ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

۸ نشانه نوزاد سالم:حرکات وکف دست نوزاد

نوزاد سالم:آیا شما تعجب می­کنید که کوچولوی شما به اندازه کافی شیر می­خورد، به اندازه کافی می­خوابد و در مسیر تمام این مهمات مهم قرار دارد؟ این نشانه­ های ریز آسان را بررسی کنید تا ثابت کند که کودک شما خوشحال و سالم است.حتی اگر می­ترسید که مسائل اولیه که در مورد نوزادان را نمی­دانید، پس از چند هفته زندگی با کوچولوی شیرینتون، تفاوت بین گریه­های گرسنه و خسته کودکتان را احساس می­کنید.

نوزاد سالم

۸ نشانه نوزاد سالم:حرکات وکف دست نوزاد

شما می­دانید که او ترجیح می­دهد چگونه تکان داده شود و یا آروغ بزند. شما در مورد مهارت­های والدی خود بیشتر اطمینان جاصل می­کنید. اگر برای خستگی و اضافه بار هورمونی نباشد، شما احساس می­کنید که همه چیز تحت کنترلتان است.

اما همه اینها یک اندیشه­ی کوچک و پارانوئید است (آیا کودکم به اندازه کافی غذا خورد؟ آیا این همه گریه غیر معمول است؟) و شما به راحتی می­توانید به یک مارپیچ نگرانی و اضطراب برسید. شما به دنبال دوستانتان هستید و از آنها می­پرسید «آیا او به نظر شما کودکم سالم است؟» آنها بله می­گویند، اما هنوز نمی­توانید نگران نباشید.

بنابراین شما میلیون­ها سوال را در گوگل سرچ می­کنید و شروع به خواندن عبارات دلخواه و مبهم: “نوزادان سالم طیف گسترده­ای از رفتارها، ظواهر و مزاج را نشان می­دهند.”

سوال این است که چگونه می­توانید بدانید که کودک شما خوشحال است و به طور طبیعی رشد می­کند؟ برای کمک به شما اطمینان داده شده، ما یک لیست از شاخص­ها را برای اثبات اینکه رفتارهای نوزاد درست است، تهیه کرده ­ایم.

۱) نوزاد با لمس و صدای شما را آرام می­شود.

آنچه ثابت می­کند: شما رابطه خوبی با کودکتان دارید.

نوزادان زیاد گریه می­کنند. و فقط صحبت کردن با کودک شما احتمالا اشک­هایش را قطع نخواهد کرد. هرچند صدای شما موسیقی زندگی او در رحم بود، پس باید چیزی باشد که به طور کلی توجه او را جلب کند.

جنیفر شوو پزشک متخصص اطفال و همکارانش در صفحه اصلی مرتبط با نوزاد می­گوید: “یک نوزاد عادت دارد که در چارک­هایی باشد و صدای شما بخش بزرگی از این تجربه است.” “پس از اینکه آنها متولد شدند، صدای شما را شنیدند، پیچیده شده و حمل شدند، و گرمای بدن شما احساس کردند، همگی آنها زمان صلح­آمیزی را تجربه می­کنند.”

هنگامی که فرزند شما با حضور شما آرام می­شود، این اولین گام در ایجاد ارتباط شما با اوستو نشانه روشنی است که او از لحاظ عاطفی در حال رشد است.

۲) شما باید در هر روز ۸-۱۰ پوشک مرطوب را عوض کنید و او همچنان در حال افزایش وزن باشد.

آنچه ثابت می­کند: او به اندازه کافی شیر خورده است. چگونه می­توانید اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی شیر مادر دریافت می­کند؟ اثبات در پوشک خیس است.

نوزاد سالم

نوزاد سالم

سارا ث، از جنوب دیرفیلد، ماساچوست می­گوید: “نوزاد من پنج هفته قبل از تاریخ تولدش به دنیا آمد و تنها ۵ پوند وزن داشت. من همیشه نگران وزن او بودم. من در مورد غذا خوردن او را آرامش نداشتم تا اینکه او ده روز پس از تولد وزن استاتدارد به دست آورد.”

مهم این است که مراقبت از نوزاد خود را حفظ کنید تا متخصص اطفال بتواند ارزیابی کند که آیا کودک شما در حال رشد است یا خیر. در بین ویزیت دکتر، پوشک خیس بهترین نشانه­ای است که مطمئن شوید او به خوبی شیر می­نوشند. به جای وسواس در مورد میزان شیر مصرفی در هر وعده­ی غذایی به این شاخص­ها اعتماد کنید. نوزادان هر روز و حتی در هر شیردهی مقدار یکسان شیر مصرف نمی­کنند. “رشد آنها جهشی و گاهی آهسته است.

۳) نوزاد حداقل چند بار در روز آرام و ملتفت است.

آنچه ثابت می­کند: او شروع به یادگیری کرده است.

اولین هفته­ های تار با تغذیه (حدود هر ۲ ساعت یک بار) و خواب (حدود ۱۶ ساعت در روز، اما فقط چند ساعت در بار) مشخص می­شود. در بین همه اینها، گریه وجود دارد  و خیلی چیزهای دیگر نیست. این تنها زمانی است که کودک شما شروع به کنترل عضلات چشم خود و تمرکز بر روی یک هدف (بیشتر از همه شما) می­کند، شما احساس می­کنید که یک اسفنج کوچک در دست دارید.

وقتی نوزادان آرام و آگاه هستند، آنها همه چیز را در اطراف خود و پردازش انواع اطلاعات جدید را یاد می­گیرند. دکتر شو می گوید: “نوزادان زمان بیشتری بیدار خواهند بود، زمانی که آنها حدودا یک ماهه هستند.” “این زمانی است که آنها به طور خلاصه می­توانند در نشانه های بصری بیشتری فرو روند”.

۴) نوزادبه سوی صدای جدید می­رود و گوش می­دهد.

آنچه ثابت می­کند: شنوایی او در حال توسعه است و مغز او صداها را تشخیص می­دهد.

نوزادان قادر به شنیدن از بدو تولد نیستند، اما برای چندین هفته طول می­کشد تا آنها بتوانند صدای سفید روزانه خارج از رحم را فیلتر کنند. این ایده که برخی از صداها جالب­تر از دیگران هستند (سر و صدای کند از وضعیت هوایی به اندازه­ی صدای فریادهای خواهر بزرگ­تر جالب نیست) در طول زمان توسعه می­یابد. به ویژه صدای موسیقی،  در نهایت توجه کودک را به خود جلب می کند، چه از یک اسباب بازی باشد یا از استریو پخش شود.

هنگامی که کودک خود را می­بینید که به دنبال منبع صدا می­گردد، می­دانید که گوش او سالم است و در حال شنیدن و کنجکاو است.

نوزاد سالم

نوزاد سالم وحرکات سر نوزاد

۵) او به الگوها، رنگ­ها و حرکات نگاه می­کند.

چه چیزی ثابت می­کند: بینایی او تیز است و مغز در حال توسعه است.

شما فکر نمی­کنید که توانایی دنبال کردن چرخش پنکه­ی سقفی هنگام نگاه کردن به سقف، نشانه­ای از پیشرفت است، اما این است. نوزادان با بینایی که درحدود ۲۰ از ۱۰۰ است متولد می­شوند و می­توانند فاصله­ی بین ۸ تا ۱۲ اینچی را ببینند (در حدود فاصله­ی بین صورت کودک شما و خودتان وقتی که به او شیر می­دهید).

در یک ماهگی می­تواند تا ۱۸ اینچ فاصله دید داشته باشد. در دو ماهگی اکثر نوزادان شروع به ردیابی الگوها، رنگ­های روشن و اشیائی را که در حال چرخش­اند مانند تلفن همراه یا فن می­کنند.

آنها بینایی تشخیص رنگی و یا درک عمیقی از آن ندارند، به همین دلیل است که رنگ های متضاد توجه­شان را جلب می­کنند.

۶)نوزاد ارتباط چشمی برقرار می­کند، لبخند می­زند و با مردم عشقبازی می­کند.

آنچه ثابت می­کند: کودک شما به یک موجود اجتماعی و خوشحال تبدیل شده است.

اولین لحظه­ی تماس چشمی با نوزادان معمولا در یک ماهگی او اتفاق می­افتد، اولین لبخند در حدود ۲ ماهگی، بغبغو کردن در ۳ ماهگی و خندیدن در ۴ ماهگی است (و هیچکدام از این نقاط عطف زودتر اتفاق نمی­افتند).

سلی لی، از نیویورک، که پسر ۲ ماهه دارد، می گوید: “من مایل به هر نوع تعاملی که با زاکاری میتوانم داشته باشم، هستم. من نمی­توانم تصور کنم که او یک روز نشسته و در واقع با من صحبت خواهد کرد.”

همه این تعاملات نشان می­دهد که کودکتان با شما ارتباط برقرار کرده و بیشتر از محیط اطراف خود آگاه است. در برخی سطوح، او درک می­کند که چه افرادی بیشتر با او ارتباط برقرار می­کنند زمانی که او به شیوه­ی اجتماعی با کسی علاقه­مند رفتار می­کند. در زمانی که یک کودک حدودا ۵ ماهه است، تقریبا باید لبخند بزنید وقتی کسی به او لبخند می­زند، مثل اینکه این یک آینه­ی منعکس­کننده است.

همه این رفتارها شاخص­های مهمی برای توسعه زبان زودهنگام هستند. دکتر شوو می گوید: “نوزادان از زبان بدن، شامل تماس چشمی و ابرازات صورت، مدت­ها قبل از صحبت کردن، استفاده می­کنند. این پیشگفتار ارتباطی با کلمات است.” هنگامی که فرزندتان با شما صحبت می­کند، صدای آوازی را تست می­کند، کودک واقعا در نهایت شروع به صحبت خواهد کرد.

 نوزاد سالم:حرکات وکف دست نوزاد

۷)نوزاد کمتر گریه می­کند و منظم­تر می­خوابد.

چه چیزی ثابت می­کند: سیستم عصبی او بلوغ دارد.

آه آیا شما احساس می­کنید که تغییرات در روال کودک شما به ندرت قابل توجه است؟ آیا در حال حاضر، یک یک روال کم­نور وجود دارد؟ شما آن را از نیروی تخریبی مهیت تازه متولد شده درست کرده­اید!

این ناشی از سیستم عصبی او در یادگیری ریسمان­هاست. منتظر چندین خواب کوتاه در طول روز و خواب چهار ساعته یا بیشتر بین شیردهی در شب باشید. بعضی از بچه­ها سریع به این مرحله می­رسند اما دیگران در ۴ ماهگی یا بیشتر این کار را انجام خواهند داد. اگر کودک شما بزرگتر از آن است و هنوز هم غذا خوردن و خواب در زمان­های غیر قابل پیش­بینی اشت، سعی کنید برای روزهای خود به شدت برنامه­ریزی کنید. سپس نوبت شماست مادر جدید با نام تجاری جدید پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که: کودک شما خوب عمل می­کند!؟

نوزاد سالم

نشانه نوزاد سالم:حرکات وکف دست

۸) کودک می­تواند وزن بدن خود را حفظ کند

چه چیزی ثابت می­کند: اینکه ماهیچه­ های کوچولوی شما رشد می­کنند.

بسیاری از بچه ­ها در یک ماهگی سر خود را به سختی بالا نگه می­دارند (خیلی ضعیف). با گذشت ۳ ماه زمان، آنها به طور مرتب­تر و با مهارت بیشتری سرشان را بالا می­گیرند. اگر کودک شما می­تواند سر خود را نگه دارد یا در آغوش شما سرش را حرکت دهد، می­توانید بدانید که عضلات او رشد می­کند.

برای کمک به او، اطمینان حاصل کنید که او زمان کافی را در خارج از روروئک یا صندلی ماشین را صرف می­کند. زمان روی زمین به شک خوابیدن (اکثر نوزادان نوعی از کلاس تمرین دارند) از جمله آنهایی که زمانی­هایی که او می­تواند بچرخد یا بدون کمک بنشید، می­تواند به ویژه برای سرعت بخشیدن به رشد عضلات مختلف کمک کند.

دکتر شوو می­گوید: “ما می­بینیم نوزادانی که شانس کمتری برای روی شکم خوابیدن روی زمین دارند، تمایل به غلت زدن، نشستن و خزیدن آنها کمتر از حد معمول است.”

نوزاد سالم :آیا باید نگران تف کردن نوزاد باشم؟

تف کردن برای نوزادان پس از غذا خوردن و یا حین آروغ زدن عادیست. استفراغ مقدار کمی (کمتر از ۱ اونس (۳۰ میلی­لیتر)) نباید نگران­کننده باشد تا زمانی که در فاصله­ی یک ساعت از تغذیه اتفاق می­افتد و کودک را اذیت نمی­کند.

شما می­توانید با روش­های زیر در ماه­های اولیه میزان استفراغ نوزاد را کاهش دهید:

شیر دادن قبل از اینکه کودک خیلی گرسنه شود.

کودک خود را در طول تغذیه و یک ساعت بعد از آن در موقعیت نیمه عمودی نگه دارید.

به طور مرتب به پشت کودک بزنید تا آروغ بزند.

از تغذیه بیش از حد اجتناب کنید.

پس از تغذیه با کودک بازی نکنید و زیاد تکانش ندهید.

اگر به نظر می­رسد که نوزاد شما مقادیر زیاد استفراغ می­کند، با شدت غذا را پس  می­دهد، در طول تغذیه و یا بعد از ناآرام و تحریک­پذیر است و یا به نظر می­رسد که وزن کم می­کند و یا افزایش وزن او طبق انتظار بالا نمی­رود، به دکتر خود مراجعه کنید. اگر فرزند شما دارای تب و یا نشانه­هایی از کم­آبی بدن باشد (مثلا پوشک را خیس نکنید)، با پزشک خود تماس بگیرید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!