ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

(احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر )؟؟؟*

احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر : برای باردار شدن چه موقع و چند وقت یک بار رابطه جنسی برقرار کنید

برنامه‌ریزی برای رابطه جنسی می‌تواند در افزایش احتمال بارداری به شما کمک کند

اگر می‌خواهید سریع‌تر بار‌دار شوید، ممکن است علاقمند باشید که بدانید چه زمانی باید رابطه جنسی برقرار کنید، رابطه جنسی چه دفعاتی داشته باشد و این‌که آیا عواملی وجود دارد که هر ماه احتمال بار‌دار شدن شما را کم یا زیاد کند.

مهم است که بدانید شما می‌توانید در هر زمان از چرخه قاعدگی بار‌دار شوید، حتی اگر پریود هستید. این یکی از دلایلی است که روش‌های جلو‌گیری از بار‌داری مانند «روش ریتم» در پیش‌گیری از بار‌داری چندان قابل اعتماد نیستند.

در حالی که رابطه جنسی محافظت‌نشده هر بار منجر به بار‌داری نمی‌شود، اگر فقط یک بار رابطه جنسی برقرار کنید می‌توانید باردار شوید.

به طور کلی ، با افزایش سن ، قدرت باروری کاهش می یابد و نوجوانان به احتمال زیاد فقط با یک یا چند برخورد جنسی نسبت به زنان مسن باردار می شوند.

به‌طور‌کلی، با افزایش سن، قدرت بار‌وری کاهش می‌یابد و نوجوانان با احتمال زیاد نسبت به زنان مسن فقط با یک یا چند برخورد جنسی باردار می شوند. اگر به سختی بار‌دار می‌شوید، مواردی وجود دارد که باید بدانید به شما کمک می‌کند تا شانس خود را به حد‌اکثر برسانید.

احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

چه روزهایی برای بارداری مناسب است

اگر شما دفعات کافی رابطه جنسی برقرار می‌کنید و در صورتی که فورا برای بار‌دار شدن تلاش نمی‌کنید، ممکن است تدبیر‌اندیشی در مورد زمان‌بندی رابطه جنسی ضروری نباشد. اما اگر می‌خواهید به‌زودی بار‌دار شوید، دانستن بهترین زمان برای رابطه جنسی می‌تواند به شما کمک کند.

پنجره بار‌وری

شما یک هفته در ماه دارید که رابطه جنسی به احتمال زیاد منجر به بار‌داری می‌شود. این پنجره بار‌وری شما محسوب می‌شود و دو تا سه روز قبل از تخمک‌گذاری شروع می‌گردد. بهترین شانس بارداری، در آن روز‌ها درست قبل از تخمک‌گذاری است.

احتمال بارداری در روز تخمک گذاری چقدر است

تخمک‌گذاری معمولا در حدود روز‌های 12 تا 14 چرخه 28 روزه اتفاق می‌افتد، اما بر اساس طول چرخه خانم‌ها از یک خانم به خانم دیگر متفاوت است و حتی می‌تواند از چرخه‌ای به چرخه دیگر متفاوت باشد.

برای مثال، اگر چرخه کوتاه‌تری دارید پنجره بار‌وری شما ممکن است زود‌تر و در روز‌های 8 و 9 باشد یا در صورتی که چرخه بلند‌تری دارید پنجره باروری ممکن است دیر‌تر و در روز‌های 19 و 20 باشد.

تخمکی که رها می‌شود فقط 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن از تخم‌دان قابلیت بار‌وری دارد اما با کمک مخاط دهانه رحم شما، اسپرم می‌تواند تا پنج روز در دستگاه تولید‌مثلی خانم‌ها زنده بماند.

از آن‌جایی که تعیین دقیق لحظه تخمک‌گذاری تقریبا غیر‌ممکن است، داشتن رابطه جنسی قبل از تخمک‌گذاری (برخلاف بعد از آن) می‌تواند با داشتن اسپرم آماده و انتظار برای تخمک، احتمال بارداری را افزایش دهد.

آیا روز 14تخمک گذاری بار‌ور‌ترین روز شما است؟

شاید شنیده باشید که روز 14 چرخه شما زمانی است که تخمک‌گذاری می‌کنید. در‌نتیجه، بسیاری از زنان در روز‌های 11، 12 و 13 رابطه جنسی برقرار می‌کنند با این تفکر که این کار بهترین فرصت بار‌داری را به آن‌ها می‌دهد. اما بسیاری از خانم‌ها در روز 14 تخمک‌گذاری نمی‌کنند. تخمک‌گذاری طبیعی می‌تواند به زودی روز 10 و به دیری روز 20 رخ دهد. اگر چرخه‌های نا‌منظمی دارید این اتفاق ممکن است حتی دیر‌تر هم رخ دهد.

احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

مخاط دهانه رحم

تحقیقات نشان می‌دهد بهترین روز برای مقاربت جنسی روزی است که متوجه بار‌ور‌ترین مخاط دهانه رحم می‌شوید. مخاط بار‌ور دهانه رحم ترشحات واژن است که شبیه سفیده تخم‌مرغ خام می‌باشد. این نوع ترشحات سالم و طبیعی است و به‌طور معمول در روز‌های قبل از تخمک‌گذاری ظاهر می‌شود. هنگامی که می‌دانید به دنبال چه چیزی باشید، تشخیص آن آسان است.

اگر ترشحاتی دارید که بوی تندی دارد یا باعث خارش می‌شود، احتمالا دچار عفونت هستید. باید به پزشک خود مراجعه کنید.

مخاط دهانه رحم تحرک (حرکت) اسپرم را بهبود می‌بخشد و به آن‌ها کمک می‌کند تا زنده بمانند.

هر چه اسپرم بیش‌تری زنده بماند و به لوله‌های فالوپ[3] شما که تخمک را آزاد می‌کنند منتقل شود، احتمال لقاح بالا‌تر است.

خلق‌و‌خوی

احساس آرامش و بدون استرس می‌تواند احتمال بار‌داری شما را افزایش دهد اما مانند اکثر «قوانین» دیگر، لزوما این‌گونه نیست. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که میل جنسی شما در زمان‌های مشخصی از ماه قوی‌تر است؟ این اتفاقی نیست.

همان هورمون‌هایی که درست قبل از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابند نیز میل شما به رابطه جنسی را تقویت می‌کنند. لذت جنسی می‌تواند احتمال بار‌دار‌شدن را افزایش دهد اما نه آن‌قدر زیاد که نگران باشید با هر بار رابطه جنسی که برقرار می‌کنید، گرم‌ترین رابطه جنسی تا به حال را داشته‌اید. این نظریه که ارگاسم زن ممکن است به افزایش احتمال بار‌داری کمک کند ممکن است فکر باطلی باشد.

این نظریه، واقعیت فیزیولوژیکی را که تحریک زن باعث افزایش قطر واژن می‌شود که در واقع ناحیه دهانه رحم_ رحم را از منی انزال‌شده دور می‌کند، نادیده می‌گیرد.

همان‌طور که گفته شد، برای بار‌دار شدن اوج لذت جنسی لازم نیست. شما می‌توانید رابطه جنسی بسیار بدی برقرار کنید و هم‌چنان بار‌دار شوید.

احتمال بارداری در چه روزهایی صفر است

می‌توانید تخمک‌گذاری را بر‌اساس تقویم دنبال کنید و برخی از ابزار‌ها از تغییرات فیزیولوژیکی مانند درجه حرارت بدن، مخاط دهانه رحم یا سطح هورمون‌ها برای دنبال کردن علائم تخمک‌گذاری استفاده می‌کنند. در این‌جا چند روش وجود دارد که ممکن است در نظر بگیرید.

استفاده از آزمایش‌های پیش‌بینی تخمک‌ گذاری : احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

آزمایش‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری بسیار شبیه آزمایش‌های بار‌داری هستند، با این تفاوت که زمانی که احتمال تخمک‌گذاری را دارید به شما اطلاع می‌دهند. این موارد به صورت چوب‌های تست یا نوار‌های تست هستند که با ادرار شما واکنش نشان می‌دهند.

برای استفاده از آن‌ها، می‌توانید در یک فنجان ادرار کنید و سپس نوار تست را در ادرار جمع‌شده فرو‌ببرید. نتیجه خود را بر اساس تغییرات رنگ یا خواندن دیجیتال خواهید گرفت. آزمایشات تخمک‌گذاری در خانه، هورمون لوتئینی (LH) را در ادرار تشخیص می‌دهد.

LH درست قبل از تخمک‌گذاری به بالا‌ترین سطح می‌رسد، بنا‌براین هنگامی که آزمایش مثبت خوانده می‌شود نشان می‌دهد که بدن شما در تلاش برای شروع رها‌سازی تخمک از تخمدان است و احتمالا زمان مطلوب شما برای بار‌دار شدن می‌باشد.

روی نمودار بردن درجه حرارت بدن

روی  نمودار بردن دمای پایه بدن مستلزم این است که هر روز صبح قبل از بلند شدن از رخت‌خواب دمای بدن خود را اندازه بگیرید. دمای پایه بدنتان دمای بدن در حالت استراحت کامل است و سطوح هورمونی شما بر این دما تأثیر می‌گذارد. هورمون پروژسترون دمای بدن شما را افزایش می‌دهد.

پروژسترون پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد، بنابراین هنگامی که دمای پایه بدن شما افزایش می‌یابد و حداقل برای چند روز بالا می‌ماند بدان معنی است که شما احتمالا درست قبل از مشاهده افزایش، تخمک‌گذاری کرده‌اید.

بررسی مخاط دهانه رحم

هنگام بررسی مخاط دهانه رحم، شما ترشحات واژن خود را کنترل می‌کنید. ترشحات واژن در طول چرخه شما تغییر می‌کند و هنگامی که به تخمک‌گذاری نزدیک می‌شوید وقتی حالت کشسان پیدا می‌کند و بیش‌تر شبیه مخاط می‌گردد، خصوصیات متفاوتی به خود می‌گیرد. وقتی شبیه سفیده تخم‌مرغ خام باشد، احتمالا در بار‌ور‌ترین زمان از ماه هستید.

استفاده از تست بزاق

تست فرنینگ بزاق نوعی آزمایش در منزل است که با استفاده از میکروسکوپ نمونه بزاق را بررسی می‌کند. تست فرنینگ می‌تواند برای برخی از خانم‌ها مفید باشد و تفسیر آن برای برخی دیگر دشوار است. الگوی فرنینگ که در زیر میکروسکوپ مانند شبنم به نظر می‌رسد هم‌چنین می‌تواند نشانه تخمک‌گذاری باشد.

استفاده از برنامه‌های بار‌وری

بسیاری از برنامه‌های آنلاین و برای تلفن‌های هوشمند وجود دارند که چرخه‌های تخمک‌گذاری را دنبال می‌کنند. در انواع دقیق‌تر، شما باید دمای پایه بدن یا تغییرات مخاط دهانه رحم را وارد کنید اما حتی یک برنامه ساده نیز به شما کمک می کند تا در صورت داشتن چرخه قاعدگی بسیار منظم، بار‌ورترین روز‌های خود را مشخص نمایید.

وقتی پریود می‌شوید باید اطلاعات آن را وارد کنید تا برنامه چرخه شما را به‌خاطر بسپارد و به شما بگوید چه زمانی احتمال تخمک‌گذاری دارید.

دفعات رابطه جنسی : احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

این‌که هر چند وقت یک بار باید رابطه جنسی برقرار کنید به اولویت شخصی خودتان به عنوان یک زن و شوهر و این موضوع که آیا مشکلات نا‌بار‌وری مردانه مانند مشکلات شمارش اسپرم وجود دارد یا نه بستگی دارد.

متخصصان توصیه می‌کنند که بیش‌تر از یک بار در روز رابطه جنسی نداشته باشید. ممکن است به نظر برسد که رابطه جنسی بیش‌تر با شانس بیش‌تر برای بار‌داری برابر است اما در واقع انجام زیاد رابطه جنسی ممکن است تعداد اسپرم‌های سالم را کاهش دهد.

داشتن رابطه جنسی در طول ماه : احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

در حالی که برخی خانم‌ها با دنبال کردن تخمک‌گذاری احساس قدرت می‌کنند، برخی دیگر فقط احساس اضطراب می‌کنند و تحت فشار قرار می‌گیرند. هر روش دنبال کردن تخمک‌گذاری را که انتخاب می‌کنید – بررسی درجه حرارت هر روز صبح، استفاده از نوار‌های تشخیص تخمک‌گذاری، بررسی بزاق برای فرنینگ، بررسی مخاط دهانه رحم یا همه موارد فوق – توجه دقیق به چرخه‌ها و علائم تخمک‌گذاری می‌تواند از نظر احساسی خسته‌کننده باشد.

اگر زمان‌بندی رابطه جنسی برای تخمک‌گذاری باعث اضطراب می‌شود می‌توانید فقط به رابطه جنسی که به طور منظم زمان‌بندی شده تکیه کنید. در این موارد، متخصصان پیشنهاد می‌کنند هر هفته، تقریبا یک روز در میان، رابطه جنسی برقرار کنید.

به دنبال این برنامه، شما مجبور هستید که حداقل یک بار در پنجره بار‌‌وری خود رابطه جنسی برقرار کنید حتی بدون این‌که چرخه خود را دنبال نمایید.

در طول چرخه خود حداقل سه تا چهار بار در هفته رابطه جنسی برقرار کنید. این نظریه وجود دارد که اسپرم ممکن است برای جنین در حال رشد مفید باشد. این بدان معنی است که رابطه جنسی بعد از تخمک‌گذاری و بعد از بار‌وری در واقع ممکن است به بار‌داری شما کمک کند که یک دلیل خوب دیگر برای رابطه جنسی بیش‌تر می‌باشد.

برقراری رابطه جنسی در زمان باروری

اگر با صرف وقت خود برای دنبال کردن و تشخیص تخمک‌گذاری مشکلی ندارید می‌توانید مطمئن باشید که در بار‌ور‌ترین زمان خود رابطه جنسی برقرار می‌کنید.

اگر تعداد اسپرم طبیعی یا سالم است، بهتر است هر روز رابطه جنسی برقرار کنید تا شما:

  • دارای مخاط دهانه رحم بارور باشید
  • تست تشخیص تخمک‌گذاری مثبت داشته باشید
  • تست فرنینگ بزاق مثبت داشته باشید

اگر درجه حرارت پایه بدن خود را روی نمودار می‌برید، می‌توانید تنها پس از واقعیت، از روز تقریبی تخمک‌گذاری در هر ماه مطلع شوید. در این حالت، باید سه روز قبل از تخمک‌گذاری و احتمالا روزی که تخمک‌گذاری می‌کنید نیز رابطه جنسی داشته باشید.

با این حال، فقط برای این‌که کیفیت اسپرم در بهترین شکل حفظ شود شما باید در طول چرخه خود رابطه جنسی برقرار کنید. شما هم‌چنین باید برای لذت بردن از رابطه جنسی بدون داشتن وظیفه ایجاد بچه هدف‌گذاری کنید.

مقابله با تعداد کم اسپرم : احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

اگر تعداد اسپرم در مرز طبیعی یا پایین‌تر باشد توصیه عمومی این است که هر یک روز در میان در طول پنجره باروری رابطه جنسی برقرار کنید.

به عنوان مثال، اگر در روز دوشنبه اولین نتیجه مثبت تست پیش‌بینی تخمک‌گذاری خود را دریافت کردید یا مخاط بارور دهانه رحم مشاهده کردید باید دوشنبه رابطه برقرار کنید، سه شنبه را رد کنید و سپس روز چهارشنبه دوباره انجام دهید، پنجشنبه را رد کنید و جمعه یک بار دیگر آمیزش کنید.

یک روز در میان به شما کمک می‌کند تا ذخیره اسپرم را دوباره پر شود که احتمالا شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

در چه روزهایی بارداری اتفاق نمی افتد

برخی تحقیقات روی درمان نا‌بار‌وری نشان داده هنگامی که خانم‌ها پس از لقاح مصنوعی به پشت می‌خوابند، بار‌داری به میزان اندک افزایش می‌یابد. با این حال، این امر به مقاربت جنسی تعمیم داده نشده است.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید روان‌کننده است که در صورت استفاده از آن باید دقت نمایید. اطمینان حاصل کنید که روان‌کننده اسپرم‌پسند انتخاب کرده‌اید زیرا بسیاری از روان‌کننده‌های معمول می‌توانند به اسپرم آسیب برسانند.

وقتی برای بار‌دار شدن مشتاق هستید، بیش از حد پیچیده کردن امور، آسان است. درست است که اگر در طول پنجره بار‌وری خود رابطه جنسی برقرار کنید به سرعت بار‌دار می‌شوید اما هم‌چنین، این واقعیت وجود دارد که اگر شما و همسرتان سالم هستید و مکررا در تمام ماه رابطه برقرار ‌می‌کنید احتمالا در نهایت بار‌دار خواهید شد.

پی‌گیری چرخه‌های شما می‌تواند مفید، روشن‌گر و حتی سرگرم‌کننده باشد اما هم‌چنین می‌تواند استرس‌زا شود. آن‌چه برای شما و شریک زندگی شما مناسب است را انجام دهید. اگر بعد از یک سال تلاش بار‌دار نشدید (یا بعد از شش ماه، اگر بیش از 35 سال دارید)، به پزشک خود مراجعه کنید.احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

احتمال بارداری در چه روزهایی کمتر است

بیشتر زوج های سالم که رابطه ی جنسی مرت و بدون روش های پیشگیری دارند، در طول یکسال باردار میشوند. بر اساس یک مطالعه، 38 درصد زوج ها پس از یک ماه ، 68 درصد پس از سه ماه و 81 درصد پس از شش ماه و 92 درصد پس از 12 ماه باردار شده بودند. اما با این وجود ممکن است شما برای بارداری به کمک نیاز داشته باشید.

اگر در دهه ی سی زندگی خود و یا جوانتر هستید، و خود و همسرتان سالم میباشید، تلاش به مدت یک سال بدون استفاده از روش های پیشگیری پیش از صحبت با متخصص زنان یا باروری، اشکالی نخواهد داشت. به گفته ی لونز، اما به هرحال دقت داشته باشید که حتی در اوج باروری نیز، احتمال باردار شدن در هر ماه 1 از 5 است.

با توجه به اینکه با مسن تر شدن شما باروری کاهش پیدا میکند، در صورتی که بالای 35 سال هستید، بهتر است پس از شش ماه به دنبال کمک باشید.

هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید، با احتمال بیشتری سریعا باردار خواهید شد. گورویچ میگوید: “برخی از دلایل ناباروری با گذر زمان بدتر میشوند” و با صبر بیشتر، ممکن است منجر به کاهش احتمال موفقیت درمان های باروری شوید.”

نکته ی کلیدی این است که در صورتی که باردار نمی شوید، خود را سرزنش نکنید. ناباروری شایع است. بر طبق بررسی ای که مرکز کنترل بیماری و پیشگیری بیماری ها در آمریکا انجام داده است، از هر هشت زوج، یک زوج برای باردار شدن یا نگه داشتن یک بارداری با مشکل رو به روست.

پس بدانید که “مشکل” شما نیستید. دشواری در باردار شدن میتواند مربوط به زن، مرد، یا مجموعه ای از عوامل باشد. اگر تلاش برای بارداری برای شما فشارآور و استرس زاست، از یک دوست معتمد یا اعضای خانواده کمک بگیرید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور