ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

(اشتباه سونوگرافی در تشخیص جنسیت جنین دختر)

اشتباه سونوگرافی تشخیص جنسیت دختر : شما بالاخره اقدام به انجام تستی کرده اید که به شما اطلاع میدهد قرار است صاحب یک پسر شوید و یا یک دختر. اما این نتایج چقدر دقیق هستند؟ آیا ممکن است جنسیت جنین تغییر کند

پس از مثبت بودن تست بارداری شما (هورا!)، فهمیدن اینکه قرار است صاحب پسر یا دختر شوید، برای بسیاری از والدین، یکی از هیجان انگیز ترین لحظات بارداری است.

البته، شما نمیخواهید بدانید که پزشکان در مورد جنسیت بچه چه فکر میکنند – شما به دنبا نتایج دقیق خواهید بود. چندین راه متفاوت برای فهمیدن جنسیت بچه وجود دارد و دقت نتایج میتواند بر اساس متدی که استفاده میکنید و زمان انجام آن بسیار متفاوت باشد. خوشبختانه، اشتباهات در این زمینه رایج نیستند.

جاناتان شفیر، یک پزشک و متخصص زنان زایمان در ایالت اوهایو و مرکز پزشکی دانشگاه وکسنر میگوید: “این یک اتفاق نادر است”. اما به هر حال ممکن است این اتفاق رخ دهد. تست های مختلفی که میتوانند جنسیت بچه را تعیین کنند و میزان دقت نهایی آنها به شرح زیر است.

اشتباه سونوگرافی تشخیص جنسیت دختر

استفاده از تست ها غیرتهاجمی پیش از زایمان

تست غیرتهاجمی پیش از زایمان (NIPT) یک آزمایش خون اختیاری است که میتوانید در سه ماهه ی اول (هر زمان پس از هفته ی دهم) انجام دهید. این ازمایش به دنبال مشکلات غیر طبیعی کروموزمی مانند سندروم داون، تریزومی 18 و تریزومی 13 در نوراد میگردد.

این آزمایش، تست بررسی DNA بدون سلول نیز نامیده میشود. این تست نمونه هایی از خون مادر آینده را تحلیل کرده و قطعه هایی از DNA جنینی که از جفت به درون جریان خون مادر آزاد شده اند بررسی میکند. این تست DNA را تحلیل میکند، اما میتواند جنسیت بچه را نیز تعیین کند.

گرچه هدف اصلی از انجام تست، این نیست. طبق توضیحات شفیر، در صورتی که در این آزمایش کروموزم Y یافت شود، شما صاحب یک پسر شده اید و اگر هیچ کروموزم Yای یافت نشد، فرزند شما دختر خواهد بود.

اشتباه سونوگرافی تشخیص جنسیت دختر

اشتباه سونوگرافی تشخیص جنسیت دختر

چقدر احتمال دارد که این نتیجه اشتباه باشد؟

شفیر بیان میکند که در صورت انجام تست پس از هفته ی دهم بارداری یا دیرتر، احتمال اشتباه در تعیین جنسیت با استفاده از NIPT حدود 1 درصد است. او ذکر میکند: ” گاهی ماده ی ژنتیک جنینی کافی در جریان خون مادر برای بررسی دقیق وجود ندارد. ممکن است نمونه ی خون زود گرفته شده باشد.” اما اگر NIPT در زمان صحیح انجام گیرد، ندرتا نتیجه ی اشتباه خواهد داشت و حدودا 99 درصد دقت دارد.

ایا ممکن است سونوگرافی در تعیین جنسیت اشتباه کند

این مسئله برای هر زن متفاوت است، اما شما ممکن است در طول 20 هفته ی ابتدایی بارداری، چندین سونوگرافی داشته باشید. با این وجود کادر درمان معتقدند که یک تکنیسین سونوگرافی، تنها در سونوگرافی میانه ی بارداری شما (که معمولا در هفته بیستم انجام میگردد)، قادر به دیدن ناحیه تناسلی بچه ی شماست و میتواند به شما اطلاع دهد که بچه پسر است یا دختر.

چقدر احتمال دارد که این نتایج اشتباه باشد؟

به گفته ی شفیر، احتمال خطا با سونوگرافی حداکثر 5 درصد است. بسته به زمان انجام، مهارت فردی که سونوگرافی میکند و اینکه آیا بچه در موقعیتی قرار دارد که ناحیه ی بین پاهایش پیدا باشد یا خیر، سونوگرافی میتواند بین 95 تا 99 درصدر در تعیین جنسیت دقیق باشد.

ممکن است اشتباهاتی نیز رخ دهد. شفیر اشاره میکند که ” گاهی یک حلقه از طناب جفتی میتواند در این ناحیه برجسته شده و اشتباها به عنوان پنیس دیده شود.”

تشخیص اشتباه جنسیت جنین در سونوگرافی سه بعدی

در ۳ ماهه دوم دستگاه تناسلی جنین نر و ماده در ابتدای تشکیل تقریبا شبیه هم هستند ولی برای اطمینان از پسر و دختر بودن بهترین زمان تشخیص برای جنین پسر، هفته ۱۵ بارداری و برای جنین دختر، هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری است.
در ۳ ماهه دوم چگونگی رشد جنین را هم می‌سنجیم. استاندارد سن بارداری با توجه به زمان اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) تعیین می‌شود و تا هفته ۴۲ بارداری ادامه می‌یابد. بهترین زمان زایمان، از تاریخ ۳۸ هفتگی تا ۴۲ هفتگی است.
در ۳ ماهه دوم، سونوگرافی برای مشاهده چگونگی رشد جنین اهمیت دارد. در سونوگرافی، پزشک ۲ طرف شقیقه، محیط دور شکم، طول استخوان ران و محیط دور سر را اندازه می‌گیرد و براساس فاکتورهایی که دارد، یک عدد ضمنی به دست می‌آورد و با تطبیق LMP می‌تواند بگوید رشد جنین مناسب است یا نه.
به عنوان مثال اگر سن بارداری ۳۳ هفته باشد ولی در سونوگرافی ۲۸ هفته را نشان دهد، با ۵ هفته عقب‌افتادگی رشد جنین روبرو هستیم.

 به گفته ی پاتریشیا ای. اوانز، که سرپرستار مامایی در گروه پزشکی ممورال کر در فاونتین ولی است، به طور کلی، سونوگرافی در صورتی که بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام گردد، در دقیق ترین حالت خود قرار دارد.

استفاده از CVS یا آمنیوسنتز

تعیین جنسیت بچه همچنین از طریق تست های تهاجمی مانند نمونه گیری از پرزهای جفتی (CVS و آمنیوسنتز انجام شود که در این تست ها نمونه ی مستقیمی از ماده ی ژنتیک بچه گرفته میشود.

پزشکان از این تست ها برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی احتمالی ( مانند سندروم داون) و مشکلات ژنتیکی ( مانند سیستیک فیبروزیس) استفاده میکنند و معمولا بعد از دریافت نتایج اولیه از NIPT یا یک غربالگری چندگانه از مارکرها، به دنبال ارزیابی های دقیق تر میروند.

از آنجایی که شانس کمی برای سقط در صورت انجام CVS و آمنیو وجود دارد، معمولا پیشنهاد نمیشود که غیر از موارد ضروری این تست ها را انجام دهید. به گفته ی اوانز، ” این ها تست های پرخطری هستند و صرفا برای تعیین جنسیت به کار نمیروند.”

 زمان بندی نادرست
بهترین زمان انجام سونوگرافی تعیین جنسیت 18 تا 20 هفتگی است. قبل از این زمان ممکن است رشد به اندازه کافی نباشد و بعد از بیست هفتگی نیز ممکن است بچه بزرگ شده و به دلیل کوچک شدن فضای رحم و فشرده بودن بدن جنین، چیز زیادی در سونوگرافی مشخص نباشد.
قرار گرفتن جنین در وضعیت بریچ تعیین جنسیت را با مشکلات فراوانی روبرو می کند.

چقدر احتمال دارد که این نتایج اشتباه باشد؟

اگر پزشک شما توصیه میکند که به دلایل ژنتیکی تحت CVS یا آمنیوسنتز قرار بگیرید و شما نیز تصمیم بر انجام آن گرفتید، باید بدانید که هر دوی این تست ها برای تعیین جنسیت بسیار قابل اعتماد هستند. شفیر میگوید: ” از آنجایی که این روش یک نمونه از ماده ی ژنتیک را به طور مستقیم از بافت جفت دریافت میکند، بسیار دقیق خواهد بود”.

به گفته ی شفیر، تنها دلیلی که باعث میشود این تست ها گاهی دقیق نباشند، برچسب گذاری اشتباه نمونه و یا اختلالات نادر است.

در مجموع، اگر شما تصمیم دارید با استفاده از تست های پیش از بارداری یا سونوگرافی میانه ی بارداری بفهمید فرزندتان دختر است یا پسر، به احتمال بسیار بالا، نتایج دریافتی شما دقیق و صحیح خواهد بود. اوانز بیان میکند که با وجود تکنولوژی روز، اشتباهات در زمینه ی تعیین جنسیت به ندرت رخ میدهند.اشتباه سونوگرافی تشخیص جنسیت دختر

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور