ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم (سونوگرافی )

نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم :مشاهده ضربان قلب جنين در سونوگرافي بارداري او­ليه يکي از مطمئن­ترين شاخصه­هايي­ست که نشان ميدهد بارداري آنطور که بايد پيش ميرود. به صورت کلي خطر سقط زماني که بارداري به اين نقطه برسد بسيار کاهش مي­يابد. اما اگر سونوگرافي شما ضربان قلب جنين را نشان ندهد چه معنايي خواهد داشت؟ ممکن است اين پرسش مطرح گردد که آيا اين مسئله به معناي سقط است يا خير.  حالا بايستي بدانيد که چه چيزي در مرحله بعد مورد انتظار خواهد بود.

ساک بارداری و معنای آن در بارداری

بعد از يک تست خانگي حاملگي مثبت و آزمايش خون سنجش سطح گونادوتروپين جفت انسان (اچ­سي­جي) که بارداري را تاييد کرده نشانه اثبات بعدي بارداري سونوگرافي­ست زماني که شما اولين سونوگرافي خود را دريافت نميکنيد پزشک­تان درباره وجود و يا فقدان کيسه بارداري با شما صحبت ميکند کيسه بارداري دقيقا چيست و چه زماني در سونوگرافي قابل­مشاهده است و فقدان به چه معناست و اگر وجود داشته باشد و اما به نظر تهي برسد چه معنايي دارد.

 نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم

ساک بارداری چيست

يکي از اولين نشانه­ هاي بارداري که در سونوگرافي قابل­مشاهده است کيسه بارداري ميباشد کيسه­اي که کودک در حال رشد را احاطه ميکند و حاوي مايع آمنيوتيک است ساک بارداری در رحم وجود دارد و در سونوگرافي به صورت يک حاشيه سفيد حول يک مرکز مشخص پديدار ميگردد.

ساک بارداری  بين هفته ۵ و ۷ بعد از آخرين پريود در چرخه طبيعي شکل ميگيرد و معمولا بعداز هفته­ هاي ۳ تا ۵ با استفاده از سونوگرافي واژني مشاهده ميشود.

سونوگرافي واژن حساسيت بالاتري دارد و تصاوير مشخص­تري نسبت به سونوگرافي شکم ارائه ميدهد کيسه بارداري معمولا زماني که سطح اچ­سي­جي بين ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ است مشاهده ميگردد.

نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم

چرا ضربان قلب جنين ممکن است در سونوگرافی اوليه تشخيص داده نشود

 نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم

قبل از بررسي دلايل احتمالي براي فقدان ضربان قلب در سونوگرافي بررسي سه فاکتور حائز اهميت است اولا به سادگي ممکن است بارداري به اندازه­اي در مراحل اوليه باشد که شنيدن ضربان قلب دشوار باشد. اگر مسئله اين است و شما علايم ديگري نداريد انجام يک سونوگرافي در هفته بعد رايج­ترين توصيه خواهد بود.

انواع سونوگرافی: سونوگرافي واژني نوعي سونوگرافي که در‌آن يک کاوشگر مافوق صدا در واژن قرار ميگيرد تا دسترسي بهتري به رحم داشته باشد و عموما در مراحل اوليه بارداري دقيق است قبل از هفته ۸ سونوگرافي واژن بهترين نتايج را ارائه ميدهد يافتن ضربان قلب جنين با استفاده از داپلر دستي ممکن است زمان بيشتري نياز داشته باشد شما ممکن است بتوانيد ضربان قلب را در هفته ۷ يا ۸ با ان دستگاه­ها بشنويد اما در عين حال ممکن است ضربان قلب تا هفته ۱۲ هم شنيده نشود.

سن بارداری: اگر شما کمتر از ۷ ماه باردار هستيد احتمالا يافتن ضربان از طريق سونوگرافي امکان­پذير نخواهد بود با استفاده از سونوگرافي واژن ضربان قلب نوزاد زماني کاملا مشخص ميگردد که يک خانم حداقل ۷ هفته باردار باشد سونوگرافي شکمي از حساسيت کمتري برخوردار است و در نتيجه مشخص شدن ضربان قلب از طريق آن نيز به زمان بيشتري نياز دارد.

ضربان قلب جنين

دقت تاريخهای شما: اگر شما بر اين باوريد که حداقل ۷ هفته باردار ميباشيد و سونوگرافي واژن داشته­ايد اين نکته را در نظر بگيريد که ممکن است تاريخ­هاي شما اشتباه باشند در بارداري اوليه حتي چند روز تخمين اشتباه در دوره قاعدگی و يا الگوي تخمک­ گذاري نامنظم ميتواند در تعيين مسئله که ضربان قلب در سونوگرافي اوليه تشخيص داده ميشود يا خير موثر باشد.

به عنوان نمونه اگر شما دقيقا دو هفته بعد از آغاز دوره قائدگي تخمک­گذاري نکرده باشيد اين احتمال وجود دارد که واقعا ۷ هفته باردار نيستيد حتي اگر از آخرين قائدگي شما ۷ هفته ميگذرد.

عدم وجود ضربان قلب در سونوگرافی بعدی

داشتن سونوگرافی پيگيري بعد از يک هفته و عدم مشاهده تغيير ( همچنان بدون ضربان قلب) احتمتال سقط را افزايش ميدهد اما همچنان ممکن است شما در مراحل اوليه بارداري باشيد اگر قائدگي شما نامنظم بوده حتي اگر ۷ هفته از آخرين دوره قائدگي­تان گذشته باشد ممکن است شما ۴ هفته باردار باشيد و در زمان گرفتن سونوگرافي بعدي در هفته ۵ به سر ميبريد.

عدم وجود ضربان قلب بعد از ۷ هفته بارداری

ضربان قلب جنين

اگر ۷ هفته از بارداری گذشته و هيچ ضربان قلبي شنيده نميشود اين ميتواند نشانه سقط باشد اما استثنائاتي براي قانون ضربان قلب در هفته ۷  نيز وجود دارد. شما احتمالا درباره افرادي شنيده­ايد که مطمئنند سقط کرده­اند و ديگر باردار نيستند اما در نهايت بارداري موفق و نرمالي را ميگذرانند.

از آنجايي که ممکن است استثنائاتي وجود داشته باشد رويکرد مرحله بعدي شما بسيار حائز اهميت است سازمان­هاي پزشکي راهنماهايي را درباره زماني ارائه داده­اند که در آنها شما نسبتا مطمئنيد که جنين سقط شده است.

فقدان ضربان قلب جنين نشان­دهنده سقط

گاهي فقدان ضربان قلب جنين نشان­دهنده سقط قطعيت اين موقعيتها ميتواند شامل موارد زير باشد:

  1. قبلا ضربان قلب وجود داشته اما سونوگرافي بعدي ضربان را نشان نميدهد.
  2. عدم وجود ضربان قلب و کاهش سطح اچ­سي­جي.
  3. داشتن سونوگرافي که نشان ميدهد ضربان بايستي وجود داشته باشد.

دستورالعملها براي تشخيص سقط از طريق سونوگرافی

سازمان­ها معيارهاي متفاوتي را براي اين موضوع اتخاذ کرده­اند که چه زماني يافته­هاي سونوگرافي نشان­دهنده سقط خواهد بود.

 نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم

معيارهاي انجمن متخصصان زنان و زايمان کانادا عبارتند از: نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم

  • ضربان  قلبي وجود ندارد و جنين بزرگتر از ۵ ميليمتر است.
  • ساک بارداری بزرگتر از ۸ ميليمتر است و کيسه زرده وجود ندارد.
  • ساک بارداری بزرگتر از ۱۶ ميليمتر است و جنيني وجود ندارد.

کالج آمريکايي متخصصان زنان و زايمان (اي­سي­اوجي) اين راهنما را ارائه داده تا احتمال مثبت کاذب را در مقايسه با معيارهاي کانادا به صفر برساند.

اي­سي­اوجي علايم قطعي سقط را اين­گونه تعريف ميکند:

عدم وجود فعاليت قلب جنين با طول تاج پشتي (سي­آرال) قطع  ۳/۵ ميليمتري.

ساک بارداری  با قطر ميانگين ۲۲ ميليمتر بدون جنين (و صرف­نظر از اينکه کيسه زرده وجود دارد يا خير).

اگر ساک بارداری در اسکن اوليه خالي­ست فقدان دنباله­دار کيسه زرده و يا جنين در ۷ روز و يا بيشتر هميشه با سقط و پايان بارداري همراه است.

اگر به شما بگويند که جنين سقط شده است:

دستورالعملهاي فهرست ­شده در بالا ميتوانند براي همه گيج­کننده بانشد آنچه که در اينجا حائز اهميت ميباشد اين است که شما درک کنيد چگونه و چرا پزشک به اين نتيجه رسيده و مطمئن باشيد که حق با اوست شما بايستي با تصميم خود احساس آرامش داشته باشيد و نميخواهيد سالها بعد درباره گزينه­هايتان بيانديشيد.

اگر پزشک شما درمان براي سقط را بعد از سونوگرافي( و يا حتي بعد از دو سونوگرافي) پيشنهاد مي­دهد و شما ۱۰۰ درصد  مطمئن نيستيد که اين درمان انتخاب درستي­ست بايستي اين موضوع را با پزشک خود در ميان بگذاريد و احتمالا از او بخواهيد سونوگرافي ديگري تجويز کند در بيشتر موارد خطر زيادي­ با صبر کردن چند روزه ايجاد نميشود البته تا زماني که مشکلاتي مانند بارداري خارج­رحمي وجود نداشته باشد.

به صورت جايگزين شما ميتوانيد هميشه نظر دومي را از يک متخصص زنان و زايمان ديگر دريافت کنيد لطفا به خاطر داشته باشيد که گرفتن مشاوره از پزشکي ديگر اگر ترديد داريد مشکلي ندارد.

يک نکته مهم

انتظار براي اين موضوع که آيا شما سقط را تجربه ميکنيد يا خير به شکل قابل­درکي دشوار است و ممکن است يکي از سخت­ترين هفته­هاي زندگي شما باشد اما به هر حال اطمينان کامل قبل از تشخيص ضروري­ست.

از سلامت خود حمايت کنيد و هر سوالي که داريد مطرح نماييد و انتظار داشته باشيد که پاسخهاي مشخص و دلسوزانه­اي دريافت ميکنيد براي متخصصين پزشکي که شما با آنها کار ميکنيد سقط يک رويداد روزانه محسوب ميشود اما براي شما اين­گونه نيست با از دست رفتن بارداري شما نه تنها فرزند خود را از دست ميدهيد .

(فرزندي که بسياري از افراد تا آن موقع به او دلبسته شده­اند) بلکه اميد و روياهايي که با آن فرزند داشتيد نيز از دست ميرود.

سوگواری طبيعي­ست چه اين يک غم قابل­پيش­ بيني باشد که درباره فقدان ضربان قلب باشد و يا غم از دست دادن فرزند در صورت سقط جنين. درست مانند غم­هاي ديگر افراد به مراحل سوگواری بعد از سقط وارد ميشوند واکنش افراد مختلف با هم تفاوت دارد براي خود احترام قائل باشيد و به شيوه­اي  که براي خودتان و شريک زندگي­تان بهتر است سوگواري کنيد. نداشتن ضربان قلب جنين هفته ششم

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!