ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

خشک شدن شیرمادر:7داروی گیاهی –راهکار وزمان قطع شیردهی

خشک شدن شیرمادر:گرفتن کودک از شیر مادر و خوراندن غذاهای جامد با او مرحله ای حساس و هیجان انگیز در رشد کودک شما است. اطلاعات زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها به راحتی و بدون استرس برای خودتان و کودکتان استفاده کنید.

خشک شدن شیرمادر

برای بعضی از مادران جدید، این موضوع می تواند یک موضوع چالش برانگیز باشد، زیرا آنها مطمئن نیستند که آیا کودکشان آماده است تا از شیر گرفته شود یا اینکه چطور کودک خود را آماده کنند.

چه موقع باید شیر مادر را متوقف کنید؟

هر مادر و کودک متفاوت است – برای این کار سن خاصی وجود ندارد. خلق و خوی و نیازهای کودک شما، و همچنین شرایط زندگی شما، همه عواملی هستند که می توانند در زمان قطع تغذیه با شیر مادر موثر باشند. به عنوان مثال، ممکن است شما مجبور باشید سریعا به کار خود برگردید. این می تواند برای بعضی از نوزادان آزار دهنده باشد.

خشک شدن شیرمادر

میانگین سنی برای خشک شدن شیرمادر

هیچ سن مشخصی برای پایان دادن به تغذیه با شیر مادر وجود ندارد، اما متخصصان تغذیه اطفال معتقدند که در حدود شش ماهگی نوزادان نیاز به مواد مغذی بیشتری دارند مانند آهن و روی که شیر مادر نمی تواند همه آنها را تامین کند. این سن مناسبی برای شروع غذاهای دیگر در رژیم غذایی کودک شماست تا از رشد مناسب کودک خود مطمئن باشید.
اگر چه به طور کلی توصیه می شود که کودک 6 ماه اول باید به طور انحصاری با شیر مادر یا فرمولای مخصوص تغذیه شود، زمانی که برای از شیر گرفتن بیان می شود بر اساس آمادگی مادر و کودک است. بعضی از افراد به شیر دادن کودکشان دو سال یا حتی بیشتر ادامه می دهند.

دلایل توقف تغذیه با شیر مادروخشک شدن شیرمادر

مادران به دلایل مختلفی در سال اول کودک خودرا از شیر می گیرند. اینها دلایل متداول توقف تغذیه با شیر مادر است:
مادر می خواهد به مدرسه یا سرکار خود بازگردد
کودک از خوردن شیر مادر به تنهایی راضی نیست.
شروع خوردن یک دارو که می تواند از طریق شیر عبور کند و نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد.
برای بعضی ها، تغذیه با شیر مادر می تواند خیلی ناراحت کننده باشد و یا بدن آنها را تحریک کند.
مقدار تولید شیر ممکن است برای نوزاد کافی نباشد. غذاهای تکمیلی دیگر می تواند این مشکل را حل کند.
برای برخی از کودکان خوردن شیر از نوک پستان مشکل است و همین موضوع باعث می شود کودک به خوبی تغذیه نشود.

خشک شدن شیرمادر

گاهی اوقات کودک علاقه ای به خوردن شیر مادر ندارد و مادر تصمیم می گیرد شیردهی را متوقف کند و سایر مواد غذایی را به رژیم غذایی کودک وارد کند.
برخی از مادران بر اساس هنجارهای فرهنگی و جامعه تعیین می کنند که چه سنی برای جلوگیری از شیردهی مناسب است.
ممکن است بخواهید دوباره باردار شوید. تغذیه با شیر مادر می تواند بعنوان یک روش پیشگیری از بارداری طبیعی باشد.
ممکن است بچه کوچک یاد بگیرد چگونه راه برود و همین باعث قطع شیردهی شود.

آیا قطع سریع شیردهی کار درستی است؟

گرفتن نوزاد از شیر مادر بسیار ساده تر می شود اگر این کار به تدریج انجام شود. با این حال، گاهی اوقات، شرایطی بوجود می آید که ضروری است که بلافاصله شیر دادن را متوقف کنید.
اگرچه ممکن است این کار ضروری باشد، اما خطراتی را نیز به دنبال دارد. اینکه چه اتفاقی می افتد وقتی که تغذیه با شیر مادر را بطور ناگهانی تغییر دهید، براساس هر فرد متفاوت است، اما ممکن است مادر دچار عفونت سینه مانند ماستیت شو. علاوه بر این، کودک ممکن است دچار سوء تغذیه شود. بهتر است در صورتی که امکان پذیر است این کار را انجام ندهید.
اگر این کار برای شما ضروری است چندین راهکار وجود دارد تا بتوانید براحتی و با حداقل ریسک آنرا انجام دهید:
سعی کنید فقط کمی شیر را از سینه بدوشید تا از ناراحتی ناشی از پر بودن سینه کم شود .
به آرامی سینه ها را ماساژ دهید تا احتمال مسدود شدن مسیرهای شیر و ایجاد عفونت کمتر شود.
این را بدانید که شیردهی چیزی فراتر از تغذیه کردن کودک است. و اثرات دیگری نیز دارد.
از دکتر درمورد قطع شیردهی سوال کنید.
گاهی اوقات، قرص های ضد بارداری برای مدیریت شیردهی استفاده می شود

خشک شدن شیرمادر
چگونه کودک خود را از شیر بگیرید: چه باید کرد؟

در حالت ایده آل، از شیر گرفتن کودک باید یک روند تدریجی باشد. انجام تدریجی این عمل می تواند از استرس و سایر عوارض ناشی از توقف شیر ناگهانی پیشگیری کند.
اگر بدنبال راه حلی هستید که کودک خود را از شیرد بگیرید و غذاهای جامد را جایگزین کنید، در اینجا برخی نکات مفید برای اینکار گفته شده است:
اگر کودکتان زیر یک سال سن دارد از فرمولای مخصوص استفاده کنید تا مواد مغذی برای کودک تامین شود. بعد از مدتی که سن کودک بیشتر شد و توانست از غذاهای دیگر مصرف کند، می توان به او آموزش داد تا بتواند بصورت مستقل غذا بخورد.
جایگزینی یک بطری فرمول برای شیر مادر اگر کودک شما کمتر از یک ساله باشد، می تواند بدن شما را شروع به کاهش تولید شیر خود کند.
همانطور که نوزاد شما همچنان به توسعه و یادگیری مهارت های جدید ادامه می دهد، می توانید بطری را با یک فنجان سیب جایگزین کنید تا کودک بتواند به طور مستقل تغذیه کند.
میکس کردن غذا در مخلوط کن می تواند خوردنش را برای کودک راحت تر کند.
مخلوط کردن غذای خالص با شیر مادر می تواند برای نوزاد شما بی مزه و غریب باشد.
با گذشت چند ماه، غذاهای جامدتری را به رژیم غذایی اضافه کنید و مقدار شیر مادر را کاهش دهید.
دادن غذاهای مغذی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و میوه می تواند به کودک شما کمک کند که سالم بماند و به رشد ادامه دهد. پختن یا ترکیب این غذاها با یک قوام نرم می تواند باعث راحتی خوردن آنها شود.
به طور منظم تغذیه کودک را تغییر دهید تا غذای بیشتر و شیر مادر کمتری بخورد و در این حالت کودک بهه شیر کمتری نیازمند خواهد بود.

خشک شدن شیرمادر
چه باید بکنید اگر نوزاد شما قطع شیردهی را قبول نکند؟

گاهی اوقات مادر آماده است تا کودک را از شیر بگیرد، اما کودک هنوز آماده این کار نیست. راه های زیادی وجود دارد که می توانید کودک را برای گرفتن از شیر آماده کنید.
اگر شما یک کودک بزرگتر دارید، می توانیداز اون بخواهید تا با نوزادتان فعالیت هایی مانند بازی کردن یا خواندن کتاب انجام دهد. و یا موقعی که کودک می خواهد شیر بخورد، والد دیگر شروع به بازی با او کند تا حواس کودک از شیر خوردن پرت شود.
با این حال، گاهی اوقات ممکن است کودک شما به علت یک مشکل اساسی مانند بیماری اخیر، شیر خوردن را متوقف نکند.

کودک ممکن است احساس آسیب پذیری کند، و تغذیه با شیر مادر باعث میشود کودک احساس امنیت و نزدیکی به مادر کند. در صورتی که این حالت وجود داشته باشد، باید کمی صبر کنید تا اینکه کودک بطور کامل بهبود یابد و آماده پذیرش این موضوع شود. و اگر فرآیند از شیر گرفتن به آرامی انجام نخواهد شد باید صبر کنید تا موعد آن برسد.

مهم این است که تعادلی بین شما و کودکتان ایجاد شود و هردو آماده این کار شوید.

خشک شدن شیرمادر
7 روش برای خشک کردن شیر

در اینجا دلایل بسیاری وجود دارد که چرا شما ممکن است بخواهید به سرعت شیر خود را خشک کنید. این روند خشک کردن شیر مادر همان سرکوب شیردهی است.
در هر صورت، از شیر گرفتن به آرامی و بدون استرس برای شما و فرزندتان مناسب تر است.
گاهی اوقات، شما باید شیردهی را سریعتر از آنچه دوست دارید متوقف کنید. عوامل متعددی بر زمان لامزم برای خشک شدن شیر، وجود دارد از جمله سن کودک و میزان چربی بدن..
بعضی از زنان ممکن است تنها بعد از چند روز شیرشان خشک شود. اما برای برخی ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شیر کامل خشک شود. همچنین ممکن است در طول ماهها بعد از سرکوب شیردهی کمی احساس نشت شیر را تجربه کنید.
ترک ناگهانی شیردهی
اگر شير دادن يا تحريک كردن سينه ها را کنار بگذارید، شير خود به خود شروع به كاهش می کند. بسته به مدت زمان تغذیه با شیر مادر، ممکن است طول بکشد.
هنگام استفاده از این روش، این نکات را در ذهن داشته باشید:
سوتین تسمه ای بپوشید که سینه های خود را محکم نگه دارید.
از کیسه یخ و داروهای ضد درد (OTC) برای کمک به درد و التهاب استفاده کنید.
گیاهان
با توجه به یک مطالعه 2014 تحقیق شده بر اساس منبع، ممکن است گیاه مریم گلی ممکن است شیر را قطع کند. با این حال، هیچ مطالعه ای وجود ندارد که تأثیر خاصی را بر تولید شیر داشته باشد. در مورد مصرف این گیاه اطلاعاتی درمورد ایمن بودن ان وجود ندارد.
شما باید با مقدار کمی از گیاه شروع کنید و ببینید بدنتان شما واکنش نشان می دهد. چای های گیاهی حاوی مریم گلی در دسترس هستند. این چای می تواند به راحتی رقیق شود تا زمانی که شما مقدار مناسب خود را پیدا کنید.
طبق بررسی سال 2014، سایر گیاهان دارای پتانسیل خشک کردن شیر مادر عبارتند از:

نعناع
Chasteberry
جعفری
یاسمندر مورد تاثیر این گیاهان بر روی نوزادان اطلاعات کمی وجود دارد، اما بعضی از آنها ممکن است برای نوزاد خطرناک باشند. از آنجا که مواد گیاهی می توانند عوارض جانبی منفی برای شما یا نوزاد ایجاد کنند، قبل از استفاده از این روش، باید با بخش خدمات بهداشتی یا مشاوره تغذیه صحبت کنید.
این را امتحان کنید: چای مریم گلی، chasteberry و جعفری را تهیه کنید.
همچنین روغن نعناع و گل یاسمن، که هر دو می تواند به صورت محلی استفاده شود، خریداری کنید.

خشک شدن شیرمادر

کلم
برگ های کلم اگر طولانی مصرف شوند می توانند تولید شیر را مهار کنند، اگر چه مطالعات بیشتری لازم است.
برای استفاده از کلم:
برگ های یک کلم سبز را جدا کرده و بشویید.
برگ را در یک ظرف قرار دهید و ظرف را در یخچال قرار دهید تا خنک شود.
قبل از قرار دادن سوتین، برگ کلم را روی سینه قرار دهید.
هر دو ساعت یکبار یا زمانی که برگ ها شل شدند، آنها را تعویض کنید.
برگ ها همانطور که به کاهش تولید شیر کمک می کنند می توانند تورم را نیز کم کنند. آنها همچنین برای کاهش علائم زگیل در اوایل شیردهی استفاده می شود.
استفاده از پروژستین لزوما تأثیری بر کاهش شیر ندارد. اما قرصهای ضد بارداری حاوی هورمون استروژن ممکن است برای سرکوب شیردهی مفید باشد.
البته همه زنان این اثرات سرکوب کنندگی را تجربه نخواهند کرد، اما بسیاری از آنها این حالت را میبینند. درمورد زمان توصیه شده برای شروع قرص حاوی استروژن در هنگام پس از زایمان با پزشک خود صحبت کنید.
استفاده از قرص های ضدبارداری برای کاهش شیر مورد تایید اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نیست، اما ممکن است در شرایط خاص تجویز شود.

ویتامین B
اگر هنوز شیردادن به نوزاد را شروع نکرده اید، دوزهای بالای ویتامین B-1 (تیامین)، B-6 (پیریدوکسین) و B-12 (کوبالامین) ممکن است برای جلوگیری از شیردهی مفید باشد.

در مورد اثرات منفی مصرف بیش از حد ویتامین های B-1، B-6 و B-12 یا اینکه مصرف چهد مدت آنها ایمن است، هنوز اطلاعات زیادی در دست نیست. قبل از شروع استفاده از مکمل ویتامین، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا مشاوره تغذیه صحبت کنید.

داروهای دیگر خشک شدن شیرمادر

کابرگولین (Cabergoline) را می توان برای سرکوب شیر استفاده کرد. این کار با توقف تولید پرولاکتین بدن اثر می گذارد.
این دارو برای این استفاده توسط FDA تایید نشده است، اما ممکن است تجویز شود. پزشک شما می تواند مزایا و خطرات آن را توضیح دهد.
بعضی از زنان ممکن است بعد از یک دوز دارو شیرشان خشک شود. ولی برخی ممکن است نیاز به دوزهای اضافی داشته باشند.
در مورد ایمنی این دارو برای نوزادان شیرخوار مادران اطلاعات کمی در دست است. قبل از مصرف آن باید با پزشک یا مشاور تغذیه صحبت کنید.
بعضی از داروهای سرکوب کننده شیر که ممکن است شما شنیده باشید مانند بروموکرپتین (bromocriptine) – به دلیل عوارض جانبی درازمدت برای این مورد توصیه نمی شود.
زنان همچنین ممکن است از دوز بالای استروژن برای قطع شیر استفاده کنند این عمل به دلیل خطرات لخته شدن خون متوقف شده است.
بعضی از روش هایی که ممکن است بصورت نقل قول شنیده باشید، و معمولا بعید به نظر می رسد اثر گذار باشد یا بالقوه خطرناک است.
1. باندینگ
باندینگ به این معنی است که سینه ها را کاملا محکم ببندید. این روش در طول سالها برای قطع شیر استفاده می شده است. در مطالعه 2003 بعد از 10 روز بستن محکم سینه ها هیچ اثری روی شیر نداشت و باعث درد شد. این روش توصیه نمی شود.
درصد متغیر است.
2. محدود کردن مایعات
به زنان شیرده گفته می شود برای داشتن شیر بیشتر باید همواره هیدراته شوند. ممکن است تعجب کنید که محدود کردن مصرف مایعات ممکن است اثر متفاوتی داشته باشد. این روش به خوبی مطالعه نشده است.
محققان کشف کردند که افزایش مایعات ممکن است در واقع افزایش تولید شیر را بدنبال نداشته باشد بهتر است هموراه بدنتان هیدارته باقی بماند.
3. بارداری
اگر هنگام تغذیه با شیر مادر حامله شوید، مقدار شیر یا طعم شیر شما ممکن است تغییر کند. گروه حمایت از تغذیه با شیر مادر توضیح می دهد که تولید شیر بین ماه های چهارم و پنجم حاملگی کاهش می یابد .
از آنجا که تغییرات در هر فرد متفاوت است، بارداری یک روش “قابل اعتماد” برای خشک کردن شیر مادر نیست. بسیاری از زنان در طول بارداری خود با کودکشان را شیر مادر تغذیه می کنند.

چقدر طول می کشد تا خشک شدن شیرمادر

بستگی به شیوه ای که استفاده میکنید، و اینکه چه مدت شیردهی کرده اید دارد. ممکن است چند روز یا چند هفته یا چند ماه طول بکشد، بسته به روش سرکوب شیردهی و میزان شیر فعلی شما دارد.
حتی بعد از اینکه بیشتر شیر شما از بین رفته است، ممکن است چند ماه بعد هم همچنان شیر را تولید کنید. اگر شیر شما بدون هیچ دلیلی دوباره برگشت، با پزشک خود صحبت کنید.
خطرات احتمالی
متوقف کردن شیردهی به طور ناگهانی با خطر ابتلا به انسداد و عوفنت مجاری شیر مرتبط است.
ممکن است لازم باشد مقداری از شیرها بدوشید تا درد و انسداد تسکین بیابد. با این حال، هرچقدر شیر بیشتری بدوشید زمان بیشتری طول می کشد تا خشک شود.
چه موقع نیاز به پزشک دارید؟
سرکوب شیردهی ممکن است در بعضی موارد ناراحت کننده باشد، اما اگر درد و سایر علائم نگران کننده را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات گرفتگی یک کانال ممکن اس منجر به حساسیت سینه شود. هنگام تخلیه شیر به آرامی آنر ار ماساژ دهید.
اگر در عرض 12 ساعت احتقان خوب نشد یا اگر تب داشتید، با پزشک تماس بگیرید. تب از علائم عفونت سینه مانند ماستیت است.
سایر علائم عفونت سینه عبارتند از:
گرما یا قرمزی
ناراحتی عمومی
تورم پستان
آنتی بیوتیک های خوراکی می توانند قبل از اینکه عفونت جدی تر شوند، به درمان این بیماری کمک کنند.
شما همچنین می توانید با یک مشاور شیردهی تماس بگیرید. این متخصصان در تمام موارد تغذیه با شیر مادر آموزش داده می شوند و می توانند روش های مختلفی را پیشنهاد دهند و یا به رفع مشکلات مربوط به شما کمک کنند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

1 دیدگاه
  1. الهام می گوید

    سلام خسته نباشی یه سال و1 ماهه که بچه مو شیر نمی‌دهم با توجه ب اینکه دوسال شیر خورد هنوز شیرخوردولی باز شیر دارم آزمایش دادم پرولاکتین نزدیک مرز میخواستم ببینم چی بخورم

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور