ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

مراقبتهای دوران یائسگی:سونوگرافی |ماموگرافی | داروهای گیاهی

مراقبتهای دوران یائسگی سونوگرافی :  بسیاری از زنان در طی سال های جوانی خود توجه زیادی به بیماری های زنانه و سلامت خود دارند، اما بعد از یائسگی این توجه را فراموش می کنند. برنامه مناسب بعد از یائسگی باید شامل حداقل یک ویزیت سالانه در مراکز بهداشتی باشد.

یک بخش مهم از این ویزیت ها، آزمایشاتی است که باید انجام شود و شامل موارد زیر هستند: مراقبتهای دوران یائسگی سونوگرافی
• آزمایش سالانه سینه توسط مرکز مراقبت های بهداشتی
• ماموگرافی سالانه
• معاینه سالانه زنان و زایمان و آزمایش پاپ اسمیر هر سه سال یکبار، با توجه به سابقه سلامت شخصی شما. اگر شما سلول غیر طبیعی دارید، تست HPV (تست DNA ویروس پاپیلومای انسانی) ممکن است پیشنهاد شود. توصیه ها در مورد تعداد و چگونگی انجام تست غربالگری پاپ اسمیر که بعد از ۶۵ سالگی لازم است، کمی متفاوت می باشد. در ایالات متحده کارگروه خدمات پیشگیری (USPSTF)، تست غربالگری پاپ اسمیر را برای زنان مسن تر از ۶۵ سال در صورتی که آن ها به تازگی غربالگری مناسب به همراه پاپ اسمیر طبیعی داشته اند و در معرض افزایش خطر سرطان دهانه رحم نیستند، توصیه نمی کند. همچنین غربالگری پاپ اسمیر روتین برای زنانی که هیسترکتومی کلی برای بیماری های خوش خیم داشته اند توصیه نمی کند. (توجه داشته باشید: غربالگری برای سرطان دهانه رحم باید ظرف مدت سه سال از شروع فعالیت جنسی و یا از سن ۲۱ به بعد، هر کدام که زودتر شروع شود، با توجه به USPSTF انجام گیرد) انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می کند که در آغاز ۳۰ سالگی، زنان که سه نتیجه آزمایش طبیعی در یک ردیف داشته اند، باید هر دو تا سه سال یکبار غربالگری انجام دهند. زنانی که در معرض عوامل خطر خاص مانند دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد بوده، دارای عفونت HIV و یا ضعف سیستم ایمنی به علت پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف مزمن استروئیدها بوده اند، باید سالانه غربالگری انجام دهند. با توجه به یافته های ACS، زنانی که ۷۰ ساله یا بالاتر هستند، و کسانی که سه بار یا بیشتر تست پاپ اسمیر طبیعی در یک ردیف داشته اند و هیچ نتیجه غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر در طی ۱۰ سال اخیر نداشته اند، ممکن است بتوانند غربالگری سرطان گردن رحم را دیگر انجام ندهند.
• آزمایش سالانه خون مخفی در مدفوع، که وجود خون را در مدفوع بررسی می کند (نشانه ای از سرطان روده بزرگ)؛ این آزمایش از سن ۵۰ سالگی به بعد توصیه می شود.
• شروع غربالگری سرطان کولون همراه با سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر یا کولونوسکوپی از سن ۵۰ سالگی به بعد، مگر اینکه شما یا کسی در خانواده شما دارای پولیپ خوش خیم روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ و یا یک بیماری التهابی روده، مانند کولیت اولسراتیو، سندرم روده تحریک پذیر و یا بیماری کرون باشد.
• سنجش سالانه فشار خون و آزمایش کلسترول خون هر پنج سال یکبار؛ برای راهنمایی بیشتر از مرکز مراقبت های بهداشتی سوال کنید.
• سنجش تراکم استخوان، مانند اسکن DEXA (سنجش تراکم استخوان). اگر شما بیش از ۶۵ سال دارید یا در سنین جوان تر هستید و یا اگر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستید. از مرکز مراقبت های بهداشتی در مورد زمان هایی که شما باید این آزمون را انجام دهید، سوال کنید. در برخی از نقاط کشور، غربالگری جانبی برای تراکم استخوان با استفاده از PIXA (DEXA جانبی) و یا سونوگرافی از پاشنه (پاشنه پا) در دسترس است.
• غربالگری سالانه برای دیابت (مرکز مراقبت های بهداشتی، بسته به عوامل خطر زا در مورد شما، ممکن است به شما بگوید که این آزمایش کمتر مورد نیاز است)
• آزمایش عملکرد تیروئید هر پنج سال یکبار
در مورد هر گونه علائم غیر معمول و یا ناراحت کننده با مراقب بهداشت حرفه ای خود صحبت کنید. اگر به شما گفته شد که یک داروی جدید را مصرف کنید، در مورد داروهایی که مصرف می کنید، کنجکاو باشید و از مرکز مراقبت های بهداشتی و یا داروساز در مورد تداخلات دارویی بالقوه آن ها سوال کنید.

در مورد درمان های پزشکی جایگزین و استفاده از محصولات گیاهی در صورت تمایل، نیز سوال کنید.

یائسگی
جایگزین هایی برای هورمون درمانی برای پیشگیری از پوکی استخوان
در میان تغییرات در شیوه زندگی، نشان داده شده است که وجود کلسیم در رژیم غذایی، اجتناب از سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل برای بهبود تراکم استخوان در زنان جوان و پیشگیری از شکستگی در زنان مسن تر مفید می باشد. داروهایی که برای درمان و یا جلوگیری از پوکی استخوان تجویز می شوند عبارتند از:
• آلندرونات (فوزاماکس): توسط FDA تایید شده و برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان مصرف می شود. فوزاماکس (از کلاس داروهای بیس فسفونات) نشان داده شده است که برای افزایش توده استخوان و کاهش خطر ابتلا به شکستگی ستون فقرات، لگن، مچ دست و شکستگی های دیگر در زنان مبتلا به پوکی استخوان، مفید می باشد .
• ریزدرونات (آکتونل): توسط FDA تایید شده و برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان مصرف می شود. آکتونل (نوع دیگری از داروی بیس فسفونات) نشان داده شده است که برای افزایش توده استخوانی و کاهش خطر ابتلا به ستون فقرات، لگن و شکستگی های دیگر مفید است.
• کلسی تونین (میاکالسین): توسط FDA تایید شده و برای درمان زنانی که پنج سال از یائسگی آن ها می گذرد و می توانند درمان با استروژن را تحمل کنند، استفاده می شود. کلسی تونین کمک می کند تا تراکم استخوان ها حفظ شود.
• تعدیل کننده گیرنده انتخابی استروژن (SERMS) . این گروه از داروها، از جمله رالوکسیفن (Evista) به نظر می رسد برای جلوگیری از از دست دادن استخوان در ستون فقرات، لگن و کل بدن استفاده می شود. نشان داده شده است که رالوکسیفن به منظور کاهش احتمال شکستگی ستون فقرات در نیمی از زنان مبتلا به پوکی استخوان مفید است.
• تری پاراتاید. این داروی جدید، توسط FDA در نوامبر ۲۰۰۲ به تصویب رسید، اولین دارویی است که تشکیل استخوان را به جای فقط کاهش تجزیه استخوان، تحریک می کند. شما باید آن را یک بار در روز استفاده کنید.
مصرف این داروها و هر دارویی که دارای عوارض جانبی است، برای همه زنان توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از مرکز مراقبت های بهداشتی سوال کنید.

داروهای گیاهی در مراقبتهای دوران یائسگی

برخی از زنان گزارش داده اند که مصرف مکمل های گیاهی و ویتامین برای کنترل علائم یائسگی مفید بوده است. به عنوان مثال، فیتواستروژن که به طور طبیعی جز ترکیبات گیاهان خاص، گیاهان و دانه ها است، ساختار شیمیایی شبیه به استروژن دارد و دارای اثراتی مشابه استروژن می باشد.
محصولات سویا مانند توفو، تمپه، شیر سویا، همبرگر سویا و آجیل سویا بو داده شده حاوی فیتواستروژن هستند. این غذاهای سالم ، منابع بسیار خوبی از پروتئین و کلسیم دارند که می توانند به رژیم غذایی اضافه شوند.

تحقیقات علمی خوب در مورد اثرات سویا بر علائم یائسگی محدود می باشد و دوز ایده آل برای علائم خاص به اثبات نرسیده است. تحقیقات در خصوص اثربخشی محصولات سویا بر گرگرفتگی نیز متناقض است.

بعضی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک وعده پروتئین سویا به طور روزانه می تواند به تسکین گرگرفتگی کمک کند.
بر اساس برخی تحقیقات، مکمل کوهاش سیاه نیز ممکن است در از بین بردن گر گرفتگی، موثر باشد، اما ممکن است چند هفته طول بکشد که اثرات مصرف آن احساس شود.

عصاره ریشه این گیاه که از خانواده آلاله است، در فرهنگ های بومی آمریکا یک گیاه دارویی مهم برای انواع شرایط در نظر گرفته می شده است.

نشان داده شده است که استفاده از کوهاش سیاه برای علائم یائسگی در حال حاضر تحت نظر مرکز طب مکمل و مرکز تحقیقات دارویی درباره پیری و سلامت زنان در بخش پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا در جریان است.
برخی از زنان بیان کرده اند که مصرف ویتامین E در کاهش گرگرفتگی مفید می باشد.

با این حال، شواهد علمی محدودی برای تأیید استفاده از آن وجود دارد. همچنین هیچ شواهد علمی برای حمایت از اثر روغن گل مغربی، روغن بذر کتان و ریشه دونگ کویی وجود ندارد. هر چند برخی از زنان پیشرفت در کاهش علائم یائسگی را گزارش کرده اند.
در مورد هر مکمل های گیاهی یا ویتامین، که شما در مورد مصرف آن نگران هستید باید با مرکز مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. مراقبتهای دوران یائسگی سونوگرافی

به یاد داشته باشید که مطالعات مربوط به اثرات آن ها پراکنده هستند و در حال حاضر FDA بر تولید مکمل ها نظارت نمی کند، و نه درخواست از تولید کنندگان برای اثبات ایمنی محصولاتشان انجام می شود.

همچنین آگاه باشید که مصرف دوزهای بالا از ویتامین ها و مکمل های گیاهی می تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال افدرا که از جمله محصولات کاهش وزن است دارای عوارض جانبی جدی و بالقوه است. مراقبتهای دوران یائسگی سونوگرافی

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!