ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

پیشگیری از بارداری :بهترین روش برای زنان بالای ۴۰ سال

پیشگیری از بارداری :تصور غلط از انزالبسیاری از افراد تصور غلطی در مورد این دارند که تنها در صورتی انزال به طور کامل اتفاق بیفتد، احتمال بارداری وجود دارد. برعکس، پیش انزال نیز می تواند باعث ایجاد حاملگی در افراد شود. مایع پیش انزال چیزی نیست که از اسپرم ساخته شده باشد، اما می تواند اسپرم هایی را که درون سیستم تولید مثل مردان قرار دارند دور بریزد. در نتیجه، خطر ابتلا به بارداری کم است، اما در حالت کلی کاملا ممکن است.

پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری :بهترین روش برای زنان بالای ۴۰ سال

علاوه بر این، کنترل انزال در هنگام استفاده از روش های پیشگیری از بارداری در زمان های مختلف دشوار است. این کاملا در دستور کار شرکای مرد قرار دارد که در حالت کلی، کاملا خطر دارد. بنابراین، استفاده از روش پیشگیری از بارداری و تکیه بر انزال کامل نمی تواند گزینه خوبی نامیده شود.

این یک تصور غلط نیست، بلکه بیشتر یک حادثه است. پیشگیری از بارداری نسبتا قابل اطمینان است مگر اینکه احتمال وقوع تصادفی وجود داشته باشد. این تنها به نوع پیشگیری از بارداری مورد استفاده فرد بستگی دارد. در برخی مواقع، برخی از روش های پیشگیری از بارداری، نسبت به دیگران خطر کمتری دارد. کاندوم  این نوع از روش های جلوگیری از بارداری است که کاملا دو طرفه است. استفاده ناردست از پیشگیری از بارداری نیز یکی از دلایل اصلی شکست است. گاهی اوقات آنها به طور نادرست مورد استفاده قرار می گیرند که عمدتا خطرات زیادی را به وجود می آورد. نمونه های آن شامل استفاده نادرست از کاندوم است که عمدتا یک رابطه جنسی را خطرناک تر می سازد. علاوه بر این، بسیاری از داروها و آنتی بیوتیک های بیشتر حتی با بسیاری از روش های کنترل تولد ارتباط واکنش می دهند. دانستن این که چه باید بکنید و چه زمانی، یک راه موثر برای استفاده از بهترین گزینه ها و ایمن بودن است.

پیشگیری از بارداری :کدام ضدبارداری های هورمونی موجودند؟

 • تمام ضد بارداری های هورمونی در حال حاضر صرفا برای زنان در دسترسند. گزینه های مختلفی از ضدبارداری هورمونی وجود دارد.
 • متداولترین فرمِ ضدبارداری هورمونی، یعنی قرص، نیاز است به صورت روزانه مصرف شود. سایر روشهای هورمونی ضدبارداری یک جایگزین طولانی مدت تر را ارائه می دهند:
 • پچ ضدبارداری – باید برای سه هفته در هر ماه پس از یک هفته استراحت گذاشته شود.
 • IUS هورمونی (IUS)- می تواند برای پنج سال در جای خود بماند و بعد از آن تعویض شود.
 • تزریق ضدبارداری- باید هر ۸ تا ۱۲ هفته تجدید شود.
 • ایمپلنت ضدبارداری- نیاز است بعد از یک دوره حدودا سه ساله جایگزین شود.
 • حلقه ضدبارداری- نیاز است هر ماه برای سه هفته جایگذاری شود، و بعد از آن یک هفته استراحت وجود دارد.

پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری :کدام روش جلوگیری از بارداری برای من بهترین است؟

اینکه کدام روش ضدبارداری برای شما بهترین است بستگی به تعدادی عوامل دارد، از قبیل سن، سبک زندگی و سلامت عمومی شما.

انواع مختلفی از ضدبارداری ها وجود دارند، همگی آنها مزایا و معایبی دارند. برخی تنها با نسخه ارائه می شوند، برای مثال به دلیل اینکه حاوی هورمونهایی هستند که برای هر کسی مناسب نیستند. سایر ضد بارداری ها، از قبیل کاندوم، به صورت بدون نسخه موجودند.

در صورتی که کار و الگوی خواب نامنظم دارید، قرص ضدبارداری ممکن است برای شما مناسب نباشد. این قرص باید هر روز حدودا در زمان مشخصی مصرف شود تا موثر باشد. این ممکن است در صورتی که یک زندگی روتین منظم ندارید یا در صورتی که مرتبا سفر می کنید برای شما دشوار باشد.

هر چند سایر ضدبارداری ها نیز موجودند که به شیوه مشابهی عمل می کنند، از قبیل ایمپلنت ضد بارداری یا تزریق ضدبارداری.

در صورتی که با شریکهای مختلف رابطه جنسی دارید، باید همواره یک کاندوم را به کار ببرید تا از بیماریهای آمیزشی ایمن بمانید. کاندوم هر زمانی که با شخصی رابطه دارید که آزمایش بیماریهای آمیزشی وی منفی نبوده است، به کار می رود.

به منظور یافتن مناسب ترین ضدبارداری برای شما، باید درباره گزینه هایی که دارید دقیقا مطالعه کنید. سرویس سلامت همگانی یک سرویس ضدبارداری رایگان را پیشنهاد می کند، که در آن شما می توانید مشاوره دریافت کنید. در صورتی که می خواهید مصرف یک ضدبارداری که صرفا با نسخه ارائه می شود را آغاز کنید، نیاز به ملاقات یک دکتر دارید.

پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری :روشهای ضد بارداری زنانه و مردانه

مردان می توانند ضدبارداری های زیر را به کار ببرند.

 • کاندوم
 • وازکتومی
 • اسپرم‌کش – همراه با یک ضدبارداری دیگر به کار می رود.

زنان می توانند ضدبارداری های زیر را به کار ببرند:

 • قرص ضدبارداری
 • کاندوم زنانه
 • دیافراگم ضدبارداری
 • کاپ دهانه رحم
 • ایمپلنت ضدبارداری
 • پچ ضدبارداری
 • ضدبارداری داحل رحمی
 • سترون سازی
 • تنظیم خانواده طبیعی

پیشگیری از بارداری

کدام روش پیشگیری از بارداری برای زنان بالای ۴۰ سال مناسبند؟

زنانی بالای ۴۰ سال می توانند اغلب ضدبارداری ها را همچنان به کار ببرند. در صورتی که در حال مصرف قرص هستید و هیچ مشکلی ندارید، می تواند تا یائسگی مصرف آن را ادامه دهید، به شرطی پزشک عمومی تان آنرا تایید کند.

در صورتی که بالای ۴۰ سال دارید و مطمئنید که نمی خواهید فرزند دیگری داشته باشید، می توانید گزینه سترون سازی را مد نظر قرار دهید که پیشگیری دائمی از بارداری را به شما ارائه می دهد. هرچند، سترون سازی برگشت پذیر نیست و باید تنها در صورتی که مطمئنید نمی خواهید فرزند دیگری داشته باشید این اقدام را انجام دهید.

همینطور در زنان زیر ۴۰ سال، مشاوره با پزشک عمومی تان در صورتی که می خواهید ضدبارداری های صرفا نسخه ای را مصرف کنید و مرتبا چک آپ و آزمایشات اسمیر را انجام می دهید مهم است.

پیشگیری از بارداری :ضدبارداری برگشت پذیر با اثر طولانی

ضدبارداریهای برگشت پذیر با اثر طولانی ضدبارداری هایی هستند که شما را برای چندین ماه یا حتی چند سال از باردار شدن محافظت می کنند. این ضدبارداری ها شامل فنر ضد بارداری  و ایمپلنت ضدبارداری می شوند. این روشها بسیار کارآمد هستند و اثر آنها برگشت پذیر است بنابراین اثر منفی بر باروری بدن شما وقتی مصرفشان را متوقف سازید ندارند.

در حال حاضر ضدبارداری های برگشت پذیر با اثر طولانی برای مردان موجود نیست. تنها روش ضدبارداری برای مردان که در طولانی مدت موثر است وازکتومی است که برگشت پذیر نمی باشد.

پیشگیری از بارداری :ایمن ترین ضدبارداری کدام است؟

ضدبارداری های مختلف رتبه گوناگونی در شاخص پرل  که برای رتبه بندی ایمنی ضدبارداری به کار می رود، دارند. طبق شاخص پرل، ضدبارداری های هورمونی از قبیل قرص ضدبارداری، IUS، ایمپلنت ضد بارداری یا تزریق ضدبارداری جزء ایمن ترین ضدبارداری ها می باشند، و سترون سازی و وازکتومی در موازات آنها قرار دارند.

هر چند، ایمنی ضدبارداری هایی که نیاز است در فواصل منظم خورده شوند یا انجام گیرند، تا حد زیادی به مصرف شما بستگی دارند. در صورتی که فراموش کردید قرص را بخورید یا پچ را به موقع عوض کنید، (ایمنی) حفاظتِ ضدبارداری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اینکه کدام روش برای شما ایمن ترین است، به موقعیت شما و ترجیحات شما بستگی دارد. به خاطر داشتن این نکته نیز مهم است که همه ضدبارداری ها شما را در برابر عفونتهای آمیزشی محافظت نمی کنند، و باید همواره هنگام رابطه جنسی با شریک خود که به تازگی یک تست بیماری آمیزشی دقیق نداشته است، کاندوم به کار ببرید.

ایمن ترین روش برای جلوگیری از بارداری می تواند کاربرد هر دو روش ضد بارداری هورمونی یا یک IUD در ترکیب با یک روش انسدادی، از قبیل کاندوم، باشد

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!