ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

عقب انداختن پریود :با قرص 21روزه وعوارض روشهای سنتی وگیاهی

عقب انداختن پریود :پزشکان و بیماران قرص پیشگیری از بارداری را برای توقف پریود در طولانی مدت به کار می برند. بعضی زنان این روش را تنها برای موقعیتهای ویژه برمی گزینند، شاید شما درست در تاریخ ازدواجتان یا ماه عسل انتظار پریود را دارید و مایلید از آن اجتناب نمایید. هر چند سایر زنان، در صورتی که از بیماری هایی مانند آندومتریوز یا کم خونی ناشی از پریود رنج می برند، قرص پیشگیری از بارداری را برای توقف پریود به کار می برند.

عقب انداختن پریود

عقب انداختن پریود :با قرص 21روزه وعوارض روشهای سنتی وگیاهی

در صورتی که مایلید پریود را با قرص پیشگیری از بارداری متوقف کنید، بهتر است با پزشک خود درباره آن صحبت کنید. خوشبختانه، تحقیقات علمی دریافته اند که کاربرد (موقتی) قرص پیشگیری از بارداری برای توقف پریود به اندازه مصرف طبیعی قرص ایمن است.

علت پریود نشدن بعد از قطع کردن قرص پیشگیری از بارداری-ال دی

در صورتی که تصمیم به توقف مصرف قرص دارید، ممکن است مدتی طول بکشد که چرخه شما به حالت طبیعی بازگردد. این مساله از زنی به زن دیگر متفاوت است. برخی زنان طی چند روز به چرخه قاعدگی طبیعی خود باز می گردند، در حالیکه سایر زنها به چندین ماه نیاز دارند تا پریود طبیعی داشته باشند.

به بدنتان سه ماه زمان بدهید تا بعد از توقف پیشگیری از بارداری به حالت طبیعی بازگردد. در صورتی که چرخه های شما بعد از این مدت نامنظم باقی ماند، پیش دکتر بروید تا دلیل چرخه های نامنظم را دریابید.

چگونه چرخه قاعدگی تان را پیگیری کنید؟

رویهمرفته، مادامی که به صورت درست قرص پیشگیری از بارداری را مصرف کنید، احتمال زیادی دارید که از بارداری ایمن باشید. یک بار تاخیر پریود هنگام پیشگیری از بارداری می تواند به وسیله عوامل مختلف زیادی ایجاد شود. یک تست بارداری انجام دهید و در صورتی که منفی است، نگران نباشید، کمی فعالیتهای آرامش بخش انجام دهید و برای کمک به بازگشت چرخه تان به حالت طبیعی سلامتی خود را حفظ کنید.

عقب انداختن پریود

عقب انداختن پریود با قرص

استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری برای متوقف سازی یا تاخیر پریود متداول شده است. متوقف کردن یا تاخیر پریود به این شیوه نسبتا ساده است، اما جوانبی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. این مساله تا حد زیادی به نوع قرصی که می خورید بستگی دارد. در این مقاله ما مهمترین مواردی که باید در نظر داشته باشید را مطرح خواهیم کرد.

چگونه با قرص پشیگیری از بارداری پریود را متوقف سازیم یا به تاخیر بیندازیم؟

قرص پیشگیری از بارداری یک قرص روزانه حاوی هورمونهایی است که عملکرد بدن شما برای جلوگیری از بارداری را تغییر می دهد. هورمونها مواد شیمیایی هستند که عملکرد اندامهای بدن شما را کنترل می کنند. در این مورد، هورمونهای قرص تخمدانها و رحم را کنترل می کنند. زنان با استفاده از این قرصهای پیشگیری از بارداری پریود طبیعی ندارند، اما بجای آن هنگامی که سطوح هورمون کاهش می یابد، خونریزی ناشی از محرومیت استروژن رخ می دهد.

دلایلی وجود دارد که شما ممکن است بخواهید پریوتان را متوقف کنید. آیا انجام این کار ایمن است؟ متوقف کردن پریودتان در صورتی که در حال مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری هستید ایمن است؟ پاسخ مختصر به هر دو سوال “بله” است. هر چند، بهترین کار این است که نخست با پزشکتان تماس بگیرید تا اطمینان یابید که هیچ مانع پزشکی برای اینکه شما برنامه فعلی قاعدگی خود را ادامه دهید وجود ندارد. همچنین از مواردی که باید هنگام آغاز مصرف قرص برای اولین بار انتظار داشته باشید مطلع گردید.

عقب انداختن پریود

در صورتی که در حال مصرف قرص ترکیبی  پیشگیری از بارداری هستید

اغلب قرصهای ترکیبی در ورقه های بسته بندی حبابی عرضه می شوند که حاوی قرص برای 21 روز یا 28 روز هستند. شما به طور طبیعی برای 21 روز هر روز در یک زمان تقریبا یکسان یک قرص هورمونی را مصرف می کنید و سپس برای هفت روز مصرف آن را متوقف می کنید (در مورد ورقه های 21 عددی قرص)، یا به مصرف یک قرصِ بدون هورمون برای هفت روز ادامه می دهید (در مورد ورقه های 28 عددی قرص). در هر حالت، قاعدگی وقتی شما مصرف قرص فعال را متوقف می کنید آغاز می شود، زیرا سطوح هورمون کاهش می یابد.

شما باید تنها قرصهای فعال، بدون هیچ وقفه ای بین آنها را مصرف کنید

در صورتی که قرصهای ترکیبی را مصرف می کنید و می خواهید پریود را متوقف کنید یا به تاخیر بیندازید، باید تنها قرصهای فعال را بدون وقفه بین آنها مصرف کنید تا مانع از خونریزی ناشی از محرومیت شوید. شما باید مصرف قرصهای غیر فعال را متوقف سازید. در صورتی که به طور پیوسته قرصهای فعال را مصرف می کنید، تا زمانی که آنها را متوقف نسازید پریود نخواهید شد. شما باید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا بتوانند به شما نشان دهند کدام قرص ها فعال هستند و کدام یک غیر فعال. بر اساس نظر کارشناسان مختلف، این شیوه باید به طور کاملا ایمن پریود را برای دست کم 2 تا 3 ماه متوقف سازد یا به تاخیر بیندازد.

عقب انداختن پریود

عقب انداختن پریود بدون قرص

حتی در صورتی که شما قرصهای پیشگیری از بارداری را مصرف نمی کنید، احتمال توقف یا تاخیر پریود وجود دارد. پزشک می تواند برای شما نوراتی سترون  را تجویز کند (هر چند راحتی ممکن است به عنوان یک دلیل مناسب در این مورد نباشد)، که دارویی است که شما سه روز قبل از پریودتان آغاز می کنید. این دارو می تواند در صورت نیاز 2 تا 3 هفته مصرف شود. پریود شما 2 تا 3 روز پس از متوقف کردن آن آغاز خواهد شد. دستورالعملهای بسیاری درباره اینکه بهترین زمان برای مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری کی است، وجود دارند.

مصرف منظم نوراتی سترون توصیه نمی شود و در صورتی که خطر افزایش ترومبوز سیاهرگی عمقی را دارید، باید کاملا از آن اجتناب کنید. همچنین لطفا توجه کنید که نوراتی سترون داروی جلوگیری از بارداری نیست و نباید به تنهایی برای جلوگیری از بارداری به کار رود.

عوارض خطرناک عقب  انداختن پریود

خونریزی یا لکه بینی بین پریودهای چرخه قاعدگی، که خونریزی در فواصل قاعدگی نیز نامیده می شود، ممکن است در زنانی که قرصهای پیشگیری از بارداری را جهت تاخیر یا توقف پریودشان به کار می برند معمولتر باشد. دفعات و مقدار این خونریزی بسته به هر زنی متفاوت است، اما اغلب میزان جریان خون، سبک و رنگ مایل به قهوه ای دارد.

هیچ تضمیمی وجود ندارد که پریودتان را به تاخیر بیندازند اما در صورتی که قرص ترکیبی ضدبارداری مصرف می کنید، ممکن است این مساله رخ دهد.

مصرف 2 بسته از قرص ترکیبی پشت سر هم

در صورتی که قرص ترکیبی ضدبارداری مصرف می کنید، می توانید با مصرف پشت سر همِ دو بسته از قرص ترکیبی پریودتان را به تاخیر بیندازید.

اینکه چگونه این را انجام می دهید به قرصی که مصرف می کنید بستگی دارد.

عقب انداختن پریود با قرص

مثالهایی در این مورد عبارتند از:

قرصهای 21 روزه تک مرحله ای ، مانند ميكروجينون و سایلست- شما قرص ترکیبی را برای 21 روز مصرف می کنید، به دنبال آن وقتی خونریزی دارید (پریود) 7 روز قرص نمی خورید. برای به تاخیر انداختن پریودتان یک بسته از قرصها را بلافاصله بعد از تمام شدن قرص آخر آغاز کنید و توقف 7 روزه را از قلم بیندازید.

قرص های هر روزه (ED)، مانند ميكروجينون ED و لورینون  ED- شما هر روز قرص ترکیبی را مصرف می کنید. قرصهای 21 روز اول قرصهای فعال هستند و وقتی شما پریود هستید قرصهای 7 روز بعد قرصهای غیر فعال یا پلاسیبو (ساختگی ) مصرف می شوند. برای به تاخیر انداختن پریودتان، قرصهای پلاسیبو را مصرف نکنید یا دور بریزید و بلافاصله آغاز به مصرف یک بسته جدید قرصهای فعال نمایید.

قرصهای مرحله ای 21 روزه، از قبیل بینوویوم ، کلیرا ، لوگینون، مخلوطی از هورمونها در هر قرص مختلف است و به مرحله ای که در آن قرار دارید بستگی دارد.

شما باید این قرصها را طبق دستور صحیح مصرف کنید تا به طور موثر مانع از بارداری شوید. از داروساز خود، کلینیک عمومیِ ضدبارداری یا پزشک عمومی خود برای اطلاعات بیشتر سوال کنید.

مصرف قرصهای ضد بارداری به شیوه ای که در بالا توصیف شده بر روشی که پیشگیری از بارداری را انجام می دهند اثر نخواهد داشت.

در صورتی که مطمئن نیستید چه قرصی مصرف می کنید یا از چه قرص هایی در بسته قرص خود باید چشم پوشی کنید، با داروساز، کلینیک عمومی ضدبارداری یا پزشک عمومی خود صحبت کنید.

از مصرف بیش از 2 بسته بدون وقفه اجتناب کنید، مگر اینکه پزشک عمومی تان به شما اجازه دهد.

خطر اینکه اثرات جانبی از قبیل موارد زیر را تجربه کنید وجود دارد:

  • احساس بیماری
  • بیمار شدن
  • اسهال
  • خونریزی ناگهانی واژن
  • قرص ضدبارداری صرفا حاوی پروژسترون

روشهای سنتی وگیاهی

در صورتی که یک قرص ضدبارداری صرفا حاوی پروژسترون را مصرف می کنید، نمی توانید پریودتان را با مصرف پشت سر هم دو بسته قرص به تاخیر بیندازید.

اما ممکن است قادر باشید قرصتان را به قرص ترکیبی ضد بارداری تغییر دهید یا داروی دیگری را برای تاخیر پریودتان مصرف کنید.

در صورتی که مطمئن نیستید چه نوع قرصی مصرف می کنید، با داروساز، کلینیک عمومی ضدبارداری، یا پزشک عمومی خود برای مشاوره صحبت کنید.

در صورتی که قرص ضدبارداری مصرف نمی کنید

در صورتی که می خواهید پریودتان را به تاخیر بیندازید و قرص ضدبارداری ترکیبی را مصرف نمی کنید، پزشک عمومی خود را برای مشاوره ببینید.

آنها ممکن است قادر به تجویز دارویی با نام نوراتی سترون برای تاخیر پریود شما باشند.

پزشک عمومی تان به شما در خصوص اینکه چه زمانی و تا چه مدت نوراتی سترون را مصرف کنید مشاوره خواهد داد.

معمولا به شما تجویز می شود 3 قرص نوراتی سترون در روز مصرف کنید، که این مصرف 3 تا 4 روز قبل از زمانی که انتظار دارید پریودتان آغاز شود شروع می شود.

پریود شما باید در 2 تا 3 روز بعد از توقف مصرف دارو آغاز شود.

اما نوراتی سترون وقتی به این روش مصرف شود به عنوان ضدبارداری عمل نمی کند، بنابراین شما همچنان ممکن است باردار شوید.

شما باید نوع دیگری ضد بارداری را به کار ببرید، مانند کاندوم.

و نوراتی سترون ممکن است در صورتی که سابقه لخته شدن خون دارید مناسب نباشد.

اینکه این قرص تا چه حد در تاخیر پریود عمل می کند بین زنان مختلف است.

برخی زنان با مصرف نوراتی سترون اثرات جانبی از قبیل موارد زیر گزارش داده اند:

  • حساسیت پستان
  • تهوع
  • سردرد
  • اختلال در خلق و خو و میل جنسی

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!