ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

پیشگیری از سقط جنین مکرر

پیشگیری از سقط جنین مکرر

من خودم جزو افرادی هستم که دو بار سقط جنین را در اوایل بارداری تجربه نموده ام. به همین خاطر می توانم بگویم که وجود سقط جنین و رخ دادن آن برای خانم ها بسیار دشوار است. این شرایط نه تنها باعث بروز مشکلات عاطفی و احساسی همچون ناراحتی، سردرگمی و احساس از دست دادن در فرد می شود بلکه دوباره باردار شدن هم برای برخی از افراد می تواند بسیار دشوار باشد. در طول سال ها علم بسیار پیشرفت کرده است اما در برخی از شرایط دست و پنجه نرم کردن با سقط جنین برای برخی از افراد هنوز هم می تواند دشوار باشد.
به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله مراحلی را با شما در میان بگذاریم که استفاده از آن ها می تواند خطر سقط جنین مجدد را کاهش دهد و با ایجاد یک سبک زندگی سالم از بروز سقط جنین پیشگیری نماید. قبل از اینکه بخواهیم وارد بحث اصلی خود شویم اجازه دهید نگاهی به علل بروز سقط جنین مجدد داشته باشیم. در این مقاله سعی می کنیم در مورد علل رایج و شایع سقط جنین مجدد صحبت کنیم و تست هایی را نشان دهیم که می توانند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرند. سپس ۵ گام برای کاهش خطر سقط جنین مجدد بیان خواهیم کرد.

۵ گام برای کاهش خطر سقط جنین مکرر:

درمان های طبیعی گزینه عالی برای کمک به آماده شدن بدن برای بازداری است. با وجود رویکردهای متعددی که برای کاهش خطر سقط جنین وجود دارد، هیچ تضمینی برای این درمان ها نیست اما به کمک مراحل زیر می توانید از بدن خود محافظت کنید و بارداری سالمی را تجربه نمایید.
آماده شدن برای بارداری برای کاهش خطر سقط جنین مجدد بسیار مهم است. این مراحل باید حداقل سه ماه قبل از بارداری مجدد مورد بررسی و امتحان قرار گیرد. اگر اخیرا سقط جنینی را تجربه کرده اید با پزشک خود تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.
خود را برای باروری اماده کنید:
اولین گام آماده کردن بدن با پاکسازی باروری است. پاکسازی باروری به کبد کمک می کند از شر سموم قدیمی و هورمون های اضافی خلاص شود و شانس بارداری را بیشتر نماید.
رژیم غذایی که برای باروری مناسب است داشته باشید:
گام بعدی آماده سازی بدن و تغذیه آن با غذاهای سالم و مناسب است. شما می توانید اینکار را به راحتی با مصرف مواد غذایی سرشار از مواد مغذی که برای باروری مناسب است انجام دهید. چیزی که شما مصرف می کنید بر روی موارد زیر تاثیر خواهد گذاشت:
• سلامت تخمک ها
• تعادل هورمون ها
• ایجاد جفت سالم
• کاهش خطر سقط جنین
• ایجاد ذخیره مناسب برای کودک
• ایجاد سیستم تولید مثل سالم
باید مطمئن شوید حداقل ۹۰ روز قبل از آغاز لقاح این رژیم غذایی را امتحان کنید. اینکار به شما کمک می کند بارداری سالمی را تجربه نمایید.
ماساژ شکمی یا باروری را هم امتحان کنید:
عنصر مهم دیگری که به باروری سالم کمک می کند افزایش جریان خون به رحم است. سبک زندگی مدرن بسیار پراسترس و پرمشغله است اما تمرینات ورزشی در آن دیده نمی شود و بیشتر افراد کل روز را پشت میز می نشینند و هیچ تحرکی ندارند. همین امر جریان خون به رحم را کاهش می دهد.
سطح استرس بالا باعث می شود بدن همیشه در حالت مبارزه قرار داشته باشد و این مبارزه سیگنال هایی را به بدن ارسال می کند و به اعضای آن دستور می دهد خود را برای مبارزه آماده سازد. همین امر جریان خون به رحم را کاهش می دهد. زمانی که صحبت از افزایش جزیان خون به سیستم باروری به میان می آید سه گزینه پیش رویتان خواهد بود. شما می توانید فرد متخصصی را بیابید که در ماساژ شکمی مهارت دارد یا اینکه خودتان این ماساژ ها را بیاموزید و در منزل انجام دهید. در طول اعمال این ماساژ ساده که به آن ماساژ باروری هم می گویند شما می توانید جریان خون به رحم را افزایش دهید و هرگونه انسداد موجود را برطرف نمایید. اگر اندومتریوز، PCOS، دوره های قاعدگی تیره و با لخته خون دارید یا دوره های قاعدگی تان گرفتگی شدیدی را تجربه می کنید می توانید این تکنیک را به برنامه خود اضافه نمایید.
بنیان و اساس سالمی برای خود ایجاد کنید:
یکی از گام های اساسی برای افزایش شانس بارداری سالم این است که برخی از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری را در برنامه خود داشته باشید. ویتامین ها و مواد معدنی خاصی وجود دارد که برای داشتن سیستم تولید مثل سالم، تعادل هورمونی و تخمک گذاری ضروری است. داشتن بنیان و اساس سالم یک فرایند دو مرحله ای است. شما باید مولتی ویتامین ها و مکمل های امگا۳ را مصرف کنید اما نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که نمی توانید هر نوع مکملی را مصرف نمایید.
بهترین مولتی ویتامین برای باروری و بارداری مولتی ویتامین هایی است که به طور خاص برای این دوران طراحی شده اند. اما زمانی که می خواهید یکی از این مکمل ها را انتخاب کنید مراقب باشید. همه مکمل ها به شیوه یکسانی تهیه نمی شوند. باید مطمئن شوید که ویتامین های شما برای این دوران در برگیرنده ویتامین هایی همچون ویتامین های B6 ، B12 و اسید فولیک است. این ترکیب از ویتامین ها به پیشگیری از سقط جنین مرتبط با سطح بالای هوموسیستئین کمک می کند. اسیدهای چرب ضروری هم برای پیشگیری از سقط جنین بسیار ضروری و مهم هستند. EFA ها به خصوص اسیدهای چرب امگا ۳ مسئول تنظیم پاسخ های التهابی، بهبود یکپارچگی سلولی و حفظ تعادل هورمونی هستند که همه این ها فاکتورهای مهمی برای پیشگیری از سقط جنین محسوب می شوند.
گیاهان و مکمل ها را برای پیشگیری از سقط جنین مجدد مدنظر داشته باشید:
نکته: این ها درمان های سنتی برای سقط جنین هستند. هیچ تضمینی برای کارکرد این ها وجود نخواهد داشت. بیشتر سقط جنین ها به خاطر مشکلاتی که در جنین وجود دارد رخ می دهد. این گیاهان سقط جنین هایی که به این خاطر رخ می دهند را متوقف نمی سازند. این ها برای سقط هایی موثرند که به خاطر استرس، رژیم غذایی ضعیف، تروما، عضلات ضعیف رحمی یا سطح پروژسترون پایین رخ می دهد. گیاهان مواد مغذی مورد نیاز بدن را فراهم می کنند و می توانند قوای از دست رفته آن را بازیابی کنند. زمانی که می خواهید از گزینه های طبیعی استفاده کنید باید با پزشک خود مشورت نمایید به خصوص اگر تحت درمان سقط جنین مجدد هستید . اگر فکر می کنید سقط جنین داشته اید باید با پزشک مشورت کنید. نکات عمومی زیر به شما کمک می کند از بروز سقط جنین پیشگیری کنید:
• استراحت درست و از بین بردن فاکتورهای استرس زا ، جزو مهم ترین گام هایی است که باید بردارید. خود را در شرایط استرس زا قرار ندهید.
• ویتامین E باید به مقدار ۶۰۰ IU در روز مصرف شود. اگر فشار خون بالایی دارید، با بیماری های قلبی دست و پنجه نرم می کنید یا دیابت دارید باید این مقدار را به ۵۰ IU کاهش دهید.
اگر سقط جنین مجدد شما به خاطر این سه دلیل زیر است می توانید از درمان های خانگی برای کمک به کاهش خطر سقط جنین استفاده کنید:
• مرتبط با سیستم ایمنی
• هورمونی( سطح پروژسترون پایین)
• کروموزومی
مکمل هایی که در این شرایط به کار می رود در برگیرنده موارد زیر است:
این محصولات زمانی موثر خواهند بود که حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف شوند. قبل از به کار بردن هر نوع مکملی لطفا با پزشک خود مشورت کنید.
Maca:
Maca یک ماده مغذی برای سیستم درون ریز است و به غده های تیروئید، آدرنال و سایر غده های موجود کمک می کند. همه این ها در تعادل هورمونی نقش دارند. Maca می تواند بر روی هورمون های کلیدی هم در زنان و هم در مردان تاثیر بگذارد .
این ماده به تحریک و تغذیه غده هیپوفیز که به عنوان تونیکی برای سیستم هورمونی عمل می کند کمک می نماید.
زمانی که غده هیپوفیز به درستی کار می کند کل سیستم درون زیر نیز متعادل می شود زیرا این غده خروجی هورمون های آدرنال، غده تیروئید و اندام های جنسی در زنان و مردان را کنترل می نماید. در زنان maca با کنترل استروژن در بدن کار می کند. سطح استروژن که بسیار بالا یا بسیار پایین است می تواند جلوی بارداری زن را بگیرد یا مشکلاتی برایش ایجاد کند. سطح استروژن اضافی هم می تواند به کم شدن سطح پروژسترون منجر شود. استفاده از این مکمل می تواند به افزایش سطح پروژسترون کمک کند که برای داشتن یک بارداری سالم ضروری است.
پروژسترون:
کاهش سطح پروژسترون در طول بارداری اصلی ترین دلیل سقط جنین مجدد محسوب می شود. پروژسترون مسئول ایجاد محیط سالم در رحم است و دیواره رحم را سالم نگه می دارد. این هورمون همچنین خطر لخته شدن خون و پاسخ های ایمنی به جنین را کاهش می دهد. به این هورمون هورمون بارداری هم می گویند. اگر احساس می کنید در شرایطی قرار دارید که باید سطح این هورمون را بالاتر ببرید باید در ابتدا توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرید و در صورت نیاز از دارو استفاده کنید. به کمک استفاده از پروژسترون طبیعی افراد زیادی می توانند شرایط قبلی خود را بازیابند. کرم پروژسترون درست بعد از تخمک گذاری تا چرخه قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر باردار هستید باید استفاده از آن را ادامه دهید و با پزشک خود مشورت نمایید.
مطمئن شوید که حداقل دو بطری از آن را دارید تا در موارد ضروری بتوانید از آن استفاده نمایید.
درمان آنزیمی سیستمیک:
برای سقط جنین هایی که به خاطر پاسخ های سیستم ایمنی یا لخته شدن خون رخ می دهد این روش می تواند گزینه موثر باشد. یکی از مطالعات ۵ ساله انجام شده در آلمان نشان می دهد زنانی که سقط جنین مجدد را به خاطر پاسخ های سیستم ایمنی( بیش از ۳۰ درصد سقط جنین ها) تجربه کرده اند ؛ قبل و بعد از بارداری تحت درمان توسط این روش قرار گرفته اند. در این شرایط ۷۹ درصد از خانم ها توانسته اند باردار شوند و فرزند خود را به دنیا بیاورند. این یک کشف بزرگ محسوب می شود. تنها گزینه موجود قبل از این مطالعه عوامل ضد سیستم ایمنی بود که برای بیماران پیوندی هم مورد استفاده قرار می گرفت اما بیشتر پزشکان از آن ها به خاطر سمیتی که در بارداری ایجاد می کنند استفاده نمی کردند. درمان آنزیمی سیستمیک بخش بزرگی از برنامه پیشگیری از سقط جنین است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید