سلامت شما و جنين تاثيرگذار باشد را داشته­ايد. متخصص زنان و زايمان توصيه­هاي کاربردي را درباره تخمک ­گذاري و نحوه بارداري به شيوه ­اي در اختيار شما قرار ميدهد که براي سلامتي شما مناسب باشد.

2 ـ تحقيق پيرامون سابقه پزشکي خانواده

يکي از مهم­ترين کارهايي که قبل از بارداري بايستي صورت گيرد بررسي سابقه پزشکي خانواده شماست با والدين و اعضاء خانواده خود درباره بيماري­هاي احتمالي ژنتيکي و بيماري­هاي مزمني صحبت کنيد که قبلا در خانواده شما وجود داشته است با زنان خانواده خود صحبت کنيد .

و از ‌آنها درباره نحوه بارداري­شان بپرسيد و مطلع گرديد که آيا آنها دچار مشکلات باروري بوده­اند يا خير و به صورت کلي بارداري آنها چگونه بوده است.

در صورت امکان با خانواده پدري خود نيز صحبت کنيد برخي از بيماريهاي ژنتيک از طريق آزمايش مشخص ميشود و در نتيجه اگر شما و يا شريک زندگي­تان داراي ريسک ميباشيد قبل از بارداري آزمايش دهيد تا در ارتباط با برنامه­ريزي خانواده اطلاعات کامل را به دست آوريد.

3 ـ به دندانپزشک مراجعه نماييد

سلامت دندان بايستي بخش مهمي از سلامت کلي شما در نظر گرفته شود آيا شما ميدانستيد که زماني که باردار شويد خط بيماريهاي لثه در شما افزايش مييابد؟ رفتن به دندانپزشکي را در فهرست کارهايي قرار دهيد که قبل از بارداري بايستي انجام دهيد در نتيجه يک چک­آپ دندان و دهان و نظافت حرفه­اي را در نظر بگيريد.

کارهاي دندانپزشکي در زمان بارداري با ريسک همراهند و داروهاي کنترل درد در‌ آنها محدود ميباشد در نتيجه در صورت مشکلات دنداني حالا زماني­ست که بايستي به آنها رسيدگي کنيد. عادات خوب بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنيد تا احتمال پوسيدگي و مشکل در بارداري شما پايين باشد.

4 ـ واکسن­هاي لازم را دريافت کنيد

بيماري­هاي قابل­پيشگيري زيادي وجود دارند که خطرات قابل­توجهي را براي جنين به همراه دارند فهرست کارهايي که بايستي قبل از بارداري انجام گيرد بايد شامل اطمينان از دريافت واکسنهاي مناسب باشد با پزشک  و والدين خود صحبت کنيد و يک تست خون دهيد تا ببينيد که آيا در برابر بيماريهايي مانند آبله مرغان اوريون و سرخک مصونيت داريد يا خير .

شما ميتوانيد واکسنهاي اضافي را نيز دريافت کنيد از جمله آنها ميتوان به واکسنهايي اشاره کرد که از شما در برابر آنفلوآنزا و برخي از سوي ه­هاي اچ­پي­وي حفاظت ميکند.

اقدامات مهم قبل بارداری باید نباید

5 ـ بودجه خود را تنظيم کنيد

يک زوج بايستي بودجه خود را برنامه­ ريزي کنند.اقدامات مهم قبل بارداری باید نباید

در حالي که شما ممکن است زمان زيادي داشته باشيد بارداري به ويژه سه ماهه اول ميتواند بسيار خسته­ کننده باشد. شما احتمالا نميخواهيد زماني که ده هفته از بارداري­تان گذشته ماشين حساب را برداريد و حساب و کتاب کنيد بودجه­ بندي به موقع باعث آرامش روحي شما ميشود.

و در صورتي که بايستي مسائل مالي را تنظيم کنيد تا کاملا به خانواه برسيد به شما هشدار ميدهد. بلافاصله صرفه­جويي در هزينه براي موارد اضطراري را آغاز کنيد زيرا بارداري ميتواند گاهي اوقات هزينه­ هاي پزشکي پيش­بيني­ نشده ­اي را به همراه داشته باشد و شما نميخواهيد فقط به اين خاطر که بودجه نداريد آنها را به تعويق بياندازيد.

6 ـ شيوه ­هاي کنترل بارداری را متوقف کنيد

اين مسئله ممکن است به ظاهر کاملا مشخص و بديهي به نظر برسد اما اگر شما شيوه­اي پنهاني از پيشگيري از بارداري مانند آي­يودي را دنبال کرده­ايد آنگاه ممکن است آن را پيش از بارداري فراموش کنيد در نهايت اگر آن را نميبينيد و يا اينکه به صورت روزانه به کار نميبريد ممکن است فراموشش کنيد.

با ارائه­ دهنده خدمات درماني خود درباره بهترين روش براي کنار گذاشتن راه­هاي پيشگيري از بارداري صحبت کنيد بر اساس نوع روش پيشگيري از بارداري باروري شما ظرف چند روز و يا چند ماه باز ميگردد به خاطر داشته باشيدکه ممکن است بعد از توقف روش پيشگيري از بارداري ممکن است تغييرات هورموني ايجاد شوند .

اگر با مسئله­اي غيرعادي روبرو شويد اطمينان حاصل نماييد که با يک متخصص پزشکي مشورت مينماييد.

7 ـ مکمل­هاي غذايي پيش از بارداري را مصرف نماييد

يک خانم بايستي از مکملهاي قبل از تولد استفاده کند

اطمينان حاصل کنيد که بدن شما قبل از بارداري در فرم مطلوبي قرار دارد و اين کار از طريق داشتن رژيم غذايي سالم و مصرف مکمل­هاي پيش از تولد امکان­پذير است.

اين مکملها حاوي فوليک اسيد و ديگر ويتامينها و مواد معدني لازم براي بارداري سالم رشد جنين و باروري­ست با پزشک خود درباره مکملهايي که در حال حاضر مصرف ميکنيد صحبت کنيد برخي از آنها براي دوران بارداري مناسب نستند و ممکن است مجبور باشيد آنها را قبل از بارداري متوقف نماييد.

8 ـ از توکسين­ها و سم­ها دوري ورزيد

به همين ترتيب فهرست کارهايي که بايستي قبل از بارداري انجام دهيد بايستي شامل حذف توکسين­ها باشد داروها الکل و سيگار مشخصا براي سلامت شما و نوزادتان مضر خواهند بود اما ديگر توکسينهايي نيز وجود دارند که ممکن است شما چيزي درباره آنها ندانيد از جمله ويتامين آ که در محصولات بهداشت پوست وجود دارد .

که بدون نسخه نيز دريافت ميگردند حشره­کش­ها و ديگر موادشيميايي نيز ميتوانند خطرناک باشند و محصولات لبني پاستوريزه­نشده نيز مضرند.  در صورتي نگراني در اين زمينه تحقيقات خود را انجام دهيد و با يک متخصص پزشکي  کنيد.

9 ـ اطمينان حاصل کنيد که از ماهي­ هاي مناسبي استفاده مينماييد

يکي از کارهايي گه قبل از بارداري بايستي انجام دهيد به دست آرودن اطلاعات درباره اين موضوع است که کداميک از محصولات بارداري براي باردراي مناسبند و کداميک نبايستي استفاده شوند.

مشخص شده که جيوه ميتواند باعث ايجاد نقايصي در زمان تولد شود و زنان ممکن است به صورت سهوي آن را در دوران بارداري با خوردن ماهي دريافت کنند شما بايستي از گونه­ هايي مانند شمشير ماهي شاه مکرل در زمان پيش از بارداري خودداري کنيد تا اطمينان حاصل نماييد که سيستم شما در زمان بارداري از اين گونه مواد پاک است.

در طي باداري شما بايستي مصرف ماهي­هايي مانند تن و يا سالمون را  به دوبار در هفته کاهش دهيد تا در نتيجه از همين حال به آن عادت کنيد به صورت کلي ماهي را حذف نکنيد زيرا اگر با رعايت توصيه­هاي لازم مصرف شود اسيدچرب امگا 3 را به شما ارائه ميدهد.

10 ـ ورزش­هاي ماهيچه­اي مخصوص را انجام دهيد: اقدامات مهم قبل بارداری باید نباید

ورزشهاي ماهيچه­اي خاص ساده و موثر هستند اما تنها در صورتي که شما آنها را به صورت منظم و پيش از زايمان انجام دهيد هيچ زماني مانند حالا براي انجام اين ورزش مناسب نيست .اقدامات مهم قبل بارداری باید نباید

و نکته مثبت اين است که شما ميتوانيد آنها را در هر جا انجام دهيد .بدون اينکه کسي متوجه شود گوشي تلفن خود را در حالت هشدار قرار دهيد تا به شما يادآوري کند تا آنها را به صورت روزانه انجام دهيد و  جلو رفتن در بارداري و نزديکي شدن زمان زايمان با پزشک خود درباره نحوه تقويت ديواره­هاي واژن صحبت کنيد.

اطلاعات زيادي در مورد بارداري موجود هستند و آمادگي در حد امکان بسيار حائز اهميت ميباشد. از زمان پيش از بارداري به عنوان زماني براي کسب اطلاعات استفاده کنيد و بدانيد که چه کارهايي را بايستي قبل از بارداري انجام دهيد تا کل فرايند کمي آسان­تر شود. بعد از‌آن تمام کاري که بايد انجام دهيد لذت بردن ازاين دورن است.

نبایدها  

: 1.  پرهیز از یبوست. 2.پرهیز از حمام زیاد. 3.پرهیز از حرکات و ورزشهای سنگین. 4.پرهیز از نزدیکی زیاد خصوصا در اوائل حاملگی و اواخر آن و مخصوصا در حاملگی اول. 5.پرهیز از زمین خوردن و ضربت خوردن. 6.پرهیز از پرخوری و کم خوری.

7.پرهیز از غم و اندوه خصوصا در زیر یک و نیم ماه و بالای هشت ماه. 8.پرهیز از خوشحالی شدید، صداها و بوهای شدید. 9.پرهیز از نشاندن طفل دیگر بر شکم.

10.پرهیز از فصد، حجامت، اسهال و قی مگر در صورت ضرورت. 11.پرهیز از هر چه باعث سقط است خصوصاً زیر 1.5 ماه وبالای 8 ماه. 12.پرهیز از برداشتن اشیاء سنگین.

13.پرهیز از دویدن و کوبیدن اشیاء به سرعت و قوت که جنین تکان شدید بخورد. 14.پرهیز از برداشتن بار سنگین بر شکم یا پشت یا پهلو. 15.پرهیز از مالیدن روغن به سر. 16.پرهیز از فریاد زدن.

بهداشت بارداری: بایدها

: 1.لینت مزاج باید وجود داشته باشد که بهترین ملینات سوپهای چرب است. 2.ورزش معتدل و پیاده روی ملایم. 3.افزایش حمام رفتن نزدیک زایمان. 4.پوشاندن زیر دنده‌ها با پارچه نرم. 5.مالیدن روغنهای قابض گرم معطر برشکم.

خوردنی های مناسب برای زنان باردار: اقدامات مهم قبل بارداری بایدها نبایدها

: 1.میوه‌ها: مویز، به، سیب میخوش، گلابی، بادام، انار. 2.غذاها: نان خوب و برشته، شورباهای دارای زیره. 3.مصرف ملینات. 4.گوشت بره یک¬ساله.

معا ینات مناسب برای زنان باردار:  1.غذاهای مناسب و سوپ‌های چرب. 2.اگر نشد: • شیرخشت • فلوس خیار شنبر و روغن بادام • ترنجبین با گلاب ملینات مضر برای زن حامله: 1.گل بنفشه 2. گل ختمی 3.خبازی 4.هر چه ضعیف کننده قلب باشد. 5.هر چه ضعیف کننده معده باشد. 6.هر چه باعث سقط شود.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.