ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

درمان و درجه سرطان سینه

درمان و درجه سرطان سینه

درمان و درجه سرطان سینه، سرطانی است که در سلولهای سینه شکل می گیرد.

پس از سرطان پوست، سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان ایالات متحده است. سرطان پستان ممکن است در مردان و زنان رخ دهد، اما در زنان بسیار شایع تر است. حمایت قابل توجه برای آگاهی از سرطان پستان و منابع مالی تحقیقاتی موجب پیشرفت در تشخیص و درمان سرطان سینه شده است. میزان بقای سرطان پستان افزایش یافته است، و تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری به طور پیوسته و عمدتا به علت عواملی مانند تشخیص زودتر، روش جدید شخصی برای درمان و درک بهتر این بیماری درحال کاهش است.

سن سرطان سینه

میزان ابتلا به سرطان سینه در سنین زیر40سال، حدود 11 تا 15 درصد است.

سن ابتلا به سرطان سینه موردی است که باید زنان به آن توجه داشته باشند . زنان باید به طور معمول از سن 36 سالگی به بعد توسط متخصص معاینه شوند .تشخیص به موقع و درمان سرطان سینه می تواند برای نابود کردن این  سرطان  مفید باشد.زیرا زمانی که توده کوچک باشد یعنی کمتر از یک سانتی متر می توان با کمک جراحی بیمار را درمان کرد تا بیمار بتواند مثل مردم عادی به زندگی خود ادامه دهد. در صورتی که توده ها بزرگ باشند و به غدد لنفانی و همچنین نواحی دیگر در سینه راه پیدا کند ،درمان برای آن ها مشکل می شود .البته باید گفت امروزه با پیشرفت روز افزون  تکنولوژی درمان برای بیماری که اقدام به درمان به موقع نداشته است نیز وجود دارند.

نشانه های سرطان سینه

علائم و نشانه های سرطان پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

توده پستانی یا ضخیم شدن آن که از بافت اطراف متفاوت است؛ تغییر اندازه، شکل یا ظاهر یک سینه؛ تغییرات در پوست روی پستان، مانند فرورفتگی[1]؛ یک نوک پستان معکوس؛ لایه ریزی، پوسته پوسته شدن، پوسته بستن یا پوسته پوسته شدن منطقه رنگی پوست در اطراف نوک پستان (آئرول) یا پوست سینه؛ قرمزی یا چروک شدن پوست روی سینه، مانند پوست پرتقال

سرطان سینه ارثی

پزشکان تخمین می زنند که حدود 5 تا 10 درصد از سرطان های پستان به جهش های ژنی مرتبط می شود که در نسل های یک خانواده منتقل می شود. تعدادی از ژن های جهش یافته که به ارث برده می رسند و احتمال سرطان پستان را افزایش می دهند، شناخته شده اند. شناخته شده ترین آنها، ژن 1 سرطان پستان (BRCA1) و ژن 2 سرطان پستان (BRCA2) است که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می دهند. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان های دیگر را دارید، پزشک ممکن است یک آزمایش خون را برای تشخیص جهش های خاصی در BRCA یا دیگر ژن هایی توصیه کند که درخانواده شما به ارث می رسد. در نظر بگیرید که از دکتر خود ارجاع به یک مشاور ژنتیک را درخواست کنید، که می تواند سابقه سلامت خانواده شما را بررسی کند. یک مشاور ژنتیک همچنین می تواند در مورد مزایا، خطرات و محدودیت های آزمایش ژنتیک به شما در تصمیم گیری مشترک کمک کند.

ایا سرطان سینه درد دارد

درد ناشی از سرطان پستان ناشی از یکی از دو منبع است:

تومور در پستان: درد علائم رایج سرطان سینه اولیه نیست، اما تومور می تواند درد را به عنوان بافت سالم در نزدیکی به وجود آورد. برای زنان مبتلا به سرطان التهابی پستان، درد یا حساسیت به لمس اغلب یکی از اولین علائم است. این نوع نادر از سرطان به سرعت در حال رشد است و باعث ایجاد قرمزی و افتادن پوست در سینه می شود. یک شکل نادر از سرطان پستان به نام پهته از نوک پستان می تواند درد و سوزش را به عنوان علائم اولیه همراه با سوزش نوک پستان ایجاد کند.

 

اگر قبلا درمان سرطان سینه را انجام داده اید، می توانید احساس درد بسیار زیادی را در سینه آسیب دیده یا سینه دیگر احساس کنید. درد پستان معمولا به سرطان ارتباط ندارد، اما ناراحتی جدید و مداوم در تنها یک پستان ممکن است نگران کننده باشد. این به خصوص در صورتی است که درد بدون هیچ توضیح واضح بدتر شود.

گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن: درد ناشی از سرطان سینه خود در افراد مبتلا به بیماری متاستاتیک (یا پیشرفته) که در آن سرطان پستان به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، شایع تر است. به عنوان مثال، اگر سرطان به استخوان منتقل شود، می تواند درد در پشت، ناحیه کمر یا سایر استخوان ها ایجاد کند. سرطان که به مغز گسترش می یابد ممکن است سردرد ایجاد کند. درد شدید درد با ضعف پا ممکن است از سرطان باشد که به مهره های ستون فقرات گسترش یافته و ستون ستون فقرات را که به عنوان فشرده سازی نخاع شناخته می شود ضعیف می کند. اگر سرطان به غدد فوق کلیه در بالای کلیه ها منتقل شود، ممکن است احساس درد پشتی ناخوشایند داشته باشید.

سرطان سینه

سرطان سینه پیشرفته وثانویه

سرطان سینه   به این معنی است که سرطان بیش از سینه یا گره های لنفاوی در زیر بغل در همان طرف بدن وجود ندارد. بنابراین، سرطان به هیچ قسمت دیگری از بدن گسترش نیافته است.

عود مجدد  به معنی سرطان است که بعد از درمان دوباره در ناحیه پستان است.

سرطان سینه پیشرفته محلی  به این معنی است که سرطان به قسمت دیگری از بدن گسترش نیافته است، اما ممکن است:

بزرگتر از 5 سانتی متر در سراسر سینه

در حال رشد به پوست یا عضله سینه است

موجود در گره های لنفاوی در زیر بغل و گره ها به یکدیگر و یا به ساختارهای دیگر گیر کرده اند

سرطان سینه ثانویه  نیز سرطان پستان متاستاتیک یا سرطان سینه مرحله 4 نامیده می شود. به این معنی است که سرطان به سایر قسمتهای بدن مانند کبد یا استخوان گسترش یافته است.

درجه بندی سرطان سینه

درجه به این معنی است که سلولهای سرطانی زیر میکروسکوپ ظاهر می شوند.

سرطان سینه می تواند باشد:

درجه پایین – درجه 1 (آهسته در حال رشد)

کلاس متوسط ​​- درجه 2

درجه بالا – درجه 3 (رشد سریعتر)

سرطان های با درجه پایین تر نسبت به درجه بالاتر رشد می کنند. سرطان های با درجه بالا احتمال ابتلا به این بیماری را بیشتر می کنند.

عوامل خطر

یک عامل خطر ابتلا به سرطان پستان هر چیزی است که باعث می شود احتمال ابتلا به سرطان سینه بیشتر شود. اما داشتن یک یا حتی چند عامل خطر سرطان پستان لزوما به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان پستان خواهید شد. بسیاری از زنان مبتلا به سرطان پستان هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای ندارند به غیر از اینکه فقط زن هستند. عوامل موثر بر افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه عبارتند از:

زن بودن. زنان نسبت به مردان احتمال زیادتری دارد که مبتلا به سرطان پستان شوند.

افزایش سن. خطر ابتلا به سرطان سینه با بالاتر رفتن سن افزایش می یابد.

سابقه شخصی وضعیت سینه. اگر شما یک بیوپسیسینه داشته باشید که کارسینوم لوبولی در محل(LCIS) یا هیپرپلازی غیرمعمول پستان را یافته باشد، احتمال ابتلا به سرطان پستان در شما افزایش می یابد.

سابقه شخصی سرطان پستان. اگر سرطان سینه را در یک سینه داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان در سینه دیگر افزایش می یابد.

سابقه خانوادگی سرطان پستان. اگر مادر، خواهر یا دختر شما، به ویژه در سنین جوانی،مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شود، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. با این حال، اکثر افراد با تشخیص سرطان سینه، سابقه خانوادگی برای بیماری ندارند.

ژن های موروثی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. جهشهای ژنی خاصی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند می توانند از والدین به کودکان منتقل شوند. شناخته شده ترین جهش های ژنی، BRCA1 و BRCA2 نامیده می شوند. این ژن ها می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان ها را افزایش دهند اما ابتلا به سرطان را اجتناب ناپذیر نمی کنند.

قرار گرفتن در معرض تابش اگر شما درمان های تابشی در سینه خود به عنوان یک کودک یا بزرگسال جوان دریافت کرده باشید، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد.

چاقی. چاق شدن خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

شروع پریود در سن جوان تر. شروع پریود قبل از سن 12 سالگی خطر ابتلا به سرطان سینه را در شما افزایش می دهد.

شروع یائسگیدر سن بالاتر. اگر یائسگی را در سن بالاتری شروع کردید، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارید.

داشتن اولین فرزند در سنین بالاتر. خانم هایی که اولین فرزند خود را بعد از 30 سالگی زایمان می کنند، ممکن است خطر افزایش یافته ای برای ابتلا به سرطان سینه داشته باشند.

هرگز باردار نشدن. احتمال ابتلا به سرطان سينه در زناني که هرگز باردار نبوده اند، بيشتر از زناني است که يک يا چند بارداري داشته اند.

درمان هورمونی پس از یائسگی زنانی که داروهای هورمون درمانی با ترکیبی از استروژن و پروژسترون برای درمان نشانه ها و علائم یائسگی مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتری دارند. خطر ابتلا به سرطان سینه در هنگام توقف مصرف این داروها کاهش می یابد.

نوشیدن الکل. نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان برای زنان با خطر بالا

اگر پزشکتان سابقه خانوادگی شما را ارزیابی کرده و مشخص کرده است که شما بیماری دیگری مانند بیماری پیش‌سرطانی دارید که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، می توانید گزینه هایی برای کاهش خطر خود را از قبیل: داروهای پیشگیرانه (پیشگیری شیمیایی مورد بحث قرار دهید. داروهای مسدود کننده استروژن، مانند تعدیل کننده گیرنده انتخابی استروژن و مهار کننده های آروماتاز، خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان با خطر بالای این بیماری کاهش می دهند. این داروها دارای خطر عوارض جانبی هستند، بنابراین پزشکان این داروها را برای زنان ذخیره می کنند که خطر ابتلا به سرطان پستان بسیار بالایی دارند. در مورد مزایا و خطرات با دکتر خود بحث کنید. جراحی پیشگیری. زنان مبتلا به سرطان پستان بسیار خطرناک ممکن است تصمیم بگیرند سینه های سالم خود را با جراحی بردارند (ماستکتومی پروفیلاکتیک. آنها همچنین می توانند برداشت تخمدان های سالم خود را (اوفروکتومی پروفیلاکتیک) برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان تخمدان انتخاب کنند.

گزینه های رژیمی برای کمک به پیشگیری از سرطان پستان

غذاهایی که باید خورد

سرطان پستان می تواند در مکان های مختلف شروع شود، به شیوه های مختلف رشد کند و نیاز به درمان های مختلفی داشته باشد. درست همانطور که برخی از سرطانها به درمان های خاصی پاسخ می دهند، برخی از سرطان ها به مواد غذایی خاص پاسخ می دهند. غذاهای زیر بخشی از یک رژیم سالم کلی در نظر گرفته می شوند و ممکن است به جلوگیری از ایجاد یا پیشرفت سرطان سینه کمک کنند:

  • طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ
  • غذاهای غنی از فیبر، مانند غلات کامل، لوبیا و حبوبات
  • شیر و محصولات لبنیکم چرب
  • محصولات مبتنی بر سویا
  • غذاهای غنی از ویتامین D

مواد غذایی، به ویژه ادویه های دارای خواص ضد التهابی

مطالعه بیش از 91 هزار زن نشان داد که دنبال کردن یک رژیم غذایی حاوی گیاهان اغلب می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را تا 15 درصد کاهش دهد. مرکز سرطان دوستان آیدا و جوزف، بین 8 تا 10 وعده میوه و سبزی در روز را توصیه می کند. میوه ها و سبزیجات علاوهر بر سایر مزایای خود، غنی از فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها هستند که با تعدادی از مزایای پزشکی ارتباط دارند. مطالعات میوه ها و سبزیجات زیر را برای پیشگیری از سرطان پستان مناسب دانسته اند: سبزیجات سبز تیره، و دارای برگ. فلفل؛ گوجه فرنگی؛ بادمجان؛ مرکبات؛ هویج؛ کلم بروکلی کلم پیچ؛ پیاز؛ سیب؛ گلابی؛ هلو؛ توت فرنگی

فیبر رژیمی

اگر چه تحقیقات در مورد فیبر رژیمی و تاثیر آن بر سرطان سینه در حال حاضر بدون نتیجه است، مطالعات متعدد نشان می دهد که می تواند در برابر بیماری محافظت کند. از آنجا که فیبر از سیستم گوارش و تخلیه منظم هدررفت حمایت می کند، به بدن کمک می کند تا سموم را از بین ببرد و آسیب هایی را که می توانند باعث شوند، محدود سازد. غلات کامل و حبوبات نیز حاوی آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند به پیشگیری بسیاری بیماری ها کمک کنند. خوردن مواد غذایی غنی از فیبر، مانند عدس، نیز با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است. مرکز سرطان دوستان آیدا و جوزف، 30 تا 45 گرم فیبر در روز را توصیه می کند. مکمل های فیبر رژیمی برای خرید به صورت آنلاین در دسترس هستند.

چربی خوب

چربی ممکن است به عنوان یک نامزد نامطلوب برای لیستی از مواد غذایی مناسب برای پیشگیری از سرطان پستان، به نظر برسد اما چربی های پلیمری اشباع نشدهو تک اشباع نشده”چربی های خوب” نامیده می شود. آنها در روغن زیتون، آووکادو، دانه و آجیل یافت می شوند. علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا 3که در ماهی های آب سرد مانند ماهی قزل آلا و شاه ماهی یافت می شوند، با خطر کاهش سرطان سینه ارتباط دارند. بسیاری از کارشناسان یک رژیم غذایی را توصیه می کنند که در آن حدود 20 تا 30 درصد کالری روزانه از چربی ها باشد، بدون اینکه بیش از 8 درصد کل کالری از چربی اشباع شده باشد. مکمل های امگا 3 در دسترس هستند.

نکات دیگر سرطان سینه

به گفته مرکز منابع سرطان، موارد ذیل نیز ممکن است به بدن کمک کنند تا خود را در مقابل سرطان سینه محافظت کند: ویتامین D حاصل از تماس منظم با نور خورشید ممکن است کمک کند. ویتامین D در غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی آب سرد و محصولات غنی شده یز یافت می شود. با یک پزشک مشورت کنید تا سطح آن را بررسی کنید و اگر کم باشد، یک مکملرا در نظر بگیرید. چای سبز با اثرات مفیدی برای سلامت، از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است. زردچوبه  ادویه زرد است که گزارش شده است خواص ضد التهابی دارد و ممکن است رشد سلول های سرطان پستان را محدود کند. نگهداری وزن بدن سالم برای سلامتی به طور کلی و به ویژه برای کسانی اهمیت دارد که درگیر مبارزه با سرطان پستان هستند، زیرا چاقییک عامل خطر شناخته شده برای بیماری است. فعال بودن از نظر جسمی به اندازه ی غذای سالم برای پیشگیری از سرطان سینه مهم است. موسسه ملی سرطان گزارش می دهد که زنانی که به مدت 4 ساعت در هفته یا بیشتر ورزش می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه کمتری دارند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور