ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

هیرسوتیسم:درمان گیاهی واسپرینولاکتون

هیرسوتیسم( پرمویی):مواردی که باید در این باره بدانید:هیرسوتیسم  به رشد بیش از حد موهای اضافی گفته می شود که بیشتر در نواحی از بدن روی می دهد که در مردان دیده می شود. مثلا رشد بی رویه موهای اضافی در صورت، قفسه سینه و پشت. بیشتر اوقات هیرسوتیسم نشانه ای از وجود آندروژن های اضافی در خون است. این شرایط در بیشتر موارد( نه همیشه) نشانه ای از سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

برای مدیریت هیرسوتیسم طیف وسیعی از روش های درمانی همچون هورمونی  وجود دارد. اگر دوست داشتید می توانید با مامایتان درباره این روش های درمانی صحبت کنید و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

هیرسوتیسم( پرمویی)چیست؟

هیرسوتیسم یا مردمویی واژه پزشکی برای رشد بی رویه موهای سیاه در نواحی همچون صورت، پشت و شکم است که بیشتر در مردان انتظار رشد چنین موهایی وجود دارد.  اگرچه توصیف های پزشکی برای این شرایط به نظر خسته کننده می رسد اما بهتر است بدانید که ۸ الی ۱۰ درصد زنان و افرادی که دوره های قاعدگی دارند تحت تاثیر هیرسوتیسم قرار می گیرند.  گاهی از اوقات هیرسوتیسم می تواند عارضه جانبی مصرف داروها هم باشد اما در بیشتر موارد نشانه عدم تعادل هورمونی است که به خاطر آندروژن زیاد( هورمون هایی همچون تستوسترون) موجود در خون ایجاد می شود.  دلایل اندکی برای عدم تعادل هورمونی که منجر به هیرسوتیسم می شود وجود دارد اما هیرسوتیسم اغلب به عنوان سرنخی برای ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در نظر گرفته می شود. تقریبا ۷۰ درصد افرادی که با هیرسوتیسم دست و پنجه نرم می کنند بالاخره با سندرم تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده می شود هر چند رشد بی رویه موها به تنهایی نمی تواند دلیلی برای تشخیص این شرایط باشد. اگر نگرانی شما بابت رشد بی رویه این موها زیاد است بهتر است با مامای خود مشورت کنید و این موضوع را با اعضای خانواده تان در میان بگذارید.

هورمون ها چگونه می توانند بر روی رشد موها اثر بگذارند؟

همانطور که می دانید سه نوع موی مختلف در بدن انسان ها وجود دارد: موهایی که کودک با آن به دنیا می آید و بعد از زایمان می ریزد، موهای کوتاه تر و نرم تری که بر روی صورت و بدن یافت می شود و موهای تیره و ضخیمی که معمولا در نواحی همچون الت تناسلی، ابرو و مژه ها یافت می شود. آندروژن ها مسئول تغییر جنبه های مختلف رشد مو همچون اندازه فولیکول های مو  و اندازه فیبر موها هستند.  همین هورمون ها مسئول رشد موها در حیوانات مختلفی مثل شیرها و گربه ها هم هستند. انرژون باعث می شو اتفاقاتی در طول رشد موها رخ دهد اما نقش اصلی آن ها تبدیل موهای vellus به موهای ترمینال است.

به همین خاطر است که موهای نرم و نازک کودکان بعد از بلوغ به موهای تیره تری تبدیل می شود.  اندروژن ها علاوه بر تغییر ظاهر، تلاش می کنند فاز رشد برای موهای بدن را توسعه دهند. این موضوع بدین معنی است که چنین موهایی سبت به سایر موهای قسمت های دیگر بدن ممکن است بلندتر و تیره تر باشند. نکته جالب ماجرا اینجاست که به نظر می رسد آندروژن در بخش ای مختلف بدن پاسخ های متفاوتی ایجاد می کند. با اینکه آندروژن اندازه و زبری موهای صورت  را افزایش می دهد مسئول از دست دادن موها بر روی قسمت های بالایی سر هم هست.

هیرسوتیسم( پرمویی)

ازمایش تشخیص هیرسوتیسم

هیرسوتیسم معمولا در مقیاسی به نام نمره mFG شناسایی و تشخیص داده می شود. پزشک نه ناحیه از بدن را مورد بررسی قرار می دهد و برای هر کدام از این نواحی نمره ای از ۰تا ۴ را بر اساس  مقدار مویی که در این ناحیه می بیند می دهد. طبف نمرات اصلاح شده از ۰ تا ۳۶ متغیر خواهد بود.

هیرسوتیسم به شرایطی گفته می شود که نمره مدنظر زیر ۱۵ باشد. این در حالیست که هیرسوتیسم شدید و حاد به شرایطی گفته می شود که نمره فرد بالای ۲۵ باشد. با اینحال استانداردهای موجود در سرتاسر جهان بر اساس تفاوت های جمعیتی و فرهنگی متفاوت خواهد بود.  در میان افرادی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند، هیرسوتیسم در افرادی که خاورمیانه، اسیای جنبوی ومناطق مدیترانه ای هستند بیشتر شایع است.

اما مطالعات اخیر نشان می دهد ما چگونه متغیر بودن هیرسوتیسم بین گروه های  مختلف را ارزیابی می کنیم. محققان بیان می کنند هیرسوتیسم بین مردم چینی، ژاپنی و تایوانی کمتر است چون به طور کلی این افراد موی بدنشان کمتر است.  استانداردهای پزشکی برای تشخیص و درمان همیشه در حال تغییر بوده و به همین خاطر تحقیقات بیشتری در حال توسعه خواهد بود.

اگر جنبه زیبایی برداشتن مو به کار رود،  شاید پزشک متوجه رشد موهای زائد و اضافی زیاد هم نشود. پس بهتر است اگر خودتان متوجه این موضوع بدید آن را به یک پزشک متخصص اعلام نمایید و از او بخواهید کمکتان کند.

هیرسوتیسم ونازایی

پزشک معمولا گزینه های درمانی مختلفی را برای چنین شرایطی توصیه می کند. درمان های موجود بسته به  چیزی که باعث بروز رشد مو شده و بر روی زندگی فرد اثر گذاشته است انتخاب می شود.

پزشک ممکن است قبل از تعیین هر روش درمانی آزمایش خونی را برای تعیین سطح هورمون ها تجویز کند و عدم تعادل هورمونی را مشخص نماید. گاهی از اوقات افرادی که هیرسوتیسم دارند  برای متعادل کردن هورمون هایشان مجبورند از داروهای ضد بارداری استفاده کنند. گاهی از اوقات نیز پزشک تلاش می کند عدم تعادل هورمونی را مستقیما با مسدودکننده اندروژن درمان نماید. موهای Terminal،تقریبا  برای سه الی چهار ماه در بدن رشد می کنند.به همین خاطر اگر درمان هورمونی تان طول کشید و نتایج زیادی را ندیدید زیاد نگران نباشید. بیشتر درمان های آنتی آندروژن  تاثیرشان را در عرض ۶ ماه نشان می دهند اما پزشک معمولا ۹ الی ۱۲ ماه منتظر می ماند و سپس درباره موثر بودن یا نبودن این شیوه درمانی تصمیم گیری می کند.

پزشک همچنین ممکن است فهرست داروهایی که بیمار مصرف می کند را بررسی نماید. گاهی از اوقات تغییر دارو می تواند رشد موهای ناخواسته را کمتر نماید. کاهش وزن هم می تواند به کم شدن رشد این موها کمک کند هر چند  این موضوع باید تحت نظر پزشک و با مشورت او انجام شود. راه حل های زیبایی هم در دسترس افراد قرار دارد. برخی تلاش می کنند موهای زائد بدن را با موم، الکترولیز، شیو کردن یا لیزر از بین ببرند.  اگر موهای صورت یا بدن ناخواسته بود برخی از افراد ممکن است نتوانند ارتباطات اجتماعی خوبی با دیگران برقرار نمایند و از لحاظ روحی دچار مشکل شوند.

برای برخی از افراد رشد مو خارج از انتظارات فرهنگی است و همین امر می تواند ازاردهنده باشد. افرادی که با هیرسوتیسم تشخیص داده می شوند معمولا با مشکلاتی همچون اضطراب؛ افسردگی و ناراحتی بدنی رنج می برند. به همین خاطر باید مطمئن شوید که از یک گروه حمایتی بهره می برید. دوستان یا اعضای خانواده تان را درباره این موضوع مطلع سازید و با آن ها صحبت کنید. از یک پزشک کمک بگیرید. خودمراقبتی را هم فراموش نکنید.

روش عادی برای رشد موهای بدن وجود ندارد. موهای نوک سینه، موهای لب و چانه در افراد مختلف به شیوه های متفاوتی رشد پیدا می کنند.

اینکه افراد چگونه با این موها دست و پنجه نرم می کنند هم متفاوت است. برزیلی ها از موم استفاده می کنند و موهای زیر بغلشان را رنگ می نمایند. اینکه شما بخواهید درمان های دارویی را انتخاب کنید، به سراغ راه حل های زیبایی بروید یا اجازه دهید موهایتان ازادانه رشد کند به خودتان مربوط است. اما باید زمانی را برای اینکار اختصاص دهید و ببینید با کدام یک از روش های موجود بیشتر از بقیه احساس راحتی می کنید.  اینترنت می تواند یک مکان عالی برای حل این مشکل باشد.  شما می توانید از تجربیات و راهنمایی های دیگران بهره ببرید.

هیرسوتیسم( پرمویی)

درمان گیاهی برای هیرسوتیسم

  • روی، عملکرد تخمدان را بهبود می بخشد در نتیجه کاهش آندروژن ها و افزایش پروژسترون، که یک مسدود کننده طبیعی آندروژنی است. در یک کارآزمایی بالینی اخیر، مکمل روی به طور قابل توجهی باعث بهبود هیرسوتیسم در هشت هفته شد . دوز توصیه شده ۳۰-۵۰ میلی گرم به طور مستقیم بعد از شام است.
  • پونه ( Paeonia lactiflora ) تولید تستوسترون را مهار می کندو فعالیت آنزیم آروماتاز ​​را افزایش می دهد که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند.
  • شیرین بیان ( Glycyrrhiza glabra )تستوسترون سرم را در زنان کاهش می دهد  و شامل فیتواستروژن هایی است که گیرنده های آندروژن را مسدود می کنند . این  دو گیاه باهم  اثر سینرژیک عادی کردن هورمون های هیپوفیز دارند .
  • قارچ Reishi ( Ganoderma lucidum ) مهار کننده ۵-آلفا ردوکتاز است که آنزیم است که تستوسترون را به هورمون قوی تر DHT تبدیل می کند. Reishi دارای بسیاری از مزایای بهداشتی دیگر مانند افزایش ایمنی و تثبیت محور HPA (آدرنال) است.
  • اره پالمتو ( Serenoa repens ) مهار کننده ۵-آلفا ردوکتاز است. در یک کارآزمایی بالینی جدیدبرای آلوپسی آئروژنتیک، زمانی که با چای سبز، ویتامین D، ملاتونین و سویا ترکیب شد، به خوبی عمل کرد. مانند DIM، پالمیتو می تواند اثر ناخواسته کاهش استروژن را داشته باشد.
  • Vitex agnus-castus پرولاکتین را کاهش می دهد و بنابراین افزایش بیش از حد آندروژن و هیرسوتیسم ناشی از پرولاکتین را افزایش می دهد. پرولاکتین بالا می تواند باعث افزایش بیش از حد آندروژن شود: ۱) DHEA آندروژن آدرنال را افزایش می دهد و ۲) آن را تنظیم ۵-آلفا ردوکتاز می کند . پرولاکتین بالا با PCOS رایج نیست.
  • پروژسترون مهار ۵-آلفا ردوکتاز و بلوک های گیرنده آندروژن را متوقف می کند. بهترین راه برای به دست آوردن پروژسترون، تخمک گذاری و ساختن خود است.
  • Spironolactone (Aldactone) به نظر می رسد که به عنوان یک درمان برای سندرم های بیش از حد آندروژن، از جمله هیرسوتیسم است. اسپیرونولاکتون در هر دو مردان و زنان، میزان تولید تستوسترون را کاهش می دهد و ترشح متابولیک آن را افزایش می دهد. اولین نشانه ای که نشان می دهد این عامل بر روی هیروشیدیسم تاثیر گذار است – یک نتیجه گیری غیرمنتظره در بیمارانی بود که تحت فشار خون بالا قرار داشتند.

مطالعات بعدی تا حد زیادی تایید کرده اند که زنان که اسپیرونولاکتون تجویز می شوند، پیشرفت بیشتری در تیره شدن و ریزش مو، افزایش سرعت رشد مو موجود و کاهش قطر شانه مو وجود ندارد. در صورت ترکیب شدن با دگزامتازون یا ضد بارداری خوراکی، اسپرینولاکتون به نظر می رسد فواصل بین درمان های رشد مو را افزایش دهد. پیشنهاد شده است، اما مستند نشده است که اسپیرونولاکتون می تواند تخمک گذاری هیپرآندروژن را اصلاح کند.

عوارض جانبی درمان با اسپیرونولاکتون عبارتند از:

آرامش زمان محدود، ناراحتی معده و بی نظمی قاعدگی. با این وجود نگرانی وجود دارد که این عامل ممکن است باعث تحریک سینه و کمک به توسعه سرطان سینه شود. بنابراين، نباید توسط بيماران با سابقه خانوادگی سرطان پستان مورد استفاده قرار گيرد. علاوه بر این، دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود . توصیه های دوز مصرفی ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم اسپیرونولاکتون در روز در دو دوز تقسیم شده با هر ۳۵ میکروگرم از اینتینیل استرادیول و ۰٫۵ میلی گرم نورتیندرون و یا ۵۰ میلی گرم از اتینیل استرادیول و ۱ میلی گرم دی اتاتون ethynodiol است.

درمان های سیستمیک در جهت هیرسوتیسم می تواند به افرادی که کاهش تولید آندروژن تخمدان یا آدرنال و کسانی که از فعالیت آندروژن در پوست جلوگیری می کند تقسیم شود. درمان های سیستمیک شامل گلوکوکورتیکوئید ها، پیشگیری از بارداری خوراکی (OCs)، اسپرینولاکتون، فلوتی امید، فیناستراید، سایپروترون استات و ضد انسولین (متفورمین و روزیگلیتازون)

گلوكوكورتيكوئيدها: گلوكوكورتيكوئيدها (دگزامتازون يا پردنيزون) كه از سنتز آندروژن آدرنال وابسته به هورمون آدرنكوكورتيكوتروپين (ACTH) سركوب مي كنند،  معمولا، ۰٫۵ تا ۱ میلی گرم دگزامتازون در زمان خواب برای سرکوب تولید آدرنال و آدرنال مناسب است.

OCs  :داروهایی که به طور گسترده ای برای سرکوب تولید آندروژن تخمدان استفاده می شوند، OC هستند. آنها احتمالا اولین انتخاب برای زنان جوان مبتلا به هیرسوتیسم هستند که نمی خواهند باردار شوند

هیرسوتیسم( پرمویی)

درمان هیرسوتیسم با اسپیرینولاکتون

Spironolactone: Spironolactone، در دوزهای روزانه ۵۰-۲۰۰ میلی گرم، بلوک های گیرنده آندروژنی است. اسپیررونولاکتون همچنین باعث کاهش تولید تستوسترون می شود و علاوه بر آن برای هیرسوتیسم موثر است. Spironolactone به ویژه در بیمار مبتلا به فشار خون بالا مفید است، زیرا این دارو یک دیورتیک ملایم است.

فیناستراید: فیناستراید یک مهار کننده ۵ آلفا ردوکتاز است که برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات تایید شده است. اثرات نامطلوبی در زنان گزارش نشده است و اثربخشی مشابه اسپیرونولاکتون است. این دارو را فقط در خانم هایی که یائسه یا بدون شانس بارداری هستند، استفاده کنید.

Flutamide: Flutamide، یک نمونه از درمان های جدیدتر، یک آنتی آندروژن انتخابی قوی غیر استروئیدی است که بدون فعالیت پروژسترون، استروژن، کورتیکوئید یا آنتیگونادوتروپین نیست. داده های مقدماتی نشان می دهد که آن به عنوان درمان برای هیرسوتیسم (و همچنین آکنه) مؤثر است. با این حال، فلوتامید گران است و باعث ایجاد هپاتیت کشنده شده است.

سایپروترون استات؛  در درمان هیرسوتیسم موثر است. هنگامی که به ethinyl estradiol اضافه می شود، آن را به همان اندازه به عنوان فلوتامید در درمان هیرسوتیسم موثر است.

حساسیت به انسولین: هر دو متفورمین و rosiglitazone بهبود مقاومت به انسولین و اثبات شده است که در کاهش سطح آندروژن و در درمان هیرسوتیسم موثر است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!