ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

 پروژسترون در زنان:کمبود ودرمان پروژسترون

پروژسترون در زنان: اگر استروژن ابر قهرمان  هورمونهای جنسی در زنان باشد، پس پروژسترون دوست معتمد آن است. پروژسترون دارای عملکردهای مهمی در بدن شما است، اما همچنین نقش مهمی در تعادل اثر استروژن، به خصوص در دیواره رحم شما داراست.

پروژسترون در زنان:کمبود ودرمان پروژسترون

پروژسترون درزنان

  پروژسترون در زنان وتولید پروژسترون:

پروژسترون به طور عمده توسط بخش خاصی از تخمدان شما به نام جسم زرد تولید می شود. جسم زرد از از فولیکول هایی ساخته میشود که تخمک را در تخمک گذاری آزاد می کنند. پس از تخمک گذاری، جسم زرد تولید  پروژسترون را افزایش میدهد.

پروژسترون هورمون غالب در نیمه دوم یا فاز لوتئال چرخه قاعدگی است و نقش آن ، ادامه کار استروژن در آماده سازی رحم برای بارداری است. اگر تخمکی که شما آزاد کرده اید با اسپرم بارور شود و باردار شوید، جسم زرد به تولید پروژسترون تا حدود  هفته ۱۰ بارداری ادامه می دهد. سپس جفت این عمل را به عهده میگیرد. اگر باردار نشوید، جسم زرد تحلیل میرود، سطح پروژسترون شما کاهش می یابد، شما قاعده(پریود) میشوید و یک دوره جدید قاعدگی شروع می شود.

پروژسترون علاوه بر جسم زرد و جفت ، به میزان کمتر توسط تخمدان ها و غدد فوق کلیه تولید میشود.پروزسترون برای یک حاملگی سالم ضروری است. همانطور که در بالا گفته شد، نقش پروژسترون در حاملگی حتی قبل از لانه گزینی تخمک بارور، شروع می شود.

پروژسترون برای دستیابی و حفظ حاملگی سالم بسیار مهم است و در حدود هفته دهم، جفت شما تولید پروژسترون را برای بقیه بارداری به عهده می گیرد. تصور می شود پروژسترون فعالیت ضد التهابی داشته و بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد. این عملکردها از پروژسترون کمک می کنند تا از سقط جنین در اوایل بارداری و اواخر آن و بروز زایمان زودرس جلوگیری شود.برای بعضی از زنان لازم است تا در طول بارداری از مکمل های پروژسترون استفاده کنند.

اگر شما با کمک تکنولوژی تولید مثلی باردار شدید، احتمالا به طور طبیعی تخمک گذاری نمی کردید، بنابراین شما جسم زرد سالمی برای تولید  پروژسترون ندارید.بنابر این به احتمال زیاد پزشک شما نوعی از پروژسترون کمکی را به صورت ژل واژینال یا قرص یا تزریق عضلانی پیشنهاد می کند. این مکمل پروژسترون معمولا تا هفته۱۰-۱۲  بارداری ادامه می یابد.

اگر شما  قبلا سابقه زایمان زودرس و یا پارگی زودرس پرده ها(غشاها) داشته باشید، ممکن است کاندید استفاده از پروژسترون عضلانی برای جلوگیری از زایمان زودرس دیگری باشد. این تزریق هفتگی نوع خاصی از پروژسترون است که معمولا از  هفته ۱۶شروع می شود و تا هفته ۳۶ بارداری ادامه می یابد.

آزمایش پروژسترون (PGSN) می تواند به پزشک شما کمک کند که آیا میزان پروژسترون شما کم است یا خیر. این یک آزمایش خون ساده است که نیازی به آماده سازی ندارد.

به طور کلی، نتایج آزمایش عادی پروژسترون سرم در محدوده های زیر قرار دارند:

 • مردان، زنان یائسه و زنان در ابتدای دوره قاعدگی: ۱ نانوگرم در میلی لیتر یا کمتر
 • زنان در وسط چرخه قاعدگی: ۵ تا ۲۰ نانوگرم در میلیلیتر
 • زنان باردار در سه ماهه اول: ۱۱٫۲ تا ۹۰ نانوگرم در میلیلیتر
 • زنان باردار در سه ماهه دوم: ۲۵٫۶ تا ۸۹٫۴ نانوگرم در میلیلیتر
 • زنان باردار در سه ماهه سوم: ۴۸٫۴ تا ۴۲٫۵ نانوگرم در میلی لیتر

نتایج آزمایش غیر طبیعی پروژسترون

نتایج آزمون شما غیر طبیعی است اگر آنها خارج از محدوده طبیعی است. در برخی موارد، یک نتیجه غیر طبیعی آزمایش نشان دهنده تغییرات طبیعی در سطوح پروژسترون شما است.

سطح پروژسترون شما می تواند بسیار زیاد باشد، حتی در طول یک روز. در موارد دیگر، میزان غیرمعمول بالا یا پایین پروژسترون ممکن است نشانه ای از یک مشکل بهداشتی پایه باشد.

علاوه بر بارداری، سطح پروژسترون بالا می تواند به علت:

سرطان تخمدان

سرطان آدرنال

هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، گروهی از اختلالاتی است که بر غده فوق کلیوی شما تأثیر می گذارد

سطح پروژسترون پایین می تواند ناشی از:

فقدان دوره های قاعدگی

شکست تخمک گذاری

حاملگی خارج رحمی

سقط جنین

مرگ جنین

پروژسترون وپستان های شما:

پروژسترون نقش مهمی در تکامل سینه های شما دارد.در  شروع بلوغ، پروژسترون رشد بافت پستان را تحریک می کند.

در طول هر مرحله لوتئال، این بافت تحریک می شود، اما زمانی که باردار شدید، پروژسترون کار تکمیل عمل  آماده سازی سینه ها را برای تولید شیر و شیردهی انجام می دهد.

تصور میشود که ،افزایش بالینی غلظت پروژسترون و فعالیت در فاز لوتئال چرخه قاعدگی  شما ، منجر به ،  تورم پستانها،درد،و تحریک پذیری  می شود که اغلب در مرحله لوتئال چرخه قاعدگی شما رخ می دهد. این درد پستان یاماستالزیا یک علامت معمول PMS است.

پروژسترون و پروژستین:آیا مشابه هستند یا فرق میکنند؟

پروژسترون  یک هورمون طبیعی است که توسط بدن شما تولید می شود، علی الخصوص توسط جسم زرد. از آنجائیکه پروژسترون به سرعت از بدن پاکسازی میشود، هنگامی که به صورت خوراکی تجویز میشود، استفاده از پروژسترون به عنوان مکمل دشوار است، به خصوص اگر فقط در دوزهای کم مورد نیاز باشد. پروژسترون در شرایط خاص مانند پیشگیری از زایمان زودرس یا برای حمایت در اوایل  زایمان پس از IVF مورد استفاده قرار می گیرد، اما به طور معمول به صورت داخل عضلانی یا واژینال برای جذب بهتر توسط بدن شما به شما داده میشود. اغلب پروژسترون میکرونیزه شده به عنوان بخشی از رژیم جایگزینی هورمونی دوران یائسگی به صورت خوراکی داده می شود.

بیشتر مواقع  برای حل مشکل جذب، یک فرم مصنوعی پروژسترون ایجاد شده است .این چیزی است که به عنوان پروژستین شناخته می شود. با دستکاری ساختار شیمیایی پروژسترون طبیعی، پروژستین های مصنوعی مختلف ایجاد شده اند که بر گیرنده های هورمون پروژسترون در بدن شما عمل می کنند. پروژستین ها در همه داروهای ضد بارداری  حاوی هورمون استفاده می شوند:مانند:

 • قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی
 • داروهای ضد بارداری های تزریقی
 • داروهای ضد بارداری های قابل کاشت
 • آی-یو-دی حاوی پروژستین

اکثر این پروژستین های مصنوعی از تستوسترون مشتق می شوند و بسته به نوع پروژستین، ممکن است فعالیت  مشابه تستوسترونی بیشتر یا کمتری داشته باشد. به عنوان مثال، پروژستین نسل سوم دارای عملکرد تشابهی اندروژن یا تستوسترونی کمتری نسبت به  نسل اول است،که  آن را درایجاد  آکنه بهتر ، اما برای میل جنسی بدتر میکند.

پروژسترون در زنان

پروژسترون ومحافظت از دیواره رحم:

عمل پروژسترون بر روی پوشش رحم شما جایی است که واقعا به عنوان دوست پیرو استروژن عمل می کند. در چرخه عادی تخمک گذاری که در آن شما باردار نمی شوید، ایجاد و ریختن رحم  شما از طریق تعادل بین استروژن و پروژسترون کنترل می شود. اگر شرایطی دارید که تخمک گذاری نکنید اما دارای استروژن بیش از حد باشید که سندرم تخمدان پلی کیستیک است، و اغلب در اضافه وزن وجود دارد ، پزشک ممکن است پیشنهاد استفاده از  پروژستین برای کمک به محافظت از رحم و درمان هر گونه خونریزی رحمی غیر طبیعی که ممکن است ایجاد شود، را بدهد.

پروژستین ها معمولا در بسیاری از گزینه های جایگزینی هورمون برای مدیریت علائم یائسگی استفاده می شوند. هنگامی که شما در یائسگی هستید اکثر علائم ناخوشایند ناشی از کمبود استروژن است. استفاده از جایگزینهای استروژن به تنهایی به طور موثر باعث درمان این علائم و محافظت از استخوان شما خواهد شد. با این حال، اگر هنوز رحم دارید، باید از پروژستین یا پروژسترون برای جلوگیری از رشد غیر طبیعی اندومتریوم خود ،که در نهایت میتواند  منجر به سرطان آندومتر شود، استفاده کنید.

کمبود پروژسترون در زنان واختلالات فازلوتئال:

همانند استروژن، پروژسترون با مواد شیمیایی موجود در مغز شما در تعامل است تا خلق و خو و احساس عمومی خوب بودن در شما را کنترل کند. راهي كه پروژسترون اين كار را انجام ميدهد، از طريق متابوليتهای آن است كه يك ماده  به نام آلوپرگنانولون است. آلوپرگنانولون بر روی گیرنده خاصی در مغز شما به نام گیرنده GABA کار می کند. به طور معمول دارای عمل ضد اضطراب و پرخاشگری و کیفیت آرامش بخشی  مشابه عمل الکل و داروهای آرام بخش دیگر  مانند نزودیازپین ها است. به همین دلیل است که شما ممکن است قبل از دوره قاعدگی  یا در اوایل دوران بارداری احساس خواب آلودگی یا کمی انرژی بودن داشته باشید.

اما برای برخی از زنان، افزایش پروژسترون در  فاز لوتئال می تواند باعث ایجاد اضطراب و آشفتگی در سطوح مختلف شود. اثر مشابهی با برخی از پروژستین های مصنوعی استفاده شده در پیشگیری از بارداریهای هورمونی می تواند رخ دهد. تصور بر این است که این واکنش مخالف بر تأثیر آرام بخش بودن  پروژسترون، ناشی از اختلال در این است که چگونه این زنان حساس، آلوپرگنانولون را پردازش می کنند.

پروژسترون و استروژن استروئیدهای جنسی اصلی در بدن یک زن هستند. آنها با هم کار می کنند تا بدن شما را برای بارداری با هر چرخه تخمک گذاری آماده سازند و از بسیاری از عملکردهایی که بدن شما سالم را  نگه میدارد، حمایت میکنند. مهم است که  نقشی که پروژسترون در بدن شما  بازی میکند و اینکه چگونه اثرات مثبت و  نیز تاثیرات جانبی بالقوه منفی دارد را درک کنید.

علائم کمبود پروژسترون در زنان باردار عبارتند از

 • سردرد یا میگرن
 • تغییرات خلقی، از جمله اضطراب یا افسردگی
 • بی نظمی در چرخه قاعدگی
 • کمبود پروژسترون ممکن است باعث خونریزی غیر طبیعی رحم در زنان باردار شود.

علائم کمبود پروژسترون در طول بارداری شامل لکه بینی و سقط جنین است. پروژسترون پایین ممکن است حاملگی خارج رحمی رانشان دهد . این می تواند منجر به سقط جنین یا مرگ جنینی شود.

 • افزایش وزن
 • کاهش میل جنسی، تغییرات خلقی و افسردگی
 • PMS ، چرخه قاعدگی نامنظم، خونریزی شدید
 • حساسیت سینه، سینه های فیبروکیستیک
 • فیبروئیدها
 • مشکلات کیسه صفرا

درمان مکمل پروژسترون عبارتند از:

کرم و ژل، که می تواند به صورت موضعی یا واژینال استفاده شود

داروهای خوراکی مانند Provera

داروهای طبیعی برای افزایش سطح پروژسترون کم عبارتند از:

افزایش مصرف ویتامین های B و C، که برای حفظ سطح پروژسترون لازم است

خوردن غذاهای بیشتر با روی، مانند صدف

کنترل سطح استرس

غذاهای دارای پروژسترون طبیعی

در حالی که غذاها لزوما حاوی پروژسترون نیستند، برخی از غذاها ممکن است به تحریک تولید پروژسترون بدن کمک کنند. این شامل:

 • لوبیا
 • کلم بروکلی
 • جوانه های بروکسل
 • کلم
 • گل كلم
 • کلم بروکلی
 • آجیل
 • كدو حلوايي
 • اسفناج
 • غلات کامل
 • موز
 • کلم
 • خرگوش
 • گردو

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!