ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

نوزاد تازه متولدشده:شیرخوردن &خواباندن نوزاد۱ماهه

نوزاد تازه متولدشده:ممکن نوزاد در روزهای دوم و سوم، زمانی که شیر کلستروم(آغوز) به شیر طبیعی مادر تبدیل می شود احساس بی قراری کند. شیردهی زیاد تمام آن چیزی است که نوزاد نیاز دارد. اجازه دهید نوزاد شما تا آنجا که می خواهد در روزهای اول شیر بخورد این روند کمک می کند الگوی درست شیرخوردن نوزاد مشخص شود و از طرفی مانع از تورم پستان به دلیل انباشت شیر در سینه شما می شود.

نوزاد تازه متولدشده

نوزاد تازه متولدشده:شیرخوردن &خواباندن نوزاد۱ماهه

نوزاد شما در طول ۲۴ ساعت روز دست کم به ۱۲-۸ بار به شیردهی شما نیاز دارد.

هرچند شیردهی مداوم ممکن است وقت گیر باشد اما کاملا طبیعی است. مزایای آن شامل موارد زیر می شود:

نوزاد شما شیر کلستروم دریافت می کند که به جلوگیری از عفونتها کمک می کند.

به سینه شما امکان می دهد تا با ظرفیت آخر خود شیر تولید کند.

از انباشت شیر در سینه شما جلوگیری می کند.

چطور متوجه می شوید که نوزاد شما سینه شما را خوب گرفته است؟

در صورتی نوزاد سینه شما را خوب می گیرد که:

دهانش نوک پستان و بیشتر قسمت پایین هاله پستان را بپوشاند تا قسمت بالای آن را.

چانه آنها با سینه تماس داشته باشد.

بینی آنها نزدیک سینه باشد یا با سینه تماس داشته باشد.

لبهای بالا و پایین روی پستان را بگیرد.

نوزاد شما باید چند بار سریع مک بزند و قبل از مک زدن محکمتر و منظمتر یک وقفه ایجاد کند. اگر نوزاد شما به طور صحیح در حال شیر خوردن باشد نباید در نوک پستان احساس درد داشته باشید.

نوزاد تازه متولدشده

چه وقت نوزاد شما به اندازه کافی شیر خورده است؟

نشانه های سیر شدن نوزاد به صورت زیر آمده است:

مکیدن– باید حالت آرام و منظم داشته باشد البته بعد از مکیدن سریع اولیه. فک پایین، محکم بالا و پایین می رود.

احساسی که در سینه دارید– ممکن است بعد از مکیدن شیر تا چند دقیقه احساس کشیدگی در سینه داشته باشید. احساس خالی بودن سینه و فشردگی می کنید.

زبان بدن- نوزاد شما آرام و راحت است. ممکن است به آرامی به سینه شما بزند یا مشتش را باز کند.

پوشک خیس و حرکات شکم نوزاد به شما می گوید که چقدر نوزاد شما شیر خورده است.

در روزهای اول باید انتظار چه چیز را باید داشته باشیم؟

آنچه که ممکن است پیش بیاید:

روز اول– نوزاد شما در هر وعده شیر دهی در حدود نصف قاشق چایخوری شیر کلستروم می خورد. مدفوع چسبناک و به رنگ سبز-سیاه است و فقط یک پوشک خیس می شود.

روز دوم– نوزاد شما در هر وعده یک قاشق چایخوری کلستروم می خورد، مدفوع سبز- سیاه نرم است و دو پوشک خیس می شود.

روز سوم– حجم شیر افزایش می یابد. رنگ مدفوع به قهوه ای مایل به سبز تغییر می کند و سه پوشک خیس می شود.

روز چهارم– مدفوع بیشتر به رنگ زرد تیره درمی آید. ۴ پوشک خیس می شود.

روز پنجم– شیر به میزان ۸۰۰-۵۰۰ میلی لیتر در روز افزایش می یابد. مدفوع به رنگ زرد تیره- زرد نرم و آبکی است و سه یا چهار بار در روز نوزاد مدفوع می کند. ۵ پوشک خیس می شود.

روز ششم– دستم ۵ پوشک کاملا خیس یا ۶ تا ۸ پوشک تا حدی خیس می شود و شکم نوزاد به طور مرتب کار می کند. هرچه نوزاد شما بزرگتر می شود تعداد دفعات مدفوع کمتر می شود.

نوزاد تازه متولدشده

الگوی صحیح شیردهی

برای این کار لازم است:

اجازه بدهید نوزاد شما به هر تعداد وعده ای که در روز یا شب می خواهد شیر بخورد.

در هر وعده بگذارید نوزاد از هر دو سینه شیر بگیرد. البته به اشتهای نوزاد بستگی دارد که بتواند از سینه دوم هم شیر بخورد. اگر از سینه دوم خیلی شیر نمی خورد در وعده بعدی این سینه را در دهان نوزاد بگذارید.

اجازه بدهید نوزاد از سینه اول به طور کامل شیر بخورد بعد سینه دوم را در دهان نوزاد بگذارید.

در صورتی که نیاز به کمک دارید:

برخی از بیمارستان ها علاوه بر ماماها، مشاور شیردهی دارند که در صورت هر گونه مشکلی به شما مشاوره می دهند.  حتی می توانید با یک مشاور شیردهی به طور خصوصی صحبت کنید. انجمن شیردهی استرالیا خدمات مشاوره ای امن و آزاد برای هر روز هفته به مادران شیرده می دهد.

در مواقعی که نوزاد شما بی قرار است:

اگر در سینه شما شیر باشد و باز نوزاد بی قراری کند:

به اندازه کافی شیر نخورده اند – برای مثال، درست سینه را نگرفته اند.

قبل از آن که شیر خوردن را تمام کنند شما آنها را از سینه خود جدا می کنید- برای مثال، وقتی که دیگر آرام مک می زنند. این کار شما باعث می شود آنها را از شیر پرچرب بعدی محروم کنید و از شیر خوردن رضایت نداشته باشند. نوزاد باید خودش، خود را از سینه شما جدا کند.

هنوز درست یاد نگرفته اند چطور مک بزنند – چند روزی طول می کشد تا به این مهارت برسند. در این فاصله، باید شیر را بدوشید و با شیشه شیر یا قاشق چایخوری به نوزاد بدهید.

تعداد وعده های شیردهی کافی نیست- مطمئن شوید که به نوزاد خود ۸ تا ۱۲ بار در روز شیر می دهید.

نوزادان ممکن است به خاطر تنها ماندن، کسل شدن یا نیاز به توجه و راحتی بی قراری کنند. استفاده از آغوشی کودک می تواند کمک کند.

نوزاد تازه متولدشده

الگوی خواب نوزادان

نوازدان چه الگوی خوابی دارند؟

نوزدان تقریبا بیشتر روز و شب را می خوابند و بعد از چند ساعت تنها برای شیرخوردن بیدار می شوند. گاهی پدر و مادرهای فرزند اول نمی دانند که نوزاد آنها چه مدت و هر چند وقت یک بار باید بخوابد. متاسفانه در اوایل الگوی منظمی وجود ندارد و بسیار از نوزادان شب و روز را گم می کنند و فکر می کنند که باید در شب بیدار باشند و در روز بخوابند.

کلا، نوزادان، ۸ تا ۹ ساعت در روز و ۸ ساعت در شب می خوابند. بیشتر نوزادان تا دست کم سه ماهگی شبها را یک سر نمی خوابند (۶ تا ۸ ساعت) یا این که حداقل تا زمانی که ۱۲ تا ۱۳ پوند (۶-۵ کیلو) وزن اضافه نکرده باشند. هرچند این الگوی خواب برای همه نوزادان به طور قابل ملاحظه ای یکسان نیست و بعضی از نوزادان  حتی تا نزدیک یک سالگی شبها نمی خوابند. نوزادان یا کودکان، معده کوچکی دارند باید هر چند ساعت یک بار بیدار شوند تا غذا بخورند. در بیشتر موارد نوزاد شما هر سه ساعت بیدار می شود تا غذا بخورد. الگوی تعداد دفعات غذای نوزاد شما به این بستگی دارد که چه غذایی به او می دهید یا به سن او ربط دارد. در صورت لزوم با پزشک خود درباره این که آیا لازم است نوزاد خود را برای غذا دادن بیدار کنید مشورت کنید.

مراقب الگوی خواب نوزاد خود باشید. اگر نوزاد شما یک سره می خوابد و ناگهان بیدار می شود ممکن است مشکلاتی مانند عفونت گوش وجود داشته باشد. برخی از مزاحمتها برای خواب نوزاد می تواند خیلی ساده به دلیل رشد باشد یا محرکهای زیادی برای نخوابیدن نوزاد وجود داشته باشد.

هیچ وقت با یک شیشه شیر آماده نوزاد را به گهواره نبرید. این کار خیلی خطرناک است و می تواند باعث خفگی یا عفونت گوش شود.

حالت خواب یک نوزاد به چه صورت است؟

نوزادان مانند بزرگسالان مراحل و عمق خواب مختلفی دارند. بسته به مرحله خوابی که نوزاد در آن قرار دارد، ممکن است در خواب حرکت کند یا خیلی آرام باشد. در ماههای آخر بارداری، الگوی خواب نوزاد شکل می گیرد- در ماه هشتم، در ابتدا الگوی خواب فعال و بعد خواب آرام شکل می گیرد. دو نوع مدل خواب وجود دارد:

خواب همراه با حرکات سریع چشم   : ین مدل خواب سبک است که در آن نوزاد رویا می بیند و چشمها سریع به جلو و عقب حرکت می کنند. با این که نوزادان ۱۶ ساعت در روز می خوابند در حدود نیمی از آن خواب REM است. کودکان بزرگتر و بزرگسالان ساعتهای کمتری می خوابند و زمان کمتری را در خواب REM می گذرانند.

خواب بدون حرکات سریع چشم که ۴ مرحله دارد:

مرحله ۱: شامل خواب آلودگی و سنگین شدن پلکها می شود، چشم ممکن است باز یا بسته باشد و خواب کوتاه یا مانند چرت زدن است.

مرحله ۲: خواب سبک، نوزاد تکان می خورد و ممکن است با صدا بترسد و از جا بپرد.

مرحله ۳: خواب عمیق، نوزاد آرام است و تکان نمی خورد.

مرحله ۴: خواب خیلی عمیق، نوزاد آرام است و تکان نمی خورد.

در شروع چرخه خواب، نوزاد وارد مرحله ۱ می شود بعد وارد مرحله ۲ می شود و ۳، بعد ۴ بار دیگر به مرحله ۳ برمی گردد بعد ۲ و بعد به خواب REM برمی گردد. ممکن است این مراحل (چرخه خواب) در طول خواب چند بار تکرار شوند. زمانی که نوزادان از خواب عمیق به خواب سبک می رسند بیدار می شوند و در ماههای نخست مشکل می شود دوباره آنها را خواباند.

مراحل مختلف هوشیاری نوزادان به چه صورت است؟

در زمان بیداری نوزادان سطح هوشیاری آنها نیز با هم فرق می کند. زمانی که نوزاد در پایان چرخه خواب بیدار می شود مخصوصا یک فاز هوشیاری آرام وجود دارد. در این زمان، نوزاد بسیار آرام اما بیدار است و محیط را ارزیابی می کند. در زمان هوشیاری آرام، نوزاد ممکن است به اشیاء نگاه کند یا به آنها خیره شود و به صداها یا حرکتها واکنش نشان دهد. این فاز معمولا به فاز هوشیاری فعالمی انجامد که در آن نوزاد به صداها و نور عکس العمل نشان می دهد. حرکتهای بدن نوزاد هدف مشخصی ندارد و ممکن است با صدای بلند گریه کند. در زمانی که در فاز گریه قرار دارند به راحتی تحت تاثیر محرکها قرار می گیرند. معمولا آرام کردن بچه و کاهش محرکها بهترین کار است. در آغوش گرفتن بچه یا قنداق کردن(پیچیدن در پتو) ممکن است به آرام کردن نوزاد کمک کند.

قبل از آن که نوزاد وارد مرحله گریه شود بهتر است به او شیر دهید. در مرحله گریه، ممکن است به حدی ناراحت باشند که سینه یا شیشه شیر را پس بزنند. آخرین راه حل نوزادان، برای نشان دادن گرسنگی گریه کردن است.

 

نوزاد تازه متولدشده

کمک به خواب نوزاد تازه متولد شده

ممکن است نوزادان نتوانند خودشان الگوی خواب و بیداریشان را تعیین کنند مخصوصا در تعیین الگوی زمان خواب مشکل دارند. شما می توانید با تشخیص نشانه های آمادگی خوابیدن به خواب نوزاد خود کمک کنید، به او آموزش دهید خودش به تنهایی بخوابد و برای خواب راحت و خوب نوزاد، محیط مناسب را برایش فراهم کنید.

نشانه های آمادگی خواب چیستند؟

در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید می تواند نشانه های آمادگی خواب نوزادتان باشد.

مالیدن چشمها

خمیازه کشیدن

نگاه کردن به یک گوشه

بی قراری کردن

چه طور می توانید نوزاد خود را بخوابانید؟

همه نوزادان نمی دانند که باید چطور بخوابند. وقتی زمان خواب رسیده باشد، ممکن است والدین با شیر دادن یا تکان دادن ننو بخواهند نوزاد خود را بخوابانند. تعیین زمان خواب همیشگی، فکر خوبی است. هرچند، مطمئن شوید که نوزاد به هنگام شیر خوردن یا در آغوش شما به خواب نمی رود. این روش می تواند تبدیل به یک  الگو شود و نوزاد ممکن است انتظار داشته باشد به هنگام خواب در آغوش شما بخوابد. زمانی که نوزاد در طول چرخه خواب به مدت کوتاهی بیدار شود ممکن است نتواند خودش به تنهایی به خواب رود.

بیشتر متخصصان توصیه می کنند اجازه دهید نوزاد در آغوش شما خواب آلود شود و بعد او را در زمانی که هنوز بیدار است در جایش بگذارید. به این شکل نوزاد یاد می گیرد چگونه به تنهایی بخوابد. استفاده از موزیک ملایم در زمانی که نوزاد شما خواب آلود است نیز روش خوبی برای تعیین زمان خواب است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!