ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

عوارض سقط جنین با قرص زیرزبانی(۱۳۹۸)

عوارض و خطرات ناشی از سقط جنین با قرص زیرزبانی

سقط جنین دارویی برای پایان دادن به بارداری در مراحل اولیه گزینه بسیار امنی است. با اینحال همانند هر درمان پزشکی دیگری، چنین شرایطی هم عاری از خطرات و عوارض جانبی نخواهد بود. ممکن است شما موارد زیر را تجربه کنید:
سقط جنین ناقص: اگرچه این شرایط نادر است اما می تواند از هر۱۰۰۰نفر سه نفر را درگیر خود سازد. این شرایط بدین معنی است که بارداری توسعه پیدا نمی کند اما برخی از بافت های جنین در رحم باقی می ماند. چنین موضوعی می تواند به درد و خونریزی منجر شود و به عفونت بیانجامد. اگر سقط جنین ناقص شناسایی شود، درمان های بعدی توصیه خواهد شد. درمان ها ممکن است به صورت دارویی یا فرایند جراحی کوچکی برای برداشتن بافت های باقی مانده از رحم باشد. اگر قرص های سقط جنین دارویی در همان زمان داده شود خطر سقط جنین ناقص افزایش پیدا می کند.
شکست در سقط جنین: احتمال ادامه بارداری در این شرایط وجود خواهد داشت. اگرچه این موضوع نادر است اما از هر ۱۰۰۰نفر می تواند ۳نفر را درگیر خود سازد.
این موضوع بدین معنی است که بارداری همچنان ادامه پیدا می کند و حتی بعد از مصرف قرص نیز می تواند ادامه داشته باشد.
در این شرایط ممکن است پزشگ به فکر درمان های بعدی یا گزینه های جراحی بیفتد.
بسته به تعداد هفته های بارداری، گزینه های موجود در برگیرنده تکرار سقط جنین دارویی یا پیشنهاد کردن سقط جنین از طریق جراحی خواهد بود. در برخی از شرایط ممکن است به پزشک دیگری ارجاع داده شوید.
پیشنهاد می کنیم تست بارداری را سه هفته بعد از درمان انجام دهید. هر تستی که زودتر از این زمان انجام شود قابل اعتماد نخواهد بود.
شما می توانید خطر چنین شرایطی را با دنبال کردن توصیه های بعد از سقط کمتر کنید. اگر عفونت درمان نشود می تواند به مشکلات بعدی و ناباروری های آینده منجر گردد. اگر نشانه های عفونت التهابی لگن را دارید مثلا ترشحات غیر عادی از واژن می بینید، تب یا درد دارید، احساس ناراحتی در قسمت های پایینی شکم می کنید باید بلافاصله با پزشک خود مشورت نمایید. او می تواند شرایط شما را بررسی کند و بر اساس نیازتان درمانی را آغاز نماید.
اگر خونریزی را تجربه می کنید که شدید است باید با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی شدید نشانه های هشداردهنده ای دارد. اگر نشانه های زیر را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید:
• خونریزی بسیار شدیدی که در هر ساعت دو نوار بهداشتی نیاز دارد
• درد شکمی یا ناراحتی که با مسکن یا پد گرم بهبود پیدا نمی کند.
• ترشحات واژینال که بوی نامطبوعی دارد
• تبی که بیش از ساعت طول می کشد.
لطفا به خاطر داشته باشید که هر فردی کاندید خوبی برای سقط جنین دارویی نیست. با اینحال شما ممکن است برای سقط جنین جراحی گزینه خوبی باشید. در جلسه مشاوره با پزشک در مورد چنین گزینه هایی بحث کنید و ببینید کدام یک برایتان امن تر است.

بعد از سقط جنین دارویی ریکاوری چند روز طول خواهد کشید؟

زمان ریکاوری بعد از سقط جنین برای هر فردی متفاوت است و به تعداد هفته های بارداری و زمانی که سقط جنین رخ می دهد بستگی دارد.
بیشتر خانم ها خیلی سریع از این شرایط ریکاوری می شوند اما توصیه می کنیم بازگشت به محیط کار را تا زمانی که سقط جنین کامل می شود به تعویض بیندازید زیرا ممکن است گرفتگی شکمی و درد شدیدی داشته باشید. این شرایط معمولا یک الی دو روز پس از دومین قرص سقط رخ می دهد اما بهبود معمولا تا دو هفته به طول می انجامد.

جنین در طول سقط احساس درد خواهد داشت؟

شواهد پزشکی موجود نشان می دهد جنین قبل از ۲۴ هفتگی در سقط هیچ دردی را تحمل نمی کند زیرا سیستم عصبی او هنوز به طور کامل توسعه پیدا نکرده است.
آیا سقط جنین دارویی می تواند اسیبی به فرد برساند؟
برای چند ساعت بعد از سقط جنین شما ممکن است گرفتگی شدید و خونریزی زیادی داشته باشید. این موضوع معمولا قوی تر و سنگین تر از دوره های قاعدگی است. اگر به داشتن دوره های قاعدگی سنگین عادت دارید و در طول این دوران گرفتگی شکمی شدیدی را تجربه می کنید سقط جنین ممکن است این شرایط را کمی بیشتر کند. با اینحال شرایط هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و درد و خونریزی که در طول سقط جنین تحمل می کند ممکن است با فرد دیگر تفاوت داشته باشد. در طول ملاقاتی که با پزشک خواهید داشت او تلاش می کند توصیه هایی را برای تسکین درد بیان کند. داروهایی همچون ایبوپروفن یا کدئین همه داروهای ضد درد هستند و با سقط جنین دارویی تداخلی نخواهند داشت.

درهنگام سقط جنین نیاز به سایر تست ها هم هست؟

این موضوع بستگی به نظر پزشک دارد. برخی از پزشکان تست هایی را برای بررسی عفونت های منتقل شده از طریق روابط جنسی تجویز می کنند.
پزشک در مورد این تست ها با شما صحبت می کند ، نتایج را نشان تان می دهد و به سوالاتی که در ذهن دارید پاسخ می دهد. ممکن است برای شرایط زیر نیاز به تست دادن داشته باشید:
• کلامیدیا
• سوزاک
• HIV
• سیفیلیس
اگر تست های دیگری هم برایتان پیشنهاد شد پیشنهاد می کنیم آن ها را انجام دهید. کلامیدیا یکی از بیماری های منتقل شده از طریق روابط جنسی است و اغلب نشانه ای ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کلامیدیا و سایر بیماری های این چنینی می توانید از پزشک کمک بگیرید. معمولا سعی می شود آزمایش خون و ضربان قلب فرد قبل از انجام این فرآیند مورد بررسی قرار گیرد.

سقط جنین می تواند خطر سرطان سینه را افزایش دهد؟

خیر سقط جنین خطر ابتلا یا توسعه سرطان سینه را افزایش نمی دهد. سازمان جهانی بهداشت اطلاعاتی را منتشر کرده که نشان می دهد ارتباطی بین سقط جنین و سرطان سینه و افزایش خطر آن وجود ندارد.

سقط جنین می تواند بارداری های مرا در آینده دشوار سازد؟

حتی بعد از سقط جنین نیز امکان بارداری مجدد وجود دارد. اگر نمی خواهید باردار شوید باید بلافاصله از روش های ضد بارداری استفاده کنید تا بتوانید خود را در برابر این موضوع امن سازید. ما در این مورد توصیه ها و اطلاعات لازم را به شما خواهیم داد.

بعد از سقط جنین چه احساسی خواهم داشت؟

خوب احساس هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و ممکن است شما بر اساس تصمیمی که برای پایان دادن به بارداری می گیرید احساسات مختلفی داشته باشید. اگر دوست داشتید می توانید بعد از سقط جنین با پزشک خود صحبت نمایید و در مورد این احساسات با او مشورت کنید.

اگر شیرده هستید این موضوع را مدنظر داشته باشید:
مقادیر اندکی از داروهای ارائه شده به عنوان بخشی از سقط جنین دارویی یا جراحی می تواند از طریق شیر به کودکتان انتقال پیدا کند. بهتر است در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید. بعد از ریکاوری پس از جراحی و بیهوشی می توانید به کودک خود شیر بدهید.

امید باردار شدن پس از سقط جنین:

توصیه می شود قبل از اینکه بخواهید شروع به بارداری مجدد کنید مدت زمانی را منتظر بمانید. بعد از سقط جنین ، دوره قاعدگی بعد از ۴ الی ۶ هفته آغاز خواهد شد. برخی از متخصصان به شما اجازه می دهند در این بازه زمانی باردار شوید اما بهتر است منتظر چرخه قاعدگی دیگری هم بمانید. اینکار به شما کمک می کند از لحاظ فیزیکی و روحی درمان شوید. برای جلوگیری از باروری بعد از تخمک گذاری در دو هفته پس از سقط جنین باید از روش های کنترل بارداری استفاده کنید.

کنار آمدن با شرایط بعد از سقط جنین:

ممکن است از لحاظ فیزیکی مشکلی برای بارداری نداشته باشید اما ذهن تان هم باید آماده باشد.برخی از زنان می توانند در بازه زمانی کوتاهی دوباره باردار شوند اما برخی از زنان به دوره درمان بیشتری نیاز دارند.به خودتان زمان بدهید، همه چیز را بررسی کنید و مطمئن شوید خودتان و همسرتان مشکلی ندارید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید