ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

درمان عفونت قارچی واژن مقاوم

درمان عفونت قارچی واژن مقاوم

عفونت قارچی واژن چیست؟  علائم، درمان و روش های مراقبتی

در این مقاله سعی می کنیم به همین موضوع بپردازیم.

 علت بروز عفونت قارچی واژن  چیست؟

عفونت مخمری  قارچی عفونتی است که توسط قارچی به نام  کاندیدا ایجاد می شود. بر اساس آمار و ارقام های موجود حدود ۷۵ درصد زنان حداقل یکبار در زندگیشان با چنین شرایطی روبرو می شوند.  این قارچ ها به طور طبیعی در بدن انسان ها وجود دارند. تغییر در pH واژن باعث می شود این قارچ ها بیشتر رشد کنند و نشانه های بیماری را در فرد ایجاد نمایند. عفونت مخمری بیماری STD نیست. این شرایط به خاطر عملکرد ضعیف سیستم ایمنی، مصرف آنتی بیوتیک ها، بارداری و دیابت رخ می دهد.

آیا دختران باکره هم می توانند به عفونت قارچی مبتلا شوند؟

عفونت قارچی صرف نظر از سن و باکره بودن یا نبودن فرد هم در زنان و هم در دختران ممکن است رخ دهد. این عفونت که خودش را  به صورت  ترشحات ضخیم و خارش نشان می دهد به گروه بیماری هایی که از طریق روابط جنسی منتقل می شود مربوط نیست.  در بیشتر موارد  این عفونت کاری با روابط جنسی و فعالیت های جنسی فرد هم ندارد.  قارچ کاندیدا بخشی از فلورای میکروبی واژینال است که  در صورت کم بودن تعدادش اسیبی به فرد نمی رساند. وقتی بدن ضعیف می شود، خطر عفونت قارچی واژن هم افزایش می یابد. Candidiasis ممکن است با سرماخوردگی های مکرر، استرس، نبود تغذیه مناسب، بهداشت ضعیف و مصرف آنتی بیوتیک تحریک شود.

عفونت قارچی  واژن به داروهای ضد قارچی خاصی که تجویز می شود به خوبی پاسخ می دهد و درمان می شود.

 عفونت قارچی واژن و دوره های قاعدگی: ارتباط بین این دو در چیست؟

دوره های قاعدگی  علت عفونت مخمری نیست اما می تواند آن را تحریک کند. زمانی که بدن شما در دوره قاعدگی به سر می برد تعادل PH واژن تغییر می کند. محیط واژینال قلیایی می شود و همین امر رشد کاندیدا را بیشتر می کند. علاوه بر این، قاعدگی می تواند تعادل هورمونی را تغییر دهد و سیستم ایمنی را هم تضعیف نماید. همین امر به توسعه عفونت مخمری منجر می شود.  برای پیشگیری از بدتر شدن عفونت قارچی واژن در دوران قاعدگی باید موارد زیر را به دقت رعایت کنید:

 • در رژیم غذایی تان از سبزیجات، میوه ها و محصولات شیری تخمیر شده بیشتر استفاده کنید.
 • بهداشت خودتان را حفظ کنید. هر ۴ ساعت یکبار نوار بهداشتی را عوض کنید و حداقل یکبار در روز شورت تان را تغییر دهید.
 • از پوشیدن شورت های تانگ خودداری کنید.
 • اگر نشانه های عفونت مخمری همچون ترشحات ضخیم، خارش و سوزش را دارید از تامپون استفاده نکنید.

 

عفونت قارچی واژن در طول عادت ماهیانه:

وجود عفونت مخمری در طول عادت ماهیانه خود را به صورت خارش، سوزش و ترشحات موجود به همراه خون و گرفتگی های شکمی نشان می دهد. علاوه بر این استفاده از پد، پیمانه های قاعدگی و تامپون می تواند بسیار اذیت کننده باشد.  برای درمان چنین شرایطی اگر در دوره قاعدگی تان عفونت قارچی دارید ممکن است بخواهید از پدها، تامپون ها و پیمانه های قاعدگی هم استفاده کنید.  اما مراقب این تغییرات باشید. دوش واژینال نگیرید زیرا باکتری های طبیعی واژن را از بین می برد. علاوه بر این سایر عفونت های واژینال مثل واژینوز باکتریال هم می تواند نشانه ها شبیه عفونت مخمری ایجاد کند. اگر نشانه های این چنینی داشتید بهتر است به جای خود درمانی به سراغ پزشک بروید. این موضوع به شما کمک می کند گزینه درمانی مناسب تری دریافت کنید.

عفونت  قارچی واژن عودکننده قبل از عادت ماهیانه:

برخی از خانم ها هم هستند که قبل از عادت ماهیانه با عفونت مخمری روبرو می شوند. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم این موضوع ممکن است به خاطر تغییر در هورمون هایی باشد که قبل از ورود به عادت ماهیانه رخ می دهد. علاوه بر تغییرات هورمونی قبل از دوره قاعدگی، فاکتورهای دیگری هم هست که می تواند باعث بروز چنین شرایطی شود.  این فاکتورها در برگیرنده مصرف انتی بیوتیک،بارداری، سیستم ایمنی تضعیف شده، دیابت کنترل نشده، عادت های غذایی ضعیف  همچون خوردن غذاهای شکردار، کمبود خواب و افزایش استرس است. بیشتر عفونت های مخمری که توسط کاندیدا ایجاد می شوند به راحتی قابل درمان هستند. اما اگر عفونت مخمری عودکننده دارید و این شرایط بعد از درمن بهبود پیدا نمی کند، عفونت باعث می شود گونه های دیگری از کاندیدا هم رشد کند.  در این شرایط باید تست ازمایشگاهی بدهید تا نوع عفونت مشخص شود.

عفونت  قارچی واژن قبل از دوره قاعدگی:

تغییرات هورمونی که درست قبل از دوره قاعدگی رخ می دهد می تواند بدن شما را مستعد ایجاد عفونت مخمری قبل از عادت ماهیانه نماید. هر ماه قبل از دوره قاعدگی، سطح استروژن در بدن کاهش می یابد.  این کاهش در استروژن می تواند بر روی محیط داخلی واژن اثر بگذارد و خطر تکثیر و رشد مخمرها را بیشتر کند و باعث بروز عفونت شود.

درمان عفونت قارچی واژن مقاوم

 عفونت قارچی واژن مزمن: واقعیت یا افسانه

عفونت قارچی واژن ممکن است در ابتدا بی خطر به نظر برسد. با اینحال اگر به نشانه های موجود توجه نکنید و درمان نشوید این عفونت تحت شرایط خاصی( سیستم ایمنی ضعیف، دیابت و سایر موارد) به یک بیماری مزمن تبدیل می شود. اگر  در طول سال بیش از ۴ بار با این شرایط دست و پنجه نرم می کنید به این معنی است که عفونت مخمری مزمن یا عودشونده دارید. در این شرایط درمان بسیار دشوارتر خواهد بود. باید در چنین شرایطی تحت ازمایش های خاصی قرار بگیرید. به عنوان مثال تست اسمیر بدهید تا پاتژون خاص موجود شناسایی شود.  نتایج این تست به پزشک کمک می کند روش درمانی را اصلاح کند و  جلوی پیشرفت عفونت را بگیرد.

 ایا انتی بیوتیک واقعا می تواند باعث بروز عفونت  قارچی واژن شود؟

عفونت قارچی واژن ممکن است یکی از عوارض جانبی درمان با انتی بیوتیک ها باشد. انتی بیوتیک  نه تنها باکتری های بیماری زا را می کشد بلکه می تواند میکروارگانیسم های مفید بدن را هم از بین ببرد.  همین امر باعث می شود محیط مطلوبی برای رشد قارچ هایی که باعث بروز عفونت مخمری می شوند ایجاد گردد. برای پیشگیری از عفونت مخمری در طول درمان با انتی بیوتیک یا بعد از آن، بیشتر پزشکان پروبیوتیک ها را تجویز می کنند. پروبیوتیک ها در غذاهایی همچون ماست، پنیر کلبه، کفیر، خامه ترش یافت می شود.  همچنین برخی از مکمل ها و داروها هم هستند که پروبیوتیک دارند.

پروبیوتیک ها به متعادل شدن فلورای بدن کمک می کنند. به عنوان مثال  مانع از رشد قارچ هایی می شوند که موجب عفونت می گردند.  این مواد همچنین بر روی هضم و گوارش هم اثر مثبتی دارند، ویتامین هایی همچون ویتامین K و اسید فولیک را تولید می کنند، سطح کلسترول خون را متعادل می نمایند و سیستم ایمنی را تقویت می کنند.  شما می توانید داروهایی که شامل پروبیوتیک ها هستند را از داروخانه ها تهیه کنید اما قبل از مصرف حتما با پزشک تان مشورت نمایید.  او می تواند طول درمان و رژیم مدنظر را برایتان تعیین کند.

وقتی عفونت  قارچی واژن دارید می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

اگر عفونت قارچی واژن دارید بهتر است از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.  اگرچه  عفونت قارچی واژن به گروه بیماری های STD مرتبط نیست اما ممکن است همسرتان هم در صورت داشتن سیستم ایمنی ضعیف، به این شرایط مبتلا شود.  علاوه بر این،  رابطه جنسی باعث ملتهب شدن مخاط ها می شود و شرایط شما را بدتر می کند. این شرایط برایتان بسیار ازاردهنده خواهد بود چون عفونت مخمری با  خارش و سوزش همراه است. اگر این نشانه ها را قبل از مقاربت جنسی تجربه نکرده بودید ممکن است بعد از آن تجربه نمایید.

 ممکن است عفونت قارچی واژن نشانه ای ایجاد نکند؟

عفونت قارچی همیشه با نشانه های حاد و شدید همراه نیست.  در ۲۰ درصد موارد، ترشحات ضخیم و خارشی وجود ندارد.  در چنین شرایطی پزشکان می گویند عفونت مخمری بدون نشانه است. برای تشخیص چنین شرایطی  می توان از تست اسمیر استفاده کرد. نتایج این تست نشان دهنده غلظت قارچ هاست. در برخی از شرایط هم این عفونت می تواند نشانه های خفیفی همچون خارش را ایجاد کند.  فردی که عفونت مخمری دارد و می خواهد باردار شود باید با پزشک مشورت کند و درمان های لازم را دریافت نماید. چون چنین شرایطی باعث ایجاد عوارض بارداری می شود و حتی ممکن است عفونت به کودک نیز منتقل گردد.  بررسی منظم و انجام تست به شما کمک می کند مشکلتان را شناسایی کنید.

درمان عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن شرایط رایجی است. پس اگر با چنین شرایطی دست و پنجه نرم می کنید زیاد نگران نباشید. شما تنها نیستید.  بر اساس آمار و ارقام های موجود ۷۵ درصد از  خانم ها حداقل برای یکبار هم که شده چنین شرایطی را در طول زندگیشان تجربه می کنند.

بهترین کار این است که از خوددرمانی و خود تشخیصی خودداری کنید. اگر به موردی شک داشتید با پزشک تان مشورت کنید. برای پیشگیری از عفونت  قارچی واژن باید موارد زیر را حتما به خاطر داشته باشید:

 • به صورت منظم تست بدهید و در صورت نیاز بیماری هایی که از طریق روابط جنسی منتقل شده است را درمان نمایید چون عفونت مخمری اغلب به همراه STD ها بروز می کند.
 • تا جایی که می توانید از برقراری رابطه جنسی با افراد آلوده خودداری کنید.
 • سطح گلوکز خونتان را بررسی نمایید. اگر دیابت دارید این موضوع را به پزشکتان بگویید.
 • بهداشت شخصی تان را رعایت کنید. از لباس های زیری استفاده کنید که از پارچه های نخی تهیه شده است. مواد مصنوعی می توانند محیط ایده آل مرطوبی برای رشد قارچ ها فراهم آورند.
 • از به کار بردن خوشبوکننده ها، صابون های خوشبو، پدهای معطر و تامپون برای ناحیه واژن خودداری کنید. به دوش واژینال متوسل نشوید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

داشتن رژیم غذایی متعادل برای پیشگیری از عفونت  قارچی واژن یک موضوع ضروری است.  شما باید غذاهای غنی از فیبر و پروتئین را به رژیم غذایی تان اضافه کنید و در عین حال  از پروبیوتیک ها هم بهره ببرید.

 عفونت قارچی واژن و رژیم غذایی:

خوردن مواد غذایی مناسب باعث درمان عفونت قارچی واژن نمی شود اما رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند سریع تر از شر عفونت خلاص شوید و کمتر دچار عود گردید.  توصیه می شود مواد غذایی که حاوی موارد زیر هستند را کمتر مصرف کنید:

 • مقدار زیاد شکر همچون شیرینی ها، شکلات ها، نوشیدنی های کربناته، برخی از میوه ها و سبزیجات
 • مخمر
 • نگهدارنده ها و رنگ دهنده ها( غذاهای دودی و سس ها)

برای مبارزه با عفونت قارچی واژن ، باید پروبیوتیک هایی همچون ماست، خامه ترش و کفیر را در رژیم غذایی تان بگنجانید.  محصولات ضد قارچی و آنتی باکتریایی به عنوان مثل سیر و برخی از ادویه ها همچون زردچوبه و دارچین، می تواند در درمان چنین شرایطی مفید باشد.

 تشخیص و درمان عفونت قارچی واژن:

عفونت قارچی واژن خودش را به شکل خارش، سوزش ، قرمزی واژن و ترشحات غیر عادی، درد به هنگام دفع ادرار و رابطه جنسی نشان می دهد. علاوه بر مواردی که بیان شد،  نشانه هایی که فرد تجربه می کند می تواند باعث اضطرابش شود.  وقتی چنین شرایطی را تجربه می کنید باید با پزشک تان مشورت نمایید. پزشک بدون تست اضافی داروهایی را تجویز می کند. اگر شرایط تان بهتر نشد باید تست های اسمیر را بدهید.  داروهای ضد قارچی که بدون نسخه هم به فروش می روند در اختیار افراد قرار دارند اما ریکاوری  از چنین شرایطی به دوز مناسب دارو، شکل دارو و طول دوره درمانی تجویز شده توسط پزشک بستگی دارد.  پزشک می تواند قرص هایی را تجویز کند که اثر سیستمیک بر روی بدن دارد. کرم ها هم می تواند برای بی حسی موضعی به کار رود.  گاهی از اوقات مصرف یک دوز واحد از داروهای ضد قارچی می تواند برای درمان عفونت مخمری کافی باشد اما درمان های جدی تری برای برخی از شرایط نیاز است. اگر نشانه های عفونت مخمری را دارید حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان  عفونت قارچی واژن: چرا استفاده از دارو همیشه کارساز نیست؟

طیف وسیعی از کرم ها، قرص های واژینال و داروهای خوراکی برای عفونت مخمری موجود است.

بیشتر این داروها بدون نسخه در اختیار افراد قرار می گیرند. با اینحال، برخی از خانم ها نمی توانند به طور دائم از شر عفونت مخمری خلاص شوند.  چنین شرایطی ممکن است به یک بیماری مزمن تبدیل شود و در طول سال چندین بار عود کند.  علل اصلی عفونت  قارچی واژن مزمن عبارت است از :

 • داروهایی که برای از بین بردن خارش و سوزش تجویز می شوند اما تاثیر ضد قارچی ندارند. زمانی که دارویی را خریداری می کنید باید برچسب آن را به دقت بخوانید.
 • عوامل ضد قارچی به اندازه کافی قوی نیستند یا گونه قارچی موجود به داروهای تجویز شده مقاوم است.
 • دوز تجویز شده از دارو کافی نیست.
 • عفونت به خاطر یک بیماری دیگر ایجاد شده است. مثلا فلورای واژینال بعد از درمان با انتی بیوتیک به حالت عادی بازنگشته است.

به همین خاطر باید درمان به دقت توسط پزشک انتخاب گردد. اینکار خطر عفونت مزمن را کاهش می دهد.

آیا عفونت  ممکن است با قاعدگی کمتر شود و از بین برود؟

عفونت قارچی واژینال ممکن است خود به خود و بدون نیاز به درمان با آغاز دوره قاعدگی از بین برود.  خون قاعدگی PH واژن را افزایش می دهد. این موضوع می تواند تعداد سلول های مخمری که نمی توانند چنین PH ای را تحمل کنند و در آن تکثیر یابند را کاهش دهد و آن ها را از بین ببرد.

عفونت قارچی واژن بوی بدی ایجاد می کند؟

عفونت قارچی واژینال معمولا ترشحات بدون بویی را ایجاد می کند که سفید ، ضخیم و شبیه پنیر کلبه است. با اینحال واژینور باکتریال  شایع ترین عفونت واژن است که بوی بدی تولید می کند. برخی از علل دیگری که باعث می شود بوی ترشحات واژن بد شود شامل بهداشت ضعیف، فراموش کردن تامپون و باقی ماندن آن در واژن برای چند روز و شرایطی همچون  Trichomoniasis است.

چند وقت طول می کشد عفونت  قارچی واژن از بین برود؟

درمان عفونت مخمری ممکن است نشانه ها و علائم شما را در عرض سه الی هفت روز بهبود ببخشد.  اگر نشانه های شدیدی دارید باید حداقل دو هفته منتظر بمانید تا بیماری بهبود یابد.

طول عفونت مخمری به دو فاکتور مختلف بستگی خواهد داشت: شدت عفونت و درمانی که برای این شرایط دریافت می کنید. عفونت های خفیف ممکن است در عرض سه الی هفت روز بهبود پیدا کنند.  اما مواردی که شدید هستند قطعا به مدت زمان بیشتری نیاز دارند. مثلا ممکن است در این شرایط به دو هفته زمان نیاز داشته باشید تا بتوانید از شر عفونت خلاص شوید.

درمان های بدون نسخه معمولا در درمان عفونت های مخمری خفیف به خوبی عمل می کنند اما  این درمان های خانگی همانند داروهای تجویزی قوی نیستند. عفونت مخمری که به درستی درمان نمی شود خطر عود خواهد داشت. به همین خاطر است که شدت آن با گذشت زمان افزایش می یابد.  اگر عفونت مخمری تان بعد از درمان بهبود پیدا نکرد یا اگر نشانه هایتان در عرض دو ماه دوباره بازگشت، بهتر است با پزشک تان مشورت کنید.

چرا خارش عفونت قارچی واژن در شب بدتر می شود؟

خارش در ناحیه واژن به خاطر عفونت مخمری رخ می دهد. این خارش می تواند بسیار ازاردهنده و ناراحت کننده باشد به خصوص اگر شب هنگام ایجاد گردد. با اینکه نشانه های  خارش واژن ممکن است در هر بازه ای از روز رخ دهد اما این موضوع در شب به نظر واضح تر می رسد چون فرد هیچ سر و صدایی دور و برش ندارد و سرش خلوت تر شده است.  همین امر موجب می شود فرد در شب، نشانه های خارش را بیشتر از طول روز تجربه کند.  ثابت خوابیدن در طول شب اغلب علت افزایش هوشیاری بدن در برابر حساسیت های موجود است.

بعد از درمان عفونت  قارچی واژن چند وقت باید منتظر بمانید و بعد به سراغ رابطه جنسی بروید؟

سوال خوبی است. بعد از اینکه درمان شدید چند وقت باید منتظر بمانید و سپس به سراغ رابطه جنسی تان بروید؟

اگر از عفونت قارچی واژن رنج می برید بهتر است چند وقتی به سراغ رابطه جنسی نروید. زیرا اینکار عفونت تان را طولانی تر می کند و باعث بازگشت نشانه هایتان می شود.  این احتمال هم وجود دارد که عفونت به همسرتان منتقل شود.  داشتن مقاربت جنسی به هنگام درمان، ممکن است فرآیند درمان تان را کندتر سازد. علاوه بر این، اگر همسرتان عفونت کاندیدا بگیرد، عفونت ممکن است دوباره به شما بازگردد.  به همین خاطر تا زمانی که نشانه ها و علائم عفونت مخمری به طور کامل بهبود پیدا نکرده است بهتر است رابطه جنسی نداشته باشید. عفونت  کاندیدا معمولا بعد از آغاز روند درمانی به سرعت ناپدید می شود. بعد از اینکه درمان با داروهای بدون نسخه را آغاز کردید فقط سه الی هفت روز باید منتظر بمانید. بعد از اینکه به کمک درمان همه نشانه هایتان را از بین بردید می توانید مثل قبل رابطه جنسی داشته باشید.

عفونت قارچی واژن باعث خارش می شود؟

عفونت قارچی واژن باعث ایجاد نشانه هایی همچون خارش شدید و خارش در واژن می شود. برخی از نشانه ها و علائم دیگر دربرگیرنده سوزش به هنگام ادرار یا در طول مقاربت جنسی، تورم و قرمزی فرج، راش واژینال، درد و ناراحتی  در ناحیه واژن، ترشحات سفید، بدون بو و ضخیم است که ظاهری شبیه پنیر کلبه دارد.

آیا تامپون می تواند باعث ایجاد عفونت قارچی واژن شود؟

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم کاندیدا در محیط مرطوب رشد و تکثیر پیدا می کند. تامپون و پد نیز می تواند باعث ایجاد رطوبت اضافی در این ناحیه شود. همین امر موجب می گردد  مخمرها رشد بیشتری داشته باشند و به عفونت منجر گردند.   در چنین شرایطی باید  تامپون و پد را به طور مکرر عوض کنید. اینکار به شما کمک می کند شرایط تان بهتر شود.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!