ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

کیست شکلاتی :۴علت،علائم ،درمان گیاهی دربارداری

کیست شکلاتی:کیست شکلاتی یک کیست تخمدانی است که با خون کهنه پر شده است. این کیست­ها، که پزشکان آن را اندومتریوما می­نامند، سزطانی نیستند، اگرچه معمولاً اندومتریوز یک فرد به اندازه­ی کافی شدید است تا باروری او را دچار بغرنجی نماید.کیست­های شکلاتی تقریباً در ۲۰ تا ۴۰ درصد از افراد مبتلا به اندومتریوز تکامل می­یابند.

کیست شکلاتی

کیست شکلاتی :۴علت،علائم ،درمان گیاهی دربارداری

در این مقاله علل، علائم و درمان­های کیست­های شکلاتی را بررسی می­کنیم. ما همچنین به راه­هایی که این کیست­ها و اندومتریوز می­توانند بر باروری اثر بگذارند، نگاهی می­اندازیم.

علت کیست شکلاتی

کیست­های شکلاتی یکی از نشانه­های احتمالی اندومتریوز هستند. اندومتریوز سبب ایجاد کیست­های شکلاتی می­شود. بافت اندومتری درون رحم قرار گرفته است و اندومتریوز باعث می­شود که این بافت در خارج از رحم نیز رشد کند.

بافت اندومتری می­تواند به تخمدان­ها، لوله­های رحمی و اندام­های مجاور مانند مثانه متصل شود. این امر سبب قاعدگی­های دردناک و شدید می­شود و همچنین می­تواند به اندام­های مبتلا آسیب وارد کند.

پزشکان اندومتریوز را بر اساس آن که بافت اندومتر تا چه حدی به سایر نواحی بدن گسترش یافته است، به مراحلی تقسیم می­کنند. مراحل ۳ و ۴ شدیدترین آن هستند و به احتمال بیشتری اندومتریوما ایجاد می­کنند.

اگر یک فرد مبتلا به اندومتریوز درمان نشود، اندومتریوز می­تواند شدیدتر شود و ممکن است کیست­های شکلاتی تکامل یابند.

کیست­های شکلاتی کیسه­های حاوی خون کهنه هستند. این کیست­ها به تخمدان­ها متصل می­شوند و می­توانند بر عملکرد تخمدان اثر بگذارند. در برخی موارد، کیست­های شکلاتی می­توانند عمل تخمدان­ها را متوقف کرده و بنابراین از بارداری جلوگیری کنند.

پزشکان نمی­دانند که چه چیزی سبب اندومتریوز می­شود. بیشتر پژوهش­ها پیشنهاد می­کنند که استروژن یک نقش کلیدی ایفا می­کند، اگرچه محققان مطمئن نیستند که چگونه هورمون این شرایط را در برخی افراد ایجاد می­کند و در برخی دیگر ایجاد نمی­کند.

عوامل خطر (ریسک فاکتورها) برای اندومتریوز و کیست­های شکلاتی می­توانند شامل موارد زیر باشند:

ژنتیک: افراد دارای سابقه­ی خانوادگی اندومتریوز با احتمال بیشتری دچار این شرایط می­شوند.

جریان قاعدگی پس­رونده: این امر زمانی رخ می­دهد که خون قاعدگی در مسیر معکوس حرکت کند و به جای اینکه از واژن خارج شود، به سمت بالا و لوله­های فالوپ می­رود.

اختلالات ایمنی: مشکلات خاص سیستم ایمنی، به خصوص اختلالات خود ایمنی، ممکن است اندومتریوز ایجاد کنند.

آسیب­ها: آسیب به رحم یا ساختارهای اطراف آن با افزایش خطر اندومتریوز مرتبط است. این آسیب­ها می­توانند مثلاً حین سزارین رخ دهند.

کیست شکلاتی

علائم کیست شکلاتی

تشخیص کیست شکلاتی فقط از روی علائم غیر ممکن است. به جای آن، پزشک باید تخمدان­ها را با سونوگرافی آزمایش کند.

برای تشخیص دقیق این نوع کیست، یک متخصص مراقبت های بهداشتی باید بافت را زیر میکروسکوپ بررسی کند. اگر باز هم درباره­ی تشخیص مطمئن نشوند، ممکن است توصیه کنند که کیست را برای آنالیز بردارند.

علائم کیست­های شکلاتی با علائم اندومتریوز مشابه­اند. این علائم می­توانند شامل موارد زیر باشند:

 • قاعدگی­های دردناک
 • درد لگنی غیر قابل توضیح بین دوره­ها
 • درد حین رابطه­ی جنسی
 • مشکلات گوارشی
 • حرکات روده­ای دردناک
 • دوره­های قاعدگی شدید
 • دشواری در باردار شدن

درمان کیستهای شکلاتی

درمان به علائم و اهداف تولید مثلی بستگی دارد. اگر این اهداف شامل بارداری باشد، هدف اصلی درمان، حفظ یا افزایش باروری است.

در برخی موارد، پزشک ممکن است انتظار و مشاهده­ی دقیق کیست را به منظور بررسی رشد احتمالی آن پیشنهاد کند.

پزشکان ممکن است جراحی را به منظور برداشتن کیست تحت شرایط زیر پیشنهاد نمایند:

 • کیست بسیار بزرگ باشد
 • قاعدگی­ها دردناک باشند
 • علائم ناباروری وجود داشته باشد

اندومتریوما و سایر علائم اندومتریوز می­توانند پس از جراحی مجدداً ظاهر شوند، بنابراین در نهایت ممکن است چندین روش ضروری باشد.

گاهی اوقات پزشکان عملی را ،که اووفورکتومیخوانده می­شود، انجام می­دهند که در آن تخمدان­ها را برمی­دارند و می­توانند علائم اندومتریوز را کاهش دهند. هرچند که پزشکان این درمان را برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، پیشنهاد نمی­کنند.

تصویربرداری اولتراسوند می­تواند به یک پزشک نشان دهد که ممکن است یک کیست به اندومتریوما تبدیل شود، اما پزشک تنها پس از آزمایش کیست زیر میکروسکوپ می­تواند تشخیص قطعی دهد.

به طور بسیار نادر، یک کیست تخمدانی بزرگ که در سونوگرافی به صورت اندومتریوما به نظر می­رسد به صورت سرطانی درمی­آید. در نتیجه، پزشک ممکن است در صورتی که کیست بزرگتر از ۴ سانتیمتر بوده یا در حال رشد باشد، یا هر دو، برداشتن کیست را پیشنهاد کند.

کیست شکلاتی

درمان های گیاهی کیست شکلاتی

 • حرارت
 • گفته می شود گرما باعث کاهش کیست های تخمدان یا درد شکمی در ناحیه کیست تخمدان می شود.
 • روغن کرچک
 • بسته های روغن کرچک یک درمان قدیمی برای کیست تخمدان است. روغن کرچک بدن را از بافت ها و سموم اضافی نجات می دهد. همچنین سیستم های لنفاوی و گردش خون را تحریک می کند که به کاهش و رفع کیست تخمدان کمک می کند.
 • نکته: از بسته های روغن کرچک در طول قاعدگی استفاده نکنید. اگر سعی دارید باردار شوید، پس از تخمک گذاری از این دارو استفاده نکنید.
 • حمام نمک اپسوم
 • حمام نمک اپسوم نیز به شدت به کاهش درد و سایر علائم مرتبط با کیست تخمدان کمک می کند. محتوای سولفات منیزیم بالا در نمک اپسوم به عنوان یک آرامبخش عضلانی عمل می کند که به نوبه خود درد را کاهش می دهد.
 • چای بابونه
 • چای گیاهی مانند چای بابونه نیز به عنوان یک درمان مناسب برای درمان کیست تخمدان است. اثر آرام بخش چای بابونه باعث کاهش درد و کمک به آرامش می شود. همچنین ماهیت گرم این چای با تحریک جریان خون به ناحیه لگن و رحم، به منظم شدن پریودی های نامنظم کمک می کند.
 • سرکه سیب
 • سرکه سیب می تواند به کاهش و رفع کیست تخمدان ناشی از کمبود پتاسیم کمک کند. سرکه سیب غنی از پتاسیم است و توسط بسیاری از متخصصان سلامت توصیه می شود. این درمان همچنین به رفع علائم خونریزی بیش از حد قاعدگی و همچنین نفخ و گرفتگی در طول پریودی کمک می کند.
 • چغندرقند
 • چغندر قند حاوی ترکیباتی که به نام بتایسانیین می باشد که باعث افزایش توانایی کبد برای حذف سموم از سیستم بدن می شود. به علاوه، ماهیت قلیایی چغندرقند به حفظ تعادل اسیدی در بدن کمک می کند. این به نوبه خود، شدت بسیاری از نشانه های کیست تخمدان را کاهش می دهد.
 • داروهای گیاهی ضد میکروبی را امتحان کنید
 • برخی از گیاهان می توانند به کاهش التهاب کمک کنند و از عملکرد طبیعی تولید مثل حمایت کنند. گلدانزال (Hydrastis canadensis)، تمشک قرمز (Rubus idaeus)، یام وحشی (Dioscorea villosa)، برخی از گیاهانی هستند که می توانند کمک کنند.
 • تعادل استروژن با DIM
 • (DIM (diindolylmethane می تواند به بدن شما کمک کند استروژن اضافی را که باعث رشد اندومتریوز می شود حذف کند. دوز عمومی DIM: 100-400 میلی گرم روزانه با غذا.
 • یوگا
 • یوگا و آروماتراپی به عنوان درمان های خانگی عالی برای کیست تخمدان استفاده می شود. این درمان های جایگزین برای بهبود ناهماهنگی هورمونی و کاهش درد ناشی از کیست شکلاتی مفید هستند.
 • افزایش مصرف مایعات
 • هنگامی که از کیست تخمدان رنج می برید، بهتر است میزان مصرف مایعات را افزایش دهید. بهترین گزینه آب است. سعی کنید آب فیلتر شده را در فواصل منظم بنوشید. همچنین می توانید آب یک تکه لیمو را قبل از نوشیدن آب به آب اضافه کنید. آب سموم مضر را از سیستم بدن دفع می کند. این مسئله به نوبه خود باعث کاهش درد و تورم در شکم می شود. همراه با آب، می توانید آب نارگیل و آب سبزیجات سبز بنوشید. از مصرف قهوه، نوشابه و نوشیدنی های الکل دار بپرهیزید.

کیست شکلاتی در بارداری

کیست­های شکلاتی می­توانند بر باروری اثر بگذارند. اندومتریوز می­تواند باردار شدن را دشوار کند و کیست­های شکلاتی آن را دشوارتر می­کنند.

ارتباط بین اندومتریوز و ناباروری هنوز به طور کامل شناخته نشده است. ممکن است این گونه باشد که رشد اندومتری و اندومتریوما سبب ایجاد التهاب می­شوند که می­تواند لانه­گزینی تخمک بارور شده را درون رحم مشکل­تر کند. التهاب همچنین برای جنین در حال تکوین خطرناک است.

اندومتریوما همچنین می­تواند تولید تخمک­های سالم را برای تخمدان مشکل­تر کند. در صورتی که تخمک­گذاری کمتر از معمول رخ دهد یا در صورتی که تخمک­ها به مقدار کمتری سالم باشند، شانس بارداری کاهش می­یابد.

باید به خاطر داشته باشیم که اندومتریوما لزوم ناباروری ایجاد نمی­کند. در واقع، برخی زنان با اندومتریوز پیشرفته و کیست­های شکلاتی به راحتی باردار می­شوند.

برخی مطالعات پیشنهاد می­دهند که برداشتن اندومتریوما ممکن است به تخمدان­ها آسیب بزند یا ذخیره­ی تخمک را کاهش دهد که می­تواند مانع باروری شود.

در صورتی که یک زن برای لقاح خارج رحمی(IVF) برنامه­ریزی کند، برداشتن کیست از طریق جراحی می­تواند این روند را دشوارتر کند و شانس باردار شدن را کاهش دهد.

هرچند که برای زنانی که قصد بارداری بدون IVF را دارند، برداشتن کیست شکلاتی از طریق جراحی ممکن است باروری را بهبود بخشد.

بحث درباره­ی مزایا و خطرات جراحی با یک متخصص مراقبت بهداشتی ضروری است و یک متخصص باروری ممکن است قادر به ارائه­ی یک طرح درمانی تغییر یافته برای فرد باشد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!