ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

۵٫علت پریود نشدن بعد از قطع کردن قرص ال دی

پریود نشدن: در صورتی که شما برای جلوگیری از بارداریِ ناخواسته قرصهای ضدبارداری بلعیدنی را مصرف می کنید، احتمالا عقب افتادن یک پریود به ذهن شما نمی رسد. اما عقب افتادن پریود هنگام پیشگیری از بارداری غیرمتداول نیست، و در بسیاری موارد، به معنای این نیست که مشکلی رخ داده است. مادامی که شما از دستورالعملهای پیشگیری از باداری پیروی می کنید، احتمالا ایمن هستید. در واقع، برخی زنان حتی پیشگیری از باداری را برای پریود نشدنِ تعمدی مورد استفاده قرار می دهد.

5.علت پریود نشدن بعد از قطع کردن قرص ال دی

۵٫علت پریود نشدن بعد از قطع کردن قرص ال دی

اما در صورتی که هنگام پیشگیری، عقب افتادن پریود را تجربه می کنید، چگونه باید بفهمید که این مساله طبیعی است؟ این مقاله را بخوانید تا دریابید که آیا پریود نشدن هنگام پیشگیری از بارداری طبیعی است؟

قرصهای پیشگیری از بارداری چگونه عمل می کنند؟

انواع مختلفی قرص پیشگیری از باداری وجود دارد. به طور خلاصه، تمامی انواع روشهای هورمونی پیشگیری از بارداری با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند. در صورتی که تخمدانهای شما هر ماه یک تخمک رها نمی کنند، شما از بارداری در امانید.

قرص های پیشگیری از بارداری حاوی استروژن و پروژسترون هستند، اگرچه مینی پیل تنها حاوی پروژسترون است. این هورمونها همراه با یکدیگر برای جلوگیری از چرخه طبیعی قاعدگی و توقف تخمگذاری عمل می کنند.

شما معمولا برای ۲۱ روز قرصهای اکتیو (فعال) را مصرف می کنید و سپس برای ۷ روز پلاسیبو (شبه دارو) مصرف می نمایید یا هیچ قرصی نمی خورید. شما باید طی این ۷ روز پریود شوید، اما باز هم از بارداری های ناخواسته محافظت خواهید شد. همچنین گزینۀ مصرف ۲۴ قرص اکتیو و ۴ قرص پلاسیبو وجود دارد که امروزه با ویژگیهای فیزیولوژیکی بدن هماهنگ تر است. در مورد مینی پیل، شما ۲۸ روز مستقیما آنها را دریافت می کنید و سپس بسته بعدی را بدون استراحت آغاز می نمایید.

همچنین قرص پیشگیری از بارداری از طریق افزایش ضخامت مخاط گردن رحم مانع از بارداری می شود، این کار شناور شدن اسپرم در رحم شما را دشوارتر می سازد. این کار همچنین باعث می شود لایه داخلی اندومتر نازک تر شود. این بدین معناست که حتی در صورتی که تخمک ها رها شوند و بارور گردند، جایی برای لانه‌گزینی در رحم شما نخواهند داشت.

۵٫علت پریود نشدن:آیا (قرص) جلوگیری از بارداری از پریود شما جلوگیری می کند؟

از لحاظ تکنیکی، بله. خونریزی که شما هنگام پیشگیری از بارداری دارید یک پریود واقعی نیست. بدن شما تخمک گذاری نمی کند یا چرخه قاعدگی طبیعی را هنگام مصرف قرصهای ضد بارداری بلعیدنی طی نمی نماید. در عوض، آنچه شما به عنوان پریود در هنگام پیشگیری از بارداری درک می کنید در واقع یک خونریزی ناشی از محرومیت است.

این خونریزی واکنش بدن شماست که این هورمونها را طی هفته باقیمانده در پایان بسته ۲۱ روزه تان دریافت نمی کند. این بدین معناست که در صورتی که شما به صورت متوالی مصرف این قرص را ادامه نمی دهید، در حقیقت می توانید به طور ایمن با پیشگیری از بارداری مانع از پریود شوید. و حتی در صورتی که وقفه ۷ روزه (در مصرف قرص) داشته باشید، باز هم برخی عوامل می توانند سبب شوند پریودتان به تعویق بیفتد.

 پریود نشدن

۵٫علت پریود نشدن:بعد از قطع مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری (ال دی) چه زمانی پریود می شوید؟

وقتی شما دوره ۷ روزه عدم مصرف قرص در هر ماه را آغاز کرده اید، معمولا ۲ تا ۴ روز در “هفتۀ بدون مصرف قرص” آغاز به خونریزی خواهید کرد. این زمان بسته به هر زنی متفاوت است، اما پیشگیری از بارداری چرخه شما را منظم می کند. بدین معنی که بعد از چند ماه مصرف قرص، معمولا متوجه می شوید که پریود شما در یک روز یکسان در هر ماه آغاز می شود.

بنابراین، احتمال دارد که شما هر ۲۸ روز پریود شوید. اما حتی بعد از اینکه بدن شما به این قرص عادت می کند، باز هم ممکن است در زمان پیشگیری از بارداری تاخیر پریود را تجربه کنید. در صورتی که تاخیر تنها چند روز باشد، جای نگرانی نیست.

به خاطر داشته باشید که پیشگیری شما از بارداری در صورتی که قرص را به صورت صحیح مصرف کنید، کارآمد خواهد بود. در صورتی که مصرف قرص را سه بار یا بیشتر فراموش کردید، ممکن است خونریزی ناشی از محرومیت را قبل از برنامه ریزی وقفه ۷ روزه تجربه کنید. بدین معنا که شما دیگر برای این ماه در برابر بارداری محافظت نمی شوید و نیاز است بسته جدیدی را آغاز نمایید.

پریود نشدن

آیاعقب افتادن یک پریود به معنای بارداری است؟

در صورتی که طبق دستورالعمل های تولید کننده، قرصهایتان را مصرف می کنید، ۹۹٫۷% در برابر بارداری ایمن هستید، حتی اگر پریودتان به تاخیر بیفتد. کارایی این قرصها به این بستگی دارد که هر روز قرص را تقریبا در زمان یکسان مصرف نمایید.

دلایل مختلفی وجود دارند که می توانند سبب به تاخیر افتادن پریود در زمان مصرف قرص شوند. هرچند، شما باید همواره به خاطر داشته باشید که هیچ روش پیشگیری از بارداری ۱۰۰% کارآمد نیست. بنابراین، در صورتی که در دوره پیشگیری از بارداری پریود نشده اید، می توانید مرتب تست بارداری بدهید. در صورتی که تست منفی بود، استرس شما را کاهش می دهد و به برگشتن چرخه شما به حالت طبیعی کمک می کند.

هر چند در صورتی که سه بار یا بیشتر قرص را مصرف نکرده اید، شانس تخمک گذاری شما افزایش خواهد یافت. در صورتی که چند روز بعد از عقب افتادن قرص هیچ خونریزی را تجربه نکنید، باید تست بارداری بدهید تا اطمینان یابید که پیشگیری از بارداری در شما با شکست مواجه نشده است. همچنین شما باید در صورتی که دو پریود متوالی را هنگام پیشگیری از بارداری از دست دادید باید تست بارداری بدهید.

۵علت به تاخیر افتادن پریود در زمان (مصرف قرص) پیشگیری از بارداری

بدن شما به شیوه های مختلف به بسیاری از موقعیتها واکنش می دهد. هورمونها می توانند به دلایل بسیار، نوسان داشته باشند و این نوسانات می تواند سبب به تاخیر افتادن پریود هنگام مصرف قرص گردد. موارد زیر برخی از متداولترین دلایل برای تاخیر پریود هنگان پیشگیری از بارداری هستند.

استرس

در واقع استرس می تواند به هورمونهای شما آسیب برساند. استرس سطح کورتیزول شما را افزایش می دهد، که هورمون استرس نیز نامیده می شود. استرس همچنین بر هیپوتالاموس شما اثر دارد که غده ای است که بسیاری از عملکردهای هورمونی در بدن شما را کنترل می نماید. این مساله می تواند طی چرخه شما عدم تعادل هورمونی ایجاد کند.

استرس همچنین می تواند یک چرخه معیوب ایجاد کند که به تاخیر پریود می انجامد. در صورتی که شما نگران تاخیر پریود هستید، سطوح هورمون شما نوسان دارد، که این احتمال اینکه پریود شوید را کمتر می کند. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان توصیه می کنند برای اینکه از نگرانی رهایی یابید یک تست بارداری، ادرار یا خون انجام دهید.

هر موقعیتی که سبب استرس شود می تواند باعث تاخیر پریود شما هنگام مصرف قرص گردد. در نهایت، مرگ یا بیماری شخص مورد علاقه، مهاجرت به کشور دیگر، یا حتی مسافرت می توانند سبب تاخیر پریود شود.

پریود نشدن

 ۵٫علت پریود نشدن :کاربرد طولانی قرص پیشگیری از بارداری

یکی از اثراتی که قرص پیشگیری از بارداری بر بدن شما دارد، کم شدن ضخامت لایه داخلی رحم شماست. این لایه اندومتر است که هر ماه طی پریود شما فرو می ریزد و سبب خونریزی می گردد.

به دلیل اینکه این قرص اندومتر شما را نازک تر می کند، مصرف زیاد قرص پیشگیری از باداری می تواند در نهایت سبب تاخیر پریود شود، حتی در صورتی که شما عدم مصرف ۷ روزه قرص را داشته باشید. این بدین دلیل رخ می دهد که اندومتر شما بسیار نازک می شود و نمی تواند ایجاد خونریزی کند، و یک بار پریود نشدن بدین دلیل، طبیعی و نسبتا متداول است.

تغییرات رژیم غذایی

یک رژیم غذایی با کالری بسیار محدود می تواند سبب تاخیر پریود هنگام مصرف قرص شود. محدود کردن زیادِ کالری دریافتی می تواند ایجاد عدم تعادل هورمونی کند، چرا که بدن شما در صورتی که نیاز به تولید هورمون به طور صحیح داشته باشد، عناصر غذایی را دریافت نمی کند. به ویژه زنانی که از اختلال تغذیه رنج می برند بیشتر مستعد این مساله هستند، اما رژیم بسیار کم کالری نیز می تواند بر چرخه شما اثر بگذارد.

وزن کم کردن

آیا می دانستید که هورمونهای جنسی از کلسترول نشات می گیرند؟ بله؟ بنابراین منطقی است که درصد چربی پایین و غیر طبیعی بدن می تواند هورمونهای شما را تخریب کند. زنانی که اضافه وزن یا کمبود وزن دارند می توانند مشکلات هورمونی بیشماری را تجربه کنند. و در صورتی که شما بسرعت مقدار قابل توجهی وزن از دست می دهید، ممکن است بدن شما کالری کافی برای پریود شدن دریافت نکند.

تمرین بیش از حد

حتی برای زنانی که پیشگیری از بارداری ندارند، تمرین بیش از حد می تواند سبب تاخیر پریود شود. این بدین دلیل است که تمرین می تواند سطوح هورمونی شما و چرخه قاعدگی شما را مختل کند. ورزشکارانِ با عملکرد بالا از آمنوره و تاخیر پیوسته پریود رنج می برند، اما حتی ورزشکاران تفریحی می توانند این اختلال را تجربه کنند.

39 دیدگاه ها
 1. Khatere.. می گوید

  سلام..ممنون از سایت مفیدتون.
  ی سوال..من ک با مصرف قرص ضدبارداری قبل از اینکه۲۱روز تموم شه پریود شدم..۱۰ روز بعد از شروع مصرف قرص رابطه داشتم..و ۳ روز بعد رابطه خونریزی شفاف و تقریبا پریودی..ایا علامت بارداریه؟؟خطرناکه؟؟لطف میکنید ج بدین.متشکرم🙏🙏

  1. کارشناس مامایی می گوید

   خیر عزیزم پریود شدید

  2. شیرزادی می گوید

   سلام .من فردا عازم مشهدم.پریود قبلیم ۲۳ ماه گذشته بود…از سه شب پیش شروع به خوردن اچ دی کردم…اما الان یه لکه دیدم…آیا مصرف مجدد قرص کمک میکنه پریودم زودتر تمام شه یا مصرفش رو رها کنم؟

 2. مژده می گوید

  سلام ببخشید من مجردم.برای سفری که میخوام برم ال دی مصرف کردم که پریودنشم درطول سفر.الان تاریخ سفر عقب افتاده من بعداز سه روز قرصمو قطع کردم.توهمون زمان قبلی پریود میشم؟ تو زمان بعدی پریودیم تاثیر میذاره؟عقبتریا جلوتر میشم؟احتمال لک بعدش هست؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   بله احتمالا

 3. aida می گوید

  سلام.من ۶ ساله ال دی مصرف کردم.الان میخوام قطع کنم .بعد از قطع پریودم منظم میشه؟یا ممکنه تاخیر داشته باشه؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   ممکنه تاخیر داشته باشه

 4. کیمیا می گوید

  من قرص LD مصرف میکردم بعداز ۱۱ روز نزدیکی داشتم و الان ۵ روزه که دوره ی قرصم تموم شده و پریود نشدم…آیا باردار شدم؟؟؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   خیر اصلا

 5. راضیه می گوید

  سلام من بخاطر کیست تخمدان قرص ضدبارداری دکتر تجویز کرده واسم،بعد از۲۱روز قطع کردم بعد ۳روز از قطع قرص لکه دیدم و الان پریود نیستم ۷روز گذشته صبرکنم یا قرصا رو شروع کنم باز؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   بله بسته جدید رو شروع کنید

 6. دنیا می گوید

  سلام
  من ۱۲ روز قرص LD خوردم الان سه روز هست قطع کردم اما پرسود نشدم علت چی هست !؟ اصلا پریود میشم !؟ کار خاصی باید انجام بدم!؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   باید ۱۰روز صبرکنید

 7. دنیا می گوید

  سلام من ۱۲ روز قرص LD استفاده کردم الان سه روز هست که نخوردم قرص رو و قطع کردم مصرف رو اما پریود نشدم . علت چی هست!؟ اصلا پریود میشم!؟ کار خاصی باید انجام بدم که پریود بشم!؟

 8. من می گوید

  سلام من با همسرم نزدیکی داشتم و بعدش برای اطمینان یه قرص خوردم متاسفانه فراموش کردم و دوازده ساعت بعد قرصی نخوردم تست بارداری دادم منفی بود الان نه روزه ک پریودیم عقب افتاده .تو این مدت هم مسافرت بودیم تغییر ابو هوا یا مصرف اون یک عدد قرص تاثیری تو تاخیر پریودی داره ؟ من همیشه پریودیم با سه روز تاخیر هست این سری شده نه روز دلیلش چیه؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   مجددا تست رو تکرار کنید

 9. کارشناس مامایی می گوید

  خیر احتمال وجود ندارد

 10. الهه می گوید

  سلام
  من به مدت ۱ سال و نیم برای تنظیم پریود قرص استروژن و مدروکسی پروژسترون خوردم …دوماهه که پس از قطع قرص ها پریود نمیاد …به طور معمول چند ماه پس از قطع قرصا پریود از سرگرفته میشه؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   ۱ماه

   1. الهه می گوید

    ببخشید این سوالو هرجا که می گردمم با جوابای متفاوت مواجه میشم..این قرصهای استروژن و مدروکسی پروژسترون در زمان مصرف خاصیت ضدبارداری دارند؟

 11. مینا می گوید

  سلام من ب مدت چند ماه قرص ال دی مصرف کردم و یکماهه ک قرصو قطع کردم و ب روش طبیعی جلو گیری کردم ولی الان ۱۲ روزه ک پریود نشدم امکان بارداری وجود داره؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   سلام بله احتمال وجود دارد

 12. مینا می گوید

  بعد از قطع قرص ال دی ماهای بعد یک روز مشخص پریود میشیم یا ده پونزده روز عقب انداختن طبیعیه؟

 13. Sara می گوید

  سلام من مجردم حدود ۱ هفته به پریودیم مونده بود یه سفر یهویی مشهد پیش اومد قرص جلوگیری رو ۲ تا ۲ تا ۵ روز خوردم بعد قطع کردم میخام بدون چقدر میکشه پریود شم؟لازمه دکتربرم؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   معمولا ۱۰روز بعد قاعدگی رخ میدهد

 14. Negar می گوید

  سلام
  برای عقب اندختن پریود از ۲هفته ی گذشته قرص ld مصرف کردم و در زمان نزدیکی هم به طور اورژانسی ld و بعد hd مصرف کردم اما ساعتش دقیق نبود
  ایا با این حجم قرصی که خوردم بازم احتمال بارداری هست؟
  نزدیکی در روز ۲۴دورم بود که الان ۲روزه عقب افتاده

 15. ستاره می گوید

  سلام من قرص ال دی مثرف کردم الان بشدت خونریزی قطره ای با کمر درد شدید دارم چکار کنم

  1. کارشناس مامایی می گوید

   قرص وقطع کنید

 16. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخير من مجردم و ۳۴ سالمه از سن ۲۰ سالگي به خاطر نامنظمي پريود قرص هاي ال دي رو استفاده کردم اما هربار که قرص نميخورم پريود نميشم و ۳-۴ ماه پريودي بعدي من طول ميکشه چندين بار دکتر رفتم و انواع قرص هاي ديان، مدروکسي پروژسترون، سيپروترون کامپاند رو خوردم اما اثري روي منظم شدن پريوديم نداشته، مواقعيم که پريود نميشم به شدت عصبي ميشم به نظر شما بايد چيکار کنم

 17. رها می گوید

  سلام خداقوت
  من بلافاصله بعد پاک شدن از خون تقریبا یه هفته ای قرص ال دی خوردم.والان تقریبا یه هفتس قط کردم اما پریودنشدم.میخوام بشم چون میخوام برم زیارت چندوقت دیگه.چیکارکنم؟؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   قرصتونو شروع کنید

 18. رویا می گوید

  سلام
  من برای دوره اول مصرف ال دی بعد از پریودیم شروع به مصرف کردم و بعد از اتمام دوره و قطع مصرف حدود ۴ روز است که پریود نشدم
  آیا احتمال بارداری هست؟
  در این ۴ روز نزدیکی بوده

 19. negin می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من مدت سه ماه قرص سیپترون کامپاند استفاده کردم الان یک ماهه که قطعش کردم و الان یک ماهه درست پریود نشدم و احساس سنگینی و ضعف دارم در بدنم و دل درد ونرشحم دارم باید چکار کنم؟؟؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   مقداری دمنوش قاعده اور مصرف کنید

 20. شهرزاد می گوید

  سلام من قرص اورژانس خوردم اون بلیسترهایی ک دوعدد قرص دارن و تا الان دوماه از پریودیم عقب افتاده چرا؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   تست بارداری دادید؟

 21. الناز می گوید

  سلام وقت بخیر من این ماه پریود شدم یک هفته بعد باز لکه دیدم و حس کردم دارم پریود میشم چون دل درد داشتم قرص الدی خوردم و تو این مدت نزدیکی داشتم الان ۴ ۵ روزه که قرصو قطع کردم و دل درد دارم آیا باید تست بارداری بدم

  1. کارشناس مامایی می گوید

   بله تست بدهید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید