ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

عوارض سقط جنین با قرص ۲۰۰ و خونریزیهای سقط جنین

عوارض سقط جنین با قرص :موضوعی است در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره آن به شما بدهیم. زمانی که برای مصرف این قرص آماده بودید، بخشی از وقت خود را برای مطالعه این مقاله اختصاص دهید تا بتوانید اطلاعات کافی در مورد آن کسب نمایید.سقط جنین می¬تواند از نظر جسمی و احساسی برای زن بسیار دردناک باشد. بعد از این واقعیت، طبیعی است که زن احساس افسردگی، گیجی و عصبانیت داشته باشد و با زنان دیگر در مورد اینکه چگونه با این مشکل مقابله کند؛ صحبت کند

سقط جنین با قرص

عوارض سقط جنین با قرص ۲۰۰

سقط جنین زمانی رخ می دهد که بارداری فرد به طور ناگهانی قبل از اینکه خانم باردار به هفته بیستم بارداری خود برسد، قطع شود و به انتهای خود برسد. واژه دیگری برای سقط جنین که به طور ناگهانی رخ می دهد سقط جنین خود به خودی است. سقط جنین در میان خانم های باردار بسیار شایع است.

از هر ۵ بارداری بیش از یک بارداری به سقط منجر می شود. سقط جنین یک روش طبیعی برای دست و پنجه نرم کردن با بارداری های غیر طبیعی است. به طور کلی، سقط جنین به خاطر کارهایی که شما انجام می دهید معمولا رخ نمی دهد.

سقطی که در حال حاضر آغاز شده است را نمی توانید متوقف کنید. اگر قبلا سقط جنین داشته اید، جنین و مایع اضافی در رحم باید از بدن خارج شود. پزشک در مورد گزینه هایی که برای سقط وجود دارد با شما صحبت می کند. او از شما می خواهد منتظر بمانید و اجازه دهید همه چیز خودش از واژن خارج شود. اگر این گزینه برای شما کار نکرد، پزشک می تواند شما را با موارد زیر درمان کند:

  • استفاده از داروهایی که رحم را مجبور می کند هر چیزی که در داخلش هست را به بیرون بریزد
  • استفاده از جراحی برای برداشتن مواردی که از بارداری در داخل رحم ایجاد شده است.

تصمیم به سقط جنین می تواند پیچیده باشد و توسط عواملی چون ارزش ها، عقاید، ارتباطات، کار، اهداف مطالعه، پایداری مالی، سن، اندازه فعلی خانواده و پس زمینه فرهنگی زن تحت تاثیر قرار بگیرد. این تصمیم گیری همچون ممکن است اولین تصمیم بزرگی باشد که زن در زندگی خود می گیرد. چنین تصمیمی ممکن است به نظر خسته کننده برسد و به همین خاطر آرزو می کنند ای کاش قدرت تصمیم گیری در اختیار آن ها نبود. با اینحال این شما هستید که می توانید نحوه تفسیر این تصمیم را انتخاب کنید و تاثیر آن بر روی زندگیتان را تعیین کنید. به جای اینکه خسته و نا امید شوید، می توانید از این تصمیم برای قدرتمند تر کردن خود استفاده کنید. این تصمیم فقط و فقط برای شماست..فرایند تصمیم گیری در مورد بارداری ناخواسته فرصت زیادی را در اختیار زنان قرار می دهد تا خود را نشان دهد. باید به خاطر داشته باشید که هر تصمیمی ( همچون تصمیم در مورد حاملگی ناخواسته) باید با مصمم بودن و آگاهانه گرفته شود

تصویر زیر سه گزینه ای که برای مدیریت سقط جنین وجود دارد را نشان می دهد. در برخی از موارد، اگر شما و پزشکتان تصمیم گرفتید این گزینه ها را مورد استفاده قرار دهید می توانید از دارو نیز برای بهبود شرایط کمک بگیرید. این داروها باعث می شوند سقط جنین سریع تر رخ دهد. چنین دارویی را میزوپرستول می نمایند. اگر بارداری بسیار پیشرفت کرده باشد، دارو ممکن است برای شما گزینه خوبی نباشد. در این شرایط پزشک، جراحی را توصیه می کند.

این دارو برای چه مقاصدی به کار می رود؟

میزوپرستول دارویی است که  سقط جنین را با سرعت بیشتری آغاز می کند. این دارو باعث می شود رحم منقبض شود و محتوای خود را به خارج از بدن هدایت نماید. میزوپرستول همچنین باعث می شود دهانه رحم نرم گردد. این موضوع بدین خاطر است که این دارو برای درمان سقط جنین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

میزوپرستول ممکن است در برخی از موارد زمانی مورد استفاده قرار گیرد که سقط کامل نشده و هنوز بافت هایی داخل رحم باقی مانده است. دوز دقیق این دارو توسط پزشک تعیین می شود و این دوز برای هر فردی متفاوت است. میزوپرستول را همانگونه که پزشک تجویز کرده است مورد استفاده قرار دهید.

چگونه باید از قرص سقط جنین میزوپرستول استفاده کنیم؟

شما می توانید این دارو را در واژن قرار دهید یا از طریق دهان مصرف نمایید. اگر میزوپرستول را از طریق دهان مصرف می کنید سعی کنید آن را به همراه غذای خود میل نمایید. اینکار باعث می شود درد شکمی، ناراحتی شکمی یا اسهال کمتر شود. اگر این دارو را از طریق دهان مصرف می کنید آن  را به همراه آنتی اسیدها یا کلسیم ها میل ننمایید.

آنتی اسیدها داروهایی هستند که برای درمان سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده به مری مورد استفاده قرار می گیرند.  اگر قرص را از طریق واژن مورد استفاده قرار دهید عوارض جانبی کمتری خواهید داشت. اگر اینکار را می کنید بهتر است قبل از قرار دادن قرص در واژن به حمام بروید، برای سی دقیقه دراز بکشید. سپس راهنمایی های پزشک را دنبال کنید. درمان را همانطور که پزشک دستور داده است به اتمام برسانید. پزشک  نحوه مصرف دارو را به هنگام تجویز ان، شرح خواهد داد.

بعد از مصرف قرص سقط جنین چه اتفاقی روی می دهد؟

چند ساعت بعد از مصرف میزوپرستول ممکن است خونریزی را تجربه کنید. قبل از مصرف قرص، لباس زیر مناسب به تن داشته باشید و کاغذ دستمالی استفاده کنید. خونریزی معمولا شبیه خونریزی های دوره قاعدگی است و برای ۷ الی ۱۰ روز طول می کشد. شما ممکن است بعد از خونریزی، با لکه بینی مواجه شوید.

ممکن است این لکه بینی تا دوره قاعدگی بعدی ادامه داشته باشد. معمولا باید دوره قاعدگی بعدی را پس از مصرف قرص، ۴ الی ۶ هفته بعد تجربه نمایید. ( البته اگر دوره قاعدگی تان قبل از بارداری منظم بوده است).

همچنین ممکن است لخته های خونی کوچک یا بخشی از محتوای رحم نیز به بیرون از بدن هدایت شود. ممکن است به موادی که از بدن خارج می شود نگاهی بیندازید و ببینید که کیسه بارداری یا جنین از بدن خارج می شود. پزشک یا پرستار کلینیک، شما را برای چنین شرایطی آماده می کند. اگر سوالی دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

باید بدانید که خونریزی به تنهایی به معنای این نیست که همه محتویات داخل رحم به بیرون آمده است. در برخی از خانم هایی که از این قرص استفاده می کنند، دارو ممکن است برای درمان سقط کافی نباشد.

عوارض سقط جنین با قرص

در چنین شرایطی،  می توان از ساکشن کورتاژاستفاده نمود. باید دستورات پزشک یا پرستار بعد از مصرف این قرص کاملا دنبال شود. خوب حالا سوال اینجاست که بعد از مصرف میزوپرستول چه انتظاری باید از عوارض جانبی آن داشته باشید؟

درد شکم/ گرفتگی شکم:

ممکن است ۳۰ دقیقه پس از مصرف قرص، دچار درد یا گرفتگی شکمی شوید. این موضوع بدین خاطر است که رحم به شدت  سعی دارد محتوای موجود را به خارج از بدن هدایت کند و در حال فشرده شدن است. ممکن است گرفتگی هایی را تجربه کنید که قوی تر از گرفتگی های معمول دوره قاعدگی است.

به هنگام سقط جنین با قرص برای تسکین درد می توانید از مسکن هایی همچون ایبوپروفن و استامینوفن استفاده نمایید. دستورالعمل های موجود بر روی بسته بندی این داروها را به دقت دنبال کنید. پزشک ممکن است مسکن دیگری برای از بین بردن درد تجویز نماید. اگر چنین بود، مسکن را بر اساس دستورالعمل پزشک مصرف نمایید.

تب و/یا لرز:

ممکن است بعد از مصرف این قرص  با مواردی همچون  تب یا لرز مواجه شوید. این یک عارضه جانبی رایج است و زیاد طول نمی کشد. ممکن است تب نیز داشته باشید. اگر تب دارید می توانید از استامینوفن استفاده کنید. دستورالعمل های موجود بر روی بسته بندی را دنبال کنید تا ببینید چگونه می توانید آن را با سایر داروها مصرف نمایید.

ناراحتی شکمی یا استفراغ:

ممکن است بعد از مصرف این دارو ناراحتی شکمی یا استفراغ را تجربه نمایید. این عارضه جانبی زیاد طول نمی کشد.  برای بهبود ناراحتی شکمی می توانید از دیمن هیدرینات استفاده کنید. این دارو یکی از داروهای بدون نسخه محسوب می شود. دستورالعمل موجود بر روی بسته بندی را دنبال کنید تا بتوانید نحوه مصرف آن به همراه داروهای دیگر را بفهمید.

اگر یک ساعت بعد از مصرف قرص از طریق دهان، استفراغ داشتید، باید دوزی از دیمن هیدرینات را مصرف کنید و دوز کاملی از میزوپروستول را میل نمایید.بهترین کاری که باید بکنید این است به دلخواه خود در وضعیت راحت  بمانید

مدفوع شل( اسهال):

بعد از مصرف دارو ممکن است با شل شدن مدفوع خود مواجه شوید. این یک عارضه جانبی رایج است.  اگر چنین شرایطی داشتید باید مایعات زیادی بنوشید.

عوارض سقط جنین با قرص 200

از کجا می توان متوجه شد که سقط جنین موفقیت آمیز بوده است؟

بعد از مصرف دومین دوز از قرص های میزوپرستول، حداقل یک الی چند روز خونریزی سنگینی خواهید داشت. گرفتگی شکمی معمولا به تدریج بعد از ۲۴ ساعت کاهش پیدا می کند. خونریزی نیز بعد از اینکه لخته های خونی و بافت های موجود از بدن خارج شد، کمتر می شود.

حتی اگر خونریزی شدیدی داشته باشید باز هم باید برای تایید اینکه بارداری به طور کامل به پایان رسیده است، تست هایی را انجام دهید. شما می توانید برای تایید سقط جنین، دو هفته بعد از مصرف دوز نهایی از داروی سقط، سونوگرافی بدهید.

اگر دوست ندارید از روش هایی همچون سونوگرافی استفاده کنید می توانید در منزل از تست های بارداری استفاده کنید اما اینکار را باید ۴ هفته بعد انجام دهید. این موضوع بدین خاطر است که هورمون های بارداری که در این تست ها تشخیص داده می شود حتی بعد از سقط نیز در بدن حضور خواهند داشت. به همین خاطر، باید به هورمون ها زمان بدهید تا به طور کامل از بدن شما خارج شوند.

شما حتی می توانید برای بررسی هورمون بارداری hCG  نیز آزمایش خون بدهید.  اگر چنین روشی را انتخاب کردید، می توانید یکی از آزمایش ها را بعد از مصرف دارو دیگری را  چند روز بعد انجام دهید. اگر سطح این هورمون افت کرده باشد، بارداری شما به اتمام رسیده است.

 

شیردهی در طول مصرف قرص های سقط جنین

اگر در هنگام سقط جنین شیر دهی دارید ، لطفا توجه داشته باشید که مقدار کمی از میزوپروستول به شیر مادر منتقل می شود. مطالعات تاکنون نشان نمیدهد که این امر باعث ایجاد مشکلات یا عوارض جانبی برای نوزادان شیرخوار میشود. تغذیه با شیر مادر ممکن است بدون وقفه ادامه یابد اما بهتراست در دوران شیردهی ،شیر را متوقف کنید.

آیا این روش سقط جنین با قرص سقط امن هستند؟

سقط جنین با ترکیبی از  داروهای میفپریستون و میزوپرستول در ۹۷ الی ۹۸ درصد موارد موثر خواهد بود. در حقیقت، اولین داروی سقط جنین با نام RU-486 برای اولین بار در دهه ۸۰ میلادی  در فرانسه معرفی شد و از آن زمان به بعد میلیون ها زن در سرتاسر جهان از این داروها بدون هیچ عارضه ای استفاده می کنند. از سوی دیگر، فرآیند سقط جنین بیش از ۴۰ سال است که به طور  امن مورد استفاده قرار می گیرد.

من دو ماهه باردار هستم و  دوبار از قرص  میزوپرستول استفاده کردم اما سقط جنین موفقیت آمیز نبود، آیا کودک من مشکلی خواهد داشت؟

باید در این شرایط به پزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد بعد از مصرف این قرص، نقص هایی در جنین ایجاد می شود. برای سقط جنین باید ازساکشن  استفاده کنید.

من از قرص میزوپرستول  برای سقط  جنین در بارداری ۵ هفته ای خود استفاده کردم. ایا سقط جنین انجام شده است؟ دوباره می توانم باردار شوم؟

برای اینکه مطمئن شوید سقط جنین به طور کامل انجام شده حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. برای بارداری مجدد روش هایی وجود دارد.  بدن  حدود سه ماه الی یکسال  پس از اولین بارداری که با شکست مواجه شده است زمان نیاز دارد تا بتواند خود را بازیابی کند.

ممکن است در این بازه زمانی کودک یا خودتان را به خطر بیندازید. بهتر است فعلا بارداری را شروع نکنید.  اگر به پزشک مراجعه کنید می توانید از راهنمایی های او برای برنامه ریزی صحیح استفاده کنید. برای اینکه کودک سالمی داشته باشید باید خودتان بدن خوب و سالمی داشته باشید.

من برای سقط جنین از قرص میزوپرستول استفاده کردم اما تنها یک روز خونریزی داشتم برای تایید سقط جنین باید به پزشک مراجعه کنم؟

شما نمی توانید همه شرایط پزشکی خود را از طریق مقالاتی که در اینترنت منتشر می شود بررسی و درمان کنید. بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

این دارو خطرناک است و نباید بدون راهنمایی پزشک مصرف گردد.  این دارو تنها در ۴۰ درصد موارد به خوبی کار می کند  و زمانی که به درستی کار نکرد ممکن است باعث ایجاد خونریزی و عفونت شود و به مادر و جنین او اسیب برساند.

2 دیدگاه ها
  1. سمانه می گوید

    سلام چه جوری بفهمیم کامل سقط کردیم

    1. کارشناس مامایی می گوید

      فقط از طریق سونوگرافی

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید